Popularne artykuły

Najlepsza kreatyna na rynku – ranking!
Ranking

Najlepsza kreatyna na rynku – ranking! 

Kreatyna to jedna z nielicznych, bezpiecznych substancji o naukowo udowodnionym działaniu anabolicznym. Jej skuteczność w zakresie zwiększania anabolizmu jest niepodważalna – z tego powodu jest również wsparciem w budowaniu masy mięśniowej i ogólnym zwiększaniu siły fizycznej.


Czym jest kreatyna

O kreatynie pisaliśmy już tutaj w kontekście najważniejszej substancji do rozbudowy masy mięśniowej. Warto wspomnieć o tym artykule autorstwa jednego z czynnych zawodników kulturystyki klasycznej ukazujący jak wygląda suplementacja w tym sporcie - oczywiście jest w niej miejsce dla kreatyny.

Kreatyna to substancja pierwotnie występująca w tkance mięśniowej ssaków, zwłaszcza w wątrobie i nerkach. Bierze udział w metabolizmie energetycznym fosforanu kreatyny w naszym organizmie. Krótko mówiąc - kreatyna jest częścią fosforanu kreatyny. Związek ten bezpośrednio odpowiada za regenerację podstawowego związku energetycznego naszego organizmu - ATP. Grupa fosforanowa jest odłączana od fosforanu kreatyny i przyłączana do ADP, co w rezultacie zamienia się z powrotem w ATP.

Jak działa kreatyna?

Tego dowiecie się z tego artykułu, a także poznacie różnicę pomiędzy monohydratem oraz jabłczanem kreatyny. Bardzo dużo ciekawych informacji znajdziecie również tutaj. Wojciech Nowosada w świetny sposób przedstawił alternatywne działanie kreatyny:
"Kreatyna oddziałuje z receptorami serotoniny, szczególnie podtypem 5-HT1A. Wskazuje się także na możliwość poprawy działania leków SSRI, takich jak sertralina, fluoksetyna, paroksetyna i citalopram[3]. Poprawa zdrowia psychicznego może zaistnieć dzięki suplementacji kreatyny, jednak jest to zależne od płci. Pewne przesłanki wskazują, że kobiety czerpią znacznie więcej korzyści na tym polu niż mężczyźni. Pierwszą z nich jest badanie na szczurach, w którym u samic stwierdzono zmniejszenie lęków i poprawę wyników w teście wymuszonego pływania w reakcji na podaż kreatyny, co wskazuje na działanie przeciwdepresyjne. U samców niestety nie wykazano podobnej skuteczności[4]. U kobiet opornych na działanie fluoksetyny zastosowanie terapii uzupełniającej w postaci 4 g Creapure dziennie przez 8 tygodni dało znaczną poprawę, zmniejszając symptomy depresji o ponad 56%[5]. Dobre efekty stwierdzono także u kobiet stosujących escitalopram w towarzystwie 5 g kreatyny, uzyskując większą poprawę niż w przypadku samego escitalopramu[8]."

Jak powstaje kreatyna

Tutaj musimy rozróżnić dwie rzeczy. Jak kreatyna jest wytwarzana w naszym ciele i jak kreatyna jest wytwarzana w kontekście suplementu.

Biosynteza kreatyny

W naszym organizmie kreatyna powstaje w wyniku syntezy glicyny i L-argininy. Ich kompleks - guanidynooctan jest następnie metylowany przez SAMe, tworząc samodzielnie związek kreatyny. Następnie może być ona fosforylowana przez kinazę kreatynową.

Jak kreatyna jest produkowana w przemyśle?

Najczęstszym sposobem produkcji kreatyny jest użycie sarkozyny i cyjanamidu. Brzmi jak trucizna? Okazuje się że to najefektywniejsza i najbezpieczniejsza przemysłowa metoda produkcji kreatyny. Z syntezy tych dwóch związków otrzymujemy faktyczną kreatynę.

Mity na temat kreatyny

Czy kreatyna sprawi, że przytyjesz?

Kreatyna najprawdopodobniej sprawi że przybędziesz na wadze, to prawda. Ale jest to głównie dodatkowa masa wody, a nie jak powszechnie się uważa tłuszcz.

Kreatyna zwiększa retencje wody w mięśniach, poprawiając ich warunki do wzrostu. Kreatyna może wręcz pomóc w utracie tłuszczu, zwiększając ilość masy mięśniową w organizmie. A to właśnie tkanka mięśniowa spala więcej kalorii niż jakikolwiek inny rodzaj tkanek w organizmie.

Czy kreatyna powoduje łysienie?

Kreatyna nie jest niekorzystna dla kondycji włosów i skóry. Jednak kreatyna może nasilać wypadanie włosów u osób z predyspozycjami genetycznymi.

Czy kreatyna może powodować trądzik?

Kreatyna nie powinna powodować negatywnych zmian skórnych.

Ma ona w zamian ciekawe właściwości poprawiające kondycję skóry przez potencjał antyoksydacyjny i zwiększenie tempa syntezy kolagenu.

Czy kreatyna może powodować wzdęcia?

Zależy to od formy kreatyny. Monohydrat kreatyny, Creapure lub bezwodna forma kreatyny mogą powodować wzdęcia, ponieważ są higroskopijne (mają skłonność do wchłaniania wody z przewodu pokarmowego). Można temu zapobiec pijąc odpowiednią ilość wody wraz z kreatyną.

Jeśli jednak wzdęcia nadal stanowią problem, mimo że pijesz dużo wody przy stosowaniu kreatyny, wypróbuj lepiej rozpuszczalną formę kreatyny, taką jak jabłczan lub orotan kreatyny.

Czy kreatyna może powodować osłabienie?

Nie powinna. Jedyne objawy zmęczenie, które można zauważyć są raczej związane ze skutkiem ubocznym – wzdęciami – aniżeli samym działaniem kreatyny.

Czy kreatyna może powodować niepokój?

Tak jak poprzednio, kreatyna nie ma nic wspólnego z wywoływaniem stanów lękowych. To raczej efekt placebo, spowodowany korzystaniem z nowych suplementów. Co ciekawe, kreatyna może działać przeciwdepresyjnie poprzez mechanizmy dopaminergiczne i serotoninergiczne.

Czy kreatyna może powodować agresję?

Ponownie - zdenerwowanie po zażyciu kreatyny to tylko placebo. Kreatyna nie ma nic wspólnego ze zwiększaniem poziomu adrenaliny i związanych z nią hormonów, co jest główną przyczyną faktycznej złości.

Czy kreatyna może powodować bóle głowy?

Kreatyna sama w sobie nie powinna powodować bólu głowy. Jednak suplementacja kreatyną wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na wodę. Niespełnienie tego zapotrzebowania może powodować odwodnienie, co w efekcie może wywołać bóle głowy.

Kto powinien brać kreatynę ?

Najczęstszą odpowiedzią na to pytanie jest „każdy powinien”. I nie ma w tym nic dziwnego.

Kreatyna ma tak wiele zalet, że prawie każdy może skorzystać na jej stosowaniu. Jedyną prawdziwym ograniczeniem jej suplementacji jest skrajna niewydolność nerek, w której nadmierna ilość kreatyny może być dodatkowym obciążeniem dla Twojego organizmu przez konieczność dodatkowej filtracji przez nerki.

Kreatyna i kreatynina - jaka jest różnica?

Kreatynina to nieaktywny metabolit kreatyny, do której nadmierne ilości kreatyny zostają metabolizowane wewnątrz naszego organizmu, w środowisku wodnym.

Ten mechanizm jest również powodem, dla którego nie zaleca się rozpuszczania kreatyny w wodzie do późniejszego jej wypicia. W takim środowisku kreatyna jest bardzo szybko metabolizowana do kreatyniny i im później ją pijąc, tym więcej przyjmujemy nieaktywnej kreatyniny, zamiast jej aktywnego biologicznie odpowiednika - kreatyny.

Kreatyna i kinaza kreatynowa – co mają wspólnego?

Nie są to oczywiście te same substancje. Jednakże w biochemii, jeśli nazwy substancji są do siebie podobne, jest duża szansa że są ze sobą powiązane w cyklu metabolicznym

Kinaza kreatynowa odpowiada za zwiększenie stosunku konwersji kreatyny do fosfokreatyny (związku, który odpowiada bezpośrednie za regenerację ATP).

Więc kinaza kreatynowa nie wydaje się taka zła, prawda?

Dlaczego więc jej podwyższony poziom jest oznaką problemów w naszym organizmie?

Kiedy dzieje się coś nie tak w naszym organizmie, jest to związane głównie z uszkodzeniem tkanek. Aby je naprawić, organizm potrzebuje energii. Nasze zapotrzebowanie na energię pokrywa ATP. Do regeneracji ATP potrzebna jest nam fosfokreatyna, która powstaje w wyniku aktywności kinazy kreatynowej. Zatem im więcej szkód musi zostać naprawionych w naszym organizmie, tym więcej kinazy kreatynowej znajduje się w naszym krwioobiegu. Dlatego jej podwyższony poziom jest jednym z podstawowych wskaźników rozległych uszkodzeń tkanek naszego organizmu.

Kiedy brać kreatynę ?

Najprościej – 5 gramów kreatyny w ciągu dnia.

Ale żeby omówić ten temat bardziej konkretnie, jeśli jesteś maniakiem optymalizacji, najlepszy czas na przyjęcie kreatyny to około pół godziny-godzinę po treningu.

Po treningu Twoje mięśnie działają nieomal jak gąbka na składniki odżywcze. W takim stanie łatwiej im wychwycić związek kreatyny w krwioobiegu i lepiej wykorzystać jej suplementację. Jednakże różnica przy braniu kreatyny po treningu i w jakimkolwiek innym czasie dnia będzie praktycznie rzecz biorąc znikoma, zatem w żadnym stopniu nie powinien być to dla Ciebie priorytet w planowaniu suplementacji.

Ładowanie kreatyny i cykle kreatynowe - czy są skuteczne?

Krótko mówiąc – ładowanie kreatyny może być opcją, jeśli jesteś niecierpliwy. Cykl kreatynowy to z kolei absolutna pseudonauka suplementacyjna i nie ma nic wspólnego z dodatkowymi korzyściami. Ale omówmy obie te kwestie.

Ładowanie kreatyny

To strategia suplementacji kreatyny, w której spożycie kreatyny w pierwszym tygodniu suplementacji jest znacznie wyższe i wynosi mniej więcej 20 gramów dziennie. Po pierwszym tygodniu spożycie zmniejsza się do typowej ilości 5 gramów dziennie.

Skąd w ogóle wziął się taki sposób przyjmowania? Pierwszy tydzień „ładowania” kreatyny zwiększa nasycenie mięśni kreatyną w największym stopniu. Później bierzemy mniejszą ilość kreatyny, aby tylko utrzymać optymalny poziom kreatyny w naszym organizmie.

Jednak ten sam efekt zostanie osiągnięty, przyjmując jedną porcję kreatyny dziennie w dłuższym okresie czasu. Niektóre badania wskazują, że miesiąc codziennego przyjmowania 5 gramów kreatyny dziennie, spowoduje optymalne wysycenie naszych mięśni kreatyną. Jeśli więc nigdzie się nie spieszysz, nie ma potrzeby stosowania strategii ładowania kreatyny.

Cykl kreatynowy

Cykle kreatynowe są prawdopodobnie powodem, dla którego termin „broscience” stał się tak popularny. Dotyczy on teorii, o których możemy usłyszeć na siłowni i innych miejscach kultury fizycznej, nie mających żadnego sensu z biologicznego punktu widzenia.

I tak też jest w przypadku cyklu kreatynowego. Ich podstawą jest cykliczne przyjmowanie kreatyny. Na przykład jeden z protokołów wskazuje że należy przyjmować kreatynę 3 tygodnie, 5 gramów dziennie, z 4 tygodniami przerwy. Czemu? Ponieważ Twój organizm zaczyna przyzwyczajać się do kreatyny i musisz zrobić sobie przerwę, aby zachować korzyści płynące z kreatyny.

Cały pomysł jest śmieszny i sprzeczny z mechanizmem działania kreatyny. Głównym powodem suplementacji kreatyny jest zwiększenie jej wolnej puli do wykorzystania przez nasz organizm. Zaprzestanie suplementacji spowoduje natychmiastowe zmniejszenie jego ilości w naszym organizmie, osłabiając skuteczność suplementacji.

Jak więc powstał ten mit? Prawdopodobnie z dwóch powodów:

 • Przybieramy na wadze na początku suplementacji kreatyną. Po całkowitym nasyceniu naszych mięśni kreatyną przestajemy przybierać intensywnie na wadze. Więc w momencie, zastoju zaczęto sugerować wyczerpanie potencjału kreatyny, jednocześnie rekomendując odstawienie kreatyny (prowadząc analogię do cyklów SAA). Jednakże jest to zupełnie sprzeczne z sensem suplementacji.
 • Cykl kreatynowy brzmi profesjonalnie (choć jest to całkowicie błędny), a zwolennicy takich teorii lubią brzmieć profesjonalnie, ponieważ ukrywa to ich niekompetencję.

Czy kreatyna jest bezpieczna?

Kreatyna jest całkowicie bezpieczna. To substancja naturalnie występująca w naszym organizmie i będącą z podstawowych składowych naszego metabolizmu. Co ciekawe, nawet w najbardziej krytycznej sytuacji w której często sugeruje się zaniechanie suplementacji, czyli obawie przed przeciążeniem naszych dróg moczowych i nefronów, suplementacja  jest wskazywana, ponieważ nefrony mogą szybciej się zregenerować przy zwiększonym poziomie kreatyny.

Jedynym negatywnym objawem, jaki kreatyna może wywołać, są wzdęcia, zwłaszcza jeśli dopiero zaczniesz ją stosować. Kiedy jednak przyzwyczaisz się do jej suplementacji i nie czujesz innych negatywnych skutków, praktycznie możesz stosować kreatynę już zawsze.

Czy warto stosować kreatynę ?

Zdecydowanie tak. Kreatyna ma tak wiele zalet i tak mało skutków ubocznych, że warto ją stosować prawie zawsze, nie tylko jeśli jesteś aktywny fizycznie. Kreatyna poprawia zdrowie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, działa jako bardzo silny antyoksydant, zwiększa potencjał regeneracyjny i poznawczy oraz wiele, wiele innych. Na pewno warto chociaż spróbować suplementacji chociaż jednego jej opakowania w celu ocenienia jej wpływu na nasze zdrowie.

Czy kreatyna to steryd?

Porównywanie kreatyny do sterydów jest jak porównywanie małego pieska z dzikim wilkiem.

Sterydy to substancje, które bezpośrednio ingerują w nasz układ hormonalnym, działając androgennie lub estrogennie w naszym organizmie. Mają przy tym wiele skutków ubocznych, które omówiliśmy w kilku innych artykułach. Kreatyna, choć ma pośredni wpływ na układ hormonalny, nie destabilizuje go w żadnym stopniu. Nie ma efektu odstawienia, blokowania osi HPTA ani podobnych skutków ubocznych sterydów. Kreatyny nie powinno się nigdy umieszczać w jednym szeregu ze sterydami.

Z czym łączyć kreatynę?

Kreatyna i odżywka białkowa

Odżywka białkowa i kreatyna to dwa najbardziej uniwersalne i powszechne suplementy diety. Praktycznie nie ma sytuacji, w której te dwie osoby nie przyniosłyby korzyści twojej diecie w taki czy inny sposób. Dlatego najlepiej dodać obydwa do swojej diety.

Kreatyna vs BCAA

Kreatyna i BCAA to podstawowe połączenie występujące w suplementach przedtreningowych. Oba mogą być korzystne pod względem poprawy wyników treningowych, szczególnie w zakresie długotrwałego treningu o niskiej intensywności, na przykład biegania.

Kreatyna vs kazeina

Połączenie kreatyny i kazeiny może być dobrym pomysłem na ostatni posiłek dnia. Kreatyna usprawni procesy regeneracji mięśni, podczas gdy kazeina zapewni wystarczającą ilość aminokwasów do odbudowy mięśni podczas snu.

Kreatyna i kofeina

Często możemy znaleźć kofeinę obok kreatyny, szczególnie w suplementach okołotreningowych. Jednakże pojawia się tutaj problem. Kofeina może działać moczopędnie zwiększając wydalanie wody z naszego organizmu, podczas gdy kreatyna raczej zwiększa retencję wody z naszego organizmu.

Właściwości moczopędne kofeiny nie są tak znaczące, aby zniweczyć korzyści wynikające z suplementacji kreatyny. Co więcej, kofeina zwiększa przyśpiesza kinetykę dystrybucji kreatyny w naszym organizmie, więc połączenie tych dwóch substancji może być jak najbardziej korzystne!

Kreatyna i tauryna

To jedno z najczęściej spotykanych kombinacji w produktach starających się dodatkowo zoptymalizować suplementację kreatyny.

Tauryna przyśpiesza dystrybucję kreatyny w całym organizmie, dzięki czemu szybciej zostaje ona wychwycona przez mięśnie, co w rezultacie zwiększa efektywność jej suplementacji.

Co to jest Creapure?

Creapure to specyficzna forma kreatyny, która została opracowana w Niemczech. Obecnie jest to prawdopodobnie najpewniejsza i najbardziej renomowana forma monohydratu kreatyny. Jest całkowicie wegańska (producent potwierdza to w okresowych badaniach klinicznych). W Creapure nie znajdziemy żadnych produktów ubocznych, takich jak dicyjanodiamid (DCD) i dihydrotriazyna (DHT) oraz nieaktywnego metabolitu kreatyny - kreatyniny.

Tak więc, jeśli zależy ci bardziej na jakości aniżeli cenie sugerujemy wybranie suplementu keratynowego zawierającego głównie Creapure np. Creapure od Olimp

Najlepsza forma kreatyny

Istnieje mnóstwo form kreatyny, a pytanie który wybrać jest jednym z najczęściej zadawanych podczas rozpoczynania jej suplementacji. Możemy wyróżnić:

 • Monohydrat kreatyny
 • Jabłczan kreatyny
 • Chlorowodorek kreatyny (czasami nazywany HCl kreatyny)
 • Azotan kreatyny
 • Fosforan kreatyny
 • Ester kreatyny
 • Buforowany monohydrat kreatyny
 • Creatine MagnaPower (połączenie kreatyny i magnezu)
 • Glukonian kreatyny
 • Orotan kreatyny

Monohydrat kreatyny

Zanim porozmawiamy o czymkolwiek innym, musimy zacząć od monohydratu kreatyny.

Monohydrat kreatyny to prawdopodobnie najbardziej popularna substancja na rynku suplementów diety. Dlaczego? Bo choć to pierwsza znaleziona forma kreatyny, do dziś jest jej najpewniejszą formą. Jest skuteczny, tani i nie ma żadnych szczególnych przeciwskazań.

Tak więc, jeśli nie wiesz, jaką kreatynę wybrać, wybierz monohydrat kreatyny i po prostu przyjmuj porcję 5 gramów codziennie.

Inne formy mogą być (ale nie muszą) lepsze pod względem rozpuszczalności lub biodostępności, ale często korzyści nie rekompensują zdecydowanie wyższej ceny. Jeśli chodzi o kreatynę, zasada że im drożej tym lepiej raczej się nie aplikuje.

Jabłczan kreatyny

Tutaj mamy do czynienia z naszym głównym konkurentem monohydratu kreatyny. Jabłczan jest drugą w kontekście popularności formą kreatyny. Dlaczego?

Ponieważ poza zaletami podstawowej formy monohydratu kreatyny oferuje wraz z nimi lepszą rozpuszczalność i biodostępność. Czy jest zatem jakiś negatywny element jabłczanu kreatyny? Suplementy zawierające je są często piekielnie kwaśne i trudniej jest je przyjmować z powodu nieprzyjemnego uczucia w ustach.

Chlorowodorek kreatyny

Często, jeśli coś jest w postaci chlorowodorku, oznacza to jego najwyższą biodostępność (ze względu na chemiczne właściwości soli chlorowodorkowych).

Chlorowodorek kreatyny możemy porównać do czegoś rodzaju lepszego jabłczanu kreatyny. Niestety, stosowanie chlorowodorku często wiąże się z najbardziej intensywnym refluksem, co może być nieprzyjemne. Do tego suplementy zawierające kreatynę HCl są zazwyczaj wyraźnie droższe od tych zawierających jabłczan lub monohydrat kreatyny.

Azotan kreatyny

W porównaniu do monohydratu wykazuje o wiele większą rozpuszczalność. Technicznie rzecz biorąc, część azotanowa powinna dawać korzyści podobne do boosterów azotowych (wpływając na efekt tak zwanej pompy mięśniowej), ale badania kliniczne nie wykazują takich działań.

Fosforan kreatyny

Fosforan kreatyny jest bardzo podobny do azotanu kreatyny. Jest to po prostu wysoce rozpuszczalna forma kreatyny, która potencjalnie może przynieść dodatkowe korzyści dla metabolizmu energetycznego ze względu na dodatek grupy fosforowej (która potencjalnie może zwiększyć pulę wolnej fosfokreatyny), ale badania kliniczne ponownie nie potwierdzają tego efektu.

Ester kreatyny

Oto coś bardziej interesującego. Ester kreatyny jest mniej skuteczny niż monohydrat kreatyny, mimo że suplementy zawierające go są zazwyczaj droższe!

Teoretycznie może pozwolić na stabilniejsze dostarczanie kreatyny, ale z powodu wolniejszego metabolizmu większa jej część jest metabolizowana do nieaktywnej kreatyniny, a nie rozprowadzana po całym organizmie w postaci aktywnej kreatyny.

Buforowany monohydrat kreatyny

Buforowany monohydrat kreatyny jest dość dziwną formą kreatyny, a jego skuteczność nie jest specjalnie szeroko sprawdzona badaniami klinicznymi.

Technicznie mniejsza część tej formy może być metabolizowana do kreatyniny, ze względu na większą odporność na zmiany pH, ale biorąc pod uwagę wyraźnie większą cenę nie jest to raczej gra warta świeczki.

Kreatyna MagnaPower

W dużym uproszczeniu to połączenie kreatyny i magnezu. Dodatkowa porcja magnezu nigdy nie jest zła, ale prawdopodobnie biorąc pod uwagę o wiele wyższą cenę tej formy, znowu niespecjalnie warto, a bardziej ekonomiczną opcją jest zakup zwyczajnego monohydratu i dodatkowego suplementu zawierającego magnez.

Glukonian kreatyny

Pochodne glukonianu są często związane z bardzo wysoką biodostępnością. A połączenie kreatyny i glukonianu wykazuje tę samą tendencję. Takie połączenie daje zdecydowanie wyższą wchłanialność kreatyny, ale znowu... Czy naprawdę warto wydać o wiele więcej pieniędzy na suplement z glukonianem, niż wziąć dodatkowy gram lub dwa monohydratu kreatyny ?

Orotan kreatyny

Tutaj mamy coś ciekawszego. Orotan kreatyny jest raczej nowością na rynku suplementacyjnym, który był raczej stosowany jako nieistotny dodatek do stacków kreatynowych, a nie pojedynczy, główny składnik. Jednak zaraz po wprowadzeniu na rynek Orotine Plus firmy Apollo Hegemony zainteresowanie tą formą zaczęło rosnąć wykładniczo.

Orotan ma łączyć zalety kreatyny i beta-alaniny, ze względu na właściwości buforujące. Nie jest to jednak efekt potwierdzony w badaniach klinicznych. Niemniej jednak klienci są bardzo zadowoleni po pierwszych testach, więc na pewno przyjrzymy się bliżej każdemu badaniu związanemu z tą formą kreatyny!

Najlepsza kreatyna

Jeśli poszukujesz produktu o najlepszym działaniu, w połączeniu z odpowiednią jakością to trafiłeś idealnie! Suplementy w naszym zestawieniu zostały dobrane w nieprzypadkowy sposób. Pod uwagę wzięliśmy:

 • opinie użytkowników
 • własne odczucia
 • zainteresowanie produktem w naszym sklepie (ilość kupna produktu)
 • historyczny rys firm (skandale z jakością produktów, odchyłki od składu)
 • wariant ekonomiczny (stosunek ceny do ilości porcji)

Oceniając suplementy pod tak szerokim kątem mogliśmy wysunąć mocno skoncentrowane wnioski, dzięki temu wiem która kreatyna jest najlepsza. Nie oceniamy tutaj produktów niszowych oraz pojawiających się wyłącznie na allegro i innych portalach.

Zdarzyło się, że kupiłeś kreatynę i nie odczułeś działania? - Nigdy więcej!

Przedstawiamy najlepsze produkty kreatynowe na rynku!

1. OROTINE PLUS

Orotine Plus

To bardzo ciekawy produkt nawiązujący do legendarnych produktów firmy Man, Clout i Orotine. W swoim składzie posiada kreatynę związaną z kwasem orotowym dzięki temu zyskuje ona dodatkowe korzyści! Kwas orotowy podnosi poziom karnozyny w mięśniach, przez co pomaga wpływać na regulację wewnątrzkomórkowego pH podczas treningu.

2. MZ CREATINE

Creatine

MZ CREATINE opiera się na jedynej klinicznie przetestowanej formie kreatyny - monohydracie kreatyny. Najlepszy monohydrat kreatyny jest produkowany w Niemczech. Suplement diety Creatine posiada właśnie ten rodzaj surowca o doskonałej czystości, od potwierdzonych atestami dostawców.

3. GREEN MAGNITUDE

Green Magnitude

Green Magnitude wiele osób ocenia jako "stack kreatynowy", ponieważ występują 2 rodzaje kreatyny. Jabłczan Dwu-Kreatyny oraz Magnezowy Chelat Kreatyny. Druga z nich to bardzo ciekawe połączenie cząsteczki kreatyny z magnezem. Wśród opinii użytkowników jest to suplement, który "działa na każdego", więc jeśli używałeś do tej pory kreatyn z których nie byłeś zadowolony - wypróbuj Green Magnitude!

4. CREA STACKCrea Stack

CREA STACK to również środek zaliczany do "stacków kreatynowych", wśród wielu uważany za najlepszy! Połączenie 6 różnych form kreatyny daje świetne efekty anaboliczne. Produkt świetnie spisuję się przy długich cyklach redukcyjnych dzięki czemu zachowasz zbudowaną siłę i utracisz mniej masy mięśniowej podczas katabolizmu redukcyjnego.

5. CM3

Jabłczan kreatyny - każdy o nim słyszał, wielu stosowało. Jest świetną alternatywą dla monohydratu kreatyny. Może nie jest to najlepsza kreatyna na rynku, ale jest w czołówce produktów, a wśród jabłczanów kreatyny to numer jeden!

Sprawdź również: Najlepsza witamina D3

Powiązane artykuły

7 Comments

 1. Pawel

  brałem orotine i green magnitude i obie są zajebiste! żadne mono czy jabczan nie maja startu do nich siła idzie na nich kozacko

 2. Majkel

  jadlem zima mono z sfd bo wszedzie pisali ze mono to mono a w maju kupilem universala i roznica bardzo duza jak ktos napisze ze te tanie gowna sa dobre to nie wierzcie trzeba doplacic troche za lepszej jakosci produkt

 3. prezydent

  green magnditude spoko ale za drogie, brał ktoś orotine???

  1. Jakub Kola

   Tak, to bardzo dobry produkt – śmiało możemy polecić.

 4. dominik

  Orotine Plus 🙂 Zjadłem dwie puszki i jest to chyba najmocniejsza kreatyna jaką brałem :))

 5. Marek

  Która z tych kreatyn działa i powoduje jak najmniejszą retencję? Po mono było dobrze ale +3kg wskoczyło, dlatego szukam alternatywy.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *