Gotu Kola – 10 niezwykłych korzyści zdrowotnych

Do korzyści zdrowotnych oferowanych przez gotu kolę zaliczamy między innymi:  przyspieszenie gojenia ran, poprawę stanu zdrowia skóry, zwiększenie zdolności poznawczych, łagodzenie zaburzeń nerwowych o podłożu lękowym, leczenie problemów oddechowych, oczyszczanie organizmu, ochronę serca i wsparcie układu krążenia.


Gotu kola – wąkrota azjatycka

Jest wysoce prawdopodobne, że do tej pory nie miałeś jeszcze styczność z tą niepozorną rośliną. Nic straconego! W poniższym artykuły przedstawimy Ci szereg korzyści zdrowotnych, którymi to mało popularne zioło jest w stanie Cię obdarzyć.

Gotu Kola, lub wąkrota azjatycka,  jest od stuleci wykorzystywana w medycynie tradycyjnej na terenie Indii, Chin oraz Afryki. W literaturze naukowej figuruje natomiast pod łacińską nazwą Centella asiatica. Rośnie ona na obszarach podmokłych, wilgotnych oraz ciepłych (klimat zdecydowanie tropikalny). Kwitnie drobnymi kwiatkami o kolorze białym lub jasnoróżowym. Jednak najważniejszą częścią rośliny są jej liście o charakterystycznym, okrągłym kształcie, przypominającym małe obłoki.

Jak wygląda Gotu Kola
Jak wygląda Gotu Kola

Oprócz zastosowania medycznego, Gotu Kola jest również częstym gościem w kuchni orientalnej. Dodaje się ją do sałatek, zup, robi się z niej wywary do picia.

Łodygi i liście Gotu Kola mogą być użyte samodzielnie jako lekarstwo lub z dodatkiem wyciągu z liści, który charakteryzuje się największym stężeniem wszystkich aktywnych składników w Gotu Kola. Można też zrobić z niej żele, kremy, suplementy kapsułki, maści i inne formy, aby leczyć niemalże każdą dolegliwość, od zaburzeń lękowych do chorób sercowo-naczyniowych. Wysoka koncentracja unikalnych związków triterpenoidowych (znanych również jako saponiny), które można w niej znaleźć, odpowiadają za jej potężne właściwości lecznicze.

Korzyści zdrowotne Gotu Kola

1. Leczenie ran

Liście i łodygi są od dawna stosowane w miejscowym leczeniu skóry. Saponiny i inne związki organiczne znalezione w roślinie stymulują proces gojenia w miejscu powstania ran. Poprzez stymulację przepływu krwi do komórek i chroniąc przed infekcjami, może przyspieszyć proces gojenia i regeneracji uszkodzeń skóry.

Rekomendowany suplement zawierający wysoko standardyzowany ekstrakt z Gotu Koli - Gotu Kola od Apollo Hegemony
Rekomendowany suplement zawierający wysoko standardyzowany ekstrakt z Gotu Koli - Gotu Kola od Apollo Hegemony

2. Zdrowie skóry

Saponiny zawarte w Gotu Kola są szczególnie skuteczne w poprawianiu wyglądu i kondycji skóry. Wiele firm kosmetycznych i farmaceutycznych interesuje się nią ze względu na zdolność do zmniejszania widoczności blizn, redukcji zmarszczek i innych niedoskonałości. W szczególności, hamuje ona akumulację tkanki bliznowatej, dzięki czemu pomaga utrzymać piękną skórę nawet po kontuzji lub operacji. Jej aktywność przeciwutleniająca powodująca zmniejszenie oznak starzenia się skóry jest jednym z powodów, dla których gotu kola staje się tak popularna na zachodzie.

3. Funkcje poznawcze

Badania wykazały bezpośrednią korelację pomiędzy konsumpcją gotu kola a zwiększeniem zdolności poznawczych. Głównym wyjaśnieniem wpływu tej rośliny na mózg jest fakt, że poprawia ona funkcje układu krążenia, dotleniony mózg pracuje efektywniej. Jej właściwości i zdolność do redukowania liczby wolnych rodników sprawiają, że jest często wykorzystywana w medycynie przy produkcji suplementów dla osób w podeszłym wieku. Ponadto, pewne badania dowiodły, ze spowalnia postęp demencji i choroby Alzhaimera.

4. Układ pokarmowy

Tradycyjna medycyna wykorzystuje gotu kola w leczeniu silnego bólu oraz wrzodów żołądka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające liści mogą wyraźnie wpływać na komfort i zdrowie jelita cienkiego oraz jelita grubego.

5. Układ krążenia

Gotu Kola może odgrywać ważną rolę w utrzymaniu układu krążeniowego w dobrej kondycji. Po pierwsze, wyciąg gotu kola może wzmocnić ściany naczyń krwionośnych, które zapobiegają wyciekom krwi i optymalizują układ krążenia. Po drugie, stymuluje przepływ krwi, który zwiększa natlenianie różnych części ciała i ważnych narządowych, zachowując w ten sposób ich funkcję na wysokim poziomie.

6. Zaburzenia lękowe

Choć dokładne właściwości  chemiczne tej rośliny są nadal badane, istnieją znaczące dowody, że gotu kola może mieć pozytywny wpływ na problemy lękowe pacjentów. Badania wykazały, że zmniejszyła częstotliwość i nasilenie ataków lękowych i epizodów w grupie osób, które cierpiały na jakąkolwiek formę GAD (ogólne zaburzenia lękowe).

Relatonic Forte to połączenie aż 6 adaptogenów, w tym wysoko stężonego ekstraktu z Gotu Koli!
Relatonic Forte to połączenie aż 6 adaptogenów, w tym wysoko stężonego ekstraktu z Gotu Koli!

7. Oczyszczanie ciała z toksyn

Wąkrota azjatycka od dawna znana jest jako substancja lekko moczopędna i w związku z tym może stymulować wydalanie zbędnych toksyn, soli, wody czy tłuszczu z ciała za pomocą oddawania moczu. Pozwala to ułatwić pracę nerkom i ogólnie usuwać szybciej toksyny z ciała, a zarazem pozwala nam zachować energię i równowagę płynów.

8. Ciśnienie krwi

Badania łączą wąkrotę azjatycką z obniżonym ryzykiem wystąpienia wielu chorób, w tym z zastoinową niewydolnością serca. Roślina ta ma też dobry wpływ na ciśnienie krwi. Dzięki złagodzeniu napięcia w tętnicach oraz naczyniach krwionośnych wąkrota reguluje ciśnienie krwi i ułatwia pracę układu sercowo-naczyniowego. Wydłuża to "cykl życia" serca i zapobiega miażdżycy tętnic, atakom serca czy udarom.

9. Zaburzenia nerwowe

Łagodzący wpływ wąkroty azjatyckiej pozwala zredukować stres i wspomaga zdrowy sen. Dla ludzi cierpiących na dolegliwości takie jak epilepsja czy przedwczesne starzenie regularne przyjmowanie wąkroty może pozytywnie wpłynąć na jakoś ich życia.

10. Popęd płciowy

Istnieją potoczne dowody, że wąkrota była używana celem zwiększenia energii w sypialni. Zwiększone libido jest często efektem ubocznym innych leków ziołowych i wąkrota azjatycka nie jest wyjątkiem. Poza zmniejszaniem zmęczenia mentalnego oraz powiększeniem zapasów energii w ciele, wąkrota może również pomóc ponownie rozpalić twój związek.

Reakcje alergiczna

Na wąkrotę objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem lub pokrzywką skóry. Może również powodować dolegliwości żołądkowe, nudności lub stolec w dziwnym kolorze. Senność jest kolejnym możliwym efektem ubocznym. Objawy te są rzadkie, jednak połączenie związków w wąkrocie jest niecodzienne, więc przed spożyciem należy porozmawiać z lekarzem lub zielarzem.

Jak wybrać najlepszy adaptogen?

Tagi: gotu kola, wąkrota azjatycka