Popularne artykuły

Echinacea – naturalny antybiotyk. Część IV
Healthy Lifestyle

Echinacea – naturalny antybiotyk. Część IV 

Echinacea była stosowana jako ziołowy lek od XVIII wieku. Ekstrakty z Echinacei są znane ze swoich właściwości antybakteryjnych i wzmacniających układ immunologiczny [1]. A co to jest echinacea? To prozdrowotne zioło, które obecnie można znaleźć w wielu suplementach. A jakie zastosowanie ma echinacea? O tym w poniższym artykule. 

    Mechanizm działania

    Składniki echinacei różnią się w zależności od gatunku, głównymi są węglowodany, kwas kawowy i białka (glikoproteiny). Są to aktywne składniki, które mogą mieć właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe [2]. Echinacea zmniejsza objawy infekcji bakteryjnych poprzez blokowanie uwalniania markerów stanu zapalnego, takich jak cytokiny. Mechanizm działania przeciwbakteryjnego nie został jeszcze jednoznacznie wyjaśniony [3]. Potrzebne są dalsze, pogłębione badania.

    Aktywność przeciwbakteryjna

    Echinacea jest skuteczna w zmniejszaniu wzrostu wielu szczepów bakteryjnych, takich jak Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenzae, Legionella pneumophila, Clostridium difficilePropionibacterium acnes [4].

    Aktywność przeciwgrzybicza

    Echinacea powstrzymuje wzrost wielu szczepów grzybów i chroni komórki myszy przed śmiertelnymi infekcjami (Candida albicans i Listeria monocytogenes). Jest również skuteczny przeciwko Saccharomyces cerevisiae [5].

    Aktywność przeciwwirusowa

    Echinacea ma działanie przeciwwirusowe przeciwko tym wirusom [6,7]:
    • Rhinovirus
    • wirusy opryszczki (simpleks typu 1 i 2)
    • grypa A i B
    • wirusy atakujące układ oddechowy
    Suplement Echinacea (Echinilin) przyjmowany przy pierwszym objawie przeziębienia, zmniejszał nasilenie objawów (10 dawek pierwszego dnia i 4 dawki przez następne 7 dni, badanie DB-RCT z 282 pacjentami) [8].

    Skutki uboczne

    Skutki uboczne spożycia echinacei są rzadkie i obejmują wysypkę i łagodne problemy żołądkowe, takie jak nudności i bóle brzucha [9]. Mogą wystąpić reakcje alergiczne, szczególnie u ludzi uczulonych na inne rośliny z rodziny astrowatych (takie jak rumianek) [10].

    Interakcje z lekami

    Interakcje leków z echinaceą nie są znane[ 11]. Dane na ten temat są jednak bardzo ograniczone i na pewno należałoby przeprowadzić pogłębione badania.

    Echinacea – jak stosować?

    Echinaceę warto stosować zgodnie z zaleceniami producenta – a to jak długo stosować zależy od indywidualnych odczuć jednostki.

    Bibliografia

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12622467
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22131823
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4441164
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24252333
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2026472
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12357386

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14748902

     
     

    Powiązane wpisy

    Dodaj komentarz

    Required fields are marked *