Popularne artykuły

Gotu Kola – 10 niezwykłych korzyści zdrowotnych
Suplementacja

Gotu Kola – 10 niezwykłych korzyści zdrowotnych 

Do korzyści zdrowotnych oferowanych przez gotu kolę zaliczamy między innymi:  przyspieszenie gojenia ran, poprawę stanu zdrowia skóry, zwiększenie zdolności poznawczych, łagodzenie zaburzeń nerwowych o podłożu lękowym, leczenie problemów oddechowych, oczyszczanie organizmu, ochronę serca i wsparcie układu krążenia.


Gotu kola – wąkrota azjatycka

Jest wysoce prawdopodobne, że do tej pory nie miałeś jeszcze styczność z tą niepozorną rośliną. Nic straconego! W poniższym artykuły przedstawimy Ci szereg korzyści zdrowotnych, którymi to mało popularne zioło jest w stanie Cię obdarzyć.

Gotu Kola, lub wąkrota azjatycka,  jest od stuleci wykorzystywana w medycynie tradycyjnej na terenie Indii, Chin oraz Afryki. W literaturze naukowej figuruje natomiast pod łacińską nazwą Centella asiatica. Rośnie ona na obszarach podmokłych, wilgotnych oraz ciepłych (klimat zdecydowanie tropikalny). Kwitnie drobnymi kwiatkami o kolorze białym lub jasnoróżowym. Jednak najważniejszą częścią rośliny są jej liście o charakterystycznym, okrągłym kształcie, przypominającym małe obłoki.

Jak wygląda Gotu Kola
Jak wygląda Gotu Kola

Oprócz zastosowania medycznego, Gotu Kola jest również częstym gościem w kuchni orientalnej. Dodaje się ją do sałatek, zup, robi się z niej wywary do picia.

Łodygi i liście Gotu Kola mogą być użyte samodzielnie jako lekarstwo lub z dodatkiem wyciągu z liści, który charakteryzuje się największym stężeniem wszystkich aktywnych składników w Gotu Kola. Można też zrobić z niej żele, kremy, suplementy kapsułki, maści i inne formy, aby leczyć niemalże każdą dolegliwość, od zaburzeń lękowych do chorób sercowo-naczyniowych. Wysoka koncentracja unikalnych związków triterpenoidowych (znanych również jako saponiny), które można w niej znaleźć, odpowiadają za jej potężne właściwości lecznicze.

Korzyści zdrowotne Gotu Kola

1. Leczenie ran

Liście i łodygi są od dawna stosowane w miejscowym leczeniu skóry. Saponiny i inne związki organiczne znalezione w roślinie stymulują proces gojenia w miejscu powstania ran. Poprzez stymulację przepływu krwi do komórek i chroniąc przed infekcjami, może przyspieszyć proces gojenia i regeneracji uszkodzeń skóry.

Rekomendowany suplement zawierający wysoko standardyzowany ekstrakt z Gotu Koli - Gotu Kola od Apollo Hegemony
Rekomendowany suplement zawierający wysoko standardyzowany ekstrakt z Gotu Koli - Gotu Kola od Apollo Hegemony

2. Zdrowie skóry

Saponiny zawarte w Gotu Kola są szczególnie skuteczne w poprawianiu wyglądu i kondycji skóry. Wiele firm kosmetycznych i farmaceutycznych interesuje się nią ze względu na zdolność do zmniejszania widoczności blizn, redukcji zmarszczek i innych niedoskonałości. W szczególności, hamuje ona akumulację tkanki bliznowatej, dzięki czemu pomaga utrzymać piękną skórę nawet po kontuzji lub operacji. Jej aktywność przeciwutleniająca powodująca zmniejszenie oznak starzenia się skóry jest jednym z powodów, dla których gotu kola staje się tak popularna na zachodzie.

3. Funkcje poznawcze

Badania wykazały bezpośrednią korelację pomiędzy konsumpcją gotu kola a zwiększeniem zdolności poznawczych. Głównym wyjaśnieniem wpływu tej rośliny na mózg jest fakt, że poprawia ona funkcje układu krążenia, dotleniony mózg pracuje efektywniej. Jej właściwości i zdolność do redukowania liczby wolnych rodników sprawiają, że jest często wykorzystywana w medycynie przy produkcji suplementów dla osób w podeszłym wieku. Ponadto, pewne badania dowiodły, ze spowalnia postęp demencji i choroby Alzhaimera.

4. Układ pokarmowy

Tradycyjna medycyna wykorzystuje gotu kola w leczeniu silnego bólu oraz wrzodów żołądka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające liści mogą wyraźnie wpływać na komfort i zdrowie jelita cienkiego oraz jelita grubego.

5. Układ krążenia

Gotu Kola może odgrywać ważną rolę w utrzymaniu układu krążeniowego w dobrej kondycji. Po pierwsze, wyciąg gotu kola może wzmocnić ściany naczyń krwionośnych, które zapobiegają wyciekom krwi i optymalizują układ krążenia. Po drugie, stymuluje przepływ krwi, który zwiększa natlenianie różnych części ciała i ważnych narządowych, zachowując w ten sposób ich funkcję na wysokim poziomie.

6. Zaburzenia lękowe

Choć dokładne właściwości  chemiczne tej rośliny są nadal badane, istnieją znaczące dowody, że gotu kola może mieć pozytywny wpływ na problemy lękowe pacjentów. Badania wykazały, że zmniejszyła częstotliwość i nasilenie ataków lękowych i epizodów w grupie osób, które cierpiały na jakąkolwiek formę GAD (ogólne zaburzenia lękowe).

Relatonic Forte to połączenie aż 6 adaptogenów, w tym wysoko stężonego ekstraktu z Gotu Koli!
Relatonic Forte to połączenie aż 6 adaptogenów, w tym wysoko stężonego ekstraktu z Gotu Koli!

7. Oczyszczanie ciała z toksyn

Wąkrota azjatycka od dawna znana jest jako substancja lekko moczopędna i w związku z tym może stymulować wydalanie zbędnych toksyn, soli, wody czy tłuszczu z ciała za pomocą oddawania moczu. Pozwala to ułatwić pracę nerkom i ogólnie usuwać szybciej toksyny z ciała, a zarazem pozwala nam zachować energię i równowagę płynów.

8. Ciśnienie krwi

Badania łączą wąkrotę azjatycką z obniżonym ryzykiem wystąpienia wielu chorób, w tym z zastoinową niewydolnością serca. Roślina ta ma też dobry wpływ na ciśnienie krwi. Dzięki złagodzeniu napięcia w tętnicach oraz naczyniach krwionośnych wąkrota reguluje ciśnienie krwi i ułatwia pracę układu sercowo-naczyniowego. Wydłuża to "cykl życia" serca i zapobiega miażdżycy tętnic, atakom serca czy udarom.

9. Zaburzenia nerwowe

Łagodzący wpływ wąkroty azjatyckiej pozwala zredukować stres i wspomaga zdrowy sen. Dla ludzi cierpiących na dolegliwości takie jak epilepsja czy przedwczesne starzenie regularne przyjmowanie wąkroty może pozytywnie wpłynąć na jakoś ich życia.

10. Popęd płciowy

Istnieją potoczne dowody, że wąkrota była używana celem zwiększenia energii w sypialni. Zwiększone libido jest często efektem ubocznym innych leków ziołowych i wąkrota azjatycka nie jest wyjątkiem. Poza zmniejszaniem zmęczenia mentalnego oraz powiększeniem zapasów energii w ciele, wąkrota może również pomóc ponownie rozpalić twój związek.

Reakcje alergiczna

Na wąkrotę objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem lub pokrzywką skóry. Może również powodować dolegliwości żołądkowe, nudności lub stolec w dziwnym kolorze. Senność jest kolejnym możliwym efektem ubocznym. Objawy te są rzadkie, jednak połączenie związków w wąkrocie jest niecodzienne, więc przed spożyciem należy porozmawiać z lekarzem lub zielarzem.

Jak wybrać najlepszy adaptogen?

Powiązane artykuły

18 Comments

 1. Jani

  Ale jak prawidłowo stosować np. susz?
  Co znaczy „jedna, dwie łyżki”?
  Stołowe, małe?

  1. Jakub Kola

   Małe – takie do herbaty 🙂

   1. Tomasz

    A jakie są zalecane ilości przy waporyzacji? I czy można łączyć z echinacea? Mam waporyzator i uzywam go codziennie między innymi do waporyzacji echinacea, w w przypadku infekcji nosowo-gardłowych używam też rumianku, eukaliptus i mieta. Teraz gotu kola zasiliła szeregi moich ziół.

    1. Jakub Kola

     Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie

    2. Dagmara

     Witam, czy można stosować z chlorella ?

    3. ewa pytlińska

     Ile dziennie pić szklanek po jednej łyżeczce na lęki, żeby nie za dużo i nie za mało?

     1. Jakub Kola

      Stosowanie suszu bez standaryzacji na ilość substancji aktywnych mija się z celem. Wówczas taki ekstrakt może zawierać 2% a może 20%. Polecamy produkty o potwierdzonej ilości substancji aktywnych: https://www.muscle-zone.pl/adaptogeny/gotu-kola-double-extract-100-kaps
      Niestety nie wiemy jaki rodzaj ekstraktu Pani posiada

     2. Kasia

      2-3 filiznani dziennie po lyzece

 2. Sławek

  Czy mogę przyjmowac z lekiem na nadciśnienie Nebilet? Oczywiście w innych odstępach czasu?Pozdrawiam 🙂

  1. Jakub Kola

   Najlepiej skonsultować to z lekarzem prowadzącym 🙂

 3. PredstaVit – opinie, forum, skład, cena, gdzie kupić? – poznaj3miasto

  […] Gotu Kola: poprawia erekcję i potencję seksualną. […]

 4. Marta

  Na rynku jest masa marek z tym produktem. Który jest najlepszy? Czym sie kierować przy zakupie? (chodzi o suplementację tabletkową)

  1. Jakub Kola

   Ilością glikozydów triterpenowych oraz azjatykozydów. Te pierwsze minimum 20%, a drugie minimum 10%.

 5. Sonia

  Czy gotu kola hamuje apetyt i działa odchudzajaco?

  1. Jakub Kola

   Może wywoływać ograniczenie apetytu, ale nie jest to zbyt spektakularne działanie

 6. Asia

  Czy gotu kola można palić w postaci np. blanta?

  1. Jakub Kola

   Nie mam pojęcia…

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *