Popularne artykuły

Blog Post

Glutamina – zdrowie i wydolność treningowa
3d render of glutamine powder with bottle and dumbbells isolated over white background
Suplementacja

Glutamina – zdrowie i wydolność treningowa 

Glutamina jest to aminokwas, który należy do grupy aminokwasów endogennych, a więc jest ona produkowana sama w określonych dawkach przez organizm człowieka. Występuje w postaci wolnej lub też produkowana jest ona w komórkach mięśniowych z waliny, izoleucyny bądź z kwasu glutaminowego. Stanowi zarówno składnik białka zwierzęcego, jak również i roślinnego. Jest głównym budulcem mięśni stanowiąc blisko 60% zawartości w tkance mięśniowej. Przez osoby nie uprawiające sportów jej ilość wydzielana przez organizm jest wystarczająca. Przez sportowców z kolei stosowana jest jako suplement diety, który ma bardzo szerokie zastosowanie.

Działanie glutaminy

Glutamina ma przede wszystkim za zadanie wspomóc pracę organizmu, szczególnie u ludzi którzy intensywnie ćwiczą. Jej głównym zadaniem jest stymulacja na syntezę białek mięśniowych, zwiększenie wydolności fizycznej poprzez uzupełnianie zapasów glikogenu, a do tego niweluje działanie procesów katabolicznych. Pozwala spalać tłuszcz. Glutamina jest bardzo dobrym aminokwasem wspomagającym prawidłową pracę jelit, dodatkowo także uszczelniającym jelita tym samym chroniąc przed wnikaniem drobnoustrojów do krwiobiegu. Poprawia pracę serca. Działa doskonale na układ odpornościowy, na wrzody żołądka, na szybsze gojenie się ran. Utrzymuje ona prawidłowe stężenie cukru we krwi nie dopuszczając do spadków insuliny. Dzięki jej zażywaniu organizm szybciej się regeneruje, szczególnie po bardzo intensywnym treningu.  Działanie glutaminy ma także zastosowanie w prawidłowej pracy mózgu, w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii i w zmniejszaniu uczucia głodu. Jak więc widać ma ona wszechstronne działanie, dlatego też mimo wielu aspektów czysto sprawdzających się dla sportowców wpływa na takie funkcje życiowe, że jej odpowiedni poziom w organizmie jest po prostu niezbędny.

Dawkowanie glutaminy

Organizm sam ją wytwarza, dlatego też bardzo rzadko zdarzają się jej niedobory. Odpowiednia produkcja i stosowna dieta dają możliwość utrzymania glutaminy na odpowiednim poziomie. Dla sportowców jednak bardzo dobrym rozwiązaniem z całą pewnością jest suplementacja tym właśnie aminokwasem. Ile więc tego zażywać? Przez osoby ćwiczące w sposób umiarkowany jest to 3-5 g  podawane 2-3 razy na dobę, u osób ćwiczących intensywnie jest to 5-8 g dziennie. Przez kulturystów ważących minimum 100 kg przyjmowanie glutaminy mieści się w ilości około 30 g. Zaleca się stosowanie glutaminy w trakcie posiłku lub po jego zakończeniu. Warto dostosować się do zalecanych dawek, tak aby nie dopuścić do jej nadmiaru w organizmie. Jeśli bowiem będziemy przyjmować jej więcej możemy doprowadzić do zaburzenia pracy nerek, prawidłowego metabolizmu amoniaku, do zaburzeń równowagi kwasowo- zasadowej, a także do niewłaściwego transportu aminokwasów do tkanek.

Badania potwierdzające skuteczność glutaminy

Stosowanie glutaminy przyczynia się do szeregu wynikających z tego korzyści, mimo iż badania nie potwierdzają w pełni jej dużego działania na organizm człowieka. Zażywanie jej jednak w odpowiednich ilościach poprawia pracę mózgu, wspiera regenerację, działa anabolicznie, wpływa na zdrowe jelita, a do tego jest potrzebna w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki cukrowej. Przeprowadzone badania potwierdziły na pewno, że podawanie jej w ilości 2-3 g trzy razy dziennie zmniejszyło chęć na alkohol u osób uzależnionych od alkoholu, ponadto poprawiło sen, zmniejszyło poczucie strachu. Badania odnośnie działania glutaminy przeprowadzono także na zwierzętach chcąc udowodnić tezę, iż wspiera ona organizm w walce z rakiem. Wnioski z przeprowadzonych badań pokazały, iż glutamina wzmacnia działanie leków anty-rakowych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *