Popularne artykuły

Kwasami tłuszczowymi w raka!
Kij w mrowisko

Kwasami tłuszczowymi w raka! 

Stali czytelnicy na pewno pamiętają, że kwasy omega-3 są bardzo korzystne dla naszego organizmu. Przed rokiem odkryto istnienie szlaku enzymatycznego, który przekształca endokannabinoidy (produkowane z kwasów tłuszczowych omega-3) w silne związki o właściwościach przeciwzapalnych. Z radością donoszę, że ten sam zespół odkrył kolejną wspaniałą właściwość omawianego kwasu. Dostrzegli, że epoksydy endokannabinoidów (EDP-EAs) omega-3 mają właściwości antynowotworowe! Spowalniają wzrost guzów, powstrzymują rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych i powodują ich śmierć.


Czym są endokannabinoidy?

Czym są omawiane endokannabinoidy? Są to molekuły, które naturalnie powstają w organizmie. Mają zbliżone właściwości do kannabinoidów (tych z marihuany, jakby ktoś pytał), lecz są pozbawione właściwości psychotropowych (cóż, dla jednych plus, dla innych minus). Jak tłumaczy profesor Aditi Das (główna autorka badań) „Posiadamy wbudowany system endokannabinoidów, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Teraz widzimy, że mają one też właściwości przeciwnowotworowe, powstrzymują bowiem proliferację komórek nowotworowych. Te molekuły mogą radzić sobie z wieloma problemami: nowotworem, zapaleniem i bólem”.

Rekomendowany suplement zawierający wysokie stężenie kwasów Omega 3 w połaczeniu z Witaminą D3 i K2 - Apollo Hegemony Diamond Fish Oil
Rekomendowany suplement zawierający wysokie stężenie kwasów Omega 3 w połaczeniu z Witaminą D3 i K2 - Apollo Hegemony Diamond Fish Oil

Badania

Profesor Das zwróciła uwagę na fakt, że kannabinoidy mają właściwości nowotworowe. Postanowiła sprawdzić, czy to samo tyczy się endokannabinoidów. Badania na myszach zarażonych kostniakomięsakiem (z przerzutami do płuc) miały w nowotworowej tkance 80% więcej EDP-EAs, niż w tkance zdrowej. Pytanie jakie trzeba było zadać, to czy jest to na korzyść naszego organizmu, czy niekorzyść: „Tak znaczący wzrost wskazywał, że molekuły te mają jakiś związek z nowotworem, nie wiedzieliśmy tylko, czy jest to związek pożyteczny czy szkodliwy. Czy usiłują one powstrzymać nowotwór czy też ułatwiają mu działanie?” tłumaczy profesor Das.

Wyniki badania

Okazało się, że duże stężenie EDP-EAs zabija komórki nowotworowe i powstrzymuje ich migrację, ale też walczy z kostniakomięsakiem w inny sposób – blokuje wzrost odżywiających go naczyń krwionośnych. Innymi słowy odcina bydlaka od dostaw pożywienia i głodzi go. Pozwolę sobie oddać głosy profesorowi onkologii weterynaryjnej. Przed Wami Timothy Fan, który lepiej wyjaśni działanie omawianego procesu: „Główną przyczyną śmierci z powodu nowotworu są przerzuty. Zatem terapie, które mogą potencjalnie zapobiegać przerzutom, są bardzo pożądane. Spożywanie kwasów omega-3 prowadzi do tworzenia się tych substancji w organizmie i może przynieść pewne korzyści. Jeśli jednak masz nowotwór, potrzebujesz czegoś skondensowanego, co szybko działa. I tutaj swoją rolę do odegrania mają pochodne epoksydów endokannabinoidów. Można otrzymać skoncentrowaną dawkę środka, który jest najbardziej skuteczny przeciwko nowotworowi. Można również podawać te molekuły w połączeniu z chemioterapeutykami”.

Problem w tym, że badania odnoszą się jedynie do myszy. Przynajmniej póki co. Badacze planują teraz przetestować kurację na psach, u których kostniakomięsaki (tak jak u ludzi) pojawiają się spontanicznie. Przypuszczam, że po czworonogach nastąpi czas na ludzi. Oby okazało się, że na nas terapia będzie równie skuteczna. Miejmy też nadzieję, że kwasy omega-3 będzie w stanie wspomóc nas w walce z innymi gatunkami nowotworów.

Zródło

https://news.illinois.edu/

Powiązane artykuły

2 Comments

  1. Robert

    Witam,

    Panie Jakubie czy jest możliwość napisania do Pana zapytania na maila zamiast prowadzenia rozmowy pod postami?

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *