Popularne artykuły

Właściwości pokrzywy zwyczajnej – krążenie krwi, zdrowie skóry, anemia
Healthy Lifestyle

Właściwości pokrzywy zwyczajnej – krążenie krwi, zdrowie skóry, anemia 

Napar z pokrzywy, czy też herbatka z pokrzywy to tradycyjny sposób na wiele dolegliwości. Obecnie nadal wiele osób korzysta z właściwości tego pospolitego ziela, choć dla większej skuteczności lepiej jest stosować ekstrakty w kapsułkach. Właściwości pokrzywy obejmują wpływ na stan skóry, krążenie krwi, odporność i wiele innych aspektów zdrowia. Przeczytaj do końca i dowiedz się, jak możesz skorzystać z właściwości pokrzywy!


Pokrzywa zwyczajna w zielarskiej tradycji

Pokrzywę znasz z łąk i podwórka, jest w naszym rejonie bardzo pospolita. Na pewno kojarzysz ją z nieprzyjemnym pieczeniem skóry po przypadkowym dotknięciu jej liści. Odpowiednie przyrządzenie i spożycie pokrzywy jest jednak dużo przyjemniejszym doświadczeniem i bardzo korzystnym dla zdrowia.

Liście pokrzywy uznawane są za bardzo odżywczy pokarm. W porównaniu do białej mąki suszone i sproszkowane liście pokrzywy mają więcej białka o 33,8%, węglowodanów o 37,4%, błonnika o 9,1%. Mają też masę prozdrowotnych fitoskładników, takich jak flawonoidy, kwasy fenolowe (kwas hydroksybenzoesowy i pochodne kwasu cynamonowego), karotenoidy i kwasy organiczne.

Ze względu na powszechne występowanie i bardzo szerokie właściwości, niektórzy do dziś regularnie, co roku robią zbiory ziela pokrzywy i suszą, by później przygotowywać z niej napary, a nawet wykorzystywać do zup, wypieku chleba itp.

Na co była tradycyjnie stosowana herbata z pokrzywy?

  • Alergie,
  • kamienie nerkowe,
  • oparzenia,
  • anemia,
  • wysypki,
  • krwotoki wewnętrzne,
  • cukrzyca.

A co o właściwościach pokrzywy mówią dane z literatury fachowej? Z badań wynika, że pokrzywa jest obfitym źródłem różnych substancji aktywnych, z czego najbardziej aktywne są pochodne kwasu hydroksycynamonowego i flawonoidy. Dzięki tym substancjom pokrzywa działa przeciwzapalnie i wywołuje wiele korzyści dla zdrowia. Poznaj najważniejsze właściwości pokrzywy.

Ziele dla zdrowej skóry

Pokrzywa jest popularnym składnikiem suplementów diety dla wsparcia zdrowia skóry, włosów i paznokci. Wynika to głównie z faktu, że ziele pokrzywy jest bardzo odżywczym źródłem witamin i minerałów, które są potrzebne dla utrzymania zdrowia skóry.

Tradycyjnie pokrzywę stosowano dla wspomagania gojenia ran oraz by eliminować łupież. Właściwość wspomagająca gojenie ran jest dobrze udokumentowana w badaniach na gryzoniach, którym aplikowano preparaty z ekstraktem pokrzywy na ranę. Dzięki zawartości polifenoli pokrzywa działała przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, wspomagając gojenie uszkodzonej tkanki.

Pokrzywa działa moczopędnie i wspomaga krążenie krwi

Te dwie właściwości idą w parze. Pokrzywa jest bardzo popularnym narzędziem do walki z nadmiarem wody podskórnej. Szczególne zastosowanie ma w przypadku charakterystycznego uczucia „ciężkości nóg”, które wynika z nadmiernych obrzęków wodnych.

Suplementacja pokrzywą działa moczopędnie i pozwala wydalić nadmiar płynów i sodu. Dzięki temu nie tylko można zredukować obrzęki, ale i ustabilizować ciśnienie krwi, gdy ma się tendencję do jego wysokich wartości. Korzyści dla układu krążenia notowane były w wielu badaniach z użyciem ekstraktów pokrzywy.

Wsparcie dla układu immunologicznego i redukcja alergii

Początkowo w badaniach in vitro zauważono, że ekstrakt pokrzywy hamuje kilka procesów zapalnych, które wywołują objawy alergii sezonowej. Zauważono antagonistyczne działanie względem receptorów histaminowych H1 oraz zahamowanie uwalniania szeregu mediatorów prozapalnych wywołujących objawy kataru siennego. Ekstrakt z pokrzywy hamuje również tworzenie prostaglandyn poprzez hamowanie cyklooksygenazy-1 (COX-1), cyklooksygenazy-2 (COX-2) i hematopoetycznej syntazy prostaglandyn D(2) (HPGDS), czyli centralnych enzymów w szlakach prozapalnych. Poprawę wyniku testu zatokowo-nosowego zauważono również w badaniu klinicznym po miesięcznej suplementacji.

Suplementy z ekstraktem pokrzywy są często stosowane przy różnego rodzaju problemach z alergiami i histaminą. Pokrzywa jest wykorzystywana również jako składnik kompleksowych suplementów przeznaczonych dla osób z nietolerancją histaminy i problemami alergicznymi.

Suplementacja ekstraktem pokrzywy

Suplementy z ekstraktem ziela pokrzywy to wydajny sposób na skorzystanie z właściwości ziela, bez konieczności przygotowywania naparu. Efektywny schemat dawkowania obejmuje przyjmowanie 500 mg ekstraktu od 1 do 3 razy dziennie.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *