Clear Skin – czyli jak wygrać z trądzikiem!

Dawniej uważano trądzik za chorobę czysto młodzieńczą, związaną z dorastaniem, burzą hormonów. Pryszcze miały zanikać po ustabilizowaniu się gospodarki hormonalnej, nieliczni zostali obdarzeni obcowaniem z problemami skórnymi na dłużej.
Wiele się zmieniło z postępem cywilizacyjnym, mocno przetworzona żywność, silne nawozy pozostawiające swoje ślady w owocach i warzywach, liczne konserwanty oraz sterydy anaboliczne, nasiliły "postęp" trądziku. I w tym momencie wiele osób pomyśli - "przecież doszło mnóstwo leków na trądzik, izotretynoina (oraz inne retinoidy), tetracyklina, klindamycyna czy erytromycyna (antybiotyki)", owszem tylko jak KAŻDY LEK substancje te obciążają nasz organizm.

Najbardziej popularnym jest Izotek (izotretynoina), wykazuje się wysoką skutecznością, jednak posiada mnóstwo działań niepożądanych lub szkodliwych, min.:

 • suchość i podrażnienie oczu, istnieje wiele potwierdzeń na temat pogorszenia wzroku po stosowaniu leku Izotek
 • wysuszanie błoń śluzowych, często prowadzi do krwawienia z nosa czy pękania ust
 • bóle głowy, mięśni oraz stawów
 • łysienie, bardzo podobne do androgenowego
 • upośledzenie widzenia po zmroku
 • silna teratogenność - prowadzi do upośledzenia płodu, jego deformacji lub nawet śmierci

Równie szkodliwe są tetracykliny:

 • są wysoce hepatoksyczne
 • wykazują silną nefrotoksyczność
 • mogą powodować zapalenie trzustki
 • upośledzają strukturę kości i zębów, zmniejszając ich wytrzymałość
 • również są silnie teratogenne

Korzyści, owszem występują, jednak przedstawione wyżej skutki uboczne skutecznie odstraszają od stosowania. Wiele z powyższych można ograniczyć lub wyeliminować poprzez odpowiednią dietę lub dodatki stosowane do leków. Jednak trzeba powiedzieć otwarcie: te produkty są silnie szkodliwe dla naszego organizmu.

Nowa nadzieja - Clear Skin - preparat na trądzik

Z pomocą przyszedł dr Lit-Hung Leung, który wysunął tezę mówiącą, że główną przyczyną powstawania trądziku jest niedobór witaminy B5 (Leung, LH: Pantothenic acid deficiency as the pathogenesis of acne vulgaris. Med. Hypoth. 1995; 44: 490-492.).
Udowodnił on, żetrądzik powstaje zwady wmetabolizmie lipidów ijest następstwem niedoboru koenzymu A, który zkolei jest spowodowany niedoborem kwasu pantotenowego.

Trądzik jest spowodowany przez nadmiar oleju w skórze (znany również jako sebum). Olej ten pochodzi gruczołów łojowych znajdujących się u podstawy każdego z mieszczących się w naszym ciele mieszków włosowych. Ta oleista substancja w momencie gdy jest wydzielana w zbyt dużej ilości, gromadzona jest w kanale włosa, co skutkuje zatykaniem się pory w skórze, powodując zablokowanie uwolnienia łoju i "zakażenie".
Zjawisko to wygląda na skórze jak czubek wypełniony białą oleistą substancją (chyba każdy wie o czym mowa). Istnieje wiele stanów chorobowych, od malutkich białych czubków po znaczące stany zapalne znajdujące się pod skórą, które to cechują się silnym zaczerwienieniem, opuchlizną oraz bólem.
Przebicie (poprzez przyduszenie) takiego czubka kończy się przerwaniem delikatnych naczynek krwionośnych znajdujących się w skórze i wyciekiem krwi.

Ok wiemy już co i jak, wróćmy zatem do badań drLit-Hung Leung'a. Podawał on swoim pacjentom 5-10 g (gramów) kwasu pantotenowego (wit. B5) dziennie w 4 równych dawkach.Rezultatem było zdecydowane zmniejszenie wydzielania sebum iszybkie ustępowanie patologicznych zmian skórnych. Wefekcie po około dwutygodniowej kuracji uzyskiwano efekt zanikania zmian patologicznych. Po 8 tygodniach kuracji, zanikły wszelkie negatywne zmiany trądzikowe, a zaobserwowano jedynie pojedyncze wypryski. Sukces był znaczący, jednak przyjmowanie 10 g dziennie witaminy B5, bardzo często kończyło się dyskomfortem w układzie pokarmowym w postaci gazów i wzdęć.
W 2012 roku, Jilian L. Capodice, jako pierwszy połączył kwas pantotenowy zl-karnityną.

Zapobiegaj zamiast leczyć - jakie pokarmy wywołują trądzik?

Dlaczego L-karnityna jest skuteczna na trądzik?

L-karnityna posiada zdolność dotransportowania kwasów tłuszczowych przez błony mitochondriów, gdzie mogą zostać one utlenione. Skutkuje toredukcją wydzielania sebum w ludzkich komórkach łojowych. )

Pozwoliło to zredukować dawkę witaminy B5, co skutkowało pozbyciem się dyskomfortu w układzie trawiennym.

Eksperyment przeprowadzony przez Jillian L. Capodice'a na 10 osobach zakończył się sukcesem, po 8 tygodniach zaobserwowano redukcję liczby wyprysków o 56% w obrębie twarzy. Wnioski wysunięte z przeprowadzonego badania potwierdziły, że suplementacja kwasem pantotenowym w połączeniu z l-karnityną jest skuteczna, bezpieczna i dobrze tolerowana.

W 2014 roku, dr Capodice postanowił powtórzyć badanie jednak tym razem na 4-krotnie większej liczbie osób oraz w dłuższym okresie czasu. Efekty były równie dobre. Poprawę stanu skóry zanotowano u 86% osób.

Przykład po 12 tygodniach kuracji - po lewej przed, po prawej po.
źródło zdjęcia:

Bezpieczeństwo iskuteczność połączenia Witaminy B5 zL-karnityną potwierdził wswoich badaniach również dr Jeffrey Dach. (http://www.drdach.com/)

Wysoka skuteczność połączenia Witaminy B5 oraz L-karnityny zaowocowała wydaniem przez firmę Apollo's Hegemony suplementu o nazwie Clear Skin.

Clear Skin jest wysoce skutecznym środkiem dlaosób dbających onienaganny wygląd skóry, cierpiących zpowodu uporczywego trądziku, czyinnych niepożądanych zmian skórnych (zapalenie mieszków włosowych, stany zapalne iinfekcje skóry objawiające się zaczerwieniem iszorstkością skóry, aletakże występowaniem grudek, krost, zaskórników, ropnych torbieli).

Berberyna - skuteczność w walce z trądzikiem!

Potwierdzenie skuteczności witaminy B5 oraz L-karnityny w leczeniu zmian patologicznychstawia produkt bardzo wysoko w hierarchii preparatów rozwiązujących problemy skórne.Suplement jest bezpieczny i powinien zostać doceniony również przez sportowcówzmagających się z problemami skórnymi.Oprócz nienagannej skóry, jako bonus odnotują one poprawę wydolności fizycznej iregeneracji, atakże usprawnienie procesu redukcji tkanki tłuszczowej.

Przeczytaj więcej o innych witaminach z grupy B.

Tagi: acne, atopowe zapalenie skóry, atp, azs, benzacne, egzema, izotek, pryszcze, skóra, syfy, trądzik, wypryski, zmiany skórne