Popularne artykuły

Olejek z drzewa herbacianego – naturalny antybiotyk. Część VII
Badania suplementów

Olejek z drzewa herbacianego – naturalny antybiotyk. Część VII 

Olejek z drzewa herbacianego jest ekstrahowany z rośliny drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) i jest antybiotykiem o szerokim spektrum, stosowany przeważnie na skórę. Jest substancją czynną w wielu preparatach stosowanych w leczeniu zakażeń skóry [1]. Na co dokładnie działa olejek z drzewa herbacianego?

Mechanizm działania

Wiele związków w olejku z drzewa herbacianego, zwanych monoterpenami (terpinen-4-ol, Linalool, alfa-pinen i alfa-terpineol) jest odpowiedzialnych za aktywność przeciwdrobnoustrojową w tych olejkach eterycznych [2]. Monoterpeny blokują wytwarzanie energii (oddychanie komórkowe) i niszczą zewnętrzną warstwę (membranę) komórek bakterii i grzybów [3,4].

Aktywność przeciwbakteryjna

Olejek z drzewa herbacianego ma szerokie zastosowanie - jest skuteczny przeciwko bakteriom wywołującym infekcje skóry, trądzik, zapalenie płuc, zatrucie pokarmowe i wiele innych. Niektóre ze szczepów bakteryjnych obejmują Staphylococcus (aureus i epidermidis), Propionibacterium acnes, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus, Salmonella i Escherichia coli [5]. Krem do mycia ciała zawierający olejek z drzewa herbacianego (odpowiednio 10% i 5% oleju z drzewa herbacianego), stosowany przez 5 dni, pomagał usunąć zakażenia skóry wywołane przez bakterie Staphylococcus aureus (RCT z 236 hospitalizowanymi pacjentami) [6]. 0,2% roztwór olejku z drzewa herbacianego zredukował Streptococcus mutans i inne mikroorganizmy w ślinie 30 ochotników (5-tygodniowy RCT) [7].

Aktywność przeciwgrzybicza

Olejek z drzewa herbacianego jest skuteczny przeciwko następującym grzybom: Candida albicans, Aspergillus, Microsporum, Epidermophyton i więcej. Grzyby te mogą powodować między innymi choroby skóry (takie jak grzybica ) [8,9]. W badaniu 117 pacjentów (DB-RCT, 25% i 50% olejek z drzewa herbacianego), olejek z drzewa herbacianego podawano dwa razy dziennie przez 6 miesięcy na zainfekowane stopy (grzybica paznokci). Większośc badanych zareagowała pozytywnie na tę terapię. Pomógł również leczyć stopę sportowca (grzybica stóp) w badaniu (DB-RCT, 100% olej z drzewa herbacianego) z udziałem 137 pacjentów, gdy był stosowany dwa razy dziennie przez 4 tygodnie [10]. Miejscowo stosowany olej z drzewa herbacianego wyleczył infekcję Candida pochwową u szczurów [11].

Aktywność przeciwwirusowa

Olejek z drzewa herbacianego hamował wzrost wirusów opryszczki (simpleks typu 1 i 2) [12]. Można stosować olejek z drzewa herbacianego bezpośrednio na skórę.

Skutki uboczne

​Olejek z drzewa herbacianego jest toksyczny w przypadku spożycia. Stosowany na skórze olejek z drzewa herbacianego może powodować suchość, pieczenie, świąd, stany zapalne i reakcje alergiczne [13, 14].

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *