Popularne artykuły

Zalety diindolometanu – jaki ma wpływ na poziom estrogenów?
Plotki suplementacyjne

Zalety diindolometanu – jaki ma wpływ na poziom estrogenów? 

Coraz większa liczba korzyści przypisywana jest diindolometanowi (DIM), produktowi trawienia indolo-3-karbinolu. Zalety DIM są badane pod względem jego roli w zapobieganiu raka (m. in. piersi, macicy i jelita grubego). Był on również testowany pod względem zapobiegania łagodnemu przerostowi prostaty oraz leczenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). [1]

Diindolometan jest produktem dimerycznym naturalnie produkowanym podczas trawienia indolo-3-karbinolu (I3C), związku zawartego w warzywach krzyżowych, takich jak brokuły, jarmuż czy brukselka.

I3C został oceniony przez Narodowy Instytut Zdrowia jako środek możliwie zapobiegający chorobom nowotworowym. Instytut ten obecnie sponsoruje badania dotyczące zastosowania I3C w prewencji raka piersi oraz innych korzyści zdrowotnych. [2]

Badania nad I3C spowodowały znaczne zainteresowanie potencjalnymi korzyściami płynącymi z suplementacji diindolometanem. Potrzeba jednak więcej badań żeby ustalić (szczególnie długotrwały) wpływ DIM na nasz organizm.

Wpływ diindolometanu na poziom estrogenów

Szybki przegląd opinii użytkowników DIM pokazuje, że ten suplement jest często używany w stanach związanych z podwyższonym poziomem estrogenów. Wiele suplementów z DIM jest reklamowanych jako produkty pomagające przywrócić zdrowy poziom estrogenów.

Mówi się również, że diindolometan powoduje lepszy metabolizm estrogenów, co może usprawnić utratę wagi i gospodarkę hormonalną, jak również ma właściwości przeciwnowotworowe. DIM również przynosi korzyści dla zdrowia mężczyzn i utrzymuje poziomy testosteronu w normie.

Wpływ DIM na estrogeny DIM + I3C

Udowodniono, że diindolometan poprawia równowagę pomiędzy „dobrymi” formami estrogenów oraz „złymi” formami. Pomaga to zapobiegać podwyższonym poziomom tego hormonu, które mogą doprowadzić do wielu komplikacji związanych z przewagą estrogenów.

Estrogen jest głównym żeńskim hormonem płciowym i jest odpowiedzialny za rozwój funkcji zarówno żeńskiego układu rozrodczego, jak również drugorzędnych cech płciowych.

Mimo że pojęcie „estrogen” jest zwykle używane w taki sposób, że sugeruje odnoszenie się do jednego konkretnego hormonu, określenie to w rzeczywistości ujmuje wiele naturalnie produkowanych hormonów i inne związki, które naśladują strukturę estrogenu.

Różne formy estrogenów

Trzy najbardziej popularne formy estrogenów w organizmie kobiety to estron, estradiol i estriol. Stężenia tych trzech estrogenów różnią się w zależności od wieku: przed menopauzą, większość estrogenów jest produkowana w jajnikach i w 80% jest to estradiol a jedynie w 10% są to kolejno estriol i estron.

Po menopauzie, najobficiej produkowanym estrogenem jest estron i zwykle jest on wytwarzany przez komórki tłuszczowe organizmu.

Metabolizm estrogenu jest niezbędny, aby zapobiegać nadmiarowi estrogenów w organizmie. Bez odpowiedniego metabolizmu, poziom estrogenów we krwi może zostać znacznie podwyższony, ponieważ hormon nie będzie odpowiednio metabolizowany (rozkładany) i wydzielany.

Estrogen jest metabolizowany w wątrobie i ten proces wytwarza cztery główne metabolity: 2-hydroksyestron, 2-hydroxyestradiol, 4-hydroxyestron i 16a-hydroxyestron.

Ostatnie dwa metabolity - 4-hydroxyestron i 16a-hydroxyestron – są uważane za „złe” estrogeny, które mogą odgrywać pewną rolę w rozwoju hormonozależnych nowotworów. Na przykład, kobiety z rakiem piersi zwykle mają podwyższony poziom 16a-hydrxyestronu.

Pozostałe dwa estrogeny - 2-hydroksyestron, 2-hydroxyestradiol – uważa się za „dobre” estrogeny, które wykazują ochronne działanie w organizmie.

Udowodniono, że diindolometan poprawia stan podwyższonego poziomu estrogenów i wyrównuje stosunek „dobrych” i „złych” form tego hormonu. To może powodować wiele korzyści zdrowotnych zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

Wykorzystanie DIM do obniżania poziomu estrogenu

Podwyższony poziom estrogenów u kobiet może powodować wahania nastroju, wypadanie włosów, wzdęcia, tkliwość piersi, zmęczenie i wiele innych objawów. Wiele zmian w trybie życia może wspierać metabolizm i wydzielanie estrogenów, a są to:

 • dieta bogata w błonnik;
 • regularna aktywność fizyczna;
 • wysypianie się;
 • utrata wagi. [3]

Zażywanie suplementów z diindolometanem może pomóc wyrównać podwyższone poziomy tego hormonu. DIM jest używany do obniżania poziomu estrogenów oraz wspiera produkcję ochronnych lub „dobrych” estrogenów.

DIM 100mgNa przykład, zauważono, że suplementacja DIM promuje 2-hydroksylazę, enzym, które pomaga wytworzyć więcej 2-hydroxyestronu oraz 2-hydroxyestradiolu. Zaobserwowano również, że obniża on również produkcję 16a-hydroxyestronu.

Oceny użytkowników suplementów z DIM wskazują, że są oni zadowoleni z jego wpływu na objawy podwyższonego poziomu estrogenu i dominacji estrogenów. Wielu z nich zgłasza spadek wagi, bardziej oczyszczoną skórę i stabilność nastroju, spowodowane suplementacją DIM.

Należy zauważyć, że większość badań związanych z wpływem DIM na metabolizm estrogenów przeprowadzono na zwierzętach. Potrzeba więc więcej badań, aby dokładnie ustalić długoterminowe skutki stosowania DIM.

Korzyści dla mężczyzn

Zalety diindolometanu również dotyczą zapobiegania konwersji testosteronu do estrogenu u mężczyzn. Ten związek działa jak inhibitor aromatazy. Aromataza jest enzymem, który  przekształca testosteron do estrogenu.

Mimo że mężczyźni potrzebują estrogenów do wielu ważnych funkcji w organizmie, wysoki poziom tego hormonu może powodować u mężczyzn wzrost wagi, obniżony popęd seksualny i może doprowadzić do ginekomastii – rozwoju tkanki piersiowej u mężczyzn.

Wielu mężczyzn i kulturystów, którzy zażywają suplementy podwyższające poziom testosteronu, biorą również DIM aby zatrzymać przekształcanie tego dodatkowego testosteronu w estrogen i zapobiec potencjalnym skutkom ubocznym.

Diindolometan na raka

Jako jeden z głównych metabolitów I3C, DIM otrzymał wiele uwagi badaczy w związku z jego potencjałem przeciwnowotworowym.

Naukowcy z Memorial Sloan Kettering Cancer Center zauważyli, że DIM wykazuje przeciwnowotworowe właściwości w eksperymentach laboratoryjnych, a próby na ludziach nie istnieją. Potrzeba więcej badań zanim wpływ DIM na zapobieganie raka u ludzi zostanie w pełni zrozumiany. [4]

Skutki uboczne diindolometanu

Brak badań na ludziach oznacza, że długofalowe efekty diindolometanu pozostają nieznane. Jednakże, podczas badań klinicznych wykazano, że DIM był dobrze tolerowany w dawce 2mg/kg/dzień przez okres 12-tygodniowego badania. [5]

Natural Medicines Comprehensive Database ocenia DIM jako „przypuszczalnie bezpieczny” podczas suplementacji doustnej w dawkach równych do tych zawartych w jedzeniu (2 – 24 mg). Jednakże, w przypadku większości suplementów z DIM, zalecana dawka to ok. 200 mg na dzień.

Natural Medicines oceania krótkotrwałe zażywanie DIM jako „możliwie bezpieczne” przez okres do 12 tygodni. Jednak, zauważa się również, że DIM może być „potencjalnie niebezpieczny” gdy zażywany jest w wysokich dawkach.

Diindolometan może oddziaływać z wieloma lekami na receptę i bez recepty, zwłaszcza tymi, które wpływają na poziom estrogenów.

Stopień, w jakim DIM oddziałuje na estrogeny w organizmie ludzkim jest wciąż przedmiotem badań. Osoby z hormonozależnym rakiem lub inną hormonozależną przypadłością nie powinny stosować DIM bez konsultacji z lekarzem.

Nie bierz DIM jeśli jesteś w ciąży, starasz się o dziecko lub karmisz piersią. Dodatkowo, DIM nie powinien być łączony z środkami antykoncepcyjnymi.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, aby ocenić czy jest to dla ciebie bezpieczne i dowiedzieć się więcej o zaletach diindolometanu i skutkach ubocznych. 

 

Źródła:

 1. Diindolymethane: Professional Monograph. Natural Medicines Therapeutic Research. Reviewed 2013 Feb 10. Updated 2015 Feb 14.
 2. Indole-3-Carbinol: Professional Monograph. Natural Medicines Therapeutic Research. Reviewed 2012 Dec 17. Updated 2015 May 27
 3. Gottfried S. The hormone cure. 2013. Simon & Schuster Canada, Inc.
 4. Memorial Sloan Kettering Cancer. Diindolymethane. About Herbs, Botanicals & Other Products: Herbs. Updated 2012 Apr 26. Accessed 2016 Jan 24.
 5. Del Priore G, Gudipudi DK, Montemarano N, Restivo AM, Malanowska-Stega J, Arslan AA. Oral diindolylmethane (DIM): pilot evaluation of a nonsurgical treatment for cervical dysplasia. Gynecol Oncol. 2010 Mar;116(3):464-7.
 6. Fan S et al. Low Concentrations of Diindolylmethane, a Metabolite of Indole-3-Carbinol, Protects against Oxidative Stress in a BRCA1-Dependent Manner. Cancer Research 69.15 (2009): 6083–6091. PMC. Web. 24 July 2015.
 7. Chinnakannu K et al. Cell Cycle-Dependent Effects of 3,3?-Diindolylmethane on Proliferation and Apoptosis of Prostate Cancer Cells. Journal of Cellular Physiology 219.1 (2009): 94–99. PMC. Web. 24 July 2015.
 8. Dent P. Crosstalk between ERK, AKT, and cell survival. Cancer Biol Ther. 2014 Mar 1;15(3):245-6.
 9. Ye Q, Cai W, Zheng Y, Evers BM, She QB. ERK and AKT signaling cooperate to translationally regulate survivin expression for metastatic progression of colorectal cancer. Oncogene. 2014 Apr 3;33(14):1828-39.
 10. Kandala1 PK, Srivastava SK. Diindolylmethane suppresses ovarian cancer growth and potentiates the effect of cisplatin in tumor mouse model by targeting signal transducer and activator of transcription 3 (STAT3). BMC Med. 2012; 10: 9.
 11. Kula K, Slowikowska-Hilczer J, Walczak-Jedrzejowska R, Kula P, Oszukowska E, Marchlewska K, Wranicz JK. [Physiological significance of estrogens in men–breakthrough in endocrinology]. Endokrynol Pol. 2005 May-Jun;56(3):314-21.
 12. Kula K, Walczak-Jedrzejowska R, S?owikowska-Hilczer J, Wranicz JK, Kula P, Oszukowska E,Marchlewska K. [Important functions of estrogens in men–breakthrough in contemporary medicine]. Przegl Lek. 2005;62(9):908-15.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *