Popularne artykuły

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?
Suplementacja

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu? 

Czujesz nieustannie nadmiar stresu oraz wyczerpanie? Możliwe że jest to spowodowane niesławnym hormonem stresu - kortyzolem. Istnieje wiele informacji, teorii i mitów na temat kortyzolu, jego aktywności a przede wszystkim o tym co zmniejsza i zwiększa jego poziom. Na przykład: Możesz obniżyć poziom kortyzolu przy filiżance dobrej herbaty lub - jeszcze lepiej - czekolady.

Niestety, nie jest to takie proste. Przede wszystkim, dieta i sposób odżywianie jest absolutnie podstawowy dla prawidłowego radzenia sobie ze stresem i utrzymania poziomu kortyzolu. Jednakże nie ma jednego produktu spożywczego, suplementu, lub magicznego środka, który raz i na zawsze wyrówna nasz poziom hormonu stresu.

Dzisiaj zaprezentujemy rady dotyczące utrzymywania poziomu kortyzolu - oraz reszty ciała i umysłu - w równowadze.


Czym jest kortyzol?

Kortyzol jest często nazywany "hormonem stresu" ze względu na jego związek z reakcją organizmu na stres. Jednakże jego funkcje nie ograniczają się tylko do tego. Zrozumienie kortyzolu i jego wpływu na organizm może być jednym z czynników mogących pomóc Ci zrównoważyć poziom hormonów i osiągnąć optymalny stan zdrowia. Ważne jest też aby poznać zasady jak radzić sobie ze stresem.

Kortyzol jest jednym z hormonów steroidowych i jest wytwarzany w nadnerczach. Większość komórek w organizmie posiada receptory, w stosunku do których kortyzol wykazuje powinowactwo. Wydzielanie tego hormonu jest kontrolowane przez podwzgórze, przysadkę mózgową i nadnercza, kombinację gruczołów często określaną jako oś HPA.

Wzór strukturalny kortyzolu
Wzór strukturalny kortyzolu

Jak organizm reguluje poziom kortyzolu?

Podwzgórze i przysadka mózgowa - oba zlokalizowane w mózgu – reagują na zmiany poziomu kortyzolu we krwi. Jeśli jego poziom ten jest zbyt niski, lub zbyt wysoki, mózg dostosowuje ilość wytwarzanego przez nasz organizm hormonu. Za sygnalizację w kontekście regulowania poziomu tego hormonu we krwi odpowiadają nadnercza. To właśnie one dostosowują ilość uwalnianego kortyzolu do krwioobiegu.

Receptory kortyzolu - które znajdują się w większości komórek Twojego ciała - odbierają i wykorzystują ten hormon na różne sposoby. Na przykład, kiedy Twoje ciało jest w stanie podwyższonej gotowości, lub zagrożenia kortyzol może zmienić aktywność funkcji naszego organizmu, w przygotowania go do jak najbardziej efektywnej reakcji na bodziec stresowy. Ta regulacja może dotyczyć układu trawiennego, rozrodczego, odpornościowego, a nawet procesów wzrostu komórkowego.

Badanie poziomu kortyzolu - jak wygląda?

Badanie poziomu kortyzolu odbywać się może na dwa sposoby. Pierwszym jest dobowa zbiórka moczu. W przypadku badaniu moczu, na tydzień przed pobraniem materiału należy odstawić leki steroidowe, oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Drugą metodą jest pobranie surowicy z żyły łokciowej przy czym należy zachować 8-godzinną przerwę od jedzenia (być na czczo). W przypadku dobowego badania (kilka pobrań w ciągu dnia) należy skonsultować przyjmowanie leków z lekarzem.

Czasami jednak Twój poziom kortyzolu może jednak być poza normą. Jakie są konsekwencje nieprawidłowego poziomu kortyzolu we krwi?

Domowy test na kortyzol - jak sprawdzić poziom kortyzolu samemu?

W ostatnim czasie pojawiły się indywidualne testy pozwalające określić poziom kortyzolu w domu. Co prawda wiąże się to z wysyłką próbek do laboratorium, ale może być dobra alternatywą dla osób borykających się z "syndromem białego fartucha".

Zbyt mała ilość kortyzolu

Profesjonalnie stan patologicznego wytwarzania niewystarczającej ilości kortyzolu nazywa się chorobą Addisona. Zazwyczaj, specyficzne objawy tej choroby pojawiają się wraz z wiekiem. Obejmują one:

- Zmiany na skórze, takie jak ciemnienie na bliznach i w fałdach skórnych

- Ciągłe zmęczenie

- Osłabienie i degradacja mięśni

- Biegunka, mdłości i wymioty

- Utrata apetytu i wagi

- Niskie ciśnienie krwi

Jeśli twój organizm nie wytwarza wystarczającej ilości kortyzolu, lekarz może przepisać deksametazon, hydrokortyzon lub prednizon.

Zbyt duża ilość kortyzolu

Wzrost poziomu kortyzolu najczęściej jest związany z częstym przebywaniem w środowisku stresogennym. Wymagająca praca, napięta sytuacja w domu czy droga w zakorkowanym mieście, to rzeczy które bardzo często sprawiają że jesteśmy zestresowani, za czym idzie wyższy poziom tego hormonu.

Podwyższony kortyzol - objawy

Nadmierny poziom kortyzolu, może powodować stan zwany zespołem Cushinga. Może on prowadzić do szybkiego przybierania na wadze, łatwo siniaczącej się skóry, osłabienia mięśni, cukrzycy i wielu innych problemów zdrowotnych.

Jednakże nawet w przypadku niewystępowania choroby, zbyt wysoki poziom kortyzolu prowadzi do wielu niedogodności zdrowotnych. Może powodować nadmierne przybieranie na wadze, nerwowość oraz osłabienie. Długotrwale podwyższony poziom powoduje problem z funkcjami psychoaktywnymi, zaburzenia faz snu czy ogólne rozdrażnienie. Nadmierna ilość kortyzolu może również obniżać sprawność układu immunologicznego oraz negatywnie wpływa na wytwarzanie hormonów tarczycy i konwersję T4 i T3

Jest to również sytuacja, który przez specyfikę modernistycznego stylu życia pełnego codziennych obowiązków i coraz to nowych wyzwań, występuje u coraz większej ilości ludzi. Nic zatem dziwnego, że większość z nas chce się dowiedzieć jak zapanować nad zbyt dużym stężeniem kortyzolu we krwi. Jak zatem możemy to zrobić w naturalny sposób?

Naturalne sposoby na zmniejszenie poziomu kortyzolu

Ćwiczenie

Ćwiczenia fizyczne to najlepszy sposób na pozytywne wpłynięcie na zdrowie całego organizmu. Nie jest więc zaskoczeniem, że pomagają również w walce ze stresem, również poprzez obniżenie poziomu kortyzolu. Badania pokazują na przykład, że ćwiczenia fizyczne mogą obniżyć poziom kortyzolu u osób starszych i cierpiących na zaburzenia depresyjne.

Sen

Sen to podstawa naszego zdrowia. Kiedy Twój sen nie jest najwyższej jakości, jesteś mniej spokojny i bardziej drażliwy oraz zestresowany. Sen, podobnie jak ćwiczenia fizyczne, jest ważny dla zdrowia na w szerokim kontekście - w tym na zmniejszanie stresem i utrzymywanie poziomu kortyzolu w ryzach.

Natura

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to świetny sposób na obniżenie kortyzolu i uspokojenie mózgu. Praktyka "kąpieli w lesie" - czyli w zasadzie spędzanie czasu w lesie i oddychanie leśnym powietrzem - może obniżyć poziom kortyzolu i zmniejszyć stres.

Praktyki umysłu i ciała                              

Tradycyjne praktyki zdrowotne takie jak joga, tai chi czy ćwiczenia oddechowe mogą być świetnymi pogromcami stresu. Badania wykazały na przykład, że powyższe aktywności mogą obniżać wysoki poziom kortyzolu, tętno i ciśnienie krwi.

Suplementy zmniejszające poziom kortyzolu

Istnieje wiele suplementów oraz substancji ziołowych, o których wiadomo, że łagodzą stres poprzez obniżanie poziomu kortyzolu. Mają one często długą historię stosowania w tradycyjnych rodzajach medycyny oraz ziołolecznictwie jak. Jednocześnie ich skuteczność  jest często potwierdzana wynikami nowoczesnych badań.

Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu są najbardziej skuteczne?

Witamina C

Wzór strukturalny witaminy C
Wzór strukturalny witaminy C

Najpopularniejszym związkiem stosowanym do zbicia kortyzolu jest witamina C. Jednak mimo wysokich dawek (1-2 g dziennie) wykazuje dość słaby wpływ na redukcje kortyzolu. Nie mówimy że nie działa - bo działa - aczkolwiek są suplementy, które działają lepiej. Jeśli przychodzi nam już używanie w tym celu witaminy C to najlepiej wybrać produkt brandowany logiem naszego sklepu - Vitamin C + Rose Hip extract oraz dodać do niego witaminy z grupy B, najlepiej w postaci B kompleksu firmy Apollo's Hegemony - B-Balance. Zawarta w nim witamina B6 wpływa pozytywnie na redukcje i blokadę wzrostu kortyzolu, dlatego z witaminą C działają synergistycznie.

Rekomendowany suplement z witaminą C - MZ Store Vitamin C + Rose Hip extract
Rekomendowany suplement z witaminą C - MZ Store Vitamin C + Rose Hip extract

Fish Oil - kwasy omega 3

Kluczowe kwasy Omega 3 - EPA i DHA
Kluczowe kwasy Omega 3 - EPA i DHA

Następnym wartym odnotowania suplementem jest Fish Oil. Zawartość EPA wynosi 330 mg w porcji, a DHA 220 mg. Są to główne kwasy tłuszczowe redukujące poziom kortyzolu. Wykazują działanie już w sumarycznej ilości 600 mg, a w preparacie Fish Oil to zaledwie jedna kapsułka! Dodatkowo kwasy tłuszczowe są odpowiedzialne za odpowiednią pracę neuronów. Badania epidemiologiczne oraz doświadczenia na zwierzętach wykazują, że dodatek do diety kwasów omega-3 skutecznie hamuje powstawanie w organizmie związków rakotwórczych. Kwasy omega-3 wykazują szczególne zastosowanie w hamowaniu rozwoju raka sutka, prostaty i jelita grubego - najbardziej rozpowszechnionych schorzeń nowotworowych obecnego stulecia.

FIsh Oil firmy Apollo's Hegemony - wysoka dawka kwasów Omega 3
FIsh Oil firmy Apollo's Hegemony - wysoka dawka kwasów Omega 3

Fosfatydyloseryna

Ogólny wzór fosfatydyloseryny
Ogólny wzór fosfatydyloseryny

Jednym z preparatów do obniżania poziomu kortyzolu jest fosfatydyloseryna. Seryna fosfatydowa, jako jedna z nielicznych substancji, posiada zdolność do obniżania poziomu kortyzolu nawet o 30%. Wykazano, że znaczącą ochrania układ nerwowy przed skutkami ostrego i przewlekłego stresu. Dodatkowo wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu, zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym oraz zwiększa zdolności intelektualne. Godnym polecenia jest produkowany przez znaną firmę Swanson, produkt Phosphatidylserine, w ilości od 300 mg.

5-HTP

Wzór strukturalny 5-hydroksytryptofanu
Wzór strukturalny 5-hydroksytryptofanu

5-hydroksytryptofan (5-HTP) - związek, który jest bezpośrednim prekursorem dla serotoniny, hormonu pełniącego bardzo ważną rolę w procesach regulacji apetytu, poprawy nastroju oraz optymalizacji sekrecji innych hormonów, jest jednym z kluczowych produktów stabilizujących poziom kortyzolu. 5-htp bardzo dobrze wpływa na kwestie załagodzenia stresu, reguluje pracę układu nerwowego sprawiając że wydzielane są mniejsze ilości katabolicznego hormonu nadnerczy. 5-HTP firmy NOW FOODS to jeden z najlepszych tego typu preparatów na rynku. Odpowiednie dawkowanie pozwoli załagodzić nadpobudliwość oraz zredukować poziom kortyzolu.

Rekomendowany suplement z 5-hydroksytryptofanem - Apollo's Hegemony 5-HTP
Rekomendowany suplement z 5-hydroksytryptofanem - Apollo's Hegemony 5-HTP

DHEA

Wzór siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA)
Wzór siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA)

DHEA jest hormonem wydzielanym przez nadnercza podobnie jak kortyzol. Jednak pierwszy jest anaboliczny, a drugi o którym mowa w tym artykule, jest katabolicznym. Stres powoduje nadmierne wydzielanie kortyzolu, przez co zostaje zachwiana homeostaza między tymi hormonami. DHEA powoduje wzrost samopoczucia, pewności siebie oraz chroni przed powstaniem zespołu metabolicznego. Idealnym preparatem do wyrównywania ilości tych dwóch hormonów w organizmie jest DHEA firmy Labolic Labs.

Ashwagandha

Świeży i sproszkowany korzeń Ashwagandhy
Świeży i sproszkowany korzeń Ashwagandhy

Ostatnim z przedstawionych dzisiaj oraz najbardziej polecanym suplementem hamującym wydzielanie kortyzolu jest Ashwagandha (witania ospała).

Witania ospała powszechnie ceniona jest przede wszystkim za działanie poprawiające nastrój, przeciwstresowe, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, poprawiające adaptację do środowiska, zwiększające pewność siebie, ekstrawersje i otwartość na nowe doświadczenia.

Swoje właściwości zawdzięcza zdolności do uwrażliwiania receptorów serotoninowych (5-HT), przez co ta sama ilość serotoniny poprzez wiązanie się ze swoistym receptorem działa silniej i wydajniej, tj. zwiększa częstotliwość impulsów nerwowych na szlakach serotoninergicznych. Już 500 miligramów ekstraktu ashwagandhy obniża poziom kortyzolu o kilkanaście procent! Jednak dawką przynoszącą największe korzyści w walce z kortyzolem jest nie mniej niż 1500 miligramów. W tym przypadku najlepszych suplementów z Ashwagandhą polecamy Ashwagandha Diamond Apollos Hegemony.

Rekomendowany suplement z Ashwagandhą - Apollo's Hegemony Ashwagandha Diamond
Rekomendowany suplement z Ashwagandhą - Apollo's Hegemony Ashwagandha Diamond

Adaptogeny

Badania wykazały że przyjmowanie adaptogenów powodowało braku wyrzutu kortyzolu w odpowiedzi na czynnik stresowy w postaci ćwiczeń fizycznych. Właściwie - spożycie adaptogenów wręcz przeciwnie - zmniejszało dodatkowo poziom kortyzolu, nawet kiedy uczestnicy badania byli poddawani czynnikowi stresogennemu. To pozwoli stwierdzać że adaptogeny mogą zmniejszać poziom kortyzolu i tym samym tłumić stres wynikający z jego zbyt wysokiego poziomu. Polecanym zestawem adaptogenów jest Relatonic Forte firmy Apollo's Hegemony.

Rekomendowany zestaw adaptogenów na zmniejszenie poziomu kortyzolu - Apollo's Hegemony Relatonic Forte
Rekomendowany zestaw adaptogenów na zmniejszenie poziomu kortyzolu - Apollo's Hegemony Relatonic Forte

Podsumowanie

Wysoki poziom kortyzolu może w dłuższym okresie czasu prowadzić do nadmiernego przyrostu wagi, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy, zmęczenia i trudności z koncentracją.

Wypróbuj powyższe wskazówki dotyczące stylu życia, aby obniżyć poziom kortyzolu, mieć więcej energii i poprawić swoje zdrowie, w walce z kortyzolem.

Powiązane artykuły

5 Comments

 1. Casio

  Jak dla mnie dhea, 5htp i ashwagandha nr 1, taki combos jest bardzo skuteczny i dość tani, polecam filmy na yt w tej sprawie naprawde warto

  1. DoktorStrange

   ashwa musi byc 66 polecam tą z olimpu!

 2. Mariusz

  Wiatam wszystkich czy jestescie w stanie podpowiedziec jak zregenerować receptory GaBa.po zarzywaniu benzo.prosze o pomoc

 3. M

  Glodowki powyzej 16h podnosza wskazniki Gaba. Polecam intermittent fasting 20/4 i raz w tygodniu 24h glodowki.

 4. Renata

  Witam, czy biorąc Ashwagandhę, mogę przed snem brać tryptofan 500mg? PMS mocno zaburza mój sen.

  Czy tryptofan uzależnia? Czy po przerwie, powiedzmy po 4-8 tygodniach, nie ma zjawiska odbicia, jak w przypadku leków nasennych?

  Pozdrawiam ♥

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *