Popularne artykuły

Suplementy w trakcie ciąży – co brać, a czego unikać?
Suplementacja

Suplementy w trakcie ciąży – co brać, a czego unikać? 

Okres ciąży i karmienia piersią jest bardzo wymagający dla kobiecego organizmu. Jest to czas, w którym każda przyszła mama powinna zwrócić szczególną uwagę na swoje zdrowie. Często dostajemy od was pytania o rekomendowane suplementy, które pozwolą wesprzeć rozwój dziecka na każdym etapie ciąży oraz odpowiednio zabezpieczą kondycję przyszłej mamy. W poniższym artykule zebraliśmy kluczowe informacje na temat tego po jakie produkty warto sięgać i w jaki sposób z nich korzystać.

Ważna uwaga!

Sugestie suplementów zamieszczamy jedynie w charakterze informacyjnym. Nie należy ich traktować jako porady lekarskiej. Tekst ten powinien służyć jedynie jako punkt wyjścia do rozmowy pomiędzy Tobą i twoim lekarzem o najlepszych suplementach w twoim konkretnym przypadku.

Dlaczego w ogóle trzeba się suplementować w trakcie ciąży?

Ciąża i karmienie to czasy życia kobiety, gdy ważne jest, aby zachować czujność w zakresie pozyskiwania wystarczającej ilości składników odżywczych, aby odżywiać rozwijające się dziecko. Tak pokrótce. Suplementy mogą być w tym niezwykle pomocne. Istnieją również pewne suplementy, których należy unikać w czasie ciąży i karmienia. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku – warto zapytać o zdanie lekarza prowadzącego.

Zapotrzebowanie każdej kobiety na kalorie i składniki odżywcze będzie się różnić, jest to kwestia naprawdę mocno indywidualna. Z reguły dieta bogata w składniki odżywcze jest najważniejszym elementem zabezpieczającym zdrowie dziecka oraz matki w trakcie ciąży, a suplementy należy traktować jako dodatek do zdrowego stylu życia.

Kobiety w ciąży powinny skupiać się na jedzeniu:

 • Wysokiej jakości białek pochodzących z wysokiej jakości źródeł, drób i jaja z chowu na wolnym wybiegu oraz dzikie, świeżo złowione, owoce morza (preferowane są mniejsze ryby). Również podroby są fantastycznym dodatkiem dietetycznym i wspaniale zabezpieczają przed np. anemią ciążową.
 • Duże ilości warzyw, zwłaszcza zielonych! Zielone warzywa mają kwas foliowy (a raczej folian), który jest ważny dla wzrostu płodu, a także są bogaty w wiele innych składników odżywczych. Pomagają zapobiegać zaparciom, które czasami mogą wystąpić w czasie ciąży oraz zapewniają potężną dawkę witamin. W czasie ciąży warto żyć zgodnie z mottem "Gdy masz wątpliwości, zjedz więcej warzyw".
 • Ciąża i karmienie to nie czas na żałowanie sobie zdrowych tłuszczów. Wysokiej jakości tłuszcze są absolutnie niezbędne dla rozwoju mózgu dziecka, wzrostu narządów i tkanek oraz dobrej produkcji mleka dla mamy. Źródła zdrowych tłuszczy to: ekologiczne mięso, ryby morskie, oliwa z oliwek, awokado i orzechy.
 • Inne wysokowartościowe pokarmy, takie jak domowy bulion z kości, zupy, sfermentowane warzywa, takie jak domowy kiszona kapusta, owoce (zwłaszcza jagody) i zielone koktajle, są również doskonałe dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Suplementy w ciąży

Nawet przy najlepiej zbilansowanej diecie, może być trudno skonsumować wystarczającą ilość składników odżywczych w czasie ciąży. Z tego powodu warto sięgnąć po niektóre specjalnie skomponowane suplementy, które pomogą uzupełnić pewne niedobory:

Folian (nie kwas foliowy)

Suplementacja kwasu foliowego jest powszechnie zalecana, ale istnieje znaczna różnica między kwasem foliowym (forma syntetyczna) i folianem (forma naturalna). W innym artykule (link) na naszej stronie wyjaśniliśmy już dość szczegółowo te różnice. Niektóre źródła zalecają nawet 1200 mcg folianu na dobę, aby uzyskać maksymalną korzyść. Podczas wyboru suplementu dla siebie zwróć koniecznie uwagę, czy zawiera on naturalną formę tej substancji. Folian jest jednym z suplementów, który został dokładnie zbadany pod kątem jego stosowania w trakcie ciąży i jest niezwykle skuteczny w zapobieganiu wad cewy nerwowej. Jest to również bardzo niedroga i łatwo dostępna opcja dla każdej ciężarnej kobiety. Przykładowy produkt (folian).

UWAGA: Osoby z wadą MTHFR będą musiały skonsultować się z wyspecjalizowanym lekarzem i prawdopodobnie będą musiały przyjąć L-5-MTHF, który jest metylowaną postacią kwasu foliowego.

Multiwitamina dla kobiet w ciąży

Niedobór witaminy lub minerału nie spowoduje olbrzymiego, natychmiastowego wpływu na dorosłego człowieka w większości przypadków, ale podczas intensywnych faz rozwojowych ciąży niedobór składników odżywczych może mieć trwałe konsekwencje dla dziecka. Dlatego warto w tym krytycznym okresie rozważyć przyjmowanie dobrze zbilansowanej, wysokojakościowej multiwitaminy. Wśród produktów dostępnych na rynku w Polsce od pewnego czasu prym wiedzie Optimal Prenatal - do ubiegłego roku jedyną opcją uzyskania go był prywatny import z USA, wraz z końcem 2017 roku jako pierwszy sklep w Europie wprowadziliśmy do oferty produkt marki Seeking Health.

Wiele produktów tego typu, przeznaczonych właśnie dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących,  zawiera żelazo, chociaż nie jest to konieczne, jeśli spożywasz czerwone mięso oraz podroby.

Probiotyki

Probiotyki są ekstremalnie ważne dla naszego zdrowia, szczególnie w czasie ciąży. Wysokojakościowe probiotyki pomagają zapewnić, że dziecko dostanie porządną dawkę pożytecznych bakterii podczas normalnego porodu (przy cesarskim cięciu wygląda to trochę inaczej), co może zmniejszyć ryzyko infekcji ucha i chorób w ciągu pierwszych kilku lat. Dobre zdrowie jelit ma również ogromny wpływ na zdrowie przez całe życie i jest to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego dziecka. Probiotyki pomagają także mamie uniknąć chorób i zaparć podczas ciąży i mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji. Ponieważ bakterie jelitowe dziecka nadal „hodują się” w czasie karmienia, dobrze jest, aby mama również przyjmowała probiotyki w tym czasie. Jednym z częściej zalecanych dla przyszłych mam jest Once Daily Prenatal - specjalnie wyselekcjonowana formuła probiotyczna dla kobiet w ciąży i matek karmiących. W skład wchodzi 16 świetnie działających szczepów bakterii z rodzaju Lactobacillus Bifidobacterium. Ich odpowiednie działanie maksymalizuje zawartość prebiotyku, który stanowi doskonałą pożywkę sprzyjając ich namnażaniu.

Jak wybrać najlepszy probiotyk?

Witamina D3

Istnieje wiele badań potwierdzających, że witamina D może pomóc zmniejszyć ryzyko wielu powikłań związanych z ciążą, w tym cukrzycą ciążową. Jest ważna dla rozwoju kości i układu hormonalnego dziecka oraz wspomaga system odpornościowy matki w czasie ciąży. Niektóre badania sugerują, że dzieci karmione piersią mogą otrzymywać witaminę D z mleka matki, aby to miało miejsce, karmiąca musi posiadać odpowiednie ilości tej witaminy we własnym organizmie! O ile dobór witamin oraz probiotyku to mocno zaawansowana sprawa o tyle witamina D3 jest już mniejszą trudnością. Na rynku jest wiele świetnych preparatów i większość się sprawdzi w swojej roli. Natomiast osobom, którym zależy na 100% pewności co do produktu polecamy przebadany w ostatnim czasie przez nas produkt Vitamin D3 (link do artykułu z badaniem).

Magnez

Biorąc pod uwagę tempo współczesnego życia oraz ilość stresorów, z którymi musimy się zmagać – magnez należy przyjmować przez cały czas. A w czasie ciąży powinno się na to zwracać szczególną uwagę. Poważny niedobór magnezu może prowadzić do słabego wzrostu płodu, stanu przedrzucawkowego, a nawet do śmierci dziecka. Jest bardzo trudno uzyskać wystarczającą ilość magnezu ze źródeł żywności, więc warto sięgnąć po suplement tego minerału - najlepsze i najgorsze z dostępnych form znajdziecie w naszym temacie: porównanie suplementów z magnezem.

Kwasy tłuszczowe

Jak już wcześniej wspominaliśmy – odpowiednia podaż zdrowych tłuszczy w trakcie ciąży jest niezwykle ważna. Niezbędne mogą się okazać kwasy tłuszczowe DHA i EPA. Spośród dostępnych na rodzimym rynku suplementów zawierających przewagę DHA godnymi uwagi są m.in.:

Czego należy unikać?

Podobnie jak niedobór niektórych rzeczy może być niebezpieczny w czasie ciąży, konsumpcja lub kontakt z innymi rzeczami może być szkodliwy dla rozwijającego się dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, są to rzeczy, których należy w czasie ciąży (i cały czas - nie jest to pełna lista ...):

 • Sztuczne słodziki,
 • MSG lub dodatki chemiczne,
 • Dietetyczne napoje, napoje typu light i zero,
 • Niskiej jakości oleje roślinne i tłuszcze trans,
 • Wszelkie zioła, leki lub suplementy, których stosowania nie uzgodniliśmy z lekarzem,
 • Aluminium w antyperspirantach ,
 • Syrop kukurydziany o dużej zawartości fruktozy,
 • Sztuczne barwniki i aromaty,
 • Substancje chemiczne w detergentach do prania, produktach do pielęgnacji ciała i domowych środkach czyszczących.

Ciąża i okres karmienia to na tyle szczególny okres w życiu kobiety jak i dziecka, że sugerujemy dobór wszelkich suplementów oraz leków jedynie pod kontrolą lekarza. Oczywiście nie bójmy się zasugerować własnych produktów, lekarze często nie są świadomi dostępności takich produktów na naszym rynku wobec czego z przyzwyczajenia przepisują produkty, które znają.

Powiązane artykuły

4 Comments

 1. Mk

  W profesjonalnym artykule powinno być „Należy zapytac osobę prowadzącą ciążę” a nie „zapytać lekarza”…
  Osoba uprawniona do prowadzenia ciąży jest położna (od czasow prehistorycznych) i lekarz (którzy chętne się wepchneli do tej branży z wiadomych powodów). Niedługo przez chytrość lekarzy do pieniędzy zawód położnej wyginie… ale prawo jest prawem i w artykułach powinno się podawać właściwie info

  1. Jakub Kola

   Dziękujemy za sugestię.

 2. Asia

  A czy przyjmować witaminę D3 z K2 czy samą?

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *