Popularne artykuły

Bylica efektywna przeciwko koronawirusowi?
Healthy Lifestyle

Bylica efektywna przeciwko koronawirusowi? 

Międzynarodowa grupa badawcza jako pierwsza wykazała skuteczność terapii opartej na artemizyninie w stosunku do ciężkiego ostrego zespołu oddechowego wywołanego koronawirusem SARS-CoV-2  na ludzkich liniach komórkowych - w tym na komórkach płuc. Ich wyniki zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.


Leczenie koronawirusa

Niezależnie od coraz większej dostępności szczepionek przeciwko koronawirusowi (COVID-19), nadal potrzebujemy skutecznych i niedrogich metod doraźnego leczenia zakażeń wirusowych. Regularnie podejmuje się kolejne próby z wykorzystaniem kolejnych, stosowanych już leków, jednakże nadal poszukuje się złotego środka w leczeniu covida.

Artemizynina jest jednym z wielu bioaktywnych związków obecnych w roślinie znanej jako Artemisia annua, która jest bardziej znana popularna w naszym kraju pod nazwą bylicy rocznej. Jest obecnie stosowana jako element terapii w leczeniu malarii. Co więcej, jej pochodne, artezunat i artemeter, mają jeszcze lepsze właściwości farmakokinetyczne, dlatego są powszechnie stosowane w różnych kombinowanych terapiach przeciwmalarycznych na całym świecie.

Biorąc pod uwagę znikome skutki uboczne tych substancji przy stosowaniu u ludzi, a także możliwość ogólnoświatowej dystrybucji przy stosunkowo niskich kosztach, leki na bazie artemizyniny wydają się być atrakcyjnym kandydatem jako substancja stosowana do doraźnego leczenia COVID-19.

Potencjał przeciwwirusowy artemizyniny, jej pochodnych i ekstraktów roślinnych został udowodniony dla kilku grup wirusów. Nadal jednak nie jest do końca wiadome, czy będą one rzeczywiście przydatne w leczeniu COVID-19 ze względu na ich nieuchwytny mechanizm działania.

Nowe badanie, prowadzone przez dr Yuyong Zhou z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii i dr Kerry Gilmore z Max Planck Institute for Colloids and Interfaces w Niemczech, miało na celu sprawdzenie, czy wyciągi z Artemisia annua - ale także czyste roztwory artemizyniny, artezunatu i artemeteru – skutecznie hamują aktywność SARS-CoV-2 w warunkach laboratoryjnych.

Różne szczepy, różne linie komórkowe

Początkowo ekstrakty z Artemisia annua i artemizyniną badano pod kątem aktywności przeciwwirusowej przy użyciu testu redukcji płytek w komórkach VeroE6 (jest to szczególny rodzaj linii komórkowej nerek kotawca zielonosiwego). Badania przeprowadzono z użyciem szczepu SARS-CoV-2 wyizolowanego na terenie Niemiec.

Ten krok był podstawą do dalszych eksperymentów, w których trzy ekstrakty Artemisia annua (wraz z czystą, syntetyczną artemizyniną, artezunatem i artemeterem) były badane w celu stworzenia krzywych użytego stężenia ekstraktu do odpowiedzi immunologicznej na wirusa. Tutaj badacze użyli duńskiego szczepu SARS-CoV-2 z Kopenhagi, również w komórkach VeroE6.

Wreszcie, skuteczność wyżej wymienionych ekstraktów i związków przeciwko duńskiemu szczepowi SARS-CoV-2 została potwierdzona przy użyciu Huh7.5 (linia nabłonkowych komórek nowotworowych a) i A549-hACE2 (komórki raka płuc z ekspresją ludzkiego enzymu konwertującego angiotensynę 2).

Skuteczne zahamowanie SARS-CoV-2

Wykazano, że leczenie wszystkimi badanymi ekstraktami i związkami pochodzącymi z bylicy rocznej skutecznie hamowało infekcję SARS-CoV-2 linii komórkowych VeroE6, Huh7.5 i ludzkiego raka płuc A549-hACE2 - bez wyraźnego wpływu rodzaju użytych komórek na obserwowaną skuteczność przeciwwirusową.

W zastosowanych próbach leczenia, artezunat okazał się być najbardziej skuteczny, z zakresem 50% skutecznych stężeń (EC50) pomiędzy 7 a 12 µg/mL. Następnie w relacji dawka/skuteczność był artemeter w zakresie od 53 do 98 µg/mL. Ekstrakty bylicy rocznej były skuteczne przy stężeniu w zakresie od 83 do 260 µg/mL i wreszcie artemizynina w zakresie od 151 do co najmniej 208 µg/mL.

Artemizynina leczy koronawirusa?

W skrócie, badanie to było właściwie pierwszym, które wykazało silną aktywność leczenia opartego na artemizyninie przeciwko różnym typom SARS-CoV-2 w ludzkich liniach komórkowych, w tym w komórkach płuc które często są głównym punktem ataku koronawirusa.

Oczywiście, teraz potrzebujemy badań klinicznych, aby dokładniej ocenić użyteczność tych związków jako potencjalny element terapii przeciwko COVID-19. Mimo to, wyniki tych badań są dość zachęcające i pozwalają pozytywnie patrzeć na poszerzenie metod walki walki z koronawirusem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *