Popularne artykuły

PQQ pomaga regulować rytm dobowy!
Suplementacja

PQQ pomaga regulować rytm dobowy! 

Duża ilość stresu w życiu i postęp technologii, a szczególnie możliwość korzystania ze światła o dowolnej porze doby nierzadko skutkują zaburzeniami rytmu dobowego. Objawia się to problemami z zasypianiem, niemożnością osiągnięcia satysfakcji ze snu, brakiem energii z rana. Jak donoszą naukowcy, regularne przyjmowanie PQQ może być pomocne, gdy chcemy nasz rytm dobowy poprawić.

17 osób poddano badaniu mającemu sprawdzić efektywność suplementu z PQQ na parametry takie jak poziom zmęczenia, stresu, jakości życia i efektywności snu. Efekty określano porównując wyniki odpowiednich kwestionariuszy oraz wyniki badań próbek śliny pobieranej bezpośrednio po przebudzeniu i na 30 minut później, w celu sprawdzenia poziomu kortyzolu. Próba trwała 8 tygodni.

W wynikach zauważono poprawę w praktycznie wszystkich sprawdzanych parametrach, tj. w odczuwalnej satysfakcji z życia na różnych płaszczyznach, poziomie energii i zmęczenia oraz odczuwalnym stresie. Odnotowano również poprawę w aspektach związanych ze snem, czyli w szybkości zasypiania, długości snu, czy też samopoczuciu po przebudzeniu, jednak na poprawę niektórych z tych parametrów trzeba było poczekać do 8 tygodnia. Większość parametrów uległa poprawie już w połowie eksperymentu, jednak na koniec wyniki były dużo bardziej wyraźne. Wyniki te zostały potwierdzone w badaniach fizjologicznych, poprzez stwierdzenie poprawy reakcji kortyzolu po przebudzeniu, co wskazuje na bardziej wydajny i regenerujący sen.

Rezultaty tego badania wskazują, że PQQ jest ciekawym narzędziem dla osób pragnących poprawić ogólną jakość życia i unormować zaburzenia snu, przy czym zaleca się regularną suplementację przez przynajmniej 8 tygodni, by efekty były naprawdę satysfakcjonujące.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *