Jakie suplementy na obniżenie kortyzolu?

Jakub Kola

Wzrost poziomu kortyzolu najczęściej jest związany z częstym przebywaniem w środowisku stresogennym. Wymagająca praca, napięta sytuacja w domu czy droga w zakorkowanym mieście, to rzeczy które bardzo często sprawiają że jesteśmy zestresowani, za czym idzie wyższy poziom tego hormonu.

Długotrwale podwyższony poziom powoduje problem z funkcjami psychoaktywnymi, zaburzenia faz snu czy ogólne rozdrażnienie. Nadmierna ilość kortyzolu może również obniżać sprawność układu immunologicznego oraz negatywnie wpływa na wytwarzanie hormonów tarczycy i konwersję T4 i T3.
Brak odpowiedniej regeneracji (snu) negatywnie wpływa na czynniki regeneracyjne mięśni oraz ogółu organizmu. Przewlekle podwyższony poziom nasila rozpad tkanki mięśniowej i utrudnia pozbywanie się zapasów tłuszczu, co prowadzi do nieestetycznej sylwetki, a także hamuje wychwyt aminokwasów do komórek mięśniowych.

Najpopularniejszym związkiem stosowanym do zbicia kortyzolu jest witamina C. Jednak mimo wysokich dawek (1-2 g dziennie) wykazuje dość słaby wpływ na redukcje kortyzolu. Nie mówimy że nie działa - bo działa - aczkolwiek są suplementy, które działają lepiej. Jeśli przychodzi nam już używanie w tym celu witaminy C to najlepiej wybrać produkt C-1000 firmy Now Foods oraz dodać do niego witaminy z grupy b, pod nazwą B-100. Witamina b6 wpływa pozytywnie na redukcje i blokadę wzrostu kortyzolu, dlatego z witaminą C działają synergistycznie.

Następnym wartym odnotowania suplementem jest Fish Oil. Zawartość EPA wynosi 330 mg w porcji, a DHA 220 mg. Są to główne kwasy tłuszczowe redukujące poziom kortyzolu. Wykazują działanie już w sumarycznej ilości 600 mg, a w preparacie Fish Oil to zaledwie jedna kapsułka!
Dodatkowo kwasy tłuszczowe są odpowiedzialne za odpowiednią pracę neuronów. Badania epidemiologiczne oraz doświadczenia na zwierzętach wykazują, że dodatek do diety kwasów omega-3 skutecznie hamuje powstawanie w organizmie związków rakotwórczych. Kwasy omega-3 wykazują szczególne zastosowanie w hamowaniu rozwoju raka sutka, prostaty i jelita grubego - najbardziej rozpowszechnionych schorzeń nowotworowych obecnego stulecia.

Jednym z preparatów do obniżania poziomu kortyzolu jest fosfatydyloseryna. Seryna fosfatydowa, jako jedna z nielicznych substancji, posiada zdolność do obniżania poziomu kortyzolu nawet o 30%. Wykazano, że znaczącą ochrania układ nerwowy przed skutkami ostrego i przewlekłego stresu. Dodatkowo wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu, zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym oraz zwiększa zdolności intelektualne. Godnym polecenia jest produkowany przez znaną firmę Swanson, produkt Phosphatidylserine, w ilości od 300 mg.

5-hydroksytryptofan (5-htp) - związek, który jest bezpośrednim prekursorem dla serotoniny, hormonu pełniącego bardzo ważną rolę w procesach regulacji apetytu, poprawy nastroju oraz optymalizacji sekrecji innych hormonów, jest jednym z kluczowych produktów stabilizujących poziom kortyzolu. 5-htp bardzo dobrze wpływa na kwestie załagodzenia stresu, reguluje pracę układu nerwowego sprawiając że wydzielane są mniejsze ilości katabolicznego hormonu nadnerczy. 5-HTP firmy NOW FOODS to jeden z najlepszych tego typu preparatów na rynku. Odpowiednie dawkowanie pozwoli załagodzić nadpobudliwość oraz zredukować poziom kortyzolu.

DHEA jest hormonem wydzielanym przez nadnercza podobnie jak kortyzol. Jednak pierwszy jest anaboliczny, a drugi o którym mowa w tym artykule, jest katabolicznym. Stres powoduje nadmierne wydzielanie kortyzolu, przez co zostaje zachwiana homeostaza między tymi hormonami. DHEA powoduje wzrost samopoczucia, pewności siebie oraz chroni przed powstaniem zespołu metabolicznego. Idealnym preparatem do wyrównywania ilości tych dwóch hormonów w organizmie jest DHEA firmy Natrol oraz DHEA od Jarrow.

Ostatnim z przedstawionych dzisiaj oraz najbardziej polecanym suplementem hamującym wydzielanie kortyzolu jest ashwagandha (witania ospała).
Witania ospała powszechnie ceniona jest przede wszystkim za działanie poprawiające nastrój, przeciwstresowe, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, poprawiające adaptację do środowiska, zwiększające pewność siebie, ekstrawersje i otwartość na nowe doświadczenia.
Swoje właściwości zawdzięcza zdolności do uwrażliwiania receptorów serotoninowych (5-HT), przez co ta sama ilość serotoniny poprzez wiązanie się ze swoistym receptorem działa silniej i wydajniej, tj. zwiększa częstotliwość impulsów nerwowych na szlakach serotoninergicznych. Już 500 mg ekstraktu ashwagandhy obniża poziom kortyzolu o kilkanaście procent! Jednak dawką przynoszącą największe korzyści w walce z kortyzolem jest nie mniej niż 1500 mg. W tym przypadku polecamy Ashwagandha Apollos Hegemony.

 

Tagi: adaptogeny, ashwagandha, KORTYZOL, STRES

4 komentarze

  1. Avatar

    Jak dla mnie dhea, 5htp i ashwagandha nr 1, taki combos jest bardzo skuteczny i dość tani, polecam filmy na yt w tej sprawie naprawde warto

  2. Avatar

    Wiatam wszystkich czy jestescie w stanie podpowiedziec jak zregenerować receptory GaBa.po zarzywaniu benzo.prosze o pomoc

  3. Avatar

    Glodowki powyzej 16h podnosza wskazniki Gaba. Polecam intermittent fasting 20/4 i raz w tygodniu 24h glodowki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *