Choroba zwyrodnieniowa stawów a ryzyko śmierci

Avatar

Każdy z nas zapewne wie, iż brak ruchu w codziennym życiu przyczynia się do powstawania wielu chorób, a także zwiększa ryzyko śmierci. Okazuje się, że choroba zwyrodnieniowa stawów, a co za tym idzie właśnie ograniczenie chodzenia, ma ogromny wpływ na to, jak wygląda jakość oraz długość naszego życia. I choć sama choroba nie jest śmiertelna, to brak możliwości bycia aktywnym wpływa znacząco na długość życia. Czym ta choroba jest i czy można uchronić się przed zwiększonym ryzykiem zachorowania?

***

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest to rodzaj zapalenia stawów, które znacząco wpływa na stawy bioder, dłoni, jak również i naszych kolan. Chrząstka między stawami zużywa się zdecydowanie szybciej, a to prowadzi to osłabienia samych kości, które w konsekwencji pod wpływem chodzenia bardzo bolą i uniemożliwiają normalne poruszanie się. Ból, sztywność, obrzęk w stawach. Znajome objawy? Każdy, kto tylko zmaga się z zwyrodnieniowym zapaleniem stawów wie, jak ogromnym to może być problemem i jak znacząco to może wpływać na codzienne życie. Niestety, ale nie ma lekarstwa na to, by chorobę tą pokonać. Można jedynie minimalizować objawy, a więc walczyć z bólem i sztywnością stawów.

Brak chodzenia, a śmiertelność

Osoby, które chodzą mało lub wcale według badań mają największy wskaźnik umieralności, który wynosi blisko 11%. Oprócz tego wpływ ma na to także depresja spowodowana tą chorobą, jak również i mała ilość snu. Jednak wszelkie możliwe badania pokazały, że to właśnie brak snu ma ogromne znaczenie dla stanu zdrowia.

Co więc robić? Na pewno bardzo dobrym wyborem jest wprowadzenie ruchu na tyle, na ile jest to możliwe. Czasami z powodu bólu wolimy nie chodzić, bo wydaje nam się, że takie chodzenie nasila ból i objawy choroby. Nie jest to prawdą! Warto więc wprowadzić aktywność na tyle, by można było poprawić nasz stan zdrowia, a jednocześnie wpłynąć na zmniejszenie ryzyka śmierci.

Podsumowanie

Warto stawiać na ruch, bez względu na to czy jesteśmy chorzy czy też nie. Jest to priorytet i na tym właśnie należy w pełni się skupić. Choć zapalenie stawów jest ciężką i bolesną chorobą, to jednak mimo wszystko warto stawiać na choć minimalną ilość snu, bo może mieć ona ogromne znaczenie dla długości naszego życia.

Tagi: aktywność fizyczna, ruch, stawy, zdrowe stawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *