Popularne artykuły

Biohacking – przewodnik dla początkujących
Healthy Lifestyle

Biohacking – przewodnik dla początkujących 

Biohacking, definiowany jako ulepszanie swojego życie poprzez łączenie wpływu nauki, technologii i natury, szybko zajmuje czołowe miejsce w obecnych globalnych, rozwijających się trendach technologicznych i biotechnologicznych. Biohacking jest uważany za szybki sposób na efektywny rozwój siebie, oraz możliwości swojego organizmu, zarówno w zakresie fizycznym jak i psychicznym.


Założenia biohackingu

Założenie biohacking to uczynić człowieka zdrowszym, szczęśliwszym i silniejszym dzięki intensywnie postępującemu rozwojowi technologii, szczególnie w kontekście medycyny. Termin Biohacking jest stosunkowo nowy. Stworzył go Dave Asprey, inwestor z Doliny Krzemowej, przedsiębiorca technologiczny i ojciec Biohackingu.

Zgodnie z oryginalną definicją, Biohacking jest sztuką i nauką zmieniania środowiska wokół siebie i wewnątrz siebie, dzięki czemu masz lepszą kontrolę nad procesami biologicznymi zachodzącymi w swoim organizmie.

Biohacking polega na optymalizacji działania naszego organizmu. Dzięki wykorzystaniu nauki, zaawansowanych technologii i ogromnej ilości danych przetwarzanych każdego dnia przez całą sieć elektroniczną, dąży on do poprawy zdrowia, dobrego samopoczucia, poprawy nawyków odżywiania, zwiększonej wydajności i poziomu energii, lepszej jakości snu i zoptymalizowanej aktywności fizycznej.

Kto może się oprzeć obietnicy młodego wyglądu i zdrowszego, dłuższego życia? Jest jednak wiele rzeczy, których trzeba się najpierw nauczyć. Na początek, należy rozróżniać biohacking oraz bodyhacking.

Biohacking vs. Bodyhacking

Powierzchownie są to bardzo podobne terminy, często ze sobą mieszane. Postaramy się jednak wyjaśnić subtelne, jednakże znaczące różnicy między tymi dwoma terminami.

Po pierwsze, Bodyhacking, nie ma nic wspólnego z wykorzystaniem wiedzy biologicznej czy chemicznej, w kontekście wsparcia naszego organizmu.

Bodyhacking jest zazwyczaj powiązany z technologiami, oraz urządzeniami które w pewien sposób poprawiają naturalne funkcje naszego organizmu. Niektóre urządzenia monitorują dane biologiczne pochodzącego z naszego organizmu. Inne urządzenia noszone na ciele zapewniają poprawę funkcji wzroku – mówimy tutaj głównie o urządzeniach wykorzystujących technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR) - urządzenia te są obecnie stosowane w takich branżach, jak opieka zdrowotna i budownictwo.

Biohacking za to polega na manipulowaniu biologią mózgu lub samego ciała w celu zwiększenia jego wydajności. Niektóre aspekty biohackingu mogą jednak obejmować również bodyhacking, przez co te dwa pojęcia często przeplatają się między sobą.

Główne założenia biohackingu

Długowieczność

Założenia biohackingu stwierdzają, że poprawa i optymalizacja ludzkiej wydajności prowadzi do długowieczności. Biohakerzy koncentrują się na zwiększaniu długowieczności poprzez wszystkie aspekty tego sposobu myślenia, starając się jednocześnie poprawić jakość i komfort życia jego zwolenników.

Odżywianie, zarządzanie stresem, ćwiczenia, przerywany post, medytacja, śledzenie snu dla jego analizy i poprawy oraz suplementy z grupy nootropików, najlepiej naturalne i oparte na ekstraktach roślinnych, to niektóre z rzeczy, które mogą prowadzić do długowieczności. Zasadniczo głównym mottem przewodnim biohackingu jest „żyj zdrowo, żyj długo i prosperuj optymalnie”.

Zwiększenie oczekiwanej długości życia

Zwiększenie średniej długości życia może być wykonane przez każdego z nas, przez kilka prostych nawyków, takich jak przestrzeganie zdrowej diety, która opiera się zazwyczaj na założeniach wegetariańskich, regularna aktywność fizyczna, odrzucenie uzależnień od tytoniu oraz alkoholu, a także poprawę jakości i ilości snu. Wydłużenie średniej długości życia wiąże się czasem z szeregiem zmian w stylu życia. Są to podstawowe kroki dla każdego, kto chce podążać filozofią biohackingu.

Nootropiki (smart drugs)

Nootropiki to substancje wspierające działanie naszego układu nerwowego. Są to naturalne lub syntetyczne substancje, które mogą wzmacniać zdolności umysłowe i dzielą się na trzy ogólne kategorie. Suplementy wzmacniające pamięć (Smart drugs) są nootropikami, które są powszechnie stosowane przez studentów na przykład w czasie sesji.

Osoby pragnące zoptymalizować swoje funkcje poznawcze stosują również dietę bogatą w składniki odżywcze, uczą się jak radzić sobie ze stresem i pracują nad poprawą jakości snu. Nootropiki są tylko suplementem uzupełniającym szeroko zakrojone działania dla wsparcia organizmu.

Krioterapia

Krioterapia to zabiegi opierające się na oddziaływaniu zimnej temperatury na nasze ciało. Biohakerzy twierdzą, że poprzez obniżenie temperatury ciała na poziomie komórkowym można osiągnąć korzyści zdrowotne i przyśpieszyć swój metabolizm. Krioterapia musi być jednak nadzorowana przez specjalistów, ponieważ oprócz korzyści istnieje również kilka efektów ubocznych i przeciwwskazań.

Krioterapia może obejmować zabiegi z użyciem zimnych lub lodowych okładów, a w bardziej zaawansowanych przypadkach korzysta nawet z tak zwanych komór kriogenicznych. Wstępem do krioterapii jest branie zimnego prysznica przez trzy dni z rzędu przez 10 sekund, pozwalając swojemu organizmowi przeżyć szok termiczny.

Wersja krioterapii w Finlandii nazywana jest avanto. Jest to najczęściej praktykowane w czasie zimy w zimie, szczególnie na przemian z wykorzystaniem sauny. Avanto polega na zrobieniu przerębli w lodzie pokrywającej jezioro i kąpieli w zamarzniętej wodzie przez kilka minut. Entuzjaści avanto twierdzą, że jest to ożywczy i energetyzujący rytuał. Po takiej kąpieli stosuje się kilka minut w saunie i filiżankę gorącej kawy w celu podniesienia temperatury swojego ciała.

Maszyny osteogeniczne

Biohakerzy twierdzą, że mogą wzmocnić kości w ciągu kilku minut, używając zaawansowanych technologicznie maszyn zwanych maszynami osteogenicznymi, które są oparte na nauce o obciążeniu osteogenicznym. Ćwiczenia z ciężarami mogą poprawić zdrowie kości, stymulując ich budowę i jednocześnie zapobiegając lub zwalczając ich demineralizację.

Opiera się to na teorii, że potrzeba cztery razy więcej masy ciała, aby stymulować wzrost i zwiększenie gęstość kości. Odbywa się to poprzez duże obciążenie uderzeniowe, z którego korzysta się tylko raz w tygodniu przez kilka minut, nie więcej niż dziesięć, przy czym niektóre ćwiczenia wymagają zaledwie kilku sekund. To powinno wystarczyć na optymalny trening, pozostawiając w tyle wielogodzinne sesje treningowe na siłowni.

Intermetting fasting (IF) – krótkotrwałe posty

Przerywany post to trend zapoczątkowany w Dolinie Krzemowej i szybko rozpowszechniony na całym świecie. Może być stosowany do odchudzania lub do ogólnej poprawy nastroju i efektywności mózgu. W Biohackingu przerywane posty są stosowane główne dla korzyści kognitywnych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *