Kreatyna – ATP i anabolizm

Avatar

Kreatyna jest to związek chemiczny, który składa się z trzech aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny. Określona jej ilość produkowana jest przez wątrobę i występuje w organizmie człowieka. Transportowana przez krew do komórek mięśniowych, łącząc się z fosforanem tworzy fosfokreatynę, która rozkłada się i daje energię. Oprócz tworzenia jej w organizmie małe jej ilości znajdują się także między innymi w mięsie wieprzowym, wołowym i w rybach. Osoby trenujące na siłowni, chcące zauważyć znaczące efekty potrzebują jej w większej dawce stąd też stawiają na odpowiednią suplementację.

Kreatyna - działanie

Działanie kreatyny jest bardzo szerokie, szczególnie cenione wśród osób trenujących na siłowniach, chcących wyrzeźbić ciało i uzyskać wymarzoną sylwetkę. Po pierwsze kreatyna zwiększa ilość fosfokreatyny w mięśniach, co przyczynia się do powstawania energii. W ten sposób trenujący może ćwiczyć dłużej i z większą intensywnością. Po drugie kreatyna pozwala gromadzić wodę w komórkach, dzięki czemu następuje wzrost beztłuszczowej masy ciała, zwiększa się produkcja białka i przyrost masy mięśniowej. Po trzecie kreatyna usuwa z organizmu nadmiar jonów wodorowych, co przyczynia się do zmniejszenia kwasowości mięśni. Kreatyna jest istotna i bardzo ważna, bowiem to ona daje nam efektywne treningi, ona pozwala zauważyć znaczące rezultaty pracy nad własną sylwetką i ona także przyczynia się do regeneracji mięśni po treningu, zmniejszając produkcję kwasu mlekowego w mięśniach.

Kreatyna - dawkowanie

Przyjmowanie kreatyny odbywa się w określonych cyklach, podczas których określa się odpowiednią ich dawkę. Istnieją dwie teorie dawkowania. Pierwsza określa, iż przez pierwsze pięć dni przyjmowania dostarcza się od 20-28 g kreatyny dziennie rozkładając ją na porcje składające się z 5-7 gramów tego związku. Druga mówi iż powinniśmy przyjmować 0,05 g na każdy kilogram masy ciała, co średnio wynosi około 4,5 g kreatyny dla osoby o masie około 90 kilogramów. Badania pokazują bowiem, że więcej niż 5 gramów nie jest wchłaniane przez organizm i zostaje zamienione na kreatyninę.

Staki keratynowe

Wśród dostępnych na rynku produktów wyróżnić możemy różnorodne staki keratynowe potreningowe, które cenione są w środowisku sportowców niezwykle mocno. To właśnie w nich znajdują się najbardziej istotne substancje, w tym właśnie różnego rodzaju formy kreatyny, różnorodne węglowodany, witaminy, a także aminokwasy, mikro i makroelementy. Stosowanie takich staków ma ogromne znaczenie w budowie masy mięśniowej, w pozyskiwaniu maksymalnej wydajności organizmu, ale również i w odbudowywaniu wszelkiego rodzaju strat. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie kreatyny z tlenkiem azotu. Z jednej strony następuje lepszy transport substancji odżywczych i tlenu, z drugiej uzyskuje się energię, dzięki której trening daje coraz to lepsze efekty. Warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę, by spośród dostępnych produktów wybrać dobre rozwiązanie potreningowe właśnie dla siebie.

Tagi: co to jest kreatyna, co to kreatyna, kreatyna, kreatyna dawkowanie, kreatyna działanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *