Popularne artykuły

Suplementacja witaminy D latem
Suplementacja

Suplementacja witaminy D latem 

Witamina D to nieodłączny element naszego żywienia i suplementacji. Jest ona odpowiedzialna za poprawną pracę naszego organizmu, jak np. układ odpornościowy czy zdrowie kości i zębów. Witaminę tę możemy dostarczyć wraz z dietą (tłuste ryby) bądź syntetyzując ją ze słońca.


Niestety obie te sytuacje wydają się bardzo mało realne i dostępne dla nas – zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej i diecie. Nie spożywamy wystarczającej ilości ryb czy innych pokarmów, aby samym jedzeniem zaspokoić dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

Badania wykazują, że niedobory witaminy D to nie tylko krzywica czy osteoporoza, ale również cukrzyca typu 1 i 2, nowotwory, demencja, choroby autoimmunizacyjne i… stany depresyjne! Witamina D, a raczej jej niedobory, powiązana jest z pogorszeniem samopoczucia, niedoborami energii, ogólną niechęcią do życia i brakiem motywacji. Dlatego też ta witamina jest najczęściej polecana, jeśli chodzi właśnie o suplementację zewnętrzną.

Skąd brać witaminę D?

Witamina D dostępna jest np. w łososiu, tuńczyku, wątróbce wołowej czy jajku. Żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie trzeba by spożywać bardzo duże ilości tych pokarmów, zwłaszcza jeśli już doszło do zbyt niskiego stężenia tej witaminy w organizmie.

Czy jest to możliwe? Pewnie tak, ale warto liczyć się z tym, że nikt z nas nie ma aż tak bogatej diety lub takich preferencji żywieniowych, by bez problemu spożywać takie ilości ryb. Do tego dodajmy wyszukiwanie ich w jak najlepszej jakości oraz dbanie o nieprzekraczanie poziomów metali ciężkich, które niestety w rybach się znajdują.

Witamina D ze słońca

Czy jesteśmy w stanie uzyskać witaminę D ze słońca? Zgodnie z zaleceniami, suplementacja witaminą D3 jest niepotrzebna w okresie letnim, kiedy to słońca mamy dużo. Jak to wygląda w praktyce? Chyba każdy z nas wie, że pogoda latem nie dopisuje tak, jak np. w Hiszpanii czy Włoszech i słońca nie mamy w dużych ilościach. Dodajmy do tego parę innych czynników. Powinniśmy wystawiać się na słońce pomiędzy 12 a 14, mając odkryte co najmniej 75% ciała. Dodatkowo skóra powinna być bez kremów i filtrów przeciwsłonecznych, a nasze oczy nieosłonięte okularami. Ilu z nas tak robi? Najprawdopodobniej 99,9% społeczeństwa nie wykazuje takiego zachowania. Przyczyna jest bardzo prosta – w tych godzinach siedzimy po prostu w pracy.

Suplementacja witaminy D3 latem

Suplementacja witaminą D3 latem powinna być niezbędna u większości z nas. Należy oczywiście zacząć od zbadania jej poziomu (Witamina D3 metabolit 25(OH)) i skonsultować to ze specjalistą bądź lekarzem. Po konsultacji należy podjąć odpowiednie kroki, aby wyrównać jej poziom. Najlepiej, aby poziom 25OH D3 wynosił pomiędzy 50 a 70 ng/ml. Warto pamiętać, że wysoki poziom witaminy D to zdrowy i mocny organizm oraz dobre samopoczucie.

Ile witaminy D3 przyjmować?

Dawkę również należy dobrać ze specjalistą, jednak minimum to 2000 jednostek dziennie (taka ilość powinna utrzymać poziom witaminy D we krwi).

Witamina D3 - wszystko co musisz o niej wiedzieć.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *