Popularne artykuły

Witamina B3 – pomoc w zapobieganiu i leczeniu jaskry
Suplementacja

Witamina B3 – pomoc w zapobieganiu i leczeniu jaskry 

W tym wpisie odniesiemy się do badań opublikowanych w czasopiśmie Science, w artykule zatytułowanym „Witamina B3 moduluje mitochondrialną lukę i zapobiega jaskrze u myszy w podeszłym wieku”. Artykuł jest dostępny odpłatnie, więc, aby nie narażać Was na niepotrzebny wydatek – postaramy się maksymalnie dokładnie opisać zawarte w nim wnioski.


Jaskra

Jaskra, pomimo tego co się powszechnie sądzi nie jest samodzielną chorobą. Jest to grupa chorób oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, a co za tym idzie pogorszenia lub całkowitej utraty wzroku (zawężenia pola widzenia).

Przyczyny jaskry

Siatkówka jest częścią oka, która tworzy impulsy elektryczne w odpowiedzi na światło pochodzące z  soczewki oka, po stworzeniu tych impulsów siatkówki przesyła je dalej do mózgu przez nerw wzrokowy. Jest to bardzo uproszczona definicja procesu, który umożliwia nam widzenie tego, co dzieje się w otaczającym nas świecie.

Oko jest wypełniona płynem, który jest normalnie odprowadzany za pośrednictwem wyspecjalizowanej sieci komórek zwanych kątem przesączania (czasami zwany kątem drenażu).

W przypadku pacjentów cierpiących na jaskrę, kąt przesączania jest coraz bardziej blokowany, powodując zwiększone ciśnienie w oku. Ten zwiększony nacisk kładzie się cieniem na komórkach zwojowych nerwu wzrokowego i ostatecznie prowadzi do ich śmierci. Występują charakterystyczne objawy w postaci: kół tęczowych i zmniejszenia ostrości widzenia (rozmycie obrazu). W przypadku, kiedy stan ten trwa długo – na nerwie wzrokowym pojawiają się zrosty, które prowadzą do jego deformacji oraz stałych zmian w polu widzenia.

Czego właściwie szukali badacze?

Odpowiedź jest prosta - białek mitochondrialnych. Co ciekawe autorzy zaobserwowali, że (przynajmniej w modelu zwierzęcym, mysim) białka w organelli komórkowej nazywanej mitochondrium (tam właśnie dzieje się magia czyli metabolizm komórkowy) zmieniają się drastycznie we wczesnych stadiach rozwoju jaskry.

Okazało się, że zmian w obrębie białka w mitochondriach były jednymi z pierwszych wykrywalnych zmian komórek siatkówki, które padły ofiarą jaskry, i że zmiany te spowodowały zmniejszenie ilości kilku związków odpowiedzialnych za ochronę komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym ( w tym jeden nazywany - "dinukleotydem nikotynoamid adeniny" lub NAD).

Naukowcy postanowili wykorzystać witaminę B3

Witamina B3 lub Niacyna jest prekursorem tworzenia dinukleotydu nikotynamidowego adeniny. Autorzy badań postawili  hipotezę, że uzupełnianie wody pitnej myszy w tę witaminę, w początkowych fazach rozwoju jaskry, może pomóc zwiększyć poziom NAD i zabezpieczyć oko przed zwyrodnieniem nerwowym (a następnie utratą wzroku).

Co dokładnie zaobserwowali?

Dodawanie witaminy B3 do wody pitnej utrzymywało prawidłowe mitochondrialne poziomy NAD przez okres do 12 miesięcy (w czasie trwania badania), ale nie wpływało bezpośrednio na wewnątrzkomórkowe ciśnienie w oczach (przyczynę jaskry). Ten wynik jest potwierdzeniem, że śmierć komórek nerwowych jest spowodowana brakiem NAD, co wynika ze zwiększonego ciśnienia wewnątrzkomórkowego (a być może z braku skutecznego dostarczania składników odżywczych). Uzupełnianie witaminy B3 przywracało poziom NAD i zapobiegło utracie wzroku.

W skrócie:

Autorzy uzupełnili dietę myszy, które były we wczesnych stadiach rozwoju jaskry o witaminę B3 (przez dodanie jej do wody pitnej). Ta suplementacja przywróciła nierównowagę NAD w mitochondriach komórek nerwowych myszy i chroniła je przed utratą wzroku.

Jest to bardzo obiecujący wynik i wskazuje, że należy rozważyć suplementowanie witaminy B3 u osób cierpiących na jaskrę.

Powiązane artykuły

3 Comments

  1. Szymon

    Niacyna jest na prawdę mocną rzeczą. 500mg wystarczy by poczuć jak działa ta witamina. Stosuję ją ponieważ mam mnóstwo energii po niej i poprawione samopoczucie. Przyznam się, że nie wiedziałem o jej pozytywnym wpływie na nasze oczy ale to mnie tylko utwierdza w przekonaniu, że B3 jest niezwykle istotną witamina.

    Pozdrawiam

  2. Ada

    Jedynie niacyna czy amid kwasu nikotynowego tez będzie miał Takie działanie?

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *