Nocne odchudzanie – właściwości melatoniny

Melatonina - suplement wspierający odchudzanie

Nie od dziś wiadomo, że zdrowy sen jest niezbędny dla efektywnej pracy nad sylwetką. Nie tak dużo jednak mówi się o biochemicznych podstawach właściwości snu dla estetyki sylwetki. Z tego względu przyjrzymy się właściwościom melatoniny, potocznie określanej hormonem snu. Czy melatonina może być efektywnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów?

To pytanie trapiło również naukowców, dzięki czemu możemy przyjrzeć się mechanizmom działania tego hormonu, które mogą przekładać się na kompozycję ciała. Wnioski są interesujące. Sposób działania melatoniny na redukcję tłuszczu jest odmienny od środków stosowanych stricte w tym celu. Nie aktywuje układu adrenergicznego, co jest dość oczywiste, ponieważ zaburzałoby to rytm snu. Nie podnosi także poziomu iryzyny, która jest sygnalizatorem pomiędzy mięśniami a tkanką tłuszczową. Indukuje natomiast „brązowienie” tkanki tłuszczowej.

Czym jest owo brązowienie? Otóż posiadamy dwa rodzaje tkanki tłuszczowej – białą i brunatną. Biała to ta, którą wszystko kojarzymy z szeroką talią i oponkami wokół brzucha, jest ona magazynem energii. Brunatna ma zupełnie inne zadanie, a jest jej w naszym ciele znacznie mniej. Brunatny kolor wynika ze znacznego zagęszczenia mitochondriów w jej komórkach. Jej rolą jest spalanie energii z tkanki białej gdy spada temperatura otoczenia, by rozproszyć energię cieplną i zapewnić nam optymalną temperaturę ciała.

Wykazano to w badaniu na szczurach. Regularne podawanie melatoniny skutkowało przekształcaniem tkanki białej w brunatną, co z kolei powodowało wzrost temperatury ciała, nasilenie termogenezy indukowanej ekspozycją na zimno oraz wzrostem termogenicznych protein – UCP-1 i PGC-1α[1]. Tak więc bez wątpienia melatoninę można nazwać termogenikiem.

Jak pokazują badania na szczurkach, chroniczne podawanie melatoniny zmniejsza efekty starzenia na wzrost poziomu insuliny i leptyny, przy czym zapobiega również przybieraniu masy tłuszczu wisceralnego. Wskazuje to, że suplementacja melatoniną może być świetnym sposobem dla profilaktyki otyłości brzusznej i oporności na insulinę[2].

Mając na uwadze, że nie każdego przekonują badania na gryzoniach, zerknijmy co naukowcy zauważyli w badaniach z udziałem ludzi. Pani Anne Kristine Amstrup wraz z towarzyszami przeprowadziła bardzo ciekawe badanie na kobietach po menopauzie[3]. Próba była podwójnie zaślepiona i kontrolowana placebo. Kobiety biorące udział w badaniu podzielone były na grupy otrzymujące przez rok odpowiednio 1 mg melatoniny, 3 mg lub identycznie wyglądające tabletki placebo. Na początku i na końcu próby przeprowadzono absorpcjometrię rentgenowską, by ocenić skład ciała uczestniczek oraz pobrano próbki krwi, by określić parametry związane z gospodarką cukrową, lipidogram, leptynę i adiponektynę.

Efekty są zdumiewające, ponieważ w grupach przyjmujących melatoninę odnotowano, uwaga, średnio ~7% utratę tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym wzroście ~3,5% masy mięśniowej! Uczestniczki badania nie otrzymały żadnych wytycznych co do stosowania diety czy aktywności fizycznej, zatem można śmiało stwierdzić, że melatonina jest niezależnym czynnikiem wpływającym na rekompozycję sylwetki. Zauważono także zależny od dawki wzrost adiponektyny, która ma zdecydowanie korzystny wpływ na kompozycję ciała i wrażliwość na insulinę.

Melatonina powoduje utratę tłuszczu wraz z przyrostem masy mięśniowej

Podsumowując, melatonina ma znaczący wpływ na metabolizm energetyczny, przez co jej poziom wyraźnie odbija się na kompozycji sylwetki. Właśnie dlatego każdy, kto pragnie zrzucić zbędne kilogramy i odsłonić mięśnie powinien w pierwszej kolejności zadbać o dobry, wydajny sen. Suplementacja melatoniną wydaje się być bardzo atrakcyjną opcja, gdyż może wspomagać odchudzanie przy jednoczesnym korzystnym wpływie na mięśnie oraz z innymi korzyściami dla zdrowia, chociażby redukcją stresu oksydacyjnego. Umiarkowane dawki są dobrze tolerowane i nieszkodliwe, a pomocne mogą być szczególnie u osób zmagających się z niską jakością snu, u osób starszych, czy też na końcowych etapach redukcji.

Tagi: melatonina, odchudzanie, redukcja, rekompozycja, sen