Cholina – wsparcie pracy mózgu

Avatar

Witamina B4, zwana jest inaczej choliną, należy do witamin z grupy B, które rozpuszczają się w wodzie. Bierze ona udział w rozwoju mózgu i układu nerwowego płodu, stąd też jest ona tak ważna do zażywania przez kobiety w ciąży. Występuje ona w organizmie w fosfolipidach, w tym między innymi w lecytynie i sfingomielinie. Ta pierwsza odpowiada za funkcjonowanie błon komórkowych, druga z kolei jest jednym ze składników mieliny – osłonki włókien nerwowych.


Działanie

Głównym polem działania choliny jest między innymi utrzymywanie prawidłowej struktury komórek. Witamina B4 jest odpowiedzialna za kontrolowanie funkcji mięśniowych, za pracę układu oddechowego oracz czynności serca. Ma duże znaczenie dla pracy mózgu, szczególnie wpływając na pamięć. Według prowadzonych badań ma ona znaczenie dla ograniczenia ryzyka wystąpienia demencji, choroby Alzheimera oraz chorób nowotworowych. Pomaga w prawidłowej pracy wątroby i w regulacji gospodarki lipidowej.

Tak szczególnie istotna jest ona dla kobiet w ciąży i karmiących, gdyż wspiera ona rozwój mózgu i rdzenia kręgowego płodu, zmniejsza ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, a do tego polepsza przepływ krwi w łożysku. Ma ona także istotne znaczenie dla transportu substancji odżywczych przez łożysko. Ponadto zmniejsza także ryzyko wystąpienia u dzieci nadciśnienia oraz cukrzycy typu II.

Wzór Alfosceran choliny - jednej z najbardziej efektywnej formy choliny
Wzór Alfosceran choliny - jednej z najbardziej efektywnej formy choliny

Dawkowanie

Podstawą jest odpowiednia dieta, która bogata jest między innymi w żółtko jaja kurzego, mięso bydlęce, kiełki pszenne, orzechy, ryby i nasiona strączkowe. Dawka dzienna, którą organizm potrzebuje do prawidłowego rozwoju uzależniona jest od wieku. W przypadku dorosłych dla kobiet jest to 425mg na dzień, u mężczyzn z kolei 300mg. Kobiety w ciąży powinny je zażywać do 450 mg, z kolei te karmiące do 550mg. Jeśli chodzi o niemowlęta jest to dawka 125 – 150mg, dzieci od 200 – 400 mg.

Dobrze jest stosować ją wraz z kwasem foliowym bowiem wspomaga ona wówczas przemianę tłuszczów, jak również i utrzymuje mózg w odpowiedniej kondycji przez długi okres czasu.

Niedobór

Niedobór choliny w organizmie mogą prowadzić do gromadzenia się cholesterolu oraz trój glicerydów w wątrobie. Objawami niedoboru są także zaparcia, bóle głowy, problemy z sercem, a także i stany lękowe. W przypadku kobiet w ciąży niedobór może przyczynić się do wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego u płodu, osłabienie układu odpornościowego, jak również i osłabienie rozwoju intelektualnego u dziecka w okresie dorastania.

Nadmiar

Cholina spożywana w nadmiarze może spowodować między innymi spadek ciśnienia tętniczego krwi, obfite pocenie się, mdłości, jak również i występowanie biegunki.

Polecany produkt

Jednym z ciekawszych produktów jest Alpha GPC. Jest to aktywna forma choliny, wspomagająca pracę mózgu, pamięć oraz koncentrację. działa również neuroprotekcyjnie! Alpha GPC może być doskonałym wparciem przy leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona, stanów depresyjnych i lękowych. Poprawi nie tylko zapamiętywanie, koncentrację i kojarzenie, ale również przyspieszy naukę oraz przyswajanie nowych informacji.

A jakie jeszcze inne właściwości ma cholina?

Tagi: cholina, witamina b4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *