Wpływ inozytolu na redukcję objawów PCOS

Zespół policystycznych jajników jest schorzeniem, z którym mierzy się bardzo wiele kobiet. Staramy się, możliwie jak najczęściej, informować Was o rzetelnych doniesieniach ze świata nauki dotyczących nowych metod leczenia tej przykrej, złożonej dolegliwości. Dzisiaj, w odpowiedzi na wasze pytania, przybliżymy Wam temat inozytolu. Suplementacja tego składnika może w znaczny sposób wpłynąć na redukcję objawów PCOS, a co za tym idzie – poprawić jakość życia.


Wstęp

Wiele kobiet, które sięgnęły po inozytol doświadczyło utraty nadmiarowych kilogramów oraz zmniejszenia ilości nadprogramowego owłosienia. Oczywiście reakcja na ten suplement jest kwestią indywidualną i w dużej mierze zależy od wielu specyficznych dla danego przypadku czynników. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że jest to substancja ogólnie uznawana za bezpieczną – być może warto spróbować?

W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam podstawowe informacje dotyczące inozytolu. Wytłumaczymy czym jest, jak działa oraz kiedy i jak należy go przyjmować. Zapraszamy do lektury

Czym jest inozytol?

Inozytol jest naturalnie występującą substancją, która była uważana za jedną z witamin z grupy B. Ciało jest w stanie samodzielnie ją wyprodukować, więc zgodnie z obowiązującymi definicjami – nie jest już ona klasyfikowana jako witamina

Inozytol to popularnie używana nazwa nadana mio-inozytolowi. W związku z tym, jeśli widzisz suplementy inozytolu, to jest to tak naprawę mio-inozytol.

Jest to ważne, ponieważ mio-inozytol jest częścią rodziny 9 form inozytolu, znanego również jako "izomer". Wiem, wiem, wchodzimy w dość trudne techniczno-chemiczne kwestie, ale czytajcie dalej, a wszystko stanie się jasne. Izomer ma taki sam skład techniczny i układ cząsteczek, ale różni się rozmieszczenie atomów.

Nadążacie? Zasadniczo istnieje dziewięć związków w rodzinie inozytolu, które są właściwie identyczne, z wyjątkiem jednej, niewielkiej różnicy między nimi. Oznacza to, że jeśli twoje ciało nie posiada jednej formy inozytolu, może przekształcić jeden z innych związków w ten, którego brakuje. 

Wzór strukturalny inozytolu
Wzór strukturalny inozytolu

Jak działa inozytol?

Wygląda na to, że inozytol pracuje w naszym ciele na dwa etaty. Po pierwsze, jest ważnym elementem w receptorach insuliny każdej komórki. Receptor znajduje się na każdej ścianie komórkowej i działa jako mechanizm blokady i klucza. Insulina musi pasować do receptora, który otwiera się i pozwala insulinie działać magicznie na komórkę. Jeśli receptor nie działa tak jak powinien, organizm wytwarza więcej insuliny, aby zrekompensować brak efektywności, co w rezultacie prowadzi do insulinooporności. Inozytol pomaga receptorowi pracować wydajniej, więc insulina może wiązać się prawidłowo już przy pierwszej próbie, powodując, że organizm nie wytwarza zbyt dużej ilości insuliny.

Druga praca obejmuje ścieżkę sygnalizacyjną Insuliny. Nie jestem biochemikiem, ale moje zrozumienie roli inozytolu w sygnalizacji insuliny jest następujące. Gdy insulina przyczepia się do ściany komórkowej, uruchamia serię zmian w komórce. Inozytol odgrywa rolę w tej serii zmian, podnosząc skuteczność insuliny wewnątrz komórki. (1)

Inozytol bierze również udział w powstrzymywaniu wpływu insuliny na komórkę, gdy jest to konieczne. W pewnym sensie pomaga wyłączyć przełącznik.

Mam nadzieję, że w miarę jasno przedstawiliśmy techniczne aspekty działania inozytolu wewnątrz naszego działa.

Inozytol i PCOS

Przejdźmy do dobrych wiadomości ... Dlaczego warto brać mio-inozytol.

Moglibyśmy oczywiście podlinkować Wam masę artykułów, meta-analiz badawczych i tym podobnych, ale na potrzeby tego artykułu posłużymy się krótkim streszczeniem (2).

Rekomendowany suplement wspierający walkę z PCOS - Choline & Inositol od MZ Store
Rekomendowany suplement wspierający walkę z PCOS - Choline & Inositol od MZ Store

Co osiągamy dzięki suplementacji inozytolu:

 • Zwiększony progesteron,
 • Zwiększona SHBG (globulina wiążąca hormony płciowe) - radzi sobie z każdym wolnym testosteronem w naszym krwiobiegu,
 • Obniżony poziom testosteronu,
 • Zwiększoną wrażliwość na insulinę,
 • Zmniejszony poziom hormonu luteinizującego,
 • Możliwa utrata wagi
 • Pomaga walczyć z nadmiernym owłosieniem (hirsutyzm),
 • JAJECZKOWANIE!

Istnieje również kilka dobrych badań na temat, w jaki sposób mio-inozytol pomaga z płodnością i ciążą. Wykazano, że inozytol:

 • Przywraca prawidłową aktywność owulacyjną i płodność u kobiet z PCOS,
 • Poprawić jakość jajeczek i współczynnik zajścia w ciążę u kobiet po nieudanym zapłodnieniem in vitro,
 • Zwiększenie częstości ciąż i obniżenie odsetka poronienia u kobiet z PCOS.

 

Jednocześnie chcielibyśmy ostrzec Was, ze nie znaleźliśmy zbyt wielu badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania inozytolu w trakcie trwania ciąży i karmienia piersią. Jeśli zastanawiacie się nad sięgnięciem po ten suplement w trakcie ciąży – koniecznie skonsultujcie się z lekarzem prowadzącym.

Ile i jak dawkować?

Inozytol jest dostępny w postaci kapsułek i w formie sproszkowanej. Badania prowadzono przy użyciu 4g inozytolu dziennie i łączono go z kwasem foliowym. Średnio w jednej kapsułce znajduje się 500 mg inozytolu, więc należałoby wziąć 8 dziennie. To całkiem dużo, ale nie jest to niemożliwe.

Podsumowując

Tak więc wszystkie badania nad inozytolem wyglądają obiecująco dla kobiet z PCOS. Większość z badanych osób już po miesiącu obserwowała u siebie redukcję objawów. Niektóre kobiety chudły spektakularnie, inne traciły mniej masy, ale tak jak mówiliśmy na początku – reakcja na suplement jest w dużej mierze sprawą indywidualną.

Przeczytaj więcej o witaminach z grupy B. 

Bibliografia

Tagi: inozytol, mio-inozytol, PCOS, zespół policystycznych jajników

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *