Popularne artykuły

Beta-alanina – aminokwas zwiększający wydolność
Alanine is an amino acid with the chemical formula CH3CH(NH2)COOH. The L-isomer is one of the 20 amino acids encoded by the genetic code. Its codons are GCU, GCC, GCA, and GCG. It is classified as a non-polar amino acid.
Badania suplementów

Beta-alanina – aminokwas zwiększający wydolność 

Jeden z najbardziej znanych na rynku suplementów, który stosowany jest zarówno przez kulturystów, osoby ćwiczące na siłownie i ludzi uprawiających inne aktywności sportowe. Jest prekursorem karnozyny, która jest jednym z elementów tkanki mięśniowej. Ze względu na to, że w produktach spożywczych jest jej zdecydowanie za mało w przypadku sportowców zaleca się suplementację.

Beta – alanina jest jednym z tych suplementów, które używane są przez sportowców niezwykle często. Należy do grupy aminokwasów endogennych, które występują w wątrobie i które organizm otrzymuje wraz ze stosowną dietą. Wykazuje w organizmie człowieka szereg bardzo ważnych funkcji biologicznych. Znana jest przede wszystkim z charakterystycznego szczypania i swędzenia, które pojawia się na ciele po jej zażyciu. Dziś chcielibyśmy skupić się na tym suplemencie niezwykle dokładnie, zwracając uwagę na jego działanie, na możliwe skutki uboczne, czy też na samo dawkowanie.

Działanie beta-alaniny

Dla wielu osób beta-alanina kojarzy się jedynie ze światem kulturystyki. Na szczęście wiedza o tym aminokwasie znacząco została poprawiona, co wpływa na zażywanie jej przez wszystkich chcących dobrze wyglądać. Każdy, kto chce zobaczyć postępy swojej pracy nad własnym ciałem na pewno na beta-alaninę powinien postawić. Na co więc ona działa szczególnie i dla kogo jest? Na pewno dla tych wszystkich osób, które ćwicząc pragną zbudować masę mięśniową jednocześnie redukując wagę.

Beta–alanina odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Wszystko na co ona wpływa, związane jest z wydajnością, jak również i z wytrzymałością pracy mięśniowej. Związane jest to z obecnością w tkance mięśniowej karnozyny, która odpowiada za szereg niezwykle istotnych funkcji. A czym ta karnozyna jest? To dipeptyd, który służy jako bufor fizjologiczny mający za zadanie ograniczać w mięśniach spadek pH, nie dopuszczając do powstawania zbyt dużej ilości kwasu mlekowego w czasie wysiłku. Do najważniejszych zadań, jakie spełnia beta-alanina  zalicza się między innymi:

 • Regulacje pH
 • Transport jonów wodorowych
 • Opóźnienie występowania kwasu mlekowego
 • Wspomaganie wzrostu siły mięśniowej
 • Wspieranie regeneracji
 • Poprawianie kurczliwości włókien mięśniowych
 • Wspomaganie długotrwałego wysiłku

Dzięki zażywaniu beta – alaniny możemy trenować dłużej i intensywniej, a przerwy między seriami mogą być krótsze. Co więcej, karnozyna wykazuje działanie antyoksydacyjne zwalczając wolne rodniki, tym samym zapobiegając nadmiernemu katabolizmowi.

Dawkowanie beta-alaniny

Dawka beta-alaniny zalecana do spożycia w celu uzyskania zamierzonych efektów wynosi od 3-7 gramów na dzień. Jeśli zażywamy jej mniej nie zauważymy efektów, jeśli więcej na pewno nie poprawimy jeszcze bardziej wyników. Innym przelicznikiem jest zażywanie 0,5-0,8 g beta-alaniny na każde 10 kg masy ciała.

Jak widać, ogólnie nie ma podanej jednej określonej dawki, jaką należy przyjmować, aby móc zauważyć efekty. Wszystko bowiem zależne jest od tego, jaki sport uprawiamy, jak intensywnie ćwiczymy i z jaką regularnością. Przyjmuje się przyjmowanie beta–alaniny w granicy około 3 g na porcję przed i po wysiłku lub 6 g przed wysiłkiem jednorazowo. Co więcej, należy pamiętać, że beta–alanina powinna być przyjmowana zarówno w dni treningowe, jak również i nietreningowe o stałej porze dnia.

A jak długo ją zażywać? Przyjmuje się, że najlepszym będzie okres 12 tygodni, jednak wielu sportowców przyjmuje ją tak długo, aż zauważą u siebie znaczącą poprawę wytrzymałości i wydajności mięśni. Dobrze jest połączyć beta–alaninę z przyjmowaniem kreatyny, by móc zauważyć znaczącą poprawę i szybsze oraz mocniejsze działanie suplementu.

Beta – alanina, stosować ją doraźnie, czy regularnie?

Wiele osób uważa, iż zażywanie beta–alaniny działa niemal od razu po zażyciu jednej dawki. Niestety, beta – alanina nie działa doraźnie i nie możemy odczuć jej wpływu na organizm po zastosowaniu jednorazowej porcji. Suplement ten trzeba przyjmować regularnie przez dłuższy okres czasu, by móc zauważyć znaczące efekty. Aby coś mogło się zadziać, musi pojawić się kumulacja karnozyny w tkance mięśniowej, a więc dopiero po dłuższym czasie jej stosowania, układ nerwowy może być znacząco stymulowany.

Czy beta – alanina jest bezpieczna dla zdrowia?

Jak najbardziej tak! Według przeprowadzonych badań wyniki pokazują, iż beta – alanina nie ma żadnego wpływu na wyniki krwi, na pracę wątroby, nerek, serca, czy też układu odpornościowego. Jej zażywanie w żaden sposób nie działa negatywnie na funkcjonowanie pracy organizmu, dlatego też można ją przyjmować, bez obawy o swoje zdrowie.

Badania potwierdzające skuteczność beta- alaniny

Przebadano 46 studentów, którzy są aktywni fizycznie. Podzielono ich na dwie grupy, jednej podawano beta-alaninę w ilości 6g przez 3 tygodnie i 3,2 g przez kolejne 3 tygodnie, drugiej placebo. Co się okazało? Osoby zażywające ten suplement uzyskali lepszą zdolność pochłaniania tlenu przez organizm, zwiększony został czas pracy przy danym obciążeniu aż do wyczerpania organizmu - TTE, wydłużona została całkowita praca wykonana - TWD. Ponadto grupa sportowców zażywająca beta-alaninę w stosunku do osób biorących placebo wykazała zwiększony udział beztłuszczowej masy ciała.

Jeden z najbardziej skutecznych aminokwasów, którego z pewnością nie powinno zabraknąć w codziennej suplementacji osób ćwiczących. Jeśli redukować wagę i zyskać masę mięśniową oczywiście przy regularnych treningach to na pewno z pomocą właśnie beta-alaniny.

Czy warto przyjmować beta–alaninę? Jak najbardziej tak! To właśnie ona doskonale wspomaga wysiłek fizyczny, jest idealna na zwiększenie pracy mięśni i na osiągnięcie zdecydowanie lepszych wyników w różnego rodzaju dyscyplinach sportowych.

Powiązane artykuły

2 Comments

 1. KAROL

  Czy branie beta-alaniny prócz łączenia z kreatyną może być połączone z l-karnityną czy mija się to z celem?

  1. Jakub Kola

   Może być połączone jeśli pomaga to w osiągnięciu celu

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *