Czy zielona herbata wspomaga odchudzanie?

Radosław Smolik

Zielona herbata w obiegowych przekonaniach uchodzi za produkt o nieprzeciętnych właściwościach na tle zarówno zdrowotnym, jak i metabolicznym. O ile nie można odmówić jej nietuzinkowych walorów smakowych, to twierdzenie jakoby m.in. wspomagała utratę zbędnych kilogramów jest nieco wątpliwe i wymagałoby weryfikacji w świetle dowodów naukowych. Czy zatem przeświadczenie o zielonej herbacie jako specyfiku wspomagającego odchudzanie, znajduje odzwierciedlenie w literaturze?

Co znajdziemy w zielonej herbacie?                                                                         

Zielona herbata jest naparem z suszonych, niefermentowanych liści herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Wspomniana roślina zawiera setki różnych substancji, przy czym najważniejsze z nich to związki polifenolowe - znane jako katechiny (do 30% suchej masy) oraz kofeina (od 2% do 5% substancji stałych). Najliczniejszą katechiną znajdującą się w zielonej herbacie jest galusan epigallokatechiny (EGCG), której wraz z kofeiną przypisywany jest silny potencjał odchudzający. To właśnie one widnieją bardzo często w składzie różnego rodzaju suplementach diety [1].

Mechanizm działania

Mechanizmem działania mieszaniny EGCG i kofeiny, o którym najwięcej się mówi jest wzrost wydatków energetycznych. W roku 2011 Hursel R i in. opublikowali meta-analizę badań, w której zestawiając dane wyrażone w postaci średniej różnicy w wydatku energii/24 godziny między podawaniem substancji czynnych a placebo, zauważyli, że mieszanina EGCG i kofeiny pozwoliła na zwiększenie wydatków energetycznych o około 100kcal/dzień (przy czym najlepiej wypadło połączenie 1200 mg EGCG i 600 mg kofeiny) [2]. Dokładne dawki i zwiększenie wydatków energetycznych klarownie przedstawia poniższy wykres (pragnę zaznaczyć, że wyniki prezentowane są w kJ/dzień, nie kcal/dzień). Warto zauważyć, że wydaje się, iż to kofeina pełni tutaj przeważające działanie.

 

Istnieją również ograniczone dowody, że EGCG może pomóc podczas diety odchudzającej poprzez opóźnianie tempa opróżniania żołądka i zmniejszanie subiektywnego uczucia głodu. W badaniu Fernandes RC i in. (2018), podaż 752 mg EGCG przedłużyła odczucie nasycenia po posiłku właśnie przez wolniejsze opróżnianie żołądka (efekt był mały, choć statystycznie istotny) [3].

Co należy jednak zaznaczyć - wspomniane prace odnoszą się do przyjmowania galusanu epigallokatechiny i ew. kofeiny, nie picia zielonej herbaty. W filiżance naparu znajdziemy około 100-200 mg EGCG, stąd by osiągnąć dawki stosowane w badaniach, należałoby spożywać kilka filiżanek dziennie [4]. W przypadku kofeiny to mniej więcej 25-45 mg na porcje, więc w tym kontekście byłoby to jeszcze więcej [5].

Czy zielona herbata wspomaga odchudzanie?

W roku 2012 zespół Cochrane opublikował szeroko zakrojoną meta-analizę i systematyczny przegląd badań naukowych nad potencjalnym wpływem odchudzającym zielonej herbaty [1]. Ze względu na poziom niejednorodności w badaniach, prace podzielono na dwie grupy: te prowadzone w Japonii i te prowadzone poza Japonią. Meta-analiza sześciu badań (poza Japonią), które łącznie obejmowały 532 uczestników i trwały ponad 12 tygodni, wykazała bardzo mały, statystycznie nieistotnie większy spadek masy ciała w stosunku do grupy kontrolnej (-0,04 kg) . Osiem badań przeprowadzonych w Japonii zbyt się od siebie różniły aby połączyć je w celu analizy. Utrata wagi wahała się od -0,2 kg do -3,5 kg (1030 uczestników). Jak badacze z Cochrane zaznaczają - jest możliwość, że popełnione zostały błędy w tłumaczeniu prac japońskich, a także wydaje się, że niektóre raporty były niepełne (przykładowo - wielu autorów badań japońskich opisało swoje próby jako "randomizowane", lecz nie zaznaczyło w jaki sposób ową randomizację osiągnięto. Kwestia czy badanie rzeczywiście było randomizowane pozostaje więc wątpliwa).

Badacze z Cochrane wyciągnęli wniosek, że preparaty z zielonej herbaty indukują niewielką, statystycznie nieistotną utratę wagi u osób dorosłych z nadwagą lub otyłością. Co należy zaznaczyć - wiele prób zawartych w tym przeglądzie miało braki metodologiczne, co również wzięto pod uwagę rozważając wyniki tej recenzji.

Podsumowanie

Wyniki szeroko zakrojonej meta-analizy wskazują na znikomy efekt odchudzający zielonej herbaty. Wydaje się, że dopiero przyjmowanie wyższych dawek EGCG i kofeiny mogłoby pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej. Należy niemniej podkreślić, że w kontekście utraty tłuszczu zapasowego istnieją kluczowe aspekty bez których taki zabieg nie skończy się sukcesem. EGCG wraz z kofeiną można potraktować więc wyłącznie jako dodatek.

Tagi: egcg, galusan epigallokatechiny, kofeina, zielona herbata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *