Echinacea – naturalny antybiotyk. Część IV

Avatar
Echinacea była stosowana jako ziołowy lek od XVIII wieku. Ekstrakty z Echinacei są znane ze swoich właściwości antybakteryjnych i wzmacniających układ immunologiczny [1]. A co to jest echinacea? To prozdrowotne zioło, które obecnie można znaleźć w wielu suplementach. A jakie zastosowanie ma echinacea? O tym w poniższym artykule. 

Mechanizm działania

Składniki echinacei różnią się w zależności od gatunku, głównymi są węglowodany, kwas kawowy i białka (glikoproteiny). Są to aktywne składniki, które mogą mieć właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe [2]. Echinacea zmniejsza objawy infekcji bakteryjnych poprzez blokowanie uwalniania markerów stanu zapalnego, takich jak cytokiny. Mechanizm działania przeciwbakteryjnego nie został jeszcze jednoznacznie wyjaśniony [3]. Potrzebne są dalsze, pogłębione badania.

Aktywność przeciwbakteryjna

Echinacea jest skuteczna w zmniejszaniu wzrostu wielu szczepów bakteryjnych, takich jak Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenzae, Legionella pneumophila, Clostridium difficilePropionibacterium acnes [4].

Aktywność przeciwgrzybicza

Echinacea powstrzymuje wzrost wielu szczepów grzybów i chroni komórki myszy przed śmiertelnymi infekcjami (Candida albicans i Listeria monocytogenes). Jest również skuteczny przeciwko Saccharomyces cerevisiae [5].

Aktywność przeciwwirusowa

Echinacea ma działanie przeciwwirusowe przeciwko tym wirusom [6,7]:
  • Rhinovirus
  • wirusy opryszczki (simpleks typu 1 i 2)
  • grypa A i B
  • wirusy atakujące układ oddechowy
Suplement Echinacea (Echinilin) przyjmowany przy pierwszym objawie przeziębienia, zmniejszał nasilenie objawów (10 dawek pierwszego dnia i 4 dawki przez następne 7 dni, badanie DB-RCT z 282 pacjentami) [8].

Skutki uboczne

Skutki uboczne spożycia echinacei są rzadkie i obejmują wysypkę i łagodne problemy żołądkowe, takie jak nudności i bóle brzucha [9]. Mogą wystąpić reakcje alergiczne, szczególnie u ludzi uczulonych na inne rośliny z rodziny astrowatych (takie jak rumianek) [10].

Interakcje z lekami

Interakcje leków z echinaceą nie są znane[ 11]. Dane na ten temat są jednak bardzo ograniczone i na pewno należałoby przeprowadzić pogłębione badania.

Echinacea - jak stosować?

Echinaceę warto stosować zgodnie z zaleceniami producenta - a to jak długo stosować zależy od indywidualnych odczuć jednostki.

Tagi: antybiotyk, antybiotyki, echinacea, naturalne antybiotyki, naturalny antybiotyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *