Wapń – nie tylko dla mocnych kości

Wapń jest to pierwiastek będący głównym składnikiem mineralnym, jaki znajduje się w organizmie człowieka, w 99% w kościach i w zębach, pozostała ilość w tkankach miękkich i w płynach ustrojowych. Odpowiednia dieta i suplementacja to podstawa, gdyż jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Działanie

Wapń jest materiałem budulcowym dla kości i dla zębów. Tak ważne jest zażywanie go w odpowiedniej ilości przez dzieci, aby móc zbudować szczytową masę kostną. Im więcej wapnia, tym kości i zęby mocniejsze. Nie łamią się i nie ulegają demineralizacji. Wapń odgrywa także duże znaczenie w prawidłowym działaniu komórek, w prawidłowej przemianie materii, jak również w krzepnięciu krwi i w procesie skurczu mięśni. Wapń bierze udział w budowie hormonów i w działaniu niektórych też enzymów. Zapobiegają nadciśnieniu i pozwalają na prawidłową pracę układu nerwowego.

Dawkowanie

Dla dorosłego człowieka ilość potrzebnego wapnia wynosi 1000 mg na dobę. Zapotrzebowanie na nie wzrasta u dzieci i młodzieży w czasie wzrostu i wtedy potrzebne jest od 800 – 1250 mg wapnia na dobę, a także u osób w podeszłym wieku – 1200 mg na dobę.

Źródłem wapnia są między innymi: mleko i przetwory mleczne i ryby. Trzeba jednak przy tym pamiętać o zażywaniu składników, które pozwalają ten wapń lepiej przyswoić. Jest to między innymi witamina D, gdzie zaleca się przyjmowanie 500 – 1000 mg wapnia i 400 0 2000 jednostek witaminy D.

Niedobór

Niedobór wapnia w organizmie zdarza się niezwykle często, gdyż nasza dieta uboga jest w produkty z dużą ilością wapnia. Jeśli go nie dostarczamy, uwalniany jest on z kości. Prowadzi to między innymi do odwapnienia kości, tym samym są one coraz słabsze i zdecydowanie łatwiej się one łamią. U dzieci może to być przyczyna krzywicy. Niedobór przyczynia się także do osteoporozy, do zaburzeń hormonalnych i hipokalcemi –niewydolność serca i zaburzenia rytmu serca.

Nadmiar

Nadmiar wapnia w organizmie jest praktycznie niemożliwy. U osób z kamicą nerkową zbyt duże ilości przyjmowanego wapnia w postaci suplementów mogą spowodować powstawanie kamieni nerkowych. Ponadto nadmiar, jeśli się zdarzy może wpłynąć na ograniczone wchłanianie cynku, magnezu i żelaza.

Polecany produkt

Dobrym preparatem, zawierającym wapń, jest Cell Strenght firmy Source Naturals. Zawiera dużą ilość wapnia, w odpowiedniej formie. Będzie on wzmacniał kości, struktury komórkowe oraz usprawniał pracę mięśni. Dodatkowo będzie chronić przed nowotworem!

Tagi: niedobory wapnia, wapń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.