Popularne artykuły

Wysokie ciśnienie krwi – jak je obniżyć?
Suplementacja

Wysokie ciśnienie krwi – jak je obniżyć? 

Wysokie ciśnienie krwi jest bardzo niebezpiecznym, czasem zagrażającym życiu stanem, dotykającym ludzi na całym świecie, zwłaszcza mieszkańców krajów wysokorozwiniętych. Siła naporu krwi na ścianki tętnic nazywana jest tętniczym ciśnieniem krwi. Kiedy tętnice stają się stwardniałe i zwężają się wraz z gromadzeniem się płytek cholesterolu i wapniem, siła nacisku wzrasta. Stan zdrowia przewlekłego podwyższonego ciśnienia krwi w tętnicach nazywa się nadciśnieniem lub wysokim ciśnieniem krwi.


Czym jest ciśnienie krwi? Normy ciśnienia krwi.

Ciśnienie krwi uważa się za normalne i optymalne dla zdrowia, jeśli wynosi poniżej 120/80 mmHg. Oczywiście jest to uzależnione od wieku, płci i innych czynników, ale wartość tą można uznać za górną granicę.

Objawy nadciśnienia

Nadciśnienie krwi może rozwijać się bez jakichkolwiek wyraźnych objawów i przez wiele lat pozostawać w ukryciu u niektórych osób (dlatego stan ten nazywany jest "cichym zabójcą"); inni mogą odczuwać tępe bóle głowy, zawroty głowy lub cierpieć z powodu krwawienia z nosa. Zaawansowana choroba może powodować zmęczenie, dezorientację, zmiany w zakresie widzenia, nudności, nadmierne pocenie się, szybkie bicie serca i nerwowość. Może również powodować zaburzenia erekcji u mężczyzn.

Przyczyny

W około 90% przypadków wysokiego ciśnienia krwi nie można określić przyczyny zaburzenia; taka choroba nazywana jest nadciśnieniem pierwotnym lub endogennym. Ma tendencję do stopniowego rozwoju przez lata, stan pacjenta pogarsza się wraz z wiekiem. Obciążenie genetyczne, brak równowagi hormonalnej i styl życia mają znaczący wpływ na rozwój choroby.

Wtórne nadciśnienie tętnicze występuje w wyniku innych schorzeń (zaburzenia czynności nerek i nadnerczy, guzy i wady serca); może być również spowodowane przez niektóre leki (na przykład doustne środki antykoncepcyjne lub leki przeciwbólowe). W przeciwieństwie do pierwotnego nadciśnienia tętniczego nadciśnienie wtórne pojawia się nagle i z reguły można dość dokładnie określić jego przyczynę.

Podejście medyczne

Głównym celem leczenia nadciśnienia jest obniżenie ciśnienia krwi do normalnego poziomu. Leki stosowane do osiągnięcia tego celu nazywane są lekami przeciwnadciśnieniowymi. Należą do nich: diuretyki (pomagają organizmowi w eliminacji sodu i wody), - alfa-blokery i beta-blokery (wolniejsze bicie serca), - oraz wiele leków, które pomagają rozluźnić mięśnie naczyń krwionośnych (blokery kanału wapniowego, blokery układu współczulnego, blokery receptora angiotensyny, inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) i bezpośrednie środki rozszerzające naczynia krwionośne).

Bardzo często stosuje się kilka leków w celu skuteczniejszego obniżenia ciśnienia krwi. Jednak każdy pacjent potrzebuje indywidualnego podejścia do leczenia i odpowiednio dobranych dawek poszczególnych lekarstw.

Czy zioła mogą pomóc?

Ziołowe leki mogą być skutecznie stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi zamiast leków farmaceutycznych przez osoby, które chcą uniknąć takich niepożądanych reakcji jak: zawroty głowy, senność, bezsenność, suchość w jamie ustnej, bóle głowy, wzdęcia, zaparcia, depresja i innych, typowych skutków ubocznych.

Żeń-szeń

Jedno z najpotężniejszych chińskich ziół, żeń-szeń ma zdolność rozluźnienia mięśni naczyń krwionośnych i obniżenia poziomu cholesterolu. Pine Bark obniża wysokie ciśnienie krwi, działając w organizmie w ten sam sposób. Olej z nasion lnu, który zawiera niezbędny kwas tłuszczowy, obniża również "zły" cholesterol.

Główne aktywne składniki borówki pomagają utrzymać arterie elastyczne i silne; zapobiegają także powstawaniu blaszek miażdżycowych na ścianach tętnic. W dłuższej perspektywie działania te pomagają zwalczać i zapobiegać nadciśnieniu.

Korzeń żeń-szenia (Panax Ginseng)
Korzeń żeń-szenia (Panax Ginseng)

Reishi

Reishi jest często nazywany "eliksirem życia" ze względu na zwiększanie energii, wspieranie  długowieczności i zdolności spowalniania procesu starzenie się. Podobno skutecznie obniża wysokie ciśnienie krwi poprzez obniżanie poziomu cholesterolu we krwi, a także wpływa na pracę układu współczulnego.

Świeże grzyby Reishi (Ganoderma lucidum)
Świeże grzyby Reishi (Ganoderma lucidum)

Głóg

Jagody głogu mogą znacząco wspomagać serce i układ krwionośny. Rozszerzają naczynia krwionośne, obniżają poziom cholesterolu i działają w wątrobie, zapobiegając rozwojowi miażdżycy.

Świeże jagody Głogu (Crataegus)
Świeże jagody Głogu (Crataegus)

Dong quai

Dong quai sprawia, że ​​okresy odpoczynku między uderzeniami serca są dłuższe, podczas gdy śluzówka i rehmannia są znane jako potężne diuretyki; dlatego wszystkie one są ziołami do stosowania w przypadku nadciśnienia. Ponadto, rehmannia posiada właściwości redukcji glukozy, dzięki czemu jest korzystna do zwalczania wysokiego ciśnienia krwi.

Świeże liście Dong quai (Angelica sinensis)
Świeże liście Dong quai (Angelica sinensis)

Polifenole z nasion winogron rozszerzają naczynia krwionośne, obniżają poziom cholesterolu i neutralizują wolne rodniki we krwi, redukując w ten sposób nadciśnienie tętnicze. Jednak w połączeniu z witaminą C ekstrakt z pestek winogron może podnieść ciśnienie krwi. Należy więc zachować ostrożność!

Podsumowując

Warto zauważyć, że zioła i suplementy ziołowe mogą nie być odpowiednie dla niektórych osób; w związku z tym przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia środkami ziołowymi należy zasięgnąć porady doświadczonego zielarza lub lekarza.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *