Popularne artykuły

Jesteś pewny, że dobrze suplementujesz beta-alaninę? Sprawdź!
Suplementacja

Jesteś pewny, że dobrze suplementujesz beta-alaninę? Sprawdź! 

Beta-alanina jest suplementowana głównie w celu zwiększenia ilości karnozyny, substancji związanej z podwyższaniem wydolności podczas treningów o wysokiej intensywności. Czy wiesz  jednak, że szybko po skończeniu suplementacji, efekt wywoływany przez beta-alaninę przepada? Znaleziono jednak sposób, jak go utrzymać.

Badanie miało na celu sprawdzić, czy podtrzymywanie ciągłej suplementacji, ale w mniejszej dawce, wpływa na utrzymanie podwyższonego poziomu karnozyny w mięśniach.

W badaniu brało udział 34 uczestników, 16 mężczyzn oraz 18 kobiet, w wieku ok. 19 lat. Wszyscy byli całkowicie zdrowi, aktywni fizycznie oraz nie prowadzili żadnej specjalistycznej diety. Wszyscy przyjmowali początkowo 3,2 g (dawki 4x800 mg) beta-alaniny dziennie przez 46 dni, w celu zwiększenia poziomu karnozyny. Następnie podzielono uczestników na 3 grupy. Pierwsza przyjmowała po 0,4 g beta-alaniny, druga 0,8 g, a trzecia 1,2 g dziennie.

Badanie wskazało, że grupa spożywająca 1,2 g beta-alaniny dziennie po fazie ładowania, utrzymywała zwiększony poziom karnozyny, na niezmienionym poziomie (w innych grupach spadek jej poziomu był niższy, jednak znaczący; odpowiednio 46% i 32% dla dawek 0,4 g i 0,8 g dziennie).

Na podstawie powyższych powiązań, naukowcy stwierdzili, że optymalna dawka beta-alaniny, pozwalająca utrzymać jej zwiększone stężenie w mięśniach wynosi średnio 1,2 g dziennie (a dokładniej 18 mg/kg masy ciała).

Jak widać, po zaprzestaniu przyjmowania beta-alaniny, tracimy prawie natychmiastowo efekt w postaci zwiększenia wydolności, który uzyskaliśmy w trakcie cyklu. Jeśli chcemy go zachować, musimy przyjmować beta-alaninę w cyklu ciągłym, w dawce ok. 1,2g dziennie, wtedy zachowamy podwyższony poziom karnozyny w mięśniach.

Link do badania: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24389513

Powiązane artykuły

1 Comment

  1. Roberto

    Bardzo przydatny artykuł, bez sensu suplementowałem zbyt mało beta-alaniny, muszę to zmienić. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *