Popularne artykuły

PQQ a układ sercowo-naczyniowy – jakie są zależności?
Healthy Lifestyle

PQQ a układ sercowo-naczyniowy – jakie są zależności? 

Serce to organ, który ma wyjątkowo duże zapotrzebowanie energetyczne. W końcu pracuje non stop, a od wydajności jego pracy zależy odżywienie dosłownie wszystkich komórek organizmu. Nie powinno więc dziwić, że kondycja serca jest mocno zależna od dostępności energii w postaci ATP. Bez energii nie da się wykonywać pracy. Każde uderzenie serca jest napędzane energią, którą wytwarzają mitochondria. Z tego względu wszelkie działania ukierunkowane na wsparcie gospodarki energetycznej i produkcji energii komórkowej mogą przynosić potencjalne korzyści dla serca i krążenia. Wśród takich działań można wymienić suplementację PQQ. Chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób PQQ może wspomóc Twoje serce? Przeczytaj ten artykuł do końca!


Właściwości PQQ dla serca

PQQ, czyli pirolochinolinochinon to substancja witaminopodobna i przeciwutleniacz, który wpływa na pracę mitochondriów i ich biogenezę. Wpływając na zwiększenie ilości mitochondriów, naturalnie zwiększa też zdolność komórek do produkcji odpowiedniej ilości energii, na czym szczególnie korzysta mięsień sercowy. Współpraca między PQQ a układem sercowo-naczyniowym jest zatem bardzo bliska.

Jakie ma to znaczenie w praktyce? Ciekawą obserwację poczyniono z badania na szczurach, w którym poddawano je protokołom uszkodzenia niedokrwiennego/reperfuzyjnego serca i sprawdzano, jakie przyniosą skutki w zależności od obecności PQQ lub jego braku w diecie. Wyniki pokazały, że 20% szczurów karmionych dietą ubogą w PQQ nie przeżyło reperfuzji niedokrwienia, podczas gdy wszystkie szczury otrzymujące suplement PQQ przeżyły.

Dysfunkcja mitochondriów mięśnia sercowego jest główną przyczyną przewlekłej niewydolności serca. Natomiast dysfunkcję mitochondriów w sercu powodują m.in. takie czynniki jak:

  • zwiększony poziom reaktywnych form tlenu (ROS),
  • zakłócenie biogenezy mitochondriów i mitochondrialnej homeostazy Ca2+,
  • zmniejszenie potencjału błony mitochondrialnej.

W badaniach, które analizowały wpływ PQQ na te aspekty zdrowia, zauważono, że PQQ może zmniejszać uszkodzenia serca spowodowane przeciążeniem ciśnieniowym i zapobiegać występowaniu przewlekłej niewydolności serca dzięki zapobieganiu dysfunkcji mitochondriów.

Zaletą PQQ jest w dużej mierze to, że potrafi ochronić mitochondria przed uszkodzeniami wynikającymi z różnego rodzaju incydentów upośledzających pracę serca. Są jednak pewne doniesienia, że regularna suplementacja PQQ może zwiększać niektóre parametry wysiłkowe oraz chroni przed zmęczeniem wywołanym wysiłkiem fizycznym i zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne, prawdopodobnie poprzez poprawę funkcji mitochondriów.

Wpływ PQQ na leki kardiologiczne

Jedną z najpopularniejszych grup leków stosowanych w kardiologii są statyny, czyli leki przeciwhiperlipidemiczne. Przepisywane są osobom z wysokim ryzykiem chorób układu krążenia. W najprostszym ujęciu mają hamować syntezę cholesterolu i poprawiać profil lipidowy.

Statyny nie mają jednak nieskazitelnej reputacji. Znaczny odsetek pacjentów przerywa leczenie ze względu na nietolerancję lub skutki uboczne. Aż 40-75% pacjentów przerywa leczenie w ciągu 1-2 lat od jego rozpoczęcia. W przypadku wysokich dawek istnieje też ryzyko pogorszenia glikemii u osób chorych na cukrzycę, co może zwiększyć ryzyko dalszego rozwoju choroby.

Zbadano zastosowanie PQQ z atorwastatyną, by ocenić wyniki kliniczne u pacjentów z otyłością i związanym z nią chronicznym stanem zapalnym o niskim nasileniu. Oczekiwano, że PQQ będzie przeciwdziałać niekorzystnym skutkom atorwastatyny, zmniejszać jej dolegliwości, które zazwyczaj powoduje i poprawiać wyniki metaboliczne. To badanie było pierwszym, w którym zbadano, w jaki sposób PQQ wpływa na wyniki leczenia statynami i ujawniło, że połączenie PQQ z atorwastatyną zmniejsza hiperlipidemię i reakcje zapalne oraz wzmacnia biogenezę mitochondriów. Potencjał łagodzenia skutków ubocznych statyn jest bardzo obiecującym kierunkiem do dalszych badań.

PQQ i koenzym Q10 a statyny

Tutaj warto zwrócić uwagę na charakterystyczne połączenie w suplementacji: PQQ w towarzystwie koenzymu Q10. Ta para jest chętnie stosowana ze względu na działanie na tym samym obszarze (w mitochondriach), ale nieco innymi mechanizmami, dając skumulowane korzyści. Podobnie jest w przypadku redukcji szkodliwości statyn. Z wcześniej przytoczonych danych wiemy, że PQQ jest pomocne, jednak Q10 ma w tym temacie jeszcze lepszą renomę.

Powód jest taki, że mechanizm działania statyn polega na hamowaniu aktywności enzymu, który odpowiada za syntezę cholesterolu. Problemem jest to, że ten sam enzym uczestniczy w syntezie koenzymu Q10. Tak więc stosując statyny, obniżamy i cholesterol, i Q10, co jest sporym kompromisem i potencjalnym źródłem licznych skutków ubocznych. Suplementacja koenzymu Q10 jest często polecanym zabiegiem podczas leczenia statynami, a tutaj widzimy, że w dodatkowym towarzystwie PQQ można upatrywać jeszcze lepszych rezultatów.

PQQ a układ sercowo-naczyniowy - podsumowanie

PQQ ze względu na swój wyjątkowy wpływ na mitochondria jest bardzo przydatny organom, które są najbardziej energochłonne. Serce jest jednym z liderów konsumpcji energii w ludzkim organizmie. Stosując suplementację PQQ można potencjalnie zabezpieczyć komórki serca przed niektórymi niekorzystnymi zdarzeniami i ich konsekwencjami zdrowotnymi. Suplementy z PQQ są również warte rozważenia podczas stosowania statyn, czyli popularnej grupy leków kardiologicznych na obniżenie cholesterolu.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *