Popularne artykuły

Ashwagandha – czym jest i jak działa? Właściwości i porównanie ekstraktów
Ranking

Ashwagandha – czym jest i jak działa? Właściwości i porównanie ekstraktów 

Na rynku znajduje się ogromny wybór produktów zawierających ekstrakt Ashwagandha. Przeciętny konsument myśli tokiem: "ashwagandha cena". Jednym z pierwszych dostępnych produktów zawierających ten ekstrakt roślinny była Ashwagandha Swanson, jednak przez rozwój rynku, pojawiły się suplementy o wyższej standaryzacji, jakości, zawartości składników aktywnych, czy dodatkowych składników wspomagających. I właśnie o najlepszych preparatach zawierających Ashwagandhę będziemy dzisiaj mówić!


Jaki suplement z Ashwagandhą wybrać?

Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór. Bardziej zagłębiony w temat zweryfikuje ilość Ashwgandhy w kapsułce (kapsułka kapsułce nie równa, więc warto rzucić okiem również na dawkowanie ashwagandha, a docelowo dotrzeć do czegoś co nazywa się witanolidem.


Witanolidy 
to organiczne związki steroidowe, charakteryzujące się dużą aktywnością biologiczną: działanie cytostatyczne, przeciwbakteryjne oraz przeciwnowotworowe.

Ok, wróćmy jeszcze do opisu samego produktu.

Czym jest Ashwagandha?

Ashwagandha (Withania somnifera) to zioło, które swoją popularność zyskało już kilka tysięcy lat temu, stanowiąc podstawowy surowiec roślinny stosowany w indyjskim systemie medycyny naturalnej (Ajurwedze). Ashwagandha nazywana jest również „indyjskim żeń-szeniem”.

Swoje właściwości Ashwagandha zawdzięcza zawartości wielu składników aktywnych, a najważniejsze z nich to witanolidy i alkaloidy (anaferyna, anahigryna, witanina, somniferyna, tropina). Ajurwedyjscy eksperci i lekarze podkreślają, że terapeutyczny efekt działania tej rośliny wynika z dużo bogatszej zwartości. Do innych składników występujących w ekstraktach z ashwagandhy należą: flawonoidy, saponiny, glikozydy, kumaryny, fitosterole, minerały, żelazo, cholina i olejki eteryczne.

Witanolidy to najważniejsze bioaktywne składniki korzenia ashwagandhy. Obecnie, więcej niż 140 witanolidów z tej rośliny było wyizolowane i analizowane. Przypisuje się im właściwości przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, cytostatyczne, uspokajające i obniżające ciśnienie krwi. Najlepiej poznanym jest witaferyna A, której dowiedzionym działaniem antynowotworowym jest inhibicja czynnika Sp1. Czynnik Sp1 wspomaga utrzymanie aktywności telomerazowej w komórkach nowotworowych, przyczyniając się do ich nieśmiertelności.

Redukcja poziomu kortyzolu - 60 dni ashwagandha vs. placebo

Zatem witanolidy są najważniejszymi "składnikami" ekstraktu Aswagandhy. Warto tutaj wspomnieć o ich ilości procentowej czy standaryzacji.
Powszechnie stosowanym standaryzowanym wyciągiem jest KSM-66.

Ekstrakt Ashwagandha KSM-66®

KSM 66® to wyciąg z ashwagandhy stworzony przez firmę Ixoreal Biomed, standaryzowany na zawartość bioaktywnych substancji, tj. witanolidów. Opracowany w 14-letnim procesie opartym na rozwoju i badaniach, których celem było doskonalenie. Jest produktem najwyższej koncentracji na światowym rynku, który sporządzono tylko przy użyciu korzeni Withania Somnifera. Produkowany w procesie ekstrakcji, w oparciu o zasady „zielonej chemii”, bez użycia alkoholi lub innych chemicznych rozpuszczalników. Zawartość witanolidów to minimum 5%.

Ekstrakt Ashwagandha Sensoril®

Sensoril® to następny opatentowany ekstrakt z mieszanki liści i korzeni rośliny Withania somnifera. Używany jest m.in przez firmę Life Extension standaryzowany na zawartość minimum 8% witanolidów. Zapewnia on optymalną skuteczność i wysoką różnorodność substancji bioaktywnych w ekstrakcie. Ta zastrzeżona mieszanka została przebadana w kilkunastu badaniach klinicznych z udziałem ludzi. Ekstrakt Ashwagandhy Sensoril® znajduje doskonale swoje zastosowanie w żywności, napojach i produktach higieny osobistej.

Czym wyróżnia się ekstrakt Ashwagandhy Sensoril®?

 • Opatentowana kompozycja ekstraktu z liści i korzeni
 • Standaryzowany do 3 bioaktywnych składników (witanoloidów, witaferyny A oraz oligosacharydów)
 • Zapewnia najwyższy poziom substancji bioaktywnych na rynku; >10% witanoloidów
 • 12 badań klinicznych
 • Bez GMO
 • Ekstrakt wytwarzany przy pomocy wodnego procesu ekstrakcji z 95% rozpuszczalnością substancji w wodzie
 • Chroniony wieloma patentami amerykańskimi i międzynarodowymi
 • Ekstrakt jest koszerny, halal oraz BIO
 • Posiada certyfikat GRAS (Generally Recognized As Safe) - wskazujący na bezpieczeństwo ekstraktu do spożycia

Pozostałe ekstrakty Ashwagandha

Wiele produktów to zwyczajnie suszony korzeń z rośliny, bez standaryzacji np. "ekstrakt suchy 4:1 z korzenia żeń-szenia indyjskiego", o zawartości witanolidów nic nie dodano. Najczęściej taki zabieg ma na miejscu ukrycie ich niskiej koncentracji tj. 1,5-2,5% witanolidów.

Ashwagandha i Witanoloidy

Witanoloidy to ogólna nazwa grupy najbardziej kluczowych składników znajdujących się w ekstraktach Ashwagandhy. Najbardziej kluczowymi związkami z tej grupy są:

 • Witanoloid A - podstawowy witanoloid, odpowiadający za właściwości neuroprotekcyjne Ashwagandhy (głównie przez ABeta-indukowaną cytotoksycznością powodującą rozkład neuronów, będący podstawową przyczyną choroby Alzheimera). Co więcej, to samo badanie badające pozytywny wpływ na układ nerwowy, potwierdziło również prokognitywne działanie Witanoloidu A.
 • Witanon - ponownie jak witanoloid A działa neuroprotekcyjnie, jednakże chroniąc go przed ekscytotoksycznością (czyli degradacją układu nerwowego pod wpływem nadmiernej stymulacji receptorów AMPA i NMDA)
 • Witanoloid B
 • Witanozyd (a dokładnie grupa Witanoloidów zwanymi Witanozydami 4-7) - ponownie podobnie jak Witanoloid A działa przeciwko neurodegradacji, szczególnie powiązanej z postępowaniem choroby Alzheimera
 • 12 - deoxywitastramonolid

Ashwagandha i Witaferyna A

Witaferyna A jest najbardziej znanym pojedyńczym składnikiem aktywnym zawartym w Ashwagandzie i w dużym stopniu przyczynia się do prozdrowotnych właściwości Ashwagandhy. Jest to związek (podobnie jak witanoloidy), należący do grupy laktonów steroidalnych, które są związkiem aktywnym osobliwym dla Ashwagandhy. To właśnie Witaferyna odpowiada za:

 • Właściwości antyzapalne - przez zmniejszanie aktywności czynników prozapalnych z grup alfa-2-makroglobuliny, NF-κB i AP1
 • Właściwości antynowotworowe - witaferyna w klinicznych badaniach (na ludziach!) przyśpiesza rozkład (apoptozę) komórek nowotworowych (przez wywoływania zjawiska agregracji cząsteczek wimentyny oraz F-aktyny w komórkach nowotworowych), oraz zmniejsza intensywność rozwoju stanów pronowotworowych (przez supresję aktywności białka szoku cieplengo HSP90). Witaferyna A może też zmniejszać aktywność komórek nowotworowych, opóźniając ich rozwój.

Ashwagandha i alkaloidy

W przypadku alkaloidów sytuacja jest nieco bardziej złożona, ponieważ są to niejednoznaczne związki, pod względem bezpieczeństwa. Z jednej strony mamy powszechnie używane alkaloidy, takie jak kofeina, która w niewielkich ilościach pozytywnie wpływa na ustrój całego organizmu. Z drugiej strony mamy na przykład Skopolaminę znajdującą się w bieluniu, która jest śmiertelnie niebezpieczną substancją, przez którą sam bieluń nabawił się niesławy.

Przegląd alkaloidów Ashwagandhy wciąż trwa. Niestety nie wiedząc z góry jakie alkaloidy mogą się w niej znajdować, z chemicznego punktu widzenia jest to proces bardzo zasobożerczy, ponieważ badacze muszą "na chybił trafił" sprawdzać różnymi osobami występowanie poszczególnych alkaloidów. Zazwyczaj poszczególne alkaloidy mają osobliwe metody wykrywania (które muszą być jednoznaczne - nikt nie przyjmie profesjonalnego opracowania z przypuszczeniami zamiast faktów), zatem w uproszczeniu wypadałoby wykonać na ekstraktach z Ashwagandhy każdy pojedynczy test wykrywania związków alkaloidowych, oczywiście po wcześniejszym oczyszczeniu danej próbki ekstraktu. Już z tego punktu widzenia brzmi to kosztochłonnie i czasochłonnie, a jest w tym jeszcze wiele specyficznych niuansów...

Wracając jednak, jest kilka alkaloidów które zostały już wykryte w Ashwagandzie. Są to między innymi:

 • Izopeletieryna - mająca właściwości przeciwpasożytnicze. Zmniejsza zdolności motoryczne pasożytów, między innymi tasiemców.
 • Pseudotropina - potencjalnie psychoaktywny alkaloid, zmniejszający odczucie bólu
 • Kuskohigryna - potencjalnie psychoaktywny alkaloid, zmniejszający odczucie bólu
 • Anaferyna
 • Witasomnina
 • Witanina
 • Witaninina
 • Somniferyna - potencjalne właściwości przeciwbólowe
 • Somniferynina
 • Somninina
 • Nikotyna - poprawiająca nastrój,
 • Wizamina

Czy warto stosować Ashwagandhę?

Jeszcze jak! Popularność Ashwagandhy nie wzięła się znikąd. Obecnie, jest jednym z najbardziej uniwersalnych suplementów na rynku. W końcu przeciwdziała w dużym stopniu stresowi, na który narażony jest każdy z nas. Potencjalnie może zwiększać wydolność fizyczną, działa antyoksydacyjnie, wspiera odporność, niweluje skutki uboczne stymulantów. Osobiście uważam że Ashwagandha w stopniu uniwersalności stoi obok kreatyny! Oznacza to, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania. jest skuteczna, niezbyt droga i praktycznie każdy może wynieść benefity z jej suplementacji.

Zalety Ashwagandhy

Oczywiście przez nieustannie rosnącą popularność Ashwagandhy, można się domyśleć że jej suplementacja niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Zatem jakie benefity zdrowotne, możemy uzyskać z suplementacji Ashwagandhy?

Ashwagandha i depresja

Jednym z najczęściej wskazywanych benefitów suplementacji Ashwagandhy jest zmniejszenie natężenia stanów lękowych i depresyjnych. Obecnie, badania nad konkretnym mechanizmem działań Ashwagandhy w tym kontekście trwają. Wiadomo jednak, że regularna suplementacja Ashwagandhy zmniejszała poziom trybuliny - białka, którego poziom zwiększa się w reakcji organizmu na stres. Mimo nieznanych mechanizmów, wspomagające działanie Ashwagandhy w terapiach antydepresyjnych zostało udowodnione w wielu badaniach klinicznych.

Ashwagandha i lęki

Działania przeciwlękowe Ashwagandhy, podobnie jak w przypadku działań antydepresyjnych nie mają jeszcze jednoznacznie wyznaczonego mechanizmu działania. Wskazuje się jak w przypadku działań antydepresyjnych, zmniejszanie poziomu trybuliny. Jednakowo działanie przeciwlękowe Ashwagandhy wskazano w wielu badaniach klinicznych.

Ashwagandha i kortyzol

Bardziej poznane są za to właściwości Ashwagandhy w kontekście zmniejszania poziomu stresu. Badania wskazywały szeroką możliwość Ashwagandhy w zmniejszaniu ogólnego poziomu stresu. Na poziomie komórkowym, wskazywano że jest to spowodowane zmniejszaniem poziomu hormonu stresu - kortyzolu (nawet o kilkanaście procent mniejszy w porównaniu z placebo!) oraz DHEA-S - siarczanu dehydroepiandrosteronu, którego podwyższony poziom może wskazywać na nadaktywność nadnerczy. Mimo że bezpośredni mechanizm powodujący zmniejszanie się poziomu tych dwóch hormonów nie jest znany, sam fakt tego działania odpowiada za zmniejszanie się poziomu naszego stresu.

Ashwagandha i testosteron

Ashwagandha wyraźnie zwiększa poziom testosteronu, zarówno wytwarzanego normalnie (w niektórych badaniach wykazano aż 10% wzrost poziomu testosteronu!), jak i testosteronu wytwarzanego pod wpływem wysiłku fizycznego. Zostało to potwierdzone przez wiele badań klinicznych. Niestety - podobnie jak w poprzednich przypadkach - na poznanie dokładnego mechanizmu działania Ashwagandhy pod wpływem zwiększania poziomu testosteronu musimy jeszcze poczekać!

Ashwaganhda i libido

Ashwagandha wykazala również efektywność w poprawie libido. Częściowo, jest to spowodowane powyżej wspomnianym efektem zwiększonego poziomu testosteronu. Dodatkowo, badania wskazują na poprawę parametrów spermy. Pod względem libido u Pań, badania były skupione głównie na subiektywnym odczuwaniu przyjemności seksualnej. Te, potrafiły się zwiększyć nawet o 50% w przeciągu 8 tygodni! Można zatem z pełną pewnością powiedzieć, że Ashwagandha może być naturalnym sojusznikiem w poprawie poziomu libido, zarówno u Pań jak i u Panów.

Ashwagandha i tarczyca

W kontekście działania Ashwagandhy na tarczycę, wnioski są niejednoznaczne. Faktycznie, jedno z 8-tygodniowych badań klinicznych wskazywało na zwiększony poziom tyroksyny, co może wskazywać na efektywność Ashwagandhy w terapii niedoczynności tarczycy. Należy zwrócić jednak uwagę że grupa badanych była dobrana dość nietypowo, ponieważ badani cierpieli na zaburzenia osobowości chwiejnej emocjonalnie typu borderline. Dodatkowo, badania te wskazują na mniejsze bezpieczeństwo stosowania Ashwaganhy w przypadku nadczynności tarczycy.

Z czym łączyć Ashwagandhę?

Oczywiście Ashwagandha działa dobrze sama w sobie. Jednak ciągła popularyzacja suplementów diety powoduje że znajdujemy coraz więcej produktów w których Ashwagandha jest składnikiem, lub wręcz tylko dodatkiem. Warto zatem się zastanowić jakie składniki wykazują największe synergie z Ashwagandhą?

Ashwagandha z magnezem

Magnez jest jednym z najbardziej uniwersalnych suplementów. Jest niczym witamina D3, czy nasz główny zainteresowany artykułu. Co prawda nie mają żadnych bezpośrednich synergii w działaniu, jednakże obie te substancje są bardzo uniwersalne w swoim działaniu. Zatem jeśli podejrzewasz u siebie niedobory magnezu, włączenie dobrze przyswajalnej formy magnezu do suplementacji Ashwagandhy będzie bardzo dobrym pomysłem!

Ashwagandha i GABA (kwas gamma-aminomasłowy)

Mimo że obie te substancje nie wykazują bezpośrednio synergistycznych działań, to obie brane razem mogą pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie w przypadku intensywnego odczuwania stresu. Zarówno Ashagandha jak i GABA wpływają na uspokojenie, relaksację oraz poprawioną jakość snu. Zatem jeśli Twoje dni są intensywne, oraz przeżywasz nadmiar stresu połączenie Ashwagandhy z GABĄ w suplementacji może w zdecydowanym stopniu zwiększyć komfort Twojego życia.

Ashwagandha z guaraną

Dobre połączenie, jeśli tylko potrzebujesz delikatnej stymulacji, a cierpisz na podatność na skutki uboczne stymulantów (chyba nikt nie lubi latających rąk, prawda?). Suplementy z rodzaju adaptogenów, w tym przedewszystkim Ashwagandha świetnie komponuje się z guaraną (jak i innymi stymulantami), pomagając zachować jasność umysłu i skupienie, którego często brakuje przy nadmiernej stymulacji.

Ashwagandha z pieprzem

Świetne (choć niepozorne) połączenie. Pieprz jest składnikiem zawierającym piperynę - składnik który powoduje opóźnienie pasażu jelit. Powoduje to, że nasz organizm ma więcej czasu na faktyczne przyswojenie składników aktywnych w przyjmowanych suplementach. Warto zatem włączyć pieprz (lub piperynę) do regularnej suplementacji, w tym do suplementacji Ashwagandhy!

Ashwagandha i ZMA

ZMA to oczywiście suplementy łączące w sobie magnez i cynk (najczęściej z dodatkiem witaminy B6, zwiększającą przyswajalność magnezu). Wcześniej już wspominaliśmy o magnezie który dobrze współgra z Ashwagandhą. Więc jak działa pełen zestaw minerałów z naszym adaptogenem?

Sytuacja wygląda bardzo podobnie jak z samym magnezem. Mimo że Ashwagandha nie wykazuje synergii z tymi minerałami, to oba te suplementy są bardzo uniwersalne w swoim działaniu, szczególnie w kontekście poprawiania stanu hormonalnego u mężczyzn (szczególnie duży potencjał wykazuje tutaj cynk, o którym już wspominaliśmy nieco). Zatem jeśli jesteś mężczyzną z niedoborami testosteronu - warto zastosować tak kompleksowe połączenie!

Ashwgandha i kofeina

Podobnie jak z guaraną, jest to bardzo dobre połączenie. Ashwagandha wspomaga stymulanty, przez zapobieganie ich efektom ubocznym, pomagając zachować jasność umysłu.

Ashwagandha i Brahmi (Bacopa Monnieri)

Świetne połączenie! Brahmi (znany bardziej powszechnie jako Bacopa Monnieri) to jeden z najbardziej uniwersalnych adaptogenów, wspomagających układ nerwowy i działający prokognitywnie. Warto zwrócić uwagę, by ekstrakt Bacopy Monnieri zawierał jak najwięcej bakozydów - składników aktywnych zawartych w Brahmi.

Ashwagandha i Maca

Dobre połączenie. Maca jest naturalnym składnikiem, który potencjalnie może poprawiać stan hormonalny, szczególnie u mężczyzn (co prawda nie jest typowym boosterem testosteronu, ale może wyrównywać jeg poziom w przypadku niedoborów). Tak samo Ashwagandha, co prawda niebezpośrednio, ale również ma właściwości wpływające na zwiększenie poziomu testosteronu u mężczyzn. Często zresztą można spotkać te dwa składniki w połączeniu w produktach z kategorii podnoszących poziom testosteronu.

Ashwagandha z melatoniną

Świetne połączenie! Melatonina jest jednym z najbardziej efektywnych środków poprawiających jakość snu. W najprostszych słowach sama Melatonina jest naszym hormonem powodującym że naszemu organizmowi chce się spać (po szczegóły zapraszamy tutaj) jej przyjęcie w nie za dużej dawce (sic!) może być kluczowym punktem naszej suplementacji poprawiającej jakość snu, szczególnie jeśli mamy rozregulowany cykl dobowy.

Co ciekawe, melatonina nie jest uzależniająca, oraz nie wpływa na naturalną produkcję melatoniny - możesz przestać ją brać w każdym momencie bez żadnych skutków ubocznych! Naturalna produkcja melatoniny jest jedynie indukowana przez przyjęcie suplementów z nią, jednakże nigdy jej nie zamyka (co jest często pierwszą instynktowną myślą kiedy słyszymy o "przyjmowaniu hormonów").

Widzimy zatem bardzo dobre synergistyczne właściwości. Melatonina zachęcająca nasz organizm do snu i Ashwagandha bezpośrednio wpływająca na poprawę jego jakości. Jeśli tylko pracujesz na 2 zmiany - suplement łączący Ashwagandhę i melatoninę to Twój must have!

Ashwagandha jako lek

Obecnie Ashwagandha nie jest stosowana w żadnym oficjalnie dostępnym leku na rynku międzynarodowym. Może to budzić wątpliwości, dlaczego substancja która ma dziesiątki potwierdzonych badań klinicznych, nie jest stosowana jako lek?

Głównie wynika to z kosztów. Koszt opracowania leku może wynosić nawet 1,5 miliarda dolarów! Biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne które producent musiałby wyłożyć na lek na bazie Ashwagandhy, oraz obecną powszechność suplementów z Ashwagandhą, obecnie najprawdopodobniej nikomu nie opłaca się opracowywać i wprowadzać leku na bazie Ashwagandhy.

Ashwagandha - FAQ - najczęściej zadawane pytania

Ze względu na dużą liczbę Waszych pytań odnośnie Ashwagandhy, postanowiliśmy aktualizować nasz artykuł regularnie o kolejne nasze odpowiedzi na nie.

Czy Ashwagandha uspokaja?

Tak, uspokaja. Badania kliniczne porównywały skuteczność Ashwagandhy do popularnych leków antydepresyjnych - Lorazepamu oraz imipraminy. Pod względem biochemicznym objawiało się to zmniejszaniem poziomu trybuliny - białka z grupy inhibitorów monoaminooksydazy oraz ligandu receptora benzodiazepinowego - której podwyższony poziom koreluje dodatnie z poziomem stresu oraz lęku.

Ashwagandha dla dzieci...?

Często dostajemy i spotykamy się z powyższym pytaniem. I zasadniczo jeśli korzystamy z Ashwagandhy z dobrego źródła nie powinno być z tym problemu... Ale...

Zwróć szczególną uwagę czy Ashwagandha jest na pewno potrzebna. Czy celem suplementacji byłoby zmniejszenie jego stresu? Porozmawiaj z nim i postaraj się dojść do sedna problemu, zamiast niepotrzebnie rozwiązywać jego symptomy. Celem suplementacji byłoby zwiększenie wydolności? Zastanów się czy jest to naprawdę potrzebne na wstępnym etapie życia. Pamiętaj że na suplementację zawsze jest czas i nie ma potrzeby się z nią śpieszyć!

Wszystko też zależy od wieku dziecka. Nie zalecamy dawania suplementów niemowlakom oczywiście! Dawanie suplementów dzieciom starszym sugerujemy by było wykonywane pod okiem lekarza rodzinnego - zwróć uwagę że mogą one wywołać niepożądane, jeszcze nie rozpoznane u dziecka reakcje alergiczne!

Jak stosować Ashwagandhę?

Przede wszystkim, przy wybieraniu suplementów należy zwrócić uwagę na zawartość witanoloidów w ekstrakcie Ashwagandhy. Dobrym wyborem będzie również wybranie opatentowanego ekstraktu Ashwagandhy (na przykład KSM66 lub Sensoril) lub suplementu Ashwagandhy, który został zbadany przez profesjonalne laboratorium (na przykład Ashwagandha Diamond od Apollo Hegemony).

Warto też zwrócić uwagę na to, że jest sporo suplementów nie zawiera w ogóle standardyzacji ekstraktu pod względem zwartości substancji bioaktywnych. Wskazuje to na słabą jakość ekstraktu zastosowanego w produkcie - producent gdyby tylko miał okazję się pochwalić ekstraktem zawierającym ponadprzeciętną ilość składników aktywnych, na pewno by to wykorzystał. Zazwyczaj przyjmuje się, że są to najsłabsze ekstrakty zawierające około 2% witanoloidów. Wysokojakościowe ekstrakty mogą zawierać ponad 4 razy więcej bioaktywnych substancji! 1 tabletka zamiast 4 dla efektu wychodzi taniej przy takim postawieniu sprawy...

Większość pozytywnych efektów Ashwagandhy stwierdza się przy dawce około 30 miligramów witanoloidów jednorazowo. Zazwyczaj jest to jedna kapsułka dobrej jakości suplementu.

Kiedy brać Ashwagandhę?

Najprostszą zasadą jest branie Ashwagandhy z rana, jeśli potrzebujesz całodniowego wsparcia w walce ze stresem, lub pół godziny przed snem, jeśli potrzebujesz skupić się bardziej na poprawie jakości snu. Optymalnym wyjściem jest przyjmowanie jednej porcji Ashwagandhy z rana, a drugą przed snem!

Gdzie kupić Ashawgandhę?

Ashwagandhę możesz kupić w nieomal każdym sklepie z suplementami diety, lub aptece. Popularyzacja tego suplementu mocno ułatwia jego dostępność do tego stopnia że niedługo może zacząć wyskakiwać z lodówki...

Jednakże najwyższej jakości suplementy diety z Ashwagandhą znajdziesz u nas, w MZ Store!

Ashwagandha jako napar - Ashwagandha do picia

Ashwagandha jest ziołem. Faktycznie więc można się domyślić że natywnie była stosowana w formie naparu. Puryści unikający jak ognia jakiegokolwiek przerabiania naturalnych ziół, mogą zatem szukać natywnej formy do zaparzania, niż w bardziej przerobionej formy tabletki. I tutaj mamy dobrą wiadomość, bo jak najbardziej pojawiły się suplementy spełniające to wymaganie!

Herbaty z serii Golden Bow Solutions, nie dość że są naturalnie i starannie wykonanymi herbatami (w eleganckim opakowaniu - polecane na prezent!), zawierają w sobie dodatek ekstraktu Ashwagandhy. I to nie byle jaki! Na typową porcję herbaty, wynoszącą około 5 gramów herbaty mamy aż 300 miligramów 5% ekstraktu z Ashwagandhy. Zatem mocny napar z dwóch łyżeczek i mamy naszą dzienną porcję Aswagandhy spełnioną! Jest to zatem świetny wybór dla purystów suplementacyjnych, chcących spożywać Ashwagandhę w formie naparu do picia, aniżeli typowych tabletek lub kapsułek.

Golden Bow Solutions TeaSha - herbata z Ashwagandhą do zaparzania!
Golden Bow Solutions TeaSha - herbata z Ashwagandhą do zaparzania!

Pojedynek mistrzów - Ashwagandha vs Rhodiola

No właśnie, jednym z kolejnych bardzo popularnych pytań jest to, który z adaptogenów wybrać - Ashwagandhę czy Rhodiola Rosea? I najlepsza odpowiedź brzmi - czemu by nie oba?

Oba te adaptogeny mają nieco inny profil działania. Ponieważ opisywaliśmy już te różnice w innym artykule tutaj podamy tylko ogromny skrót tych różnic.

Ashwagandha działa głównie uspokajająco, a Rhodiola Rosea lekko stymulująco. Warto jednak zaznaczyć że oba te zioła wpływają na niwelowanie stresu, zatem wystarczy tylko odpowiednio dobrać porę suplementacji zarówno jednego jak i drugiego adaptogenu. Jak już wspominaliśmy Ashwagandhę najlepiej brać z rana, lub przed snem, kiedy Rhodiolę najlepiej stosować w środku dnia - okołotreningowo, lub przed wysiłkiem umysłowym.

Jaką suplement z Rhodiola Rosea wybrać? Nasi konsumenci najczęściej wybierają ten z Apollo Hegemony - wysoko standardyzowany na substancje bioaktywne, w przystępnej cenie.

Apollo Hegemony Rhodiola - najczęściej polecany suplement z Różeńcem Górskim
Apollo Hegemony Rhodiola - najczęściej polecany suplement z Różeńcem Górskim

Którą Ashwagandhę wybrać? Ranking produktów zawierających Ashwagandhę

Przeliczyliśmy cenę każdego produktu, uwzględniając ilość kapsułek w opakowaniu, ilość substancji w kapsułce oraz ilość witanolidów.

#5 Now Foods - Ashwagandha (2,5% witanolidów) - około 0,064 PLN za 1 mg witanolidów

#4 Swanson - Aswagandha KSM-66 (5% witanolidów) - około 0,056 PLN za 1 mg witanolidów

#3 Olimp - ASHWAGANDHA KSM-66 PREMIUM

Dla produktu firmy Olimp, cena za 1mg witanolidów to około 0,048 PLN.

W składzie posiadamy standaryzowany ekstrakt KSM-66, zatem nie musimy się obawiać o jakość produktu.

Jest to suplement diety zawierający najbardziej doceniany ekstrakt z witanii ospałej – KSM-66, który uzyskiwany jest w procesie zgodnym z zasadami ‘Green chemistry’. Korzystnie wpływa na gospodarkę energetyczną organizmu i budowanie odporności na czynniki stresowe.

#2 Jarrow Formulas - ASHWAGANDHA

Firma Jarrow Formulas, od wielu lat stawia na wysoką jakość swoich produktów, nie inaczej jest w produkcie Ashwagandha.
Do produkcji użyto potwierdzonego certyfikatem ekstraktu KSM-66.
Informuje to użytkowników produktu o zwartości witanolidów jako minimum 5%.

W preparacie Jarrow Formulas koszt 1 mg witanolidów kształtuje się na poziomie około 0,047 PLN. Co daje niewielką, wręcz marginalną różnicę w stosunku do produktu firmy Olimp.

Jarrow Formulas zachęca trwalszym opakowaniem oraz większą ilością produktu w jednostkowym opakowaniu, z kolei produkty firmy Olimp znajdziemy w każdym sklepie z suplementami dla sportowców.

#1 Apollo's Hegemony - ASHWAGANDHA DIAMOND

Ashwagandha to naturalny suplement diety, którego formuła opiera się na wysokiej jakości certyfikowanym i organicznym ekstrakcie z korzenia Withania somniferastandaryzowanym na obecność minimum 7% witanolidów oraz 1,25% witaferyny A (czyli najaktywniejszy z witanolidów!). Dodatkowo, tak wysoka zawartość to nie tylko mrzonka producenta, ale faktyczna zawartość stwierdzona przez niezależnie laboratorium!

Ashwagandha Diamond została przebadana przez niezależne laboratorium kliniczne które potwierdziło wysoką zawartość witanoloidów w ekstrakcie Ashwagandhy
Ashwagandha Diamond została przebadana przez niezależne laboratorium kliniczne które potwierdziło wysoką zawartość witanoloidów w ekstrakcie Ashwagandhy

Preparat firmy Apollo's Hegemony okazał się bezkonkurencyjny w stosunku do produktów firm dostępnych na rynku, z ceną około 0,02 PLN za 1 mg witanolidów! Jest to też suplement z dużą renomą, zarówno na rynku polskim jak i europejskim a nawet amerykańskim!

Ashwagandha to bezpieczny i naturalny suplement diety, który jest szczególnie polecany osobom narażonym na długotrwały stres.  Preparat ten poprawia witalność oraz wspomaga regenerację organizmu po długotrwałej chorobie.

Jaką formę Ashwagandhy wybrać?

Ashwagandhę znajdziemy głównie w trzech formach: tabletek, kapsułek oraz kropel. Którą formę suplementów najlepiej wybrać?

Ashwagandha w tabletkach

Ashwagandha w tabletkach będzie najbardziej stabilną i pewną formą produktu. Przez proces tabletkowania, substancje aktywne są najbardziej chronione fizycznymi uwarunkowaniami tabletki. Jednocześnie dzięki tabletkowaniu możemy uzyskać najmniejszą formę produktu. Jednocześnie, jest to najmniej uniwersalna forma produtku. Dodatkowo, nie każdy przepada, a wręcz nie może przyjmować tabletek w suplementacji.

Ashwagandha w kapsułkach

Największym plusem kapsułek jest to, że mogą być przyjmowane dwojako. Mogą być przyjmowane w całości w kapsułką, mogą być też odkręcane i substancja aktywna może być przyjmowana przez nas bezpośrednio, dla fanów ograniczania składników dodatkowych w suplementach. Jednocześnie kapsułki są najbardziej podatną na uszkodzenia fizyczne formą suplementu. Dodatkowo, niektórzy producenci korzystają z kapsułek pochodzenia zwierzęcego, co ogranicza użycie Ashwagandhy w kapsułkach przez wegetarian.

Ashwagandha w kroplach

Jest to najbardziej ciekawa forma przyjmowania Ashagandhy. Dzięki rozpuszczeniu Ashwagandhy w olejkach, teoretycznie możemy uzyskać nieco lepszą przyswajalność. Jest to również najprzyjemniejsza forma przyjmowania Ashawgandhy. Jednakże, płacimy za to sporą cenę... dosłownie. Ashwagandha w kroplach jest najdroższą formą przyjmowania tego produktu. Jednocześnie, forma kropel wymaga przyłożenia nieco większej uwagi przy dawkowaniu produktu, aniżeli odmierzone porcje w kapsułkach i tabletkach.

Co oprócz? - Substancje podobne do Ashwagandhy

Połączenia z Ashwagandhą wspomagające walkę ze stresem

Oczywiście świetnym uzupełnieniem Ashwagandhy będą inne substancje z grupy adaptogenów (szczególnie z tych nie-prostymulacyjnych jak Rhodiola Rosea). Połączenia z adaptogenami wpływającymi bardziej na procesy neruoregeneracyjne oraz dodatkowe obniżenie stresu będą najlepszym wyborem. A jeśli nie chcesz przebierać w pojedynczych produktach, proponujemy sprawdzić Relatonic Forte od Apollo Hegemony (który był mocno wyczekiwany jego powrotu na magazyn - zachęcamy brać póki gorące!). Zawarte w nim połączenie aż 6 substancji adaptogennych -  Ashwagandhy, Ginkgo Biloba, Bacopa Monnieri, Gotu Kola, Lion's Mane oraz Reisihi niezwykle pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, wspomagając Twoją walkę ze stresem!

Apollo Hegemony Relatonic Forte - 6 substancji adaptogennych, w wysokich stężeniach substancji aktywnych!
Apollo Hegemony Relatonic Forte - 6 substancji adaptogennych, w wysokich stężeniach substancji aktywnych!

Połączenia z Ashwagandhą wpływające na poprawienie działania stymulantów

Adaptogeny są znane ze swoich zdolności do niwelowania negatywnych skutków ubocznych stymulantów (chyba każdy z nas kiedyś wypił jedną małą czarną za dużo, prawda?). Tym bardziej jest to kłopotliwe przez powszechnie znane "zjazdy" po cięższych stymulantach (DMHA, DMAA, czy inne psychoaktywne pochodne aminowe). Przez długi czas niewiadomo było jak sobie z tym poradzić... do czasu popularyzacji adaptogenów!

Obecnie dodatek substancji adaptogennych jest popularny do suplementów przedtreningowych (lub ogólnostymulacyjnych) z półki średniej i wyższej. I faktycznie ich dodatek mimo że często intuicyjnie nie współgra ze stymulantami (które mają głównie pobudzać, a adaptogeny uspokajać), to po pierwszym spróbowaniu można wyczuć że działa to w nieco inny sposób - stymulanty robią swoją robotę, a zamiast zjazdu mamy nadal przyjemne samopoczucie z połączenia wyrzutu endorfin i działania adaptogenów!

Najczęściej z takich rozwiązań korzystają produkty Dedicated Nutrition, zawierające w swojej ofercie zarówno opcje z adaptogenami dla fanatyków stymulacji (Unstoppable) oraz dla adeptów skupiających się raczej na poprawie wydolności, bez większego względu na stymulanty (Unbeatable). Jednak osobiście sugeruje sprawdzić skład nowej przedtreningówki od Chemixa - osobiście uważam że to najbardziej rewolucyjny skład od czasów oryginalnego Mesomorpha!

Pre Workout od Chemixa - nowa jakość suplementów przedtreningowych!
Pre Workout od Chemixa - nowa jakość suplementów przedtreningowych!

Interakcje Ashwagandhy z lekami

Istotne interakcje Ashwagandhy z lekami

Interakcje Ashwagandhy i leków, które zmniejszają odporność organizmu (leki immunosupresyjne)

Ashwagandha może intensyfikować odpowiedź układu odpornościowego. Przyjmowanie ashwagandhy wraz z lekami, które działają immunosupresyjnie może zmniejszyć ich skuteczność.

Niektóre leki immunosupresyjne obejmują azatioprynę (Imuran), bazyliksymab (Simulect), cyklosporynę (Neoral, Sandimmune), daklizumab (Zenapax), muromonab-CD3 (OKT3, Orthoclone OKT3), mykofenolan (CellCept), takrolimus (FK506, Prograf), sirolimus (Rapamune), prednizon (Deltasone, Orasone), kortykosteroidy (glikokortykoidy) i inne.

Interakcje Ashwagandhy i leków uspokajających z grupy benzodiazepin

Ashwagandha może powodować senność i ospałość, podobnie jak niektóre leki uspokajające z grupy benzodiazepin. Przyjmowanie ashwagandhy wraz z lekami z grupy benzodiazepin może powodować nadmierną senność.

Niektóre z tych leków uspokajających obejmują klonazepam (Klonopin), diazepam (Valium), lorazepam (Ativan) i inne.

Interakcje Ashwagandhy i leków uspokajających z grupy depresantów OUN

Jak wspominaliśmy wyżej ashwagandha może powodować senność, podobnie jak leki uspokajające z grupy depresantów OUN. Przyjmowanie ashwagandhy wraz z lekami uspokajającymi z grupy depresantów OUN może powodować nadmierną senność.

Niektóre leki uspokajające obejmują klonazepam (Klonopin), lorazepam (Ativan), fenobarbital (Donnatal), zolpidem (Ambien) i inne.

Pomniejsze interakcje Ashwagandhy z lekami

Interakcje Ashwagandhy z hormonami tarczycy

Organizm naturalnie produkuje hormony tarczycy. Ashwagandha może zwiększyć ilość hormonów tarczycy produkowanych przez organizm. Przyjmując Ashwagandhę, podczas kuracji hormonami tarczycy może powodować ich nadmierny poziom w organizmie i intensyfikować ich efekty i skutki uboczne.

Ashwagandha opinie redakcji

Możnaby pomyśleć, że boom na Ashwagandhę jest kolejnym marketingowym czarem, zaklinającym substancję która niekoniecznie działa (jak chociażby HMB), powodując pozytywne efekty tylko przez marketingowy efekt placebo. Jednakże nie tym razem!

Przez swoją popularność na całym świecie, Ashwagandha jest obecnie jedną z najbardziej przebadanych roślin z grupy adaptogenów i ogromna większość z badań (nawet klinicznych) wskazuje na jej efektywność.

Intensywny styl życia w obecnych czasach to nieomal codzienność. Nadmiar pracy, obowiązków i wyzwań, wszędobylski stres. Dlaczego mielibyśmy sobie nie ułatwiać nieco życia korzystając z naturalnych, bezpiecznych i co najważniejsze skutecznych substancji?

Naszym zdaniem nie ma żadnego powodu który wykluczałby użycie Ashwagandhy w codziennej suplementacji, człowieka XXI wieku. Na pewno warto spróbować chociaż raz postawić na swojej półce z suplementami opakowanie wysokojakościowej Ashwagandhy!

Podsumowanie

Podsumowując, suplementy diety przedstawione w naszym porównaniu to preparaty o wysokiej jakości, pominęliśmy budżetowe propozycje, których ekstrakt nie posiada standaryzacji. Dzięki czemu mamy tutaj produkty klasy "premium" będące najlepszymi z dostępnych na rynku.

Sprawdź też nasz ranking produktów z Rhodiola Rosea - adaptogenem idealnie komplementującym działania Ashwagandhy

Powiązane artykuły

61 Comments

 1. valdi

  Taki sam artykuł przydałby się na temat różeńca górskiego, gotu koli, bacopa moneri, i żeń szeni a trochę ich jest.

  Pzdr.

   1. Magda

    Dawno nie byłam najrówniej dobrej jakościowo stronie. Dziękuję.

 2. John

  uwzgledniajac ashwanadha z Hepatica w cenie 33 zl za 90 caps mamy 0,022 PLN za 1 mg witanolidów!
  czyzby byl nowy lider ? 🙂

  1. Jakub Kola

   Jesli cena się utrzyma to tak 🙂

   1. Marta

    Cena online pomiędzy 30-40zł, czy zważywszy na skład, bardzo odbiega od powyższych,rekomendowanych?
    Wydaje się być najkorzystniejsza cenowo, przy ilości kapsułek i ich zawartości.

    1. Jakub Kola

     Jest bardzo ok – można śmiało brać.

  2. Michał

   jaka jakośc? Chiny? to pewnie się utrzyma. Hepatcica jak medverita, myvita i wiele innych to wszystko chiny…

   1. Jakub Kola

    Hepatica niestety nie wiemy skąd bierze surowiec, aczkolwiek to marka godna zaufania.

    Np Ashwagandha Gold firmy Apollos to surowiec z firmy Sabinsa – certyfikowany z potwierdzonym badaniami składem 🙂

    1. Paweł

     Ashwaganda zdecydowanie ułatwiła mi zasypianie i poprawiła jakość snu, ale… Śpię bardzo krótko. Budzę się duuuzo wcześniej niz normalnie, zwykle po ok 5h do max 6h godzinach. Jednego wieczora zapomniałem zażyć ashwy i automatycznie pospałem o 1,5-2h dłużej. Jak to wyjaśnić?

     1. Jakub Kola

      Ciężko powiedzieć, być może przywiazanie do substancji. Należy stosować adaptogeny okresowo np 6 tyg i 3-4 tyg przerwy.

 3. Rafał

  Piszecie, że witanolidy są najważniejszymi „składnikami” ekstraktu Aswagandhy i ku temu skupiacie uwagę układając ranking. Co w takim razie z innymi składnikami zawartymi w startym korzeniu, ale już nie w KSM-22 czy Sensoril, skoro w korzeniu znajdują się po za witanolidami liczne alkaloidy (anaferyna, anahigryna, witanina, somniferyna, tropina) oraz flawonoidy, saponiny, glikozydy, kumaryny, fitosterole, minerały, żelazo, cholina i olejki eteryczne ?
  Pytam, bo jak biorę sproszkowany korzeń to samopoczucie mam dużo, dużo lepsze aniżeli po KSM-22.

  1. Jakub Kola

   Generalnie witanolidy to najaktywniejsze „składniki” Ashwy, przy samym korzeniu jedni czują dość mocno ich działanie – inni nic, zero. Ma na to wpływ wiele czynników a kluczowymi mogą być: jakość sproszkowanego korzenia (to wcale nie musi być ten produkt) oraz predyspozycje, wiele osób nieodczuwa samego korzenia bo ilość np witanolidów jest zbyt niska – wówczas z pomocą przychodzą ekstrakty standaryzowane.

  2. Aneta

   Swanson jest do dupy. Odradzam. My Vita jest lepsza choc tu nie ujeta…

 4. Rafał

  A co z KFD Ashwagandha+ (Forte) – KFD – 90 tabletek za 22zł
  skłąd
  Ekstrakt z korzenia ashwagandhy (Withania somnifera L.) DER 20:1 375.00 mg
  – w tym witanolidy 26.30 mg

  Ekstrakt z korzenia ashwagandhy, Withania somnifera L., DER 20:1, standaryzowany na 7% witanolidów
  Cenowo rewelacja 10 gr za 1mg.
  Ciekawe co z jakością?

  1. Jakub Kola

   Witamy,

   no jest taka w ofercie. Cenowo przyjaźnie, jednak mało wiarygodnych opinii o tym produkcie jak do tej pory.

   1. Tomek

    Panie Jakubie,
    opinii na temat wyżej wymienionej ashwaghandhy z KFD jest 400x więcej niż opinii na temat Apollo Hegemony czyli nr1 w Pana liście. Znalazłem również Swanson Ashwagandha KSM-66 250 mg 60 kapsułek która też ma więcej opini od top 1# w tym artykule. Przecież to jest czysta sprzedaż własnych produktów. Jednak artykuł jak najbardziej ciekawy 🙂 Pozdrawiam.

    1. Jakub Kola

     Witam, ranking opieramy o kilka czynników:

     – opinie naszych klientów
     – opinie na naszych grupach z platformy facebook
     – opiniach z sieci
     – produktach z którymi mieliśmy bezpośredni kontakt

     Jesli nie używaliśmy produktów jakiejś marki to opinia na temat produktu nie byłaby wiarygodna.

  2. Bart Niesłodkie Życie

   Bardzo dobry produkt, w porównaniu np. ze Swansonem…. Polecam!

 5. leon

  brałem wszystkie wymienione wyzej produkty i z kazdego byłem zadowolony, rzeczywiscie apollo wychodzi najtaniej. ktos w komentarzach wspomnial o hepatica tez sprawdze i dam znac. jak narazie nr 1 to apollo bo dziala jakreszta a jest tansza

  1. Amelia

   Witam, sprawdzał Pan Hepatica?

 6. Jaro

  Witam,
  a ASHWAGANDHA MUSCLE CARE?

  1. Jakub Kola

   Niestety nie znamy tej firmy, unikamy polecania produktów firm będących krótko na rynku…

   1. Piotr

    chcialem zapytać o ashwanagande firmy medervita.

    1. Jakub Kola

     Słucham?
     Niestety ten produkt nie jest najwyższych lotów, sugeruje coś z polecanych: Jarrow, Apollos 🙂

    2. Julka

     potwierdzam, shit

 7. Łukasz

  ASHWAGANDHA Trecnutrition 800 mg w tym 12 mg Witanolidów. jest ok?

   1. Mila

    Witam,

    Ashwaganda z Pharmovitu, ekstrakt 20:1 )kapsułka 200 mg) jest ok?
    Brać tak jak na opakowaniu,1 dziennie? Czy to nie za mało?

    1. Jakub Kola

     Niestety tego typu ekstrakty 20:1 mogą zawierać różnego rodzaju odchyłki, standaryzacja wówczas to mit…

 8. Ania

  Witam, jak brać? Kupuje ashwe jako lek na depresje, kiedy dawkowac rano czy wieczorem? Różeniec górski również przyjmuje i inne suple

   1. Anita

    Niektórych wieczorem może pobudzić i będzie -depresja z bezsennością.

   2. Michał

    Czy na pewno wieczorem? Ja akurat jadłem raz ashwagandhe (pudełko 100 kaps Swansona) i brałem rano razem z rhodiolą. Niemniej jednak posłuchałem tego typu opinii i wziąłem na noc, bo mam problemy ze snem, ale nie z zasypianiem, a przebudzaniem się kilka razy w nocy. Efekt był taki, że całą noc nie przespałem. Jak to wyłumaczyć?

    1. Jakub Kola

     Proszę dopytać naszych specjalistów, pomogą znaleźć odpowiedź na to pytanie: konsultacje@muscle-zone.pl

 9. PRZEMYSŁAW

  Witam kupiłem z firmy Hepatica i podają w opisie że produkt indyjski

 10. Agnieszka

  Witam, jaka ashwagandhe wybrac na ulojenie nerwow i dobry sen, tj zwracac uwage na ilosc mg? sa takie co maja np 450mg lub nawet 800mg, czy lepiej zwracac uwage na %witanolidow. O co chodzi z ta iloscia mg? serdecznie pozdrawiam Agnieszka

  1. Jakub Kola

   Zdecydowanie polecamy ten produkt:

   https://www.muscle-zone.pl/ashwagandha/apollos-ashwagandha-gold-100-kaps

   Dlaczego:
   – sprawdzony suplement, jest na rynku ponad pół roku, sprzedaliśmy ponad 1000 opakowań i nadal jest to lider sprzedaży
   – skład potwierdzony jest certyfikatem od firmy sabinsa, więc mamy pewność co jest w środku
   – produkt posiada świetną relację ceny do jakości i jest jednym z najekonomiczniejszych „Ashwagandh” na rynku

   NA co zwracać uwagę? – Na opinie, na potwierdzenie składu (certyfikowany, patentowana formuła), na ilość mg w kaps * ilość witanolidów 🙂

 11. Karolina

  Na drugim miejscu był niedawno inny produkt aswaganda swanson…

  1. Jakub Kola

   W naszym zestawieniu? Raczej nie 🙂

   1. Kris

    1. Czy jak juz wybierac to lepiej Ashwagande z ”Apollo Gold” czy firmy Trec Ashwaganda MAX ???
    (TREC tez ciekawie wyglada, a nikt o niej nie wspomina, ma 9% witanoleidow)

    2. Jak dlugo idzie paczka do UK ?

    Pozdrawiam

    1. Jakub Kola

     Witam,
     generalnie ashwagandha trec jest ok, jednak w naszych rozpiskach suplementacyjnych używamy najczęściej produktu firmy Apollo. Dlaczego? To proste – sami ją stosujemy i wiemy że to pewny i odpowiednio działający produkt. Oczywiście nie umniejszając produktowi firmy Trec Nutrition – jednak niekorzystaliśmy jeszcze z tego suplementu.

     paczka z UK to 3-5 dni roboczych.

     Pozdrawiam

 12. Sławek

  Co powiecie o ashwagandhe 9% extract 600mg…w jednej kapsułce 48 witanolidów

  1. Jakub Kola

   Cyferki wyglądają ok, ale proszę pamiętać, że chodzi również o jakość ekstraktu – tutaj warto kierować się opiniami innych użytkowników 😉

   1. Anan

    Witam
    A może ASHWAGANDHA WHOLISTIC 60kaps. Pukka.?

    1. Jakub Kola

     Witam,

     zupełnie nie znam tego produktu, a takich, z którymi nie mamy obycia nie uwzględniamy. Ponadto produkt zawiera jedynie 2mg witanolidów więc jest ich tam niewiele, a patrząc na koszt zakupu 80 PLN za 30 kaps to w kwestii ekonomii również nie należy do najlepszych 😉

 13. Kuba

  Pytanko o optymalne dawkowanie, czy lepiej brać jedna kapsułkę dziennie Apollos czy 2 Olimp?
  Przy tych dawkach biorąc Olimp dostarczymy więcej składników, pytanie czy ma to sens i czy np. aktywność, sport itp. trzeba brać pod uwagę?

  1. Jakub Kola

   Generalnie proszę zaczynać zawsze od jednej kapsułki. Oba produkty są bardzo dobre, pozostaje kwestia którą Pan wybierze. Osobiście obie firmy stawiam równie wysoko. Sądze, że apollo w 1 kaps będzie wystarczający.

 14. Sylwia

  A co sądzisz o tym produkcie? Ma wg info 9%
  Trec Ashwagandha Max 60caps 9% witanolidy 335Mg

  1. Jakub Kola

   Z definicji wydaje się ok, jednak nie mieliśmy okazji testować tego produktu, stąd umieściliśmy wyłącznie te sprawdzone i rekomendowane przez nas 🙂

   1. Manna

    Czy testował Pan ashwagande firmy Mothers Protect ? Reklamują się teraz na problemy z tarczyca. Ja mam kapsułki Apollo używałam jej kiedyś na poprawę nastroju i prace tarczycy, brat mi powiedział że ten produkt nie jest z potwierdzonego źródła i laboratorium i zwątpiłam…on sprzedaje różne odżywki, preparaty teraz przeprosiłam się z tym produktem bo przerwałam i znów zaczęłam brać bo jest jeszcze ważny i mi sporo zostało. Ciekawa jestem czy pomoże mi z wahaniami nastrojów, kiedyś jak brałam to chyba czułam się lepiej ale nie odczułam zmian z tsh które skacze sobie raz jest ok innym razem powyżej 3, lub 4. Zaczynam tez chodzić na siłownie i liczę ze mi pomoże. Czy powinnam brać dwie tabletki czy jedną? Może jedna rano a druga wieczorem?, boje się tylko ze nie zasnę. Nie biorę innych leków.

    1. Jakub Kola

     Tak, testowałem już jakiś czas temu. Produkt działał, ale w tej cenie nie uważam go za optymalny wybór (stąd brak w zestawieniu). Produkt marki Apollo posiada certyfikat jakości surowca (CoA) od producenta oraz niezależne badania składu – myślę że to wystarczająco wiarygodne potwierdzenie jakości. 🙂

     1. Manna

      Ok dziękuję za szybką odpowiedź, testuje dalej 🙂 Fakt tamta jest droga, dlatego też byłam ciekawa czy skuteczna. Przed snem chyba na razie się wstrzymam bo boje się że nie zasnę, biorę rano. 😀

 15. Manna

  Ok dziękuję za szybką odpowiedź, testuje dalej 🙂 Fakt tamta jest droga, dlatego też byłam ciekawa czy skuteczna. Przed snem chyba na razie się wstrzymam bo boje się że nie zasnę, biorę rano. 😀

 16. Zibi

  Ashwaganda – usypia więc sensowne jest stosowanie jej wieczorem. Gdy bierze się ją po treningu albo z rana – człowiek jest senny.
  Różaniec pobudza, więc rano.
  Maca też pobudza to rano.

 17. Kasia

  Witam. Czy można łączyć ashwagandha, brahmi z berberyna ?

 18. Monika

  Witam. Mnie nurtuje jedno pytanie, na które nie znalazłam nigdzie jednoznacznej odpowiedzi – czy ashwagandha wpływa na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

  1. Sylwia Lelonek

   Wszystkie zioła i suplementy mają potencjalnie wpływ na antykoncepcję, dlatego stosuje się je na swoje własne ryzyko. Ashwagandha może mieć duży wpływ na działanie tabletek.

 19. Kasia

  Dzień dobry, a czy ktoś brał PHARMOVIT Ashwagandha 400 mg + BioPerine: Ekstrakt z korzenia żeń-szenia indyjskiego standaryzowany na 7% witanolidów, 1% alkaloidów, 0,25% witaferyny A; otoczka kapsułki: żelatyna; BioPerine® – ekstrakt z owoców pieprzu czarnego standaryzowany na 95% piperyny.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *