Popularne artykuły

Suplementy na uspokojenie i stres
Suplementacja

Suplementy na uspokojenie i stres 

Codzienne godzenie pracy, obowiązków domowych i rodzinnych oraz regularnych treningów eksponuje organizm na silny stres i sprawia, że czasami trudno poradzić sobie z własnymi emocjami. W ciężkich chwilach warto sięgnąć po suplementy na uspokojenie i stres. Jak one działają i czy są bezpieczne?


Czy stres na pewno trzeba zwalczać?

Mianem stresu psychologowie określają próbę adaptacji możliwości jednostki do wymagań otoczenia. Te wymogi są kształtowane w dużej mierze przez tzw. stresowy, czyli czynniki odpowiedzialne za pobudzenie fizjologiczne (a pośrednio także psychiczne). Tak naprawdę stresorem może być wszystko, co wytrąca nas z homeostazy:

 • ciężki trening;
 • kłótnia z partnerem;
 • nadchodzący egzamin;
 • stanie w korku.

To jak reagujemy na stres jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Sytuacja, która dla jednej osoby będzie jeszcze eustresem (stresem o działaniu motywującym), dla innej stanie się dystresem (stresem o działaniu wyniszczającym). Biologiczny mechanizm stresu wykorzystuje dwa układy w naszym organizmie – współczulny układ nerwowy oraz oś HPA, czyli podwzgórze-przysadka-nadnercza.

Ewolucyjnie stres był niezbędny do wyzwolenia reakcji walki lub ucieczki i tak zostało do dzisiaj. Dlatego krótkoterminowo stres jest zdecydowanie potrzebny, ponieważ działa mobilizująco. Problem powstaje w momencie, kiedy objawy stresu są bardzo silne lub stresorów jest na tyle dużo, że pobudzenie organizmu utrzymuje się niemalże przez cały czas. Co może powodować długotrwały i silny stres?

 • Silny wzrost poziomu kortyzolu i zaburzenia hormonalne;
 • problemy ze snem;
 • nadczynność tarczycy;
 • choroba Gravesa-Basedova;
 • problemy reumatyczne;
 • choroby sercowo-naczyniowe;
 • udar mózgu.

Na co dzień można zaobserwować u siebie również spadek produktywności, ciągłe zmęczenie i trudności z koncentracją.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie kiedy stres można uznać za przewlekły. Zazwyczaj wskazuje się, że jego objawy muszą zacząć zaburzać codzienne funkcjonowanie. W przypadku zaobserwowania u siebie wymienionych objawów warto rozważyć przyjmowanie suplementów na uspokojenie i stres.

Jak działają i co zawierają suplementy na uspokojenie i stres?

Suplementy na uspokojenie i stres to zróżnicowana grupa produktów wśród których można odnaleźć zarówno popularne pierwiastki podawane pod postacią monopreparatu, jak i cieszące się rosnącym zainteresowaniem adaptogeny. Jak wybierać te suplementy świadomie?

Magnez

Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Utrzymanie w organizmie prawidłowego poziomu tego pierwiastka przyczynia się do zwiększenia stężenia serotoniny, określanej niekiedy hormonem szczęścia. Jednocześnie hamuje on wydzielanie dwóch neuroprzekaźników, adrenaliny i noradrenalin. Uwalnianie tych substancji powoduje również przenikanie magnezu do krwi. Można więc powiedzieć, że im więcej stresu na co dzień, tym niższy będzie poziom magnezu.

Wśród wielu dostępnych na rynku form chemicznych magnezu zaleca się przyjmowanie przede wszystkich tych pod postacią soli organicznych (np. mlecza, cytrynian, asparaginian). Wyróżniają się one znacznie wyższą biodostępnością niż sole nieorganiczne (np. tlenki i węglany).

Ashwagandha

Ashwagandha, a dokładniej witania ospała, to silny adaptogen o wysokiej zawartości witanolidów. Przyjmowanie ekstraktu z Ashwagandhy zmniejsza uczucie zmęczenia, zwalcza bezsenność, poprawia jakość snu i obniża stężenie kortyzolu, czyli „hormonu stresu”. Przyjmowanie suplementów zawierających Ashwagandhę wspiera odporność organizmu i działa antyoksydacyjnie, „wymiatając” wolne rodniki, które również mogą przyczyniać się do uczucia zmęczenia.

Jako zalecaną dawkę Ashwagandhy podaje się zazwyczaj 300-500 mg ekstraktu o odpowiedniej standaryzacji.

Bardzo podobnie do Ashwagandhy działa też Bacopa monnieri. Łączenie ze sobą tych adaptogenów działa synergistycznie.

Różeniec górski

Różeniec górski (łac. Rhodiola rosea) zawiera w sobie szereg składników o działaniu prozdrowotnym, w tym – fitosterole, flawonoidy, katechiny, a także salidrozydy i p-tyrozol. Standaryzacja suplementów z różeńcem obejmuje najczęściej salidrozydy oraz rozawinę.

Związki zawarte w różeńcu podnoszą poziom dopaminy i serotoniny, obniżają poziom kortyzolu. Pozytywnie wpływają na samopoczucie, zwiększając wytwarzanie endorfin. Właściwości adaptogenne powodują usprawnienie krążenia krwi w mózgu i mięśniach. W pracach naukowych pojawiają się też doniesienia o pozytywnym wpływie różeńca na libido.

Cordyceps chiński

Cordyceps chiński to grzyb pasożytujący na niektórych gatunkach bezkręgowców. To jeden z adaptogenów, który redukuje skutki stresu fizycznego i psychicznego, działa immunostymulująco, antynowotworowo i zwalcza wolne rodniki.

Oczywiście nie są to wszystkie suplementy na zmęczeni i stres, jakie można kupić. Wśród innych, równie skutecznych, wymienia się m.in. olejki zawierające CBD, żeń-szeń, L-teaninę czy ekstrakt z magnolii lekarskiej.

Czy suplementy na uspokojenie i stres są bezpieczne?

Przyjmowanie suplementów na uspokojenie i stres jest całkowicie bezpieczne pod warunkiem stosowania się do wytycznych producenta w zakresie dawek, czasu trwania kuracji oraz ewentualnych przeciwwskazań.

Szczególnie powinny na nie uważać kobiety w ciąży (np. wysokie dawki ashwagandy mogą mieć właściwości poronne) oraz osoby, które na co dzień przyjmują leki immunosupresyjne, przeciwcukrzycowe lub na nadciśnienie. Przed rozpoczęciem kuracji należy bezwzględnie zapoznać się z załączoną ulotką, a w razie wątpliwości skontaktować z lekarzem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *