Kreatyna – ATP i anabolizm

Avatar

Kreatyna jest to związek chemiczny, który składa się z trzech aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny. Określona jej ilość produkowana jest przez wątrobę i występuje w organizmie człowieka. Transportowana przez krew do komórek mięśniowych, łącząc się z fosforanem tworzy fosfokreatynę, która rozkłada się i daje energię. Oprócz tworzenia jej w organizmie małe jej ilości znajdują się także między innymi w mięsie wieprzowym, wołowym i w rybach. Osoby trenujące na siłowni, chcące zauważyć znaczące efekty potrzebują jej w większej dawce stąd też stawiają na odpowiednią suplementację.

Kreatyna - działanie

Działanie kreatyny jest bardzo szerokie, szczególnie cenione wśród osób trenujących na siłowniach, chcących wyrzeźbić ciało i uzyskać wymarzoną sylwetkę. Po pierwsze kreatyna zwiększa ilość fosfokreatyny w mięśniach, co przyczynia się do powstawania energii. W ten sposób trenujący może ćwiczyć dłużej i z większą intensywnością. Po drugie kreatyna pozwala gromadzić wodę w komórkach, dzięki czemu następuje wzrost beztłuszczowej masy ciała, zwiększa się produkcja białka i przyrost masy mięśniowej. Po trzecie kreatyna usuwa z organizmu nadmiar jonów wodorowych, co przyczynia się do zmniejszenia kwasowości mięśni. Kreatyna jest istotna i bardzo ważna, bowiem to ona daje nam efektywne treningi, ona pozwala zauważyć znaczące rezultaty pracy nad własną sylwetką i ona także przyczynia się do regeneracji mięśni po treningu, zmniejszając produkcję kwasu mlekowego w mięśniach.

Kreatyna - dawkowanie

Przyjmowanie kreatyny odbywa się w określonych cyklach, podczas których określa się odpowiednią ich dawkę. Istnieją dwie teorie dawkowania. Pierwsza określa, iż przez pierwsze pięć dni przyjmowania dostarcza się od 20-28 g kreatyny dziennie rozkładając ją na porcje składające się z 5-7 gramów tego związku. Druga mówi iż powinniśmy przyjmować 0,05 g na każdy kilogram masy ciała, co średnio wynosi około 4,5 g kreatyny dla osoby o masie około 90 kilogramów. Badania pokazują bowiem, że więcej niż 5 gramów nie jest wchłaniane przez organizm i zostaje zamienione na kreatyninę.

Staki keratynowe

Wśród dostępnych na rynku produktów wyróżnić możemy różnorodne staki keratynowe potreningowe, które cenione są w środowisku sportowców niezwykle mocno. To właśnie w nich znajdują się najbardziej istotne substancje, w tym właśnie różnego rodzaju formy kreatyny, różnorodne węglowodany, witaminy, a także aminokwasy, mikro i makroelementy. Stosowanie takich staków ma ogromne znaczenie w budowie masy mięśniowej, w pozyskiwaniu maksymalnej wydajności organizmu, ale również i w odbudowywaniu wszelkiego rodzaju strat. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie kreatyny z tlenkiem azotu. Z jednej strony następuje lepszy transport substancji odżywczych i tlenu, z drugiej uzyskuje się energię, dzięki której trening daje coraz to lepsze efekty. Warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę, by spośród dostępnych produktów wybrać dobre rozwiązanie potreningowe właśnie dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *