Popularne artykuły

Biotyna – wsparcie nie tylko dla włosów
Vitamin B7 capsule. Pill with biotin. Dietary supplements. 3d illustration
Badania suplementów

Biotyna – wsparcie nie tylko dla włosów 

Witamina B7 znana pod nazwą biotyna, jest to jedna z witamin z grupy B, która jest rozpuszczalna w wodzie. Wyróżnia się ona spośród innych tym, że wytwarzana jest przez florę bakteryjną jelit. Jest ona podstawą do prawidłowej przemiany materii, szczególnie glukozy, co jest niezwykle ważne dla cukrzyków.


Działanie biotyny

Krótko o tym jak działa biotyna: Witamina B7 bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych i w procesie glukoneogenezy. Ma także istotne znaczenie przy metabolizmie leucyny. Obniża ona stężenie glukozy będąc doskonałym preparatem do stosowania przez osoby z cukrzycą typu II. Biotyna działa na wzrost i rozwój organizmu, a także ma duże znaczenie dla odpowiedniego stanu skóry.

Wzór chemiczny biotyny
Wzór chemiczny biotyny

Dawkowanie biotyny

To jak dawkować biotynę zależne jest od tego, w jakim jesteśmy wieku. Zupełnie inne bowiem zapotrzebowanie na B7 ma dziecko, a inne osoba dorosła. I tak ustalone dawki wynoszą dla niemowląt 5 – 6 ug, dla dzieci do 3 roku życia do 8 ug, u dzieci między 4 – 6 rokiem życia 12 ug, między 7 – 9 rokiem życia 20 ug. Jeśli chodzi o młodzież do 18 roku życia jest to dawka 25 ug, zaś dla osób dorosłych 30 ug. Kobiety karmiące powinny przyjmować ok. 35 ug.

Nie można oczywiście zapomnieć o odpowiedniej diecie, która bogata jest między innymi w wątrobę, żółtka jaj, mąkę pełnoziarnistą, szpinak, marchewkę, czy też pomidory. Jeśli jednak tych produktów nie lubimy, flora bakteryjna sama i tak tą witaminę wytwarza, ale jeśli pojawiają się antybiotyki, wówczas może to zostać zaburzone.

Przeczytaj więcej o witaminach z grupy B. 

Niedobór biotyny

Rzadko kiedy zdarza się, by wykazano niedobory witaminy B7, jednak zdarzają się one szczególnie u osób przyjmujących

Biotyna od Apollo Hegemony - aż 5 miligramów biotyny w kapsułce!
Biotyna od Apollo Hegemony - aż 5 miligramów biotyny w kapsułce!

długotrwale antybiotyki, u osób karmionych sztucznie, u chorych z uszkodzoną śluzówką jelita, a także u tych, którzy stosują redukcyjne i ubogie diety. Objawami niedoboru witaminy B7 jest senność i apatia, rozdrażnienie, halucynacje, a nawet i depresja. Mogą pojawić się bóle mięśni, drętwieje dłonie i stopy, wypadają włosy i rozdwajają się paznokcie. Może dochodzić także do częstego zapalenia spojówek.

Nadmiar biotyny

Większe ilości witaminy B7 w organizmie nie przynoszą żadnych skutków ubocznych, gdyż jej większa ilość jest wydalana wraz z moczem i potem. Nie ma więc sensu zażywać jej więcej, niż zaleca producent.

Polecany produkt z biotyną

W zależności od zażywanej dawki należy dobrać taki preparat, którego jedna tabletka odpowiada danej ilości dziennego zapotrzebowania, jakie pacjent musi przyjąć. Biotyna firmy Apollo's Hegemony jest świetnym wyborem. Nie zawiera niepotrzebnych dodatków, które często mają w sobie komercyjne, apteczne produkty. Ten produkt będzie wspierał prawidłowy wzrost włosów, wzmacniał paznokcie oraz poprawiał cerę. Dawka jest odpowiednia i bardzo skuteczna.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *