Popularne artykuły

Suplement SAMe – naturalny środek do walki z depresją
Plotki suplementacyjne

Suplement SAMe – naturalny środek do walki z depresją 

Czy twoje życie to niekończący się strumień stresu, frustracji i depresji? No cóż, być może znaleźliśmy dla ciebie idealne rozwiązanie!

Jesteśmy tutaj, aby mówić o całkowicie naturalnej substancji obecnej w twoim ciele, która może okazać się właśnie tym, czego potrzebujesz, aby poprawić swoje samopoczucie i wzmocnić funkcje poznawcze.

Mówimy o S-adenozylometioninie, substancji, która może być bardzo przydatna wobec depresji i wzmocnienia wydajności umysłowej. Jest to drogi produkt, ale dla wielu jest to prawdziwy skarb, który jest wart każdej ceny.

Czym właściwie jest SAM-e?

S-adenozylometionina (SAMe) to naturalnie występująca w organizmie substancja chemiczna wytworzona z metioniny, która reguluje kilka ważnych funkcji na poziomie komórkowym. Jest również sprzedawana jako suplement diety i można go znaleźć pod kilkoma innymi nazwami, w tym:

 • S-adenozylo-L-metionina,
 • S-adenozylometionina,
 • SAME,
 • SAM-e,
 • Ademetionina,
 • SAM,

SAMe zostało odkryte w 1952 roku [1] i po raz pierwszy zwróciło uwagę badaczy, gdy nieprawidłowe poziomy tego związku zostały udokumentowane u pacjentów z rozpoznaniem depresji i chorób wątroby. To nieuchronnie doprowadziło badaczy do sprawdzenia, czy leczenie pacjentów za pomocą SAMe może być przydatne. I rzeczywiście okazało się to być słusznym założeniem. Po dziesięcioleciach badań SAMe znalazło szerokie zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, w tym otępienia, chorób wątroby, zapalenia kości i stawów, a przede wszystkim depresji.

Jak działa SAMe?

SAMe to po prostu metionina związana z cząsteczką trifosforanu adenozyny (ATP). Współpracuje z każdą żywą komórkę ciała, w której działa jako donor metylowy, biorąc udział w ponad 100 różnych reakcjach. [2,3] Zasadniczo SAMe pracuje wewnątrz całego ciała, przekazując grupy metylowe tam, gdzie są potrzebne, działając poprzez zachowanie lub przyspieszenie różnych reakcji w ciele.

SAMe służy również jako cząsteczka prekursorowa do szlaku transsulfuracji, który wspiera syntezę glutationu (ważnego przeciwutleniacza), a także szlak aminopropylacji, co prowadzi do syntezy poliamin (związków organicznych złożonych z dwóch lub więcej aminokwasów). Jak wspomnieliśmy, niedobory SAMe mogą prowadzić do depresji i innych dolegliwości psychicznych i fizycznych, w tym osteoporozy, chorób wątroby itp.

Korzyści z przyjmowania suplementu SAM-e?

 • Zwalcza depresję

Najczęstszy powód, dla którego ludzie sięgają po suplement SAMe są jego właściwości przeciwdepresyjne. Depresja dotyka obecnie coraz częściej osoby dorosłe, a standardowe metody leczenia są niewystarczające lub nieskuteczne [4].

W kilku badaniach stwierdzono, że nootropik ten ma znaczący, pozytywny wpływ na łagodne do umiarkowanych objawy depresyjne, a to, co jest naprawdę ważne, to fakt, że SAMe wytwarza te efekty terapeutyczne bez typowych nieprzyjemnych efektów ubocznych powszechnie występujących w przypadku leków przeciwdepresyjnych, takich jak bóle głowy i dysfunkcja seksualna [5,6,7] Co więcej, SAMe zaczyna działać szybciej niż niektóre powszechnie przepisywane leki przeciwdepresyjne i może być tolerowany przez pacjentów w wyższych dawkach. [4,5]

 • Poprawia funkcjonowanie mózgu

Badania udokumentowały, że poziomy SAMe w płynie mózgowo-rdzeniowym (CSF) są znacząco niższe u pacjentów walczącymi z ciężką depresją, chorobą Alzheimera i demencją [8]. W rzeczywistości niektóre badania wykazują, że myszy, u których stwierdzono niedobory witamin B6 i B12, wykazywały istotne cechy choroby Alzheimera. [9]

SAMe jest związane z wytwarzaniem energii  z udziałem witaminy B12, a także cyklem folacji, który dostarcza ważnych grup metylowych potrzebnych do mediacji SAMe w reakcjach metylacji. [8] Wykazano, że leczenie SAMe zwiększa poziom SAMe w płynie mózgowo-rdzeniowym, a co za tym idzie - nastrój i funkcjonowanie mózgu. [8] Ponadto, SAMe hamuje postęp Alzheimera i poprawia pamięć przestrzenną. [9]

Być może najbardziej interesujące, ostatnie badanie z 2016 roku wykazało, że SAMe może odgrywać rolę neuroprotekcyjną w organizmie poprzez zwiększenie ekspresji czynnika neurotropowego pochodzenia mózgowego (BDNF), co czyni go potencjalnym leczeniem Alzheimera. [10]

 • Wspiera zdrowie wątroby

Jeśli żyłeś "ciężkim życiem" pod względem przyjmowania wszelkiego rodzaju potencjalnie niebezpiecznych substancji chemicznych (np. Alkohol, NLPZ, sterydy anaboliczne, itp.), SAMe może pomóc twojej wątrobie wrócić do normalnej pracy i zdrowia.

Badania z użyciem SAMe udokumentowały, że pomaga przywrócić pracę wątroby w świetle przewlekłych chorób, takich jak niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, cholestaza, alkoholowa marskość wątroby i niealkoholowa marskość. [11,12,13] Ponadto SAMe może zapobiegać / odwracać toksyczność wątroby powodowaną przez leki, takie jak acetaminofen (tylenol) lub steroidy. [11]

 • Poprawa stanu zdrowia stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą postacią zapalenia stawów na całym świecie. Schorzenie to spowodowane przez nadmierne osłabienie chrząstki  charakteryzuje się bólem, sztywnością, obrzękiem i zmniejszeniem zakresu ruchu. Badania na ludziach z SAMe pokazują, że łagodzi on dyskomfort stawów wywołany chorobą zwyrodnieniową. [14]

Ponadto wiele innych badań przeprowadzonych z wykorzystaniem SAMe i jego wpływ na zapalenie kości i stawów wykazało, że jest on porównywalny z NLPZ (ibuprofenem, celekoksybem, naproksenem). [15,16,17,18,19]

Należy również zauważyć, że naukowcy uznali, że SAMe jest tak samo skuteczny jako NLPZ w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, ale BEZ niekorzystnych skutków ubocznych zwykle przypisywanych NLPZ.

 • Obniża objawy fibromialgii

Fibromyalgia (fibrositis) jest bolesnym, niezapalnym stanem układu mięśniowo-szkieletowego. Bezustannemu bólowi towarzyszy również sztywność, zmęczenie i zakłócony sen. Badania in vivo i in vitro na pacjentach z fibromialgią wykazały, że podawanie SAMe zmniejsza sztywność, zmniejsza zmęczenie i poprawia ogólne samopoczucie. [20,21,22]

Wiadomo również, że fibromialgia wywołuje objawy zespołu Sjögrena, autoimmunologiczną chorobę zapalną, która atakuje jamę ustną i gałki oczne [23]. Wykazano, że suplementacja SAMe zmniejsza liczbę obszarów wrażliwych / bolesnych, a także poprawia nastrój. [24]

Jak dawkować suplementy SAME?

Suplementacja S-adenozylometioniną waha się w zakresie od 600 do 1200 mg na dzień. Zazwyczaj dzieli się na dawki 200-400 mg i przyjmuje z posiłkami.

W celu poprawy czynności wątroby lub objawów choroby zwyrodnieniowej zaleca się stosowanie 1200 mg na dobę. Jeśli chcesz pokonać spadek nastroju i walczyć z depresją, dawki SAMe zazwyczaj mieszczą się w zakresie 200-400 mg / dziennie przez 15-20 dni.

Zauważ, że jeśli używasz SAMe w chorobie zwyrodnieniowej stawów, będzie to wymagało kilku tygodni użytkowania (co najmniej 4 tygodnie), aby zaobserwować pozytywne skutki działania substancji.

Z czym można łączyć SAMe?

Ponieważ tak niewielu ludzi używa tego potężnego suplementu, uważamy, że świetnym pomysłem jest, aby najpierw używać go "samodzielnie", a przez samodzielnie, rozumiemy razem z witaminami B6, B12 i kwasem foliowym. Najprostszym sposobem jest uzupełnienie witamin z grupy B (B-Complex) podczas podawania SAMe, ale upewnij się, że jest to formuła zawierająca kwas foliowy (witamina B9).

Powodem tego jest to, że jeśli nie masz wystarczającej ilości kwasu foliowego lub witaminy B12 dostępnej w organizmie, proces metylacji jest nieefektywny, co może prowadzić do gorszej wydajności umysłowej, problemów z pamięcią i koncentracją, a nawet depresji. [26]

Najlepiej dodawać do SAMe substancje, w zależności od efektów, na jakich nam zależy:

 • Do zmniejszenia lęku / Poprawy nastroju

Bacopa to roślina kwitnąca często wykorzystywana w celu poprawy nastroju, ale jest również niezwykle silnym nootropem.

Bacopa, Gotu Kola, Rhodiola i / lub L-Theanine są świetnymi opcjami, ponieważ te związki pomagają nam się zrelaksować i poprawić zdolność organizmu do radzenia sobie z różnego rodzaju stresem.

Inną świetną opcją może być L-tyrozyna, która podnosi poziomy dopaminy w organizmie, która jest skierowana do ośrodków przyjemności mózgu. Polepszenie nastroju – gwarantowane!

 • Poprawa koncentracji

Jeśli stosujesz SAMe w celu poprawy funkcji poznawczych, możesz połączyć go z solidną dawką L-Tyrozyny + Choliny + Lion's Mane w celu promowania lepszego skupienia, przywoływania wspomnień i zdrowia mózgu.

Toksyczność / Potencjalne skutki uboczne

SAMe na ogół nie wywołuje poważnych szkodliwych skutków ubocznych. Łagodne, które pojawiały się od czasu do czasu, obejmują nudności i rozstrój żołądka.

Badania na ludziach prowadzone na SAMe były stosunkowo krótkie i obejmowały mało liczne grupy testowe. Badania przeprowadzone w ciągu 2 lat wykazało brak istotnych skutków ubocznych stosowania SAMe. [25]

Jeśli obecnie stosujesz jakiekolwiek środki do leczenia depresji, zaburzeń afektywnych dwubiegunowych itp. skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek suplementu!

Bibliografia:

 1. Bottiglieri T. S-Adenosyl-L-methionine (SAMe): from the bench to the bedside–molecular basis of a pleiotrophic molecule. Am J Clin Nutr. 2002;76(5):1151S-7S. http://ajcn.nutrition.org/content/76/5/1151S.full
 2. Cheng X, Blumenthal RM. S-Adenosylmethionine-dependent methyltransferases: structures and functions. World Scientific Publication Co, 1999.
 3. Chiang PK, Gordon RK, Tal J, et al. S-Adenosylmethionine and methylation. FASEB J . 1996;10(4):471-480. http://www.fasebj.org/content/10/4/471.abstract.
 4. Bambling M, Parham SC, Coulson S, Vitetta L. S-adenosylmethionine (SAMe) and Magnesium Orotate as adjunctives to SSRIs in sub-optimal treatment response of depression in adults: A pilot study. Adv Integr Med. 2015;2(1):56-62. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2212958815000415
 5. Mischoulon D, Fava M. Role of S-adenosyl-L-methionine in the treatment of depression: a review of the evidence. Am J Clin Nutr. 2002;76(5):1158S-61S. http://ajcn.nutrition.org/content/76/5/1158S.long
 6. Bressa GM. S-adenosyl-l-methionine (SAMe) as antidepressant: meta-analysis of clinical studies. Acta Neurol Scand Suppl. 1994;154:7-14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7941964
 7. Papakostas GI. Evidence for S-adenosyl-L-methionine (SAM-e) for the treatment of major depressive disorder. J Clin Psychiatry. 2009;70 Suppl 5:18-22. doi:10.4088/JCP.8157su1c.04. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19909689
 8. Bottiglieri T, Godfrey P, Flynn T, Carney MW, Toone BK, Reynolds EH. Cerebrospinal fluid S-adenosylmethionine in depression and dementia: effects of treatment with parenteral and oral S-adenosylmethionine. Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry. 1990;53(12):1096-1098. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC488323/
 9. Fuso A, Nicolia V, Ricceri L, et al. S-adenosylmethionine reduces the progress of the Alzheimer-like features induced  by B-vitamin deficiency in mice. Neurobiol Aging. 2012;33(7):1482.e1-16. doi:10.1016/j.neurobiolaging.2011.12.013. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22221883
 10. Li Q, Cui J, Fang C, Zhang X, Li L. S-adenosylmethionine Administration Attenuates Low Brain-Derived Neurotrophic Factor Expression Induced by Chronic Cerebrovascular Hypoperfusion or Beta Amyloid Treatment. Neuroscience Bulletin. 2016;32(2):153-161. doi:10.1007/s12264-016-0023-z. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5563744/
 11. Anstee QM, Day CP. S-adenosylmethionine (SAMe) therapy in liver disease: A review of current evidence and clinical utility. J Hepatol. 2012;57(5):1097-1109. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0168827812004096
 12. Lieber CS. S-Adenosyl-l-methionine: its role in the treatment of liver disorders. Am J Clin Nutr . 2002;76(5):1183S-1187S. http://ajcn.nutrition.org/content/76/5/1183S.long
 13. Mato JM, Martínez-Chantar ML, Lu SC. S-adenosylmethionine metabolism and liver disease. Annals of hepatology. 2013;12(2):183-189. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4027041/
 14. Kim J, Lee EY, Koh E-M, et al. Comparative clinical trial of S-adenosylmethionine versus nabumetone for the treatment of knee osteoarthritis: An 8-week, multicenter, randomized, double-blind, double-dummy, Phase IV study in Korean patients. Clin Ther. 2009;31(12):2860-2872. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149291809004780
 15. di Padova C. S-adenosylmethionine in the treatment of osteoarthritis. Review of the clinical studies. Am J Med. 1987;83(5A):60-65. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3318441
 16. Witte S, Lasek R, Victor N. [Meta-analysis of the efficacy of adenosylmethionine and oxaceprol in the treatment of osteoarthritis]. Orthopade. 2002;31(11):1058-1065. doi:10.1007/s00132-002-0366-1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12436324
 17. Najm WI, Reinsch S, Hoehler F, Tobis JS, Harvey PW. S-Adenosyl methionine (SAMe) versus celecoxib for the treatment of osteoarthritis symptoms: A double-blind cross-over trial. [ISRCTN36233495]. BMC Musculoskeletal Disorders. 2004;5:6. doi:10.1186/1471-2474-5-6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC387830/
 18. Soeken KL, Lee W-L, Bausell RB, Agelli M, Berman BM. Safety and efficacy of S-adenosylmethionine (SAMe) for osteoarthritis. J Fam Pract. 2002;51(5):425-430. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12019049
 19. Caruso I, Pietrogrande V. Italian double-blind multicenter study comparing S-adenosylmethionine, naproxen,  and placebo in the treatment of degenerative joint disease. Am J Med. 1987;83(5A):66-71. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3318442
 20. Tavoni A, Vitali C, Bombardieri S, Pasero G. Evaluation of S-adenosylmethionine in primary fibromyalgia. A double-blind crossover study. Am J Med. 1987;83(5A):107-110. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3318438
 21. Jacobsen S, Danneskiold-Samsoe B, Andersen RB. Oral S-adenosylmethionine in primary fibromyalgia. Double-blind clinical evaluation. Scand J Rheumatol. 1991;20(4):294-302. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3318438
 22. Goldenberg DL. Pharmacological treatment of fibromyalgia and other chronic musculoskeletal pain. Best Pract Res Clin Rheumatol. 2007;21(3):499-511. doi:10.1016/j.berh.2007.02.012. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17602996
 23. https://www.nidcr.nih.gov/research/NIDCRLaboratories/MolecularPhysiology/SjogrensSyndrome/SjogrensSyndromeClinic.htm#what
 24. Ianniello A, Ostuni PA, Sfriso P, Menenghetti L, Zennaro A, Todesco S. S-adenosyl-l-methionine in Sjögren’s syndrome and fibromyalgia. Curr Ther Res. 1994;55(6):699-706. doi:https://doi.org/10.1016/S0011-393X(05)80805-7. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0011393X05808057
 25. Konig B. A long-term (two years) clinical trial with S-adenosylmethionine for the treatment of osteoarthritis. Am J Med. 1987;83(5A):89-94. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12019049
 26. Bottiglieri T, Laundy M, Crellin R, Toone B, Carney M, Reynolds E. Homocysteine, folate, methylation, and monoamine metabolism in depression. Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry. 2000;69(2):228-232. doi:10.1136/jnnp.69.2.228. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1737050/
 27. Friedel, H, et al; “S-adenosyl-L-methionine. A review of its pharmacological properties and therapeutic potential in liver dysfunction and affective disorders in relation to its physiological role in cell metabolism”; Drugs; 38(3):389-416; September 1989; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2680435/

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *