Wapń – nie tylko dla mocnych kości

Avatar

Wapń jest to pierwiastek będący głównym składnikiem mineralnym, jaki znajduje się w organizmie człowieka, w 99% w kościach i w zębach, pozostała ilość w tkankach miękkich i w płynach ustrojowych. Odpowiednia dieta i suplementacja to podstawa, gdyż jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Działanie

Wapń jest materiałem budulcowym dla kości i dla zębów. Tak ważne jest zażywanie go w odpowiedniej ilości przez dzieci, aby móc zbudować szczytową masę kostną. Im więcej wapnia, tym kości i zęby mocniejsze. Nie łamią się i nie ulegają demineralizacji. Wapń odgrywa także duże znaczenie w prawidłowym działaniu komórek, w prawidłowej przemianie materii, jak również w krzepnięciu krwi i w procesie skurczu mięśni. Wapń bierze udział w budowie hormonów i w działaniu niektórych też enzymów. Zapobiegają nadciśnieniu i pozwalają na prawidłową pracę układu nerwowego.

Dawkowanie

Dla dorosłego człowieka ilość potrzebnego wapnia wynosi 1000 mg na dobę. Zapotrzebowanie na nie wzrasta u dzieci i młodzieży w czasie wzrostu i wtedy potrzebne jest od 800 – 1250 mg wapnia na dobę, a także u osób w podeszłym wieku – 1200 mg na dobę.

Źródłem wapnia są między innymi: mleko i przetwory mleczne i ryby. Trzeba jednak przy tym pamiętać o zażywaniu składników, które pozwalają ten wapń lepiej przyswoić. Jest to między innymi witamina D, gdzie zaleca się przyjmowanie 500 – 1000 mg wapnia i 400 0 2000 jednostek witaminy D.

Niedobór

Niedobór wapnia w organizmie zdarza się niezwykle często, gdyż nasza dieta uboga jest w produkty z dużą ilością wapnia. Jeśli go nie dostarczamy, uwalniany jest on z kości. Prowadzi to między innymi do odwapnienia kości, tym samym są one coraz słabsze i zdecydowanie łatwiej się one łamią. U dzieci może to być przyczyna krzywicy. Niedobór przyczynia się także do osteoporozy, do zaburzeń hormonalnych i hipokalcemi –niewydolność serca i zaburzenia rytmu serca.

Nadmiar

Nadmiar wapnia w organizmie jest praktycznie niemożliwy. U osób z kamicą nerkową zbyt duże ilości przyjmowanego wapnia w postaci suplementów mogą spowodować powstawanie kamieni nerkowych. Ponadto nadmiar, jeśli się zdarzy może wpłynąć na ograniczone wchłanianie cynku, magnezu i żelaza.

Polecany produkt

Dobrym preparatem, zawierającym wapń, jest Cell Strenght firmy Source Naturals. Zawiera dużą ilość wapnia, w odpowiedniej formie. Będzie on wzmacniał kości, struktury komórkowe oraz usprawniał pracę mięśni. Dodatkowo będzie chronić przed nowotworem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *