Popularne artykuły

Najlepsze i najgorsze formy magnezu w suplementach
Suplementacja

Najlepsze i najgorsze formy magnezu w suplementach 

Ostatnie badania szacują, że od 60% do 80% Amerykanów cierpi na niedobór magnezu. Przestawiamy dzisiaj krótki przegląd najlepszych – i najgorszych – form magnezu zawartych w suplementach diety dostępnych na rynku.


Poniżej przedstawiamy najlepsze formy magnezu

Węglan magnezu

Węglan magnezu jest popularną, wysoce biodostępną formą magnezu, która właściwie przekształca się w chlorek magnezu, kiedy łączy się z kwasem solnym w żołądku. Jest to dobry wybór dla osób cierpiących na niestrawność i refluks, ponieważ wykazuje właściwości zobojętniające zbyt kwaśne środowisko układu pokarmowego.

Chlorek magnezu

Mimo że chlorek magnezu zawiera w swojej cząsteczce jedynie ok. 12% wolnego magnezu, charakteryzuje się on imponującym tempem wchłaniania i jest najlepszą formą magnezu zażywaną w celu oczyszczania komórek i tkanek z toksyn. Ponadto, sam chlorek (nie mylić z chlorem, toksycznym gazem), wspiera funkcje nerek oraz może zwiększyć tempo metabolizmu.

Cytrynian magnezu

Cytrynian magnezu jest najpopularniejszą formą magnezu, prawdopodobnie dlatego, że jest niedrogi i łatwo wchłanialny. Ponieważ kwas cytrynowy wykazuje lekkie właściwości przeczyszczające, cytrynian magnezu jest nie tylko źródłem magnezu, ale również pomaga w zaparciach. Jest świetnym wyborem dla osób z problemami ze zbyt niską aktywnością układu trawiennego lub okrężnicą, ale nie jest odpowiedni dla osób cierpiących na regularne biegunki.

Glicynian magnezu

Glicynian magnezu (magnez przyłączony do cząsteczki glicyny - jednego z najbardziej istotnych dla naszego organizmu aminokwasów), jest jednym z najbardziej biodostępnych i najlepiej wchłanialnych form magnezu oraz jest najmniej skłonny do powodowania negatywnych reakcji ze strony układu trawiennego. Jest to najbezpieczniejsza forma dla długotrwałej suplementacji magnezu.

Rekomendowany suplement z glicynianem magnezu - Apollo's Hegemony Magnesium Bisglycinate
Rekomendowany suplement z glicynianem magnezu - Apollo's Hegemony Magnesium Bisglycinate

Jabłczan magnezu

Jabłczan magnezu jest znakomitym wyborem dla osób cierpiących na przemęczenie, ponieważ kwas jabłkowy – naturalny kwas owocowy obecny w większości tkanek organizmu – jest ważną składową enzymów, które odgrywają kluczową rolę w syntezie ATP i produkcji energii. Ponieważ wiązania jonowe magnezu i kwasu jabłkowego są łatwo przerywane, jabłczan magnezu jest również wysoce rozpuszczalny, absorbowalny i przyswajalny przez nasz organizm.

Taurynian magnezu

Taurynian magnezu jest najlepszym wyborem dla osób z problemami z układem sercowo-naczyniowym, ponieważ znany jest z zapobiegania arytmii i ochrony serca przed uszkodzeniami spowodowanymi zawałem mięsnia sercowego. Taurynian magnezu jest łatwo wchłanialny (magnez i tauryna stabilizują błony komórkowe) oraz nie wykazuje właściwości przeczyszczających .

Rekomendowany suplement z taurynianem magnezu - Apollo's Hegemony Magnesium Taurate
Rekomendowany suplement z taurynianem magnezu - Apollo's Hegemony Magnesium Taurate

Które formy magnezu są zatem najgorsze?

Tlenek magnezu

Tlenek magnezu jest najpopularniejszą formą magnezu sprzedawaną w aptekach, ale forma ta nie jest chelatowana i jej poziom wchłaniania jest bardzo słaby w porównaniu do powyżej wymienionych form magnezu.

Siarczan magnezu

Siarczan magnezu, również nazywany solą Epsom jest znakomitą pomocą w zaparciach, ale niebezpieczny dla suplementowania magnezu samego w sobie, ponieważ jego przedawkowanie jest bardzo łatwe i może prowadzi do rozstroju żołądkowego.

Sprawdź najlepsze formy magnezu, które możesz dla siebie wybrać.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *