Popularne artykuły

ASHWAGANDHA: Booster dla siły i mięśni!
Suplementacja podczas odchudzania

ASHWAGANDHA: Booster dla siły i mięśni! 

Withania somnifera jest dobrze znanym ziołem adaptogennym, które występuje również pod nazwą ashwagandha lub żeń-szeń indyjski. Ma bardzo długo historię stosowania w medycynie ajurwedyjskiej, jednak kulturyści i sportowcy cenią je przede wszystkim za właściwości wzmacniające.


Wpływ testosteronu

Naturalnym skutkiem podniesienie poziomu testosteronu jest zwiększenie się masy mięśniowej oraz siły. Zależność ta dała do myślenia badaczom z Indii i skłoniła ich do zmierzenia efektów działania ashwagandy, która była podawana 50 mężczyznom, w trakcie 8 tygodniowego kursu treningu oporowego.

 

Badanie

Żaden z tych mężczyzn, w wieku od 18 do 50 lat, nie miał wcześniej zbyt wiele wspólnego z treningiem oporowym, nie możemy więc przewidzieć w 100% czy podobna reakcja miałaby miejsce w przypadku treningu siłowego. Grupa została podzielona na dwie podgrupy. Jedna z nich otrzymywała placebo, druga natomiast - 600 mg wyciągu z korzenia ashwagandy, podawanego po 300 mg rano i wieczorem.

Dla tych, którzy nie do końca wiedzą czym są adaptogeny, krótkie wprowadzenie do tematu. Są to zioła definiowane jako zawierające składniki odżywcze, które regulują metabolizm, gdy organizm znajduje się pod wpływem stresu, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Niektóre, bardziej znan

Ashwagandha Diamond od Apollo Hegemony to preparat zawierający jeden z najbardziej efektywnych ekstraktów Ashwagandhy na rynku! Zawiera on więcej witanoloidów niż wspominany w artykule KSM66!
Ashwagandha Diamond od Apollo Hegemony to preparat zawierający jeden z najbardziej efektywnych ekstraktów Ashwagandhy na rynku! Zawiera on więcej witanoloidów niż wspominany w artykule KSM66!

e niż ashwaganda, adaptogeny to: żeń-szeń, różeniec górski i cytryniec chiński.

Badacze byli zainteresowani efektem zażywania ashwagandha w obszarach takich jak: siła mięśni, wielkość mięśni, poziom testosteronu, regeneracji mięśni i poziom tłuszczu w ciele. W każdym przypadku, osoby przyjmujące ashwagandha miały znacznie lepsze wyniki w porównaniu z grupą zażywającą placebo. Poniższa tabela przedstawia podsumowanie zmian dla niektórych badanych zmiennych na przestrzeni 8 tygodni.

Wyciskanie Poziom Testosteronu Wielkość mięśni
Placebo Ashwagandha Placebo Ashwagandha Placebo Ashwagandha
↑26.4kg ↑46.0kg ↑18.0 ng/dL ↑96.2 ng/dL 5.3 cm2 8.6 cm2

Tabela przedstawiająca wyniki badania

Podsumowując - wynik badań są bardzo obiecujące i malują przed ashwagandą pozytywną przyszłość na rynku suplementacyjnym. Należy jednak podkreślić i uczulić potencjalnych użytkowników, że ekstrakt ekstraktowi nie równy i produkty, zawierające pozornie tę samą substancje - mogą się znacznie różnić od siebie pod względem jakościowym. Środek, który został wykorzystany w tych konkretnych badaniach nosi nazwę KSM-66.  Zawiera w swoim składzie minimum 5% withanolidów, które są kluczową substancją aktywną w ashwagandzie. Jest także związkiem organicznym i wielokrotnie przebadany.

Podsumowanie

Cytat poniżej, pochodzący z podsumowania przeprowadzonych badań, powinien przekonać każdego fanatyka suplementów, że ashwagandą naprawdę warto się zainteresować.

"Wyniki badań świadczą o tym, że suplementacja Ashwagandhą jest związana ze znacznym wzrostem masy i siły mięśniowej i sugerują, że suplementacja ashwagandhą może być użyteczna w połączeniu z programem treningu oporowego."

Jaką Ashwagandhe wybrać?

Powiązane artykuły

2 Comments

  1. Przemo

    …właśnie zakupiłem ashwaghande 500 mg która zawiera 7% witanolidów, pisze, żeby brać 1 tabletkę dziennie i nie przekraczać dawki, nic nie pisze o porze dnia kiedy należy przyjmować, jak wg Ciebie można ją stosować? myślę żeby brać jedną tabletkę rano przed śniadaniem i jedną wieczorem przed snem, co o tym myślisz?

    1. Jakub Kola

      Wyłącznie jedną wieczorem. Rano nie powinno się zbijać kortyzolu jeśli nie ma ku temu przesłanek, może powodować to otępienie i efekt „zamulenia” 🙂

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *