Popularne artykuły

Clear Skin – czyli jak wygrać z trądzikiem!
Suplementacja

Clear Skin – czyli jak wygrać z trądzikiem! 

Dawniej uważano trądzik za chorobę czysto młodzieńczą, związaną z dorastaniem, burzą hormonów. Pryszcze miały zanikać po ustabilizowaniu się gospodarki hormonalnej, nieliczni zostali obdarzeni obcowaniem z problemami skórnymi na dłużej.
Wiele się zmieniło z postępem cywilizacyjnym, mocno przetworzona żywność, silne nawozy pozostawiające swoje ślady w owocach i warzywach, liczne konserwanty oraz sterydy anaboliczne, nasiliły "postęp" trądziku. I w tym momencie wiele osób pomyśli - "przecież doszło mnóstwo leków na trądzik, izotretynoina (oraz inne retinoidy), tetracyklina, klindamycyna czy erytromycyna (antybiotyki)", owszem tylko jak KAŻDY LEK substancje te obciążają nasz organizm.

Najbardziej popularnym jest Izotek (izotretynoina), wykazuje się wysoką skutecznością, jednak posiada mnóstwo działań niepożądanych lub szkodliwych, min.:

 • suchość i podrażnienie oczu, istnieje wiele potwierdzeń na temat pogorszenia wzroku po stosowaniu leku Izotek
 • wysuszanie błoń śluzowych, często prowadzi do krwawienia z nosa czy pękania ust
 • bóle głowy, mięśni oraz stawów
 • łysienie, bardzo podobne do androgenowego
 • upośledzenie widzenia po zmroku
 • silna teratogenność - prowadzi do upośledzenia płodu, jego deformacji lub nawet śmierci

Równie szkodliwe są tetracykliny:

 • są wysoce hepatoksyczne
 • wykazują silną nefrotoksyczność
 • mogą powodować zapalenie trzustki
 • upośledzają strukturę kości i zębów, zmniejszając ich wytrzymałość
 • również są silnie teratogenne

Korzyści, owszem występują, jednak przedstawione wyżej skutki uboczne skutecznie odstraszają od stosowania. Wiele z powyższych można ograniczyć lub wyeliminować poprzez odpowiednią dietę lub dodatki stosowane do leków. Jednak trzeba powiedzieć otwarcie: te produkty są silnie szkodliwe dla naszego organizmu.

Nowa nadzieja - Clear Skin - preparat na trądzik

Z pomocą przyszedł dr Lit-Hung Leung, który wysunął tezę mówiącą, że główną przyczyną powstawania trądziku jest niedobór witaminy B5 (Leung, LH: Pantothenic acid deficiency as the pathogenesis of acne vulgaris. Med. Hypoth. 1995; 44: 490-492.).
Udowodnił on, że trądzik powstaje z wady w metabolizmie lipidów i jest następstwem niedoboru koenzymu A, który z kolei jest spowodowany niedoborem kwasu pantotenowego.

Trądzik jest spowodowany przez nadmiar oleju w skórze (znany również jako sebum). Olej ten pochodzi gruczołów łojowych znajdujących się u podstawy każdego z mieszczących się w naszym ciele mieszków włosowych. Ta oleista substancja w momencie gdy jest wydzielana w zbyt dużej ilości, gromadzona jest w kanale włosa, co skutkuje zatykaniem się pory w skórze, powodując zablokowanie uwolnienia łoju i "zakażenie".
Zjawisko to wygląda na skórze jak czubek wypełniony białą oleistą substancją (chyba każdy wie o czym mowa). Istnieje wiele stanów chorobowych, od malutkich białych czubków po znaczące stany zapalne znajdujące się pod skórą, które to cechują się silnym zaczerwienieniem, opuchlizną oraz bólem.
Przebicie (poprzez przyduszenie) takiego czubka kończy się przerwaniem delikatnych naczynek krwionośnych znajdujących się w skórze i wyciekiem krwi.

Ok wiemy już co i jak, wróćmy zatem do badań dr Lit-Hung Leung'a. Podawał on swoim pacjentom 5-10 g (gramów) kwasu pantotenowego (wit. B5) dziennie w 4 równych dawkach. Rezultatem było zdecydowane zmniejszenie wydzielania sebum i szybkie ustępowanie patologicznych zmian skórnych. W efekcie po około dwutygodniowej kuracji uzyskiwano efekt zanikania zmian patologicznych. Po 8 tygodniach kuracji, zanikły wszelkie negatywne zmiany trądzikowe, a zaobserwowano jedynie pojedyncze wypryski.  Sukces był znaczący, jednak przyjmowanie 10 g dziennie witaminy B5, bardzo często kończyło się dyskomfortem w układzie pokarmowym w postaci gazów i wzdęć.
W 2012 roku, Jilian L. Capodice, jako pierwszy połączył kwas pantotenowy z l-karnityną.

Zapobiegaj zamiast leczyć - jakie pokarmy wywołują trądzik?

Dlaczego L-karnityna jest skuteczna na trądzik?

L-karnityna posiada zdolność do transportowania kwasów tłuszczowych przez błony mitochondriów, gdzie mogą zostać one utlenione. Skutkuje to redukcją wydzielania sebum w ludzkich komórkach łojowych. )

Pozwoliło to zredukować dawkę witaminy B5, co skutkowało pozbyciem się dyskomfortu w układzie trawiennym.

Eksperyment przeprowadzony przez Jillian L. Capodice'a na 10 osobach zakończył się sukcesem, po 8 tygodniach zaobserwowano redukcję liczby wyprysków o 56% w obrębie twarzy. Wnioski wysunięte z przeprowadzonego badania potwierdziły, że suplementacja kwasem pantotenowym w połączeniu z l-karnityną jest skuteczna, bezpieczna i dobrze tolerowana.

W 2014 roku, dr Capodice postanowił powtórzyć badanie jednak tym razem na 4-krotnie większej liczbie osób oraz w dłuższym okresie czasu. Efekty były równie dobre. Poprawę stanu skóry zanotowano u 86% osób.

Przykład po 12 tygodniach kuracji - po lewej przed, po prawej po.
źródło zdjęcia:

Bezpieczeństwo i skuteczność połączenia Witaminy B5 z L-karnityną potwierdził w swoich badaniach również dr Jeffrey Dach. (http://www.drdach.com/)

Wysoka skuteczność połączenia Witaminy B5 oraz L-karnityny zaowocowała wydaniem przez firmę Apollo's Hegemony suplementu o nazwie Clear Skin.

Clear Skin jest wysoce skutecznym środkiem dla osób dbających o nienaganny wygląd skóry, cierpiących z powodu uporczywego trądziku, czy innych niepożądanych zmian skórnych (zapalenie mieszków włosowych, stany zapalne i infekcje skóry objawiające się zaczerwieniem i szorstkością skóry, ale także występowaniem grudek, krost, zaskórników, ropnych torbieli).

Berberyna - skuteczność w walce z trądzikiem!

Potwierdzenie skuteczności witaminy B5 oraz L-karnityny w leczeniu zmian patologicznych stawia produkt bardzo wysoko w hierarchii preparatów rozwiązujących problemy skórne. Suplement jest bezpieczny i powinien zostać doceniony również przez sportowców zmagających się z problemami skórnymi. Oprócz nienagannej skóry, jako bonus odnotują one poprawę wydolności fizycznej i regeneracji, a także usprawnienie procesu redukcji tkanki tłuszczowej.

Przeczytaj więcej o innych witaminach z grupy B. 

Powiązane artykuły

16 Comments

 1. Karoloo

  Bardzo mi pomugł na pryszcze

 2. Beata

  Bardzo dziękuję za ten artykuł. Trafiłam na niego zupełnym przypadkiem, a wygląda na to, że odmieni moje życie. Skusiłam się na opisywany produkt i potwierdzam – on rzeczywiście działa i to spektakularnie. Nadmienię, że dwukrotnie przechodziłam kurację izotretynoiną i nie osiągnęłam długotrwałego efektu, a skutki uboczne widoczne są do dziś. Jeśli stan jaki obecnie obserwuję na twarzy się utrzyma, jestem gotowe na stałe związać się z Clear Skin.

 3. Krystian

  To działa na całe ciało czy tylko na twarzy ? Ja na twarzy nie mam ale wysypuje mi na plecach i ramionach pomaga trochę jedynie cynk i slonce

  1. Jakub Kola

   Działa na całe ciało. Właśnie dość dobre efekty są w przypadku pleców i barków gdzie jest duża odpowiedź receptorów androgenowych.

   Cynk dodatkowo – jak najbardziej.

   1. Filip

    Czy stosowanie suplementu w trakcie kuracji izotekiem może przynieść dodatkowe korzyści?

    1. Jakub Kola

     Tak, może dodatkowo pomóc

 4. Kamil

  Witam, czy produkt w najbliższym czasie będzie dostępny ? Może jest jakiś zamiennik ?

  1. Jakub Kola

   Witam, kwestia maksymalnie dwóch tygodni i będzie z powrotem 😉

 5. Piotr

  Biorę produkt od 2 tygodni 2 tabletki na dzien. Nic nie pomaga. Zwiększyć dawkę czy odstawić ?
  Hormony w normie

  1. Jakub Kola

   2×2 tabletki to dobra porcja.

 6. Mateusz

  Witam, ostatnio zakupiłem clear skin i zacząłem od dawki jednej tabletki od rana i jednej wieczorem ponieważ mój problem z cera nie jest aż zbytnio duży. Od zażycia kapsułki jakieś 30 min odczuwam dziwne kłucie w klatce piersiowej i przyspieszony rytm serca…a wieczorem jak zażyje to męczę się ze snem i nie mogę w ogóle zasnąć. W czym może tkwić problem?

 7. Magda

  Czy to możliwe, żeby ten produkt przyczynił się do wypadania włosów? Po 2 miesiącach od jego stosowania zaczęły mocno wypadać mi włosy :/

  1. Jakub Kola

   Do tej pory nie spotkaliśmy się z takim działaniem

 8. Alicja

  dzień dobry , mój problem jest może dziwny mam 52 lata id od 30 lat zmagam się z trądzikiem ,teraz doszła też bardzo sucha skóra jako problem. No własnie bo jak w moim wieku można się jeszcze zmaga z trądzikiem do tego młodzieńczym?:)) No, ale tak jest.
  Nie pomógł mi przez te lata żaden dermatolog, diety itd., dlatego zaczęłam kolejny raz drążyć temat…ostatnio pomógł mi znaczne Bepanthen i tak po nitce do kłębka czytając o witaminie B5 znalazłam Państwa preparat. Chciałabym pomóc sobie tylko nie wiem co robić w sumie i czy Wasz preparat jest bezpieczny i czy mi pomoże. Proszę o radę i wsparcie mentalne:) jeśli można.

  1. Jakub Kola

   Tak, jest bezpieczny. To witaminy w odpowiednio skomponowanej proporcji z acetylowaną l-karnityną.

   Proszę również zwrócić uwagę na np laktozę i gluten w diecie.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *