Popularne artykuły

Leucyna – jak działa?
Blackboard with the chemical formula of Leucine
Suplementacja

Leucyna – jak działa? 

Leucyna jest to aminokwas należący do grupy aminokwasów egzogennych, a więc takich, których organizm sam nie produkuje, a które trzeba dostarczyć wraz z pożywieniem lub odpowiednią suplementacją. Należy do jednego z trzech elementów składających się na BCAA. Odgrywa bardzo ważną rolę dla organizmu, szczególnie polecana jest sportowcom bowiem jest to aminokwas, który w głównej mierze przyczynia się do rozwoju masy mięśniowej.

Działanie leucyny

Leucyna wpływa na szereg funkcji  w naszym organizmie. Po pierwsze oddziałuje na układ hormonalny, szczególnie na insulinę. Dla sportowców odgrywa szczególną rolę przede wszystkim ze względu na to, że buduje białka mięśniowe, Wzmacnia siłę syntezy, tempo i efektywność mTOR, chroni też przed rozkładem białek mięśniowych. Jej obecność jest niezbędna przy produkcji hormonu wzrostu, przy gojeniu się ran, translacji białek, czy regeneracji mięśni.

  Dawkowanie leucyny

  Bardzo ważna jest dieta, dzięki której jesteśmy w stanie ten aminokwas dostarczyć. Ważne jest więc to, aby w diecie każdego człowieka znalazły się odpowiednie ilości mięsa, jaj, ryb i nabiału. Jeśli chodzi o sportowców zaleca się stosowanie odpowiedniej suplementacji tym właśnie białkiem. Ile więc powinniśmy jej wówczas przyjąć? Wiele tak naprawdę zależy i od naszej diety, od masy ciała, od rodzajów treningów, a nawet i naszych celów, jakie chcemy osiągnąć. Ilość przyjmowanej dawki waha się w przedziale od 6-12 gramów. W dni treningowe dobrze jest zażywać ją zarówno przed treningiem, jak również i po treningu wraz z węglowodanami. W dni nietreningowe podajemy leucynę do pierwszego posiłku, a następne dawki do kolejnych posiłków zjadanych w ciągu dnia. Leucyna występuje w BCAA lub w EAA, a także w wielu odżywkach białkowych. Jej niedobór zdarza się bardzo często, szczególnie u osób które stosują bardzo restrykcyjną dietę. Objawami w takim przypadku może być ciągłe zmęczenie, depresja, osłabienie organizmu, a do tego bóle i zawroty głowy oraz zwiększona wrażliwość na ból. Jeśli chodzi o jej nadmiar w organizmie, szczególnie występujący jeśli ktoś zażywa zbyt duże dawki suplementu może przyczynić się do powstawania obrzękniętego rumienia, do nudności i wymiotów, bólów brzucha i biegunki.

  Badania potwierdzające skuteczność działania leucyny

  Badania potwierdzają, że stosowanie większej ilości białka, które zawiera leucynę przyczynia się do zwiększenia masy mięśniowej i redukcji tłuszczu. Ponadto okazuje się, że sprawdza się idealnie u osób w podeszłym wieku cierpiących na niedożywienie. Badania potwierdzają, że pozwala ona utrzymać odpowiednią masę ciała, jednocześnie zapobiegając spadkowi masy mięśniowej.

  Badania naukowe pokazały, iż leucyna ma również bardzo korzystne działanie w procesie odchudzania, bowiem przyspiesza ona spalanie tkanki tłuszczowej nawet bez stosowania aktywności fizycznej. To właśnie ten aminokwas wpływa na regulację poziomu cukru we krwi zarówno na czczo, jak również i po posiłku.

  Co więcej leucyna promuje anabolizm i doskonale radzi sobie podczas regeneracji organizmu, szczególnie po intensywnych treningach.

  Powiązane artykuły

  Dodaj komentarz

  Wymagane pola są zaznaczone *