Popularne artykuły

Olejek oregano – naturalny antybiotyk cz. III
Suplementacja

Olejek oregano – naturalny antybiotyk cz. III 

Olejek oregano jest używany od wieków jako dodatek do jedzenia. Znany jest z właściwości przeciwdrobnoustrojowych, przeciwgrzybiczych i przeciwutleniających [1]. Jak działa olejek oregano i co to właściwie jest?

Mechanizm działania

Działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne oregano pochodzą z dwóch związków, karwakrolu i tymolu [2]. Tymol i karwakrol uszkadzają zewnętrzną warstwę komórki (membranę) bakterii, zabijając komórkę [3]. Jakie jest zastosowanie olejek z oregano?

Aktywność przeciwbakteryjna

Tymol i karwakrol blokowały wzrost bakterii atakujących jamę ustną (Streptococcus mutans), chroniąc szczury przed chorobą dziąseł [7,8].Olejek z oregano jest skuteczny wobec bakterii, które powodują: zatrucie pokarmowe, infekcje dróg moczowych, biegunkę, zapalenie płuc, infekcje gronkowcem i wiele innych. Należą do nich: Escherichia coli, Salmonella, Klebsiella pneumoniae, Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas fluorescens, Serratia liquefaciens, Streptococcus mutans, Enterococcus faecalis, Clostridium, Mycobacterium avium i Shewanella putrefaciens [4,5,6].

Meksykański olej z oregano wraz z olejkiem tymiankowym i musztardowym był skuteczny przeciwko trzem różnym szczepom bakterii (Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus i Salmonella enteritidis) [9]. Olejek oregano wraz z goździkami i olejem cynamonowym hamuje wzrost Acinetobacter baumannii, Acinetobacter baumannii RCH, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli i Pseudomonas aeruginosa [10].

Gdzie kupić olejek z oregano?

Aktywność przeciwgrzybicza

Tymol i karwakrol były skuteczne i zatrzymywały wzrost trzech różnych grzybów wywołujących infekcję (drożdże, Aspergillus i dermatofit) [11].

Aktywność przeciwwirusowa

Karwakrol i tymol mają działanie przeciwwirusowe przeciwko:

- wirus opryszczki (simpleks typu 1) [12],

- wirus syncytialny [13],

- ludzki rotawirus [14],

- mysi norowirus [15].

Skutki uboczne

Chociaż rzadko, oregano może powodować reakcje alergiczne, szczególnie u osób z alergią na innych członków rodziny Lamiaceae, takich jak tymianek [16].

Interakcje leków

Oregano blokuje enzymy wątrobowe (cytochrom p450), które usuwają toksyczne substancje we krwi. Może to zintensyfikować działanie niektórych leków [17] i to odpowiedź na wiele pytań, dlaczego olejek z oregano szkodzi (lub raczej może zaszkodzić).

 

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *