Popularne artykuły

Witamina D3 – Witamina życia
Healthy Lifestyle

Witamina D3 – Witamina życia 

Witamina D jest bardzo ważna dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Podobnie jak hormony, odgrywa kilka istotnych ról w utrzymaniu komórek organizmu w zdrowiu i umożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie. Większość ludzi nie dostarcza wystarczającej ilości witaminy D, więc jej suplementy są bardzo popularne i ogólnie dostępne. Możliwa, choć niezwykle rzadka, jest sytuacja gdzie poziom stężenia tej witaminy będzie zbyt wysoki, a co za tym idzie – toksyczny.


Czym jest witamina D3?

Witamina D to związek klasyfikowany jako niezbędna witamina, którego nazwa wywodzi się z tego, że została odkryta niedługo po Witaminie A i B (oraz przed zweryfikowaniem że Witamina B to tak naprawdę zespół cząsteczek a nie pojedyncza cząsteczka) i witaminie C. Początkowo stwierdzono, że jest on składnikiem oleju z wątroby dorsza i jest uznawany za związek przeciwdziałający krzywicy aby wyjaśnić, w jaki sposób olej z wątroby dorsza był skuteczny w leczeniu krzywicy.

Witamina D jest to zatem termin używany w odniesieniu do grupy pokrewnych cząsteczek, które łącznie zwiększają pulę wolnej 25-hydroksywitaminy D (wolna postać witaminy D), a następnie 1,25-dihydroksywitaminy D (aktywnego hormonu) w organizmie.

W Witaminie D Wyróżniamy głównie:

 • ergokalcyferol - witaminę D2 - pozyskiwaną ze źródeł roślinnych
 • choleokalcyferol - witaminę D3 - pozyskiwaną ze źródeł zwierzęcych

Wyjątkowością Witaminy D jest to, że może być syntetyzowana bezpośrednio przez nasz organizm, przy pomocy promieni słonecznych. To właśnie one warunkują przemianę składowanego 7-dehydrocholesterolu (pochodnej cholesterolu) do aktywnej formy choleokalcyferolu (witaminy D3 - najbardziej bioaktywnej formy witaminy D)

Wzór witaminy D3 - aktywnej formy witaminy D

Wzór witaminy D3 - aktywnej formy witaminy D

Działanie oraz właściwości witaminy D3

Podstawowym celem witaminy D w organizmie są odpowiadające jej receptory (VDR - Vitamin D Receptors), których pobudzanie warunkuje syntezę odpowiednik białek w organizmie. Jej aktywność opiera się również na byciu prekursorem hormonów androgenicznych (testosteronu). Przekłada się to, że suplementacja witaminy D warunkuje:

 • Odpowiedni poziom testosteronu - witamina D będąc pochodną cholesterolu i substancją tłuszczową warunkuje odpowiedni poziom prekursorów do syntezy testosteronu
 • Opóźnianie procesów starzenia się organizmu
 • Zapobieganie schorzeniom układu nerwowego - między innymi niski poziom witaminy D jest często korelowany ze zwiększeniem się intensywności i częstotliwości epizodów depresyjnych
 • Odpowiednie zdrowie układu krwionośnego
 • Poprawienie wrażliwości insulinowej i poziomu glukozy we krwi
 • Właściwą masę ciała
 • Właściwe procesy kościotwórcze, oraz opóźnianie procesów degradujących układ szkieletowy organizmu
 • Zapobieganie stanom zapalnym organizmu
Korzyści zdrowotne witaminy D

Korzyści zdrowotne witaminy D

Niedobór i toksyczność witaminy D3

Witamina D jest zaangażowana w absorpcję wapnia, wiele funkcji układu immunologicznego, zabezpiecza kości, mięśnie i zdrowie serca. Występuje naturalnie w żywności. Może być także produkowana przez organizm, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych (darmowa witamina D3).

Oprócz tłustych ryb, istnieje zaledwie kilka produktów bogatych w witaminę D. Co więcej, większość ludzi nie otrzymuje wystarczającej ilości promieni słonecznych do produkcji odpowiedniej ilości witaminy D. Może to być spowodowane np. miejscem zamieszkania.

W związku z tym, niedobory tej witaminy są bardzo powszechne. W rzeczywistości, szacuje się, że około 1 miliarda ludzi na świecie nie dostarcza wystarczającej ilości witaminy D do organizmu.

Zarówno witamina D2 jak i D3 są dostępne w formie suplementów. Witamina D3 jest wytwarzana w odpowiedzi na działanie słońca i w produktach pochodzenia zwierzęcego, podczas gdy witamina D2 występuje w roślinach.

Stwierdzono, że witamina D3 częściej niż witamina D2 występuje we krwi w podwyższonym stężeniu. Badania wykazały, że każde dodatkowe 100 jm witaminy D3 spożytych dziennie podniesie poziom witaminy D we krwi średnio o 1 ng/ml (2,5 nmol/l).

Biorąc bardzo wysokie dawki witaminy D3 przez dłuższy czas możemy prowadzić do nadmiernego gromadzenia się tej substancji w organizmie. Przy stężeniu 25(OH)D3 wynoszącym >50-100ng/ml (75-125nmol/l) mówi się o stężeniu wysokim. Poziom powyżej 100 ng/ml (250 nmol/l) uznaje się za potencjalnie toksyczne, a powyżej 200 ng/l (500 nmol/l) za toksyczne. Ponieważ witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są przechowywane w tkance tłuszczowej i uwalniane do krwiobiegu powoli, skutki zatrucia mogą trwać przez kilka miesięcy po zaprzestaniu przyjmowania suplementów.

Należy pamiętać, że toksyczność nie jest powszechna i występuje prawie wyłącznie u osób, które biorą wysokie dawki suplementu, przez długi czas, bez monitorowania stężenia witaminy D we krwi.

Możliwe jest również przypadkowe przyswojenie zbyt dużej ilości witaminy D poprzez suplementy, które zawierają znacznie większe stężenie tego składnika niż podano na etykiecie.

W przeciwieństwie do tych sytuacji, nie można osiągnąć niebezpiecznie wysokiego stężenie witaminy D we krwi poprzez dietę i ekspozycję na słońce.

Skutki uboczne przedawkowania witaminy D3

Podwyższony poziom we krwi

Osiągnięcie odpowiedniego poziomu witaminy D we krwi może wspomóc odporność i chronić od chorób takich jak osteoporoza i rak.

Jednak, jak do tej pory, optymalny poziom tej witaminy nie został do końca ustalony. Mimo, że poziom witaminy D  30 ng / ml (75 nmol / l) jest zwykle uznawany za prawidłowy, zaleca się utrzymywanie jej na poziomie 40-80 ng/ml (100-200 nmol/l). Stwierdza się, że wszystko ponad 100 ng/ml (250 nmol/l) może  być potencjalnie szkodliwe.

Pomimo faktu, że coraz więcej osób bierze suplementy witaminy D, to rzadko zdarza się znaleźć kogoś z bardzo wysokim poziomem tej witaminy we krwi.

W ostatnich badaniach spojrzano na dane od 20.000 osób zebranych na przestrzeni ostatnich 10 lat. Okazało się, że tylko 37 osób miało poziom powyżej 100 ng/ml (250 nmol/l). Tylko jedna osoba miała rzeczywistą toksyczność, przy 364 ng/ml (899 nmol/l).

W innym badaniu przyglądano się przypadkowi, w którym kobieta miała witaminę D na poziomie 476 ng/ml (1171 nmol/l) po przyjmowaniu suplementu, który dostarczał jej 186,900 IU witaminy D3 dziennie przez dwa miesiące (9). To było aż o 47 razy więcej niż zalecany, bezpieczny górny limit  - 4000 IU dziennie.

Kobieta została przyjęta do szpitala po tym, jak doświadczyła wycieńczenia, problemów z pamięcią, nudności, wymiotów, problemów z mową i innych objawów.

Chociaż tylko bardzo duże dawki mogą powodować toksyczność tak szybko, nawet orędownicy suplementów witaminy D polecają nie przekraczać 10.000 IU dziennie.

Wpływ spożywania witaminy D na poziom 25-hydroksywitaminy D w obiegu organizmu [źródło: https://www.researchgate.net/publication/261771691_Supraphysiological_25-hydroxy_Vitamin_D3_level_at_admission_is_associated_with_illness_severity_and_mortality_in_critically_ill_patients ]
Wpływ spożywania witaminy D na poziom 25-hydroksywitaminy D w obiegu organizmu [źródło: https://www.researchgate.net/publication/261771691_Supraphysiological_25-hydroxy_Vitamin_D3_level_at_admission_is_associated_with_illness_severity_and_mortality_in_critically_ill_patients ]

Podwyższony poziom wapnia we krwi

Witamina D wspomaga przyswajanie wapnia ze spożywanych pokarmów. W rzeczywistości jest to jedna z najbardziej istotnych ról, które spełnia.

Jednakże, jeśli spożycie witaminy D jest nadmierne, wapń we krwi może osiągnąć poziom, który powoduje nieprzyjemne i potencjalnie niebezpieczne objawy.

Objawy hiperkalcemii, czyli wysokiego poziomu wapnia we krwi to:

 • Problemy z układem pokarmowym, takie jak wymioty, nudności i ból brzucha,
 • Zmęczenie, zawroty głowy i dezorientacja,
 • Nadmierne pragnienie,
 • Częste oddawanie moczu.

Normalny zakres stężenia wapnia we krwi wynosi  8.5-10.2 mg/dl (2,1-2,5 mmol/l). W jednym badaniu, starszy mężczyzna z demencją, która otrzymywał 50.000 jm witaminy D na dobę, przez sześć miesięcy był wielokrotnie hospitalizowany z objawami związanymi z wysokim poziomem wapnia.

W innym badaniu, dwóch mężczyzn przyjmowało nieprawidłowo oznakowane suplementy witaminy D, co doprowadziło do podniesienia stężenia wapnia we krwi do poziomu 13.2-15 mg/dl (3,3-3,7 mmol/l). Co więcej, dopiero po około roku od odstawienia suplementów, poziom wapnia wrócił do normy.

Nudności, wymioty, zanik apetytu

Wiele efektów ubocznych przyjmowania zbyt dużej ilości witaminy D jest związane ze zbyt dużą ilością wapnia we krwi. Należą do nich nudności, wymioty i zanik apetytu. Te symptomy nie występują u wszystkich z podwyższonym poziomem wapnia.

Jedno badanie zostało przeprowadzone na 10 osobach, których poziom wapnia znacząco wzrósł po przyjęciu dużej dawki witaminy D. Cztery osoby doświadczyły nudności i wymiotów, a trzy zaniku apetytu.

Podobne reakcje na duże dawki witaminy D zostały odnotowane w innych badaniach. Pewna kobieta doświadczyła nudności i utraty wagi po zażyciu suplementu, który zawierał 78 razy więcej witaminy D niż było określone na etykiecie.

Co ważne, te symptomy wystąpiły jako reakcja na wyjątkowo wysokie dawki witaminy D3, które spowodowały, że poziom wapnia wzrósł do więcej niż 12mg/dl.

Terapia za pomocą wysokich dawek witaminy D może powodować nudności, wymioty i zanik apetytu u niektórych osób, z powodu wysokiego poziomu wapnia we krwi.

Bóle brzucha, zaparcia, biegunki

Bóle brzucha, zaparcia i biegunki są to dolegliwości trawienne, które są często związane z nietolerancją pokarmową lub zespołem jelita drażliwego. Jednak mogą one również być oznaką podwyższonego poziomu wapnia spowodowanego przez zatrucie witaminą D.

Objawy te mogą wystąpić u pacjentów otrzymujących wysokie dawki witaminy D w celu skorygowania nieprawidłowości. Podobnie jak w przypadku innych objawów, pojawiające się reakcje są zindywidualizowane, nawet gdy poziom witaminy D we krwi jest podobnie podwyższony.

W jednym z badań, chłopiec po zażyciu nieprawidłowo oznakowanej witaminy D cierpiał z powodu bólu brzucha i zaparć, podczas gdy jego brat, pomimo równie wysokiego poziomu witaminy D, nie miał  żadnych objawów.

W innym badaniu podany był przykład 18-miesięcznego dziecka, któremu zostało podane 50.000 jm witaminy D3, cierpiało ono z powodu biegunki, bólów brzucha i innych objawów. Objawy te ustąpiły po zaprzestaniu przyjmowania suplementów.

Utrata masy kostnej

Ponieważ witamina D odgrywa ważną rolę w absorpcji wapnia i metabolizmie kości, jej stężenie ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania silnego i mocnego kośćca. Jednak zbyt dużo witaminy D może być szkodliwe dla zdrowia kości.

Mimo, że wiele objawów nadmiernego spożycia witaminy D jest przypisanych do stężenia wapnia we krwi, niektórzy badacze sugerują, że duże dawki witaminy D mogą prowadzić do niskiego poziomu witaminy K2 we krwi.

Jedną z najważniejszych funkcji witaminy K2 jest utrzymać wapń w kościach, poza krwią. Uważa się, że bardzo wysoki poziom witaminy D może zmniejszyć aktywność witaminy K2.

Aby uchronić się przed utratą masy kostnej, unikaj nadmiernego suplementowania witaminy D i weź pod uwagę zażywanie witaminy K2. Można również spożywać pokarmy bogate w witaminę K2, takie jak nabiał i mięso.

Niewydolność nerek

Nadmierne spożycie witaminy D często prowadzi do uszkodzenia nerek.

Znany jest przypadek, kiedy mężczyzna był hospitalizowany z powodu niewydolności nerek, podwyższonego poziomu wapnia we krwi i innych objawów, które wystąpiły po otrzymaniu witaminy D w zastrzyku (przepisane przez lekarza).

Większość badań donosi o umiarkowanym do ciężkiego uszkodzeniu nerek u ludzi, którzy mają toksyczne stężenie witaminy D.

W jednym z badań, 62 osoby, które otrzymały zbyt wysokie dawki witaminy D w zastrzykach, doświadczyło problemów z nerkami – bez względu na to czy mieli zdrowe nerki czy wcześniejszą historię chorób z nimi związanych.

Uproszczony schemat przemian witaminy D w organizmie. Jak widzimy istotną rolę w jej przemianach odgrywają zarówno nerki, jak i wątroba. Metabolizm tych substancji możemy przyrównać do procesów detoksykacyjnych i analogicznie do nich, ich zbyt duże natężenie może prowadzić do uszkodzeń zarówno wątroby jak i nerek

Uproszczony schemat przemian witaminy D w organizmie. Jak widzimy istotną rolę w jej przemianach odgrywają zarówno nerki, jak i wątroba. Metabolizm tych substancji możemy przyrównać do procesów detoksykacyjnych i analogicznie do nich, ich zbyt duże natężenie może prowadzić do uszkodzeń zarówno wątroby jak i nerek

Z czym łączyć Witaminę D3

Witamina D3 i Witamina K2

Jest to sztandarowe połączenie w suplementacji i coraz częściej jest znaleźć preparat witaminy D, który nie zawiera dodatku witaminy K. Dlaczego?

Obie te substancje mają synergistyczne działania w zakresie wspierania układu kostnego, oraz układu krwionośnego. Dlatego ich wspólna suplementacja jest jak najbardziej zalecana, szczególnie z dodatkowym źródłem tłuszczu. Na przykład popularne są suplementy łączące w sobie zarówno witaminę D, witaminę K oraz kwasy tłuszczowe (najczęściej z grupy Omega 3).

Przykładem takiego produktu jest Apollo's Hegemony Diamond Fish Oil, suplement którego recenzję możesz przeczytać tutaj

Jeśli jednak przyjmujesz kwasy Omega 3 z innego suplementu, lub spożywasz wystarczająco dużo ryb w swojej diecie, a chcesz suplementować efektywnie połączenie witaminy D3 z witaminą K2, jednym z niewielu produktów przebadanych przez niezależne laboratorium jest Vitamin D3 & K2 MK7 od Apollo Hegemony, którego badanie możesz przeczytać tutaj.

Witamina D3 i wapń

Niedobory witaminy D powiązane są z gorszą bioabsorpcją wapnia. Warto zatem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie poprawnego poziomu witaminy D w organizmie przyjmować te 2 substancje razem.

Witamina D3 jako lek

Witamina D3 odgrywa najbardziej kluczową rolę w metabolizmie kostnym (jej niedobór może powodować osteopenię wcześniaczą, kraniotabes i krzywicę), ale pełni również funkcje niekalcyfikacyjne. Niedobór witaminy D jest skorelowany z przewlekłą chorobą nerek, infekcjami dróg oddechowych, cukrzycą typu 1, łuszczycą, chorobą Crohna i hipokalcemią noworodków. Ze względu na to, że niedobór witaminy D3 jest problemem globalnym, jej rola jako leku w terapii przeciwko wszystkim powyższym schorzeniom jest fundamentalna dla zdrowia człowieka w każdym wieku.

Witamina D3 norma

Optymalne stężenie u dorosłej osoby to 30/50 ng/ml. Młodzież z kolei powinna przyjmować ilość na poziomie 23 ng/ml. Osoby w podeszłym wieku mają dosyć duże zapotrzebowania, co trzeba mieć na uwadze. Stężenie poniżej danych wartości może zaburzać wchłaniania wapnia.

Witamina D3 dla dzieci

Witamina D3 pozwala maluchom zachować dobrą odporność. Ponadto, pełni ona ważne role w rozwoju tkanki kostnej. Warunkuje odpowiedni rozwój kości i prawidłową mineralizację.  Niedobory dają przykre skutki, dlatego lepiej ich unikać. Jak widać, witamina D3 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Czym różni się witamina D od witaminy D3?

W tym wypadku podstawową różnicą jest źródło dostarczania witamin do organizmu. Pamiętajmy o tym, że witaminę D znajdziemy w drożdżach i grzybach, a D3 w żywności pochodzenia zwierzęcego. Ponadto, witamina D3 występuje w: żółtkach jaj, maśle, wątróbce, tłustych rybach. Witaminą D nazywamy różnorodne związki steroidowe, jakie są rozpuszczalne w tłuszczach.

Jak wybrać suplement z witaminą D3?

Przez ogromną popularność suplementów z Witaminą D, ciężko jest znaleźć odpowiedni, warty swojej ceny produkt. Popularność wynika głównie z tego, że faktycznie w naszej części świata niedobory tej witaminy są stosunkowo częste, przez małą ilość słońca w ciągu roku. Dodatkowym czynnikiem jest trend zwyżkowy dla suplementów diety, napędzający całą machinę marketingową.

Zatem przez zawał preparatów z witaminą D na rynku, warto jest wybierać produkty które:

 • Są faktycznymi lekami - przechodzą wtedy bardziej rygorystyczne badania jakościowe i ilościowe. Niestety przez to są też często o wiele droższe i ich suplementacja może okazać się ostatecznie nieekonomiczna.
 • Posiadają niezależne badania laboratoryjne potwierdzające ich skład jakościowo i ilościowo - suplementów diety z faktycznymi badaniami ich zawartości obecnie można szukać ze świecą. Jednakże jeśli już faktycznie je posiadają, pozytywnie świadczy to o jakości producenta.

Witamina D3 cena

Cena preparatów z Witaminą D3 jest oczywiście przeróżna. Jednak ze względu na ceny surowca potrzebną do produkcji, uważamy że cena produktu zawierającego witaminę D3 nie powinna przekraczać około 100 złotych (lub 1 złotego za porcję produktu), oczywiście pomijając ogromne, hurtowe opakowania produktów, potrafiące zawierać kilka tysięcy porcji produktu.

Optymalną ceną za produkt wysokiej jakości możemy ustalić na poziomie mniej więcej 50 złotych za opakowanie (około 40-50 groszy za porcję produktu). To właśnie w tym zakresie cenowym uzyskamy wysokojakościowe produkty z witaminą D3, które nie nadwyrężą naszego portfela.

Oczywiście wybierając odpowiednią markę i stężenie witaminy D3 w produkcie, będziemy w stanie ograniczyć koszty suplementacji, jednocześnie zachowując wysoką efektywność samej suplementacji. Typową dawką zalecaną do codziennej suplementacji jest 2000IU. Szukając produktów z takim stężeniem witaminy D3, będziemy w stanie znaleźć najbardziej ekonomiczną opcję. Przykładowo w przypadku produktu Vitamin D3 od Apollo's Hegemony, za jedną porcję 2000IU witaminy D3 zapłacimy tylko 16 groszy! Biorąc pod uwagę że jest to produkt przebadany (o czym poniżej), jak widać w przypadku sprawdzonych marek nie przenoszących kosztów marketingu na klienta można uzyskać najlepszy jakościowo produkt, w przyjaznej konsumentowi cenie!

Przebadane suplementy z witaminą D3

Jak wspomnieliśmy, warto wybrać produkt które został przebadany przez profesjonalne, niezależne laboratorium. Jest ich niewiele, co może bardzo ułatwić wybór spośród setek preparatów zawierających witaminę D. Zatem na które produkty warto faktycznie zwrócić uwagę, pod względem pewności ich składu?

Apollo's Hegemony Vitamin D3

Apollo's Hegemony Vitamin D3 to preparat monoskładnikowy, zawierający witaminę D w najbardziej przyswajalnej formie choleokalcyferolu (Witaminy D3) pochodzącą z lanoliny, bez zbędnych, sztucznych dodatków.

Producent zdecydował się stworzyć aż trzy warianty produktu, w zależności od potrzeb i celów suplementacji. Dlatego znajdziemy wersję z 2000IU witaminy D3 oraz wariant z 5000IU witaminy D3 i wariant specjalny, przystosowany do bardziej niszowych potrzeb, zawierający aż 10000IU witaminy D3.

Jego skład został przebadany przez niezależne laboratorium, zarówno pod względem zawartości substancji aktywnej, jak i typowych zanieczyszczeń tego typów produktów. Są one o tyle istotne, że producenci jeszcze rzadziej zwracają na to uwagę, a mówimy tutaj głównie o metalach ciężkich która akumulują się w naszym organizmie w dłuższym okresie czasu, nie powodując od razu negatywnych skutków. Jednakże stosowanie suplementów zanieczyszczonych tymi metalami w dłuższym okresie czasu może powodować poważne skutki zdrowotne.

Według recenzji laboratorium, Vitamin D3 od Apollo's Hegemony nie tylko zawiera prawidłową dawkę Witaminy D3 ale jednocześnie spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa biologicznego oraz fizycznego.

Apollo's Hegemony Vitamin D3 & K2 MK7

Kolejnym preparatem z witaminą D przebadanym pod względem zawartości substancji aktywnej jest Apollo's Hegemony Vitamin D3 & K2Mk7. Jak sama nazwa wskazuje w tym suplemencie znajdziemy połączenie Witaminy D3 (z lanoliny), oraz naturalnej witaminy K2Mk7, pochodzącej z fermetowanego Natto.

W produkcie znajdziemy połączenie solidnej dawki witaminy D3 (4000IU), z 125 mikrogramami Witaminy K2. Takie połączenie gwarantuje nie tylko spełnienie zapotrzebowania na te dwie substancje, ale dodatkowe korzyści dla układu krwionośnego oraz kostnego, wynikającego z synergistycznego działania tych dwóch witamin.

I w tym przypadku badanie laboratoryjne wykazało zgodność zawartości substancji aktywnych z etykietą produktu. Warto zatem pochylić się nad kupnem tego produktu, jeśli szukasz czegoś więcej niż zwykłego uzupełnienia niedoborów!

Apollo's Hegemony Diamond Fish Oil

Ciekawym suplementem przebadanym na zawartość witaminy D jest Diamond Fish Oil od Apollo's Hegemony. Jest to złożony preparat, zawierający nie tylko Witaminę D3 ale również witaminę K2 oraz kwasy tłuszczowe Omega 3, w tym EPA i DHA. Producent zdecydował się również na dodatek witaminy E, aby jednocześnie wspierać dodatkowo nasz organizm, oraz przeciwdziałać utlenianiu się kwasów tłuszczowych przy przechowywaniu produktu. Działając antyoksydacyjnie, niweluje efekt wolnych rodników na wiązania nienasycone kwasów Omega 3, które mogłyby zmniejszyć jakość produktu.

Takie połączenie pozwala również maksymalizować przyswajalność zarówno witaminy D jak i witaminy K. Są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego zalecane jest suplementowanie ich wraz z posiłkiem. Jeśli jednak suplement łączy kwasy tłuszczowe z tymi witaminami, uzyskujemy maksymalną przyswajalność bez konieczności spożywania posiłku.

Ponownie, badanie przeprowadzone na tym suplemencie mające na celu zweryfikowanie poprawnej zawartości substancji aktywnych potwierdziło prawidłowość wartości znajdujących się na etykiecie. Jeśli zatem poszukujesz produktu do codziennej suplementacji, który nie tylko spełni Twoje zapotrzebowanie na Witaminę D i K, ale i dostarczy efektywną dawkę kwasów Omega 3, suplement Diamond Fish Oil od Apollo's Hegemony powinien być Twoim wyborem!

Jak i kiedy dawkować witaminę D3

Dawkowanie i czas przyjmowania witaminy D3, zależy głównie od Twojego zapotrzebowania. W zależności od celów suplementacji, możemy przedstawić 3 najczęściej występujące stężenia witaminy D suplementach. Głównie, w zależności głównie od pogody i Twojej dostępności do słońca - im więcej możesz korzystać z naturalnej syntezy witaminy D pod wpływem słońca, tym mniejsza dawka suplementacji jest wymagana.

Witamina D3 2000IU

Jeśli planujesz rutynową, codzienną suplementację, w celu zapewnienia sobie wystarczającego stężenia witaminy D3, a jednocześnie w Twojej diecie regularnie pojawiają się zdrowe tłuszcze, ryby i owoce morza to właśnie to stężenie produktu jest najbardziej zalecane. Porcja produktu powinna być przyjmowana wraz z jednym z głównych posiłków w ciągu dnia.

Witamina D3 5000IU

Jeśli Twoja dieta jest uboga w tłuszcze, ryby i owoce morza i czujesz objawy niedoboru witaminy D3, regularna suplementacja nieco wyższej dawki może być wskazana. W takim wypadku suplement ze stężeniem witaminy D3 5000IU będzie optymalnym wyborem.

Witamina D3 10000IU

Na rynku są również dostępne preparaty z nawet 10-krotnie większą dawką witaminy D3. Jednakże te preparaty powinny być stosowane w specjalnych przypadkach, a ich stosowanie konsultowane ściśle z lekarzem, ponieważ zbyt wysoka dawka przyjmowana regularnie może działać toksycznie dla organizmu.

Witamina D3 w przebiegu Covid-19

Wg źródeł amerykańskich, dawki rzędu 10-20 tyś IU są dużym wsparciem w procesie leczenia i ograniczania ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusa. Źródła te rekomendują w przypadku zarażenia covid-19 stosowanie przez 3-5 dni dawkę 20 000 jednostek, a następnie od ustąpienia objawów 10 000 jednostek. Dodatkowym wsparciem jest cynk oraz witamina C w dawce od 1000 mg na dobę.

Witamina D3 opinia redakcji

Jako specjaliści od szeroko pojętego healthy lifestyle'u oceniamy, że suplementacja witaminy D3 w ogromnej większości przypadku jest zalecana, a czasami jest wręcz niezbędna w celu uzyskania optymalnego komfortu życia.

Powszechne niedobory, wynikające z niskiej dostępności zdrowych ryby i innych owoców morza oraz zdecydowanie niesprzyjająca pogoda z niedoborem słońca, powoduje że rekomendujemy żeby każdy z nas chociaż raz przebadał swój poziom witaminy D w organizmie. Objawy niedoborów są bardzo niespecyficzne, z tego powodu ciężko jednoznacznie zauważyć ewentualne braki tej witaminy. Jednocześnie badania krwi są na tyle powszechną, dostępną i tanią rzeczą, że nie warto oszczędzać na zdrowiu tych kilkudziesięciu złotych, jeśli możemy dzięki temu znaleźć przyczynę tak wielu dolegliwości. Suplementy z Witaminą D3, lub odpowiednie zmiany w diecie również nie powinny w dużym stopniu nadszarpnąć naszego budżetu w przypadku konieczności reakcji na zbyt niski poziom tej witaminy w naszej krwi.

Witamina D3 w kroplach

Ostatnio coraz większe zainteresowanie przykuwa się do suplementacji w kroplach. Jest to na pewno bardziej przyjemna forma suplementacji, od kolejnej porcji kapsułek i tabletek, jednak czy niesie ze sobą jakieś specyficzne korzyści?

Początkowo musimy zaznaczyć, że obecnie suplementacja w płynach jest raczej niszową częścią rynku. Wynika to głównie z ceny. Produkt w proszku możemy uznać za "koncentrat", który rozcieńczany zwiększa koszty produkcji głównie przez zwiększone koszta pakowania jednostkowego, koszty samego rozpuszczalnika substancji oraz oczywiście zwiększone koszta transportu. Najłatwiej jest to zobaczyć na przykładzie przedtreningówek w shotach, w porównaniu do ich proszkowych pierwowzorów. Te pierwsze potrafią być 2-3 razy droższe.

Drugą rzeczą jest to, że nie wszystko możemy umieścić w kroplach. Ogranicza nas rozpuszczalność substancji. Na przykład 1 gram monohydratu kreatyny rozpuści się w 75 mililitrach wody. Wyobraźmy sobie typowy produkt przedtreningowy który potrafi zawierać kilkanaście substancji w składzie. Musielibyśmy dodatkowo wziąć pod uwagę interakcje rozpuszczonych substancji między sobą w okresie przechowywania. W rezultacie, samo rozpuszczenie produktu w odpowiedniej ilości rozpuszczalnika, zachowując jego stabilność jest problemem.

Na szczęście nie jest tak w przypadku substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, jaką jest nasza tytułowa Witamina D3. Ta może być z powodzeniem rozpuszczana w tłuszczach, zachowując stabilność. Warunkiem do tego jest jedynie wykorzystanie nieprzeźroczystego opakowania, najlepiej z ciemnego szkła.

Czy jednak są jakieś specyficzne zalety witaminy D3 w kroplach? Niespecjalnie. Największym plusem jest na pewno zwiększona wygoda suplementacji. Badania (na przykład Ruth E. Grossmann V. Tangpricha, Evaluation of vehicle substances on vitamin D bioavailability: A systematic review https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3033429/) wskazują że nie ma różnicy między formą przyjmowania witaminy D3 na jej przyswajalność. Suplementacja w kroplach będzie również najprawdopodobniej droższa, przez powody wspominane w poprzednich akapitach tego paragrafu.

Jakie są zalety suplementacji Witaminą D3?

Zalety suplementacji witaminy D są wielorakie. Jej podwyższony poziom wiąże się głównie ze zwiększoną odpornością, lepszym samopoczuciem oraz zapewnieniem sobie balansu hormonalnego, szczególnie w zakresie gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Dla Panów suplementacja tej witaminy powinna być jeszcze bardziej istotna, ponieważ podwyższony poziom witaminy D w serum koreluje ze zwiększonymi poziomami testosteronu - a na tym zależy praktycznie każdemu z mężczyzn!

Synergistyczne połączenie Witaminy D3 i Witaminy K2

Witamina D3 i Witamina K2 to jedno z najczęściej stosowanych w suplementacji połączeń substancji. Dlaczego? Głównie przez swoje synergistyczne działanie w zakresie pobudzania syntezy tkanki kostnej ale i lepszego nastroju oraz profilaktyki układu krwionośnego.

Suplementacja Witaminy D3 podczas ciąży

Znaczenie Witaminy D w ciąży opiera się głównie na jej właściwościach zapobiegających powstawaniu stanów zapalnych w organizmie. Reguluje ona również balans hormonalny (kluczowy w czasie ciąży), oraz warunkuje poprawną gospodarkę wapniowo-fosforanową.

Dlaczego warto stosować witaminę D3?

Ogladając telewizję, słuchając radia czy przegladając internet, można dojść do wniosku że jesteśmy naganiani na stosowanie suplementów z witaminą D. I można obiegowo pomyśleć że krwiożerczy marketingowcy chcą na nas zbić trochę kapitału, dlatego reklamują kolejny produkt który nam się nie przyda. Prawda jest jednak nieco inna.

Nieomal 50% Polaków ma niedobory witaminy D, głównie przez to jak mało słońca doświadczamy w ciągu roku. Wiąże się to z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi, obniżonym samopoczuciem, odpornością, a nawet przyśpieszonym starzeniem się. Biorąc pod uwagę jak niedroga może być suplementacja Witaminy D, powszechność jej niedoborów (mało słońca i niskie spożycie ryb oraz warzyw), warto jest chociaż profilaktycznie spróbować jej suplementacji, w celu oceny czy takie działanie może przynieść nam korzyści zdrowotne.

Suplementacja witaminy D3 latem

Jedną z dróg syntezy witaminy D jest ekspozycja naszej skóry na słońce. Powierzchownie może się wydawać, że w środku lata, gdy słońca mamy pod dostatkiem, dodatkowa suplementacja witaminy która jest przez niej syntetyzowana może być niepotrzebnym zabiegiem. Co mówią fakty?

Aby utrzymać odpowiedni poziom witaminy D, musielibyśmy codziennie przebywać w pełnym słońcu, z conajmniej 3/4 ciała odsłoniętym, przez około 2 godziny. Jest to oczywiście bardzo rzadki do regularnego spełnienia scenariusz, dlatego suplementacja witaminy D w trakcie lata jak najbardziej zachowuje swoją słuszność.

Witamina D3 - suplementacja czy ekspozycja na słońce?

Często w niedoborach witaminy D w organizmie zaleca się większą ekspozycją na słońce. Czasami jest to niemożliwe, szczególnie w naszej strefie klimatycznej, przez stosunkowo dużą ilość dni bezsłonecznych w roku. Jednakże, biorąc pod uwagę że słońca mielibyśmy pod dostatkiem, czy jest szansa tylko za pomocą ekspozycji na nie spełniać zapotrzebowanie na witaminę D?

Okazuje się, że mimo że ekspozycja na słońce może skutecznie zwiększać jej stężenie w organizmie, to suplementacja witaminy D doustnie jest o wiele bardziej skuteczna w tym zakresie. Zatem jeśli cierpisz na niedobory witaminy D, zdecydowanie lepiej zdecydować się na faktyczną, doustną suplementację witaminy D.

Jak poprawić wchłanianie witaminy D3?

Wchłanianie witamin jest tematem równie ważnym jak optymalna ich dawka. Jest to również temat często pomijany, ponieważ mamy na to mniejszy wpływ niż na samą przyjmowaną dawkę. Czasami faktycznie warto jest po prostu przyjąć trochę większą dawkę witaminy D aby nie narażać się na ryzyko jej niedoborów z powodu nieprawidłowego wchłaniania. Jednak jeśli możemy poprawić wchłanianie witaminy D, jak to zrobić?

Przede wszystkim warto nieco zwiększyć spożycie tłuszczu w diecie. Warto również zadbać o dobry stan swoich jelit, oraz o lepszą kontrolę nad swoim stresem.

Podsumowanie

Witamina D jest bardzo ważna dla ogólnego stanu zdrowia. Nawet jeśli przestrzegasz zasad zdrowej diety, suplementy mogą okazać się niezbędne, aby osiągnąć jej optymalne stężenie we krwi.

Jednakże, istnieje również ryzyko, że poziom witaminy D będzie zbyt wysoki, a co za tym idzie  - toksyczny, 4000 IU lub mniej dziennie jest uważane za dawkę bezpieczną tak długo, jak poziom tej witaminy we krwi jest monitorowany.

Ponadto, upewnij się, że kupujesz suplementy renomowanych producentów w celu zmniejszenia ryzyka przypadkowego przedawkowania z powodu nieprawidłowego oznakowania na etykiecie.

Jeśli już suplementujesz witaminę D3 i zauważysz którykolwiek z objawów wymienionych w tym artykule, należy skonsultować się z lekarzem możliwie jak najszybciej.

Powiązane artykuły

61 Comments

 1. Lenimenti

  Świetny artykuł, z jednym malutki „ale” 🙂 Poziom toksyczny zależny jest od organizmu, wg doktora Czerniaka jego pacjenci mają podnoszony poziom witaminy D nawet do poziomu powyżej 200 ng/ml. Wszystko jest kwestią równowagi, jeżeli razem z dużymi dawkami witaminy D przyjmowane są witamina K2, A, potas, magnez, sód oraz witaminy grupy B to tolerancja organizmu rośnie a granica toksycznego działania witaminy D przesuwa się do góry.

  1. Anonymous

   Zgadzam się z przedmówcą. Aby wszystko miało zamierzony efekt potrzeba dostarczać wielu witamin a nie tylko D. Dr Czerniak mówił nawet, że w chorobach nowotworowych podaje się 10.000 j.m. na kilogram masy ciała tj. ok 1.000.000 j.m. na dobe!! Szkoda, że tak mało mówi się o tej witaminie i o jej znaczeniu dla naszego zdrowia. U mnie badanie wykazało poziom 29,80 ng/ml tej witaminy a więc według normy niewiele poniżej lecz dla mnie to stanowczo za nisko. I to na dodatek w okresie letnim gdzie dużo przebywałem na dworze.. aż nie chce wiedzieć jaki był poziom w zimie.

 2. Mateusz

  Biorę codziennie po 5,000 jednostek i mniej choruje. Czasem brałem nawet po 25,000 i nic się nie działo. Żadnego zatrucia nie miałem,czułem sie silniejszy i zdrowszy. Tak więc sorry ale chyba zaufam swojemu organizmowi niż jakiemuś tekstu.

  1. Jakub Kola

   Witamy,
   to nie jest tak, że jeden schemat jest dobry dla każdego. W grę wchodzi kwestia metabolizmu oraz przyswajania. Dla jednej osoby dawka 5000 IU będzie wystarczająca, aby uzyskać odpowiedni poziom. Z kolei inna będzie potrzebować jak Pan wspomniał, kilka razy większej dawki. Dla pierwszej osoby taka dawka, może okazać się szkodliwa w perspektywie dłuższego stosowania.
   Organizmy ludzkie nie są powtarzalne i cechuje je indywidualizm w pewnych kwestiach.

   1. Ziom

    Ja biorę
    D3 40.000
    A 60.000
    E 2.000
    K 400
    Oraz grupa B
    Maam się coraz to lepiej.oczywiscie dawki dzienne

    1. Jakub Kola

     Jeśli organizm ma duże niedobory to można uderzeniowo dawkę spróbować, aczkolwiek nie należy długi czas jej stosować i proszę kontrolować poziom we krwi

 3. Aga

  Ja biorę po 100 tys tej witaminy bo chcę sobie podnieść poziom choćby do 300. Jak brałam po 4 tys to podniosłam sobie tylko do 50 z 24. Słucham Zięby i dr Czerniaka. tylko jest problem żeby sobie skontrolować bo w moim szpitalu robią tylko do 70. Ale słyszałam że w Toruniu można zrobić i tam mierzą nawet ponad 300 poziom. Więc trzeba krew wysłać. W dawnych książeczkach zdrowia z lat 60 i 70 tych były wpisy o podaży po 300 tys dla niemowląt i to było normalne. Teraz wszyscy chorują bo zaniżają normy i manipulują na prawo i lewo.

  1. Jakub Kola

   Proszę skonsultować tak duże dawki z lekarzem.

   1. Jolanta

    Hallo wszystkim:)
    Odkrylam jeszcze ciekawsza „nowinke” o dzialaniu witaminy d3 . Przetestowalam to przez 3miesiace trzykrotnie badajac morfoligie, po czym odstawilam preparat wit.d3 na kilka miesiecy i ponownie parokrotnie skontrolowalam.moje wyniki elektrolitow we krwi. Ponownie ponowilam suplementacje codzienna wit.d3 i monitorowalam elektrolity, aby wykluczyc zbiegi okolicznosci. Podsumowujac rezultat obserwacji, w moim przypadku wit.d3 podniosla wyraznie poziom potasu we krwi i utrzymywala jego spadki. Od ponad 25lat cierpie na spadki potasu . Zaden z lekarzy , a bylam u wielu rowniez w Niemczech i znalazl.przyczyny naglych spadkow potasu. W moim przypadku , gdzie zauwazylam.to przez przypadek kontrolujac morfologie, iz nagle moj potas byl w dobrej normie.Ponowilam.wynik i nadal potas byl w zadawalajajacej normie. W tym czasie przyjmowalam regularnie wit.d3. Podsumowujac, w moim przypadku wit.d3 reguluje utrzymanie prawidlowego potasu we krwi
    Pozdrawiam czytelnikow!!!
    P.S. A najmocniej pozdrawiam Jakuba? .. bardzo przystojny na fotce!!!!!!

  2. Agnieszka

   Może dowiedzieć siew stacji krwiodastwa do jakiego tam poziomu robią.?

   1. Jakub Kola

    Najlepiej podzwonić i popytać 🙂

  3. Iza

   Zgadzam.sie z Tobą ! Moja mama pokazala mi ksiazeczkę zdrowia i tam dawka dzienna 300 000 tys. Niech ktos mi to wytlumaczy???

   1. Jakub Kola

    Przez jaki okres była podawana ta dzienna dawka 300 000 IU? (domyślam się że Pani zapis: 300 000 tyś = 300 MLN IU jest błędny) 🙂

 4. Stop_Idioci

  Pan dr. Czerniak to szarlatan a nie lekarz. On niby walczy z systemem, a sam przepisuje suplementy diety za CIĘŻKIE PIENIĄDZE gdzie ładny % idzie do jego kabzy. Dodatkowo powinno mu się odebrać prawo wykonywania zawodu za narażanie zdrowia i życia pacjentów

  1. Anna

   też tak uważam

   1. Mariola Sadaj

    Panu dr Czerniakowi należy się Nobel za promowanie Wit D3 i w ogóle wszystkich Wit i skł mineralnych dzięki niemu a nie lekarzom którzy nic nie mówią o tak ważnej wit D3 tylko zapisują od razu tak jak mi Eutyroks bez zbadania poziomu wit D3 a to właśnie ja miałam za małe poziomy zatrzymałama mi się menstruacja i tsh za wysokie miałam wszystko wróciło do normy d3 mam 45 i to jest jeszcze za mało ale odstawiłam Etyroks a tsh mam 2.55 dla mnie to był szok także jestem bardzo wdzięczna dr Czerniakowi

  2. Marek

   Bzdura! dr Czerniak nie sprzedaje żadnych suplementów, po co te kłamstwa?

 5. Iwona

  Moja mama po suplementacji wit D3 i K2 ma wynik 150 ng/ml. Jest w trakcie immunoterapii (rak płuc). Wiem ze to juz prawie toksyczna wartość. Jak mozna obnizyc poziom wit D i czy mozliwe jest aby przedawkowanie powodowalo opuchlizne stóp?

  1. Jakub Kola

   Radziłbym skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Jak można obniżyć – nie suplementować.

 6. Adam

  Witam.
  Czy osoba mająca poziom 25(OH)D total 1139 ng/ml powinna żyć i czuć się dobrze? Bo jakoś tragedii nie ma oprócz rozkojarzenia i bladości skóry….

  1. Jakub Kola

   To zdecydowanie za wysoki poziom. Osobiście skonsultowałbym go z lekarzem.

 7. kawe

  Wszyscy chwalą i zachwycają się witaminą D3,jednak ja i wielu innych ludzi,których znam,bardzo źle reaguje na tą witaminę.Można też poczytać fora na stronach zagranicznych o tym co takiego ”zrobiła”witamina D3.
  Zaznaczam,że znam kofakrtory,które zawsze były obecne przy witaminie d3.

  1. duch puszczy

   Założe się, że alkohol więcej zrobił, a nikt nad tym nie biadoli.

  2. Mariusz

   Zla reakcja na wit d3 moze wynikac z rodzaju preparatu a nie z samej reakcji na witaminę…. W składzie najczęściej występuje wiele innych substancji oprocz wit d3 ktore moga wywoływać niepożądane reakcje. Czytać skład i nie brać byle czego do ust

  3. Słąwek

   Co takiego strasznego zrobiła ta D3. Więcej złego robi niedobór D3.
   Poza tym trzeba ją przyjmować z K2 i magnezem.
   Zbyt duża podaż wapnia w diecie nie jest korzystna w czasie suplementacji D3.

   Przedawkowanie jest naprawdę trudne, przed suplementacją trzeba zbadać poziom i do tego dostosować dawkę. Ja z 20ng/ml do 120ng/ml doszedłem w dziesięć dni wypijając 900tyś IU D3K2

   120ng/ml mają ratownicy plażowi w czasie lata

 8. Łukasz

  Kluczowe jest przyjmowanie d3 z magnezem, który kontroluje zasoby wapnia. Ludzie jedzą sporo nabiału, a co za tym idzie wapnia. Magnez niestety nie jest częstym gościem na naszych talerzach. 2-3 tabletki preparatu z magnezem też nie sprawi, że magnez się cudownie uzupełni. Z tego, co wyczytałem, d3 zużywa zasoby magnezu.

  1. Jakub Kola

   Tak, magnez pełni ważną rolę, należy o nim pamiętać (aby uzupełniać z diety lub suplementu).

   1. Andrzej

    Mam pomiar z 7 lutego 2020 i wynik 284 ng/ml (w opisie wartość krytyczna) kilka x piłem vigantol. Dzwonili do mnie z Wawy z centrum analiz zaniepokojeni i kazali przestać suplementować, powiedziałem że ok. Przestaje suplementować ale spytam za ile tygodni zrobić badanie by odczuć spadek do ok 150 ?

 9. ela

  dzień dobry chciałabym dowiedzieć się czy witamina D3 powoduje biegunki ja biorę ponieważ jestem po chemii i amputacji piersi bolą mnie kości witamina D3 miała mi pomóc a tu taki „psikus”proszę o radę . pozdrawiam i dziękuję

  1. Jakub Kola

   Raczej nie spotkaliśmy się z takim działaniem. Może dawka jest zbyt wysoka?

 10. Szymon

  Witam. Przez przypadek przelało mi się witaminę D3. Jednorazowo zażyłem około 35-40 tys jednostek (wypadek z kroplomierzem). Dostałem lekka alergię na skórze, częstomocz i nie raz boli mnie głowa. Jak na razie jest tak 3 dni. Czy jest możliwość aby jakoś szybciej wydalić witaminę? Czy muszę się np zgłosić do lekarza / szpitala?

  1. Jakub Kola

   Jeśli objawy będą niepokojące – tak można się zgłosić do lekarza lub na SOR.

   Generalnie taka dawka, zdrowej osobie nie powinna zaszkodzić.

 11. Ilona

  Czy przyjmowanie wit D moze obniżać poziom sodu w krwi?

  1. Jakub Kola

   Nie spotkałem się

 12. Andrzej

  Biore witamine D3 od pazdziernika 2019 r i mialem ciągle podwyzszone cisnienie krwi .Wystarczylo przestac brac W-D3 przez tydzień i cisn. wróciło do normy .obecnie nie biore witaminy co bedzie dalej to czas pokaze.

  1. Rafal

   Witam. Ja bralem wit D3 w wysokosci 5000iu (5 tys)dziennie w postaci gumowych zelkow przez okres 9 mies. Teraz czasami pobolewaja mnie nerki i jak sprawdzam sobie cisnienie krwi to wychodzi nawet 150/100. Nigdy w zyciu takiego nie mialem. Zazwyczaj bylo okolo 120/80. Ale nie zawsze jest takie wysokie. Czasami zmierze cisnienie i jest ok 120/80 (zwykle rano). Przestalem brac d3. Czytalem ze poziom d3 w organizmie utrzymuje sie przez dlugi czas. Ja juz od 2 mies nie biore d3 ale dalej mam czasami wysokie cisnienie. Czy ktos wie o co chodzi z moim cisnieniem?

   1. Jakub Kola

    Polecam wizytę u lekarza

 13. Leszek

  Jam mam problem z witaminą D we krwi tzn. jej znaczy niedobór poniżej 20. Za to poziom wapnia we krwi blisko górnej granicy. Jak zacznę brać witaminą D to przekroczę poziom wapnia we krwi.

  1. Jakub Kola

   Warto udać się do lekarza

  2. Szymon

   Ja mam 9 (!) i wapn calkowity i zjonizowany idealnie w normie. Zaczalem suplementacje od dawki uderzeniowej 50 000 raz na tydzien przez 3 miesiace, potem wezme 5000 dziennie przez 3 miesiace i zrobie badanie. Tez sie zastanawiam, ze powinienem miec malo wapnia a tu wszytsko ok.

   1. Ben

    Jest coś takiego jak parathormon, kiedy witamina d3 maleje on rośnie i wyrównuje poziom wapna.

 14. LekarKa

  Nie znam żadnego przypadku przedawkowania witaminy D3 ze swojej praktyki, mimo iż moi pacjenci zażywają od 5000j do 30000j na dobę. Jedyny skutek uboczny to poprawa samopoczucia. Poza tym są osoby, które pamiętają czasy kiedy niemowlęta w pierwszym półtoraroczu swojego życia dostawały po 300000 j 4x domieśniowo i nic złego się nie stało, było mniej alergii i chorób przewlekłych u dzieci. Proszę nie straszyć dużymi dawkach tej witaminy , bo nie ma to żadnego merytorycznego uzasadnienia.

  1. Zbyszek

   No to chyba powinna Pani zmienić zawód, jeżeli poprawę samopoczucia nazywa Pani skutkiem ubocznym.

 15. Bolaszek

  Ogólnie rzecz biorąc normy FDA są ustalane przez firmę produkująca leki nowotworowe więc wnioski sami wyciągnięcie. Już nawet małpy mają większą normy od ludzi. W niemczech normy na D3 to 100-200 ng/ml a klimat mamy podobny. Ponizej 10 ng/ml przewiduje sie depresje, nowotwory i inne cholerstwa. Norma ustalona dla człowieka jest 10 000 ui d3 na kazdy 1kg masy ciała(80kg zyjacy czlowiek powinien przyjmować 800 000ui) ale razem z wit A,E,K2 rozłożone porcje w ciągu dnia, nigdy sama d3. Nie mozna samej d3 bo wapn sie odlozy w zylach i spwoduje zator dlatego razem z k2 sie bierze. Obecnie przyjmuje 100 000ui, k2 600mcg A 1mg, E 12mg , kompleks B w tym osobno niacyne 400mg i minerały plus jeszcze dieta tłuszczowa i witaminy i minerały z diety i tak juz porcjuje od 3 miesiąca. Badanie po wakacjach zrobie. O dobrą wit d3 jest ciężko, wiekszość na rynku to są syntetyczne witaminy, trzeba dobrze poszukać. Przy 400ng/ml leczy się padaczkę, stwardnienie rozsiane, 600 ng/ml I powyżej leczymy schizofrenie. Pozdrawiam

 16. Mati

  To wszystko co opisano w tym artykule to prawda. Witamina D3 w wysokich dawkach jest toksyczna. Ale badacze nie wzięli pod uwagę suplementacji witaminy d3 razem z witaminą A i witaminą K2. Wtedy można bezpiecznie przyjmować witaminę D3 i żadne wysokie poziomy wapnia w organizmie nam nie grożą.

  1. Sylwia Lelonek

   Tutaj konkretnie omawiamy przyjmowanie samej D. Inne kwestie opisaliśmy w innych artykułach 🙂 Wszystko zależy i o tym trzeba pamiętać.

   1. Anna

    Witam
    Walcze z luszczyca skory juz od okolo 8 -10 lat.
    Ogromne strupy skory na łokciach, kolanach , we wlosach , uszach itd. Po kazdym czesaniu wlosow zamiatalam podloge od suchej skory ktora ze mnie spadala. Mocne leki nie przynosily poprawy.
    Wstydliwa I swedzaca choroba sie rozprzestrzeniala.
    Kolezanka 6 miesiecy temu polecila mi sprobowac witamine D3 + K2 .
    Zaczelam od 10 000 d3 + 200.k2.dziennie
    Efekty byly widoczne po paru tygodniach. Stopniowo zwiekszykam do 30 000.
    Obecnie biore 50.000 dziennie a z mojej luszczycy juz niewiele zostalo.
    Strupy z ciala zniknely , czuje ze choroba zanika.
    Mi witamina d3 w duzych dawkach naprawde pomogla .
    Wypowiedz oparta jest na moim wlasnym doswiadczeniu , nikomu nie radze jakie dawki ma brac.
    Pozdrawiam

 17. Kasia

  Dzień dobry, suplementuję wit D3 w okresie jesienno-zimowym od lat. Zbadałam poziom. Jest 89,7 pg/ml (podana norma do 86,5). Od kilku miesięcy bolą mnie oczy i odczuwam suchość. Miewam też bóle brzucha i lekkie nudności, zwłaszcza po jedzeniu. Czy taki poziom wit D jaki mam może być toksyczny?

  1. Jakub Kola

   Może być, ale warto przeprowadzić szerszą diagnostykę opartą na podstawowych parametrach morfologii.

  2. Michał

   W wyniku badania żony jest napisane że:
   „30-50 ng/ml – Stężenie optymalne
   50-100 ng/ml – Stężenie wysokie
   >100 ng/ml – Stężenie potencjalnie toksyczne
   >200 ng/ml – Poziom toksyczny”
   Jednostka to nano nie piko np. 15ng to 15000pg, a 89,7pg to 0,0897ng
   Pozdrawiam.

 18. Monika

  Dzień dobry! Suplementowalam się witaminą D3 i jednoczesnie brałam witaminę K2 MK7, magnez. Teraz zrobiłam badanie na poziom wit. D3 i miałam 195.51 ng/ml . Nie przyjmuję teraz Wit. D3 i K2. Czy przy takim poziomie witaminy D3 powinnam brać Wit. K2, żeby wapń trafiał we właściwe miejsca. Dodam, że nabiału nie jem oprócz jajek ?

   1. Barbara

    Przyjmowałam sama Wit.D3 i Biomarine plus biowital .
    Od jakiegoś czasu mam pieczenie, mrowienie w nogach w stopie i łydkach szczególnie lewej nogi.
    Występuje też nadciśnienie.
    Czy to może być powód nądmaru Wit.D3.
    Bez zażywania Wit.K2.

 19. Ben

  Ja polecam poczytać o protokole Coimbry i efektach leczenia.

 20. Maciej

  Witam . Mam pytanie odnośnie norm dla wit D3 w innych europejskim państwach . Podobno są one dużo wyższe . Napisałem podobno bo nigdzie nie widziałem tych norm . W necie nic nie można znaleźć . W Anglii i Niemczech jest to podobno do 200 ng/ml , a w Skandynawii podobno do 250 ng/ml . Ma ktoś jakieś namiary na takie info , link do strony , zdjęcie takiego badania itp itd ?

 21. Ewa

  Po zażyciu Witaminy D 2000J(po raz pierwszy) poczułam w nożdzach zapach metaliczny, który utrzymywał się przez dwie doby,czy to normalny objaw az organizm się przyzwyczai?

  1. Jakub Kola

   Normalne? raczej nie

 22. Iwona

  Fajny artykuł! Nie znalazłam jednak w nim odpowiedzi na mój problem
  Otóż suplementując Wit D z k2 dochodzi u mnie do złego samopoczucia. Mam problemy z krążeniem, duszność I arytmia serca.
  Co może być tego powodem ?
  Będę wdzięczna za dociekliwosc

  1. Jakub Kola

   Hmm trudno zdiagnozować przyczynę. Osobiście zacząłbym od:

   – zakupienia monopreparatu, tj witaminy d3 bez k2
   – zastosował przez okres kilku dni samą witaminę d3 i obserwował czy występują te problemy
   – jeśli nie, winna może być witamina k2 lub wypełniacze w produkcie

   Wówczas należy wprowadzić inny, zamienny preparat lub rozważyć rezygnację z K2 jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań

  2. Ania

   Witam ja brałam przez krótki okres wit D3 z K 2 magnez i inne witaminy po 2 tyg zrobiłam bad krwi i mam poziom 280 dzwonili z laboratorium bo to za dużo i uważam ze Tak za dużo w moim przypadku napewno bo tez mam duszności i arytmię i pic mi się chce zawroty głowy itd To kwestia organizmu podkreślam ale nam wpaja się ze każdy ma niedobór tej wit nieprawda lekarz kazał mi ja suplementowac nie sprawdzając uprzednio poziomu zakładając ze i tak każdy ma jej braki No to supelmentowalam i to dość krótko bo jakieś 2/3 tygodnie po 1000 potem po 4000 dziennie niby nie dużo a jednak teraz cierpię Polecam zrobić badania a potem się suplementowac i lepiej zacząć od małych dawek

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *