Magnez dla osób starszych

Wraz z wiekiem zmniejsza się nasza aktywność fizyczna, a wraz z nią spożycie pokarmu i płynów - nasze zapotrzebowanie na magnez pozostaje jednak takie samo. Jednocześnie często unika się pokarmów bogatych w magnez, takich jak rośliny strączkowe, ponieważ są one często trudne do strawienia. Może to prowadzić do niedostatecznego spożycia magnezu a tym samym jego niedoborów. Ponadto może to również zwiększać ryzyko chorób takich jak cukrzyca i arytmia serca. Z tego powodu eksperci zalecają, aby osoby starsze zwracały szczególną uwagę na zapewnienie odpowiedniego spożycia magnezu.


Magnez chroni serce

Magnez odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu serca. W kontekście pracy mięśni współpracuje z wapniem, który pomaga stymulować mięśnie, a magnez pomaga je ponownie rozluźnić. Dzięki temu serce może bić regularnie i rytmicznie.

Niedobór magnezu może mieć negatywny wpływ na zdrowie serca i sprzyjać rozwojowi arytmii serca.

Magnez i cukrzyca

U chorych na cukrzycę regulacja poziomu cukru we krwi jest upośledzona, a także zaburzone jest funkcjonowanie nerek, co może prowadzić do utraty większej ilości magnezu z moczem, jeśli poziom cukru we krwi nie jest odpowiednio monitorowany. Może to prowadzić do niedoboru magnezu. Dlatego też cukrzycy muszą zwracać szczególną uwagę na odpowiednie spożycie magnezu.

Rekomendowany suplement zawierający cytrynian magnezu - MZ Store Magnesium Citrate
Rekomendowany suplement zawierający cytrynian magnezu - MZ Store Magnesium Citrate

Magnez a refluks żołądkowy

Długotrwałe leczenie refluksu kwasowego i zgagi specyficznymi lekami (takimi jak inhibitory pompy protonowej np. omeprazol, pantoprazol) wpływa na wchłanianie magnezu i może prowadzić do jego poważnego niedoboru.

Ulotki informacyjne dołączone do opakowania z odpowiednim lekiem zawierają ostrzeżenia w tym zakresie. Dlatego też przy regularnym przyjmowaniu takich leków należy zwracać uwagę na objawy niedoboru magnezu (np. skurcze łydek, nadmiernie spięcie mięśni) i stosować w razie potrzeby wysokiej jakości suplementy z magnezem.

Ważne: Należy stosować produkt zawierający organiczny cytrynian magnezu, dzięki czemu do uwolnienia magnezu nie jest potrzebny kwas żołądkowy. Przez to może być bioabsorbowany bezpośrednio przez organizm, bez strat przez dodatkowe przemiany metaboliczne.

Magnez i dieta

Chociaż magnez jest powszechnie spotykany w wielu produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, jego zawartość jest bardzo zróżnicowana. Rośliny strączkowe i produkty zbożowe mają wysoką zawartość magnezu. Spożywanie żywności przetworzonej przemysłowo i niezrównoważonej diety może również prowadzić do niedoboru magnezu.

Magnez a przewód pokarmowy

Niedobór magnezu może również odgrywać rolę w zaparciach. Jednym z prostych i użytecznych lekarstw na to jest po prostu picie większej ilości wody. W ten sposób zwiększa się objętość wysokowłóknistego pokarmu w jelicie, skłaniając go do dalszego transportu.

Tagi: magnez, magnez dla seniorów, magnez dla starszych, magnez i cukrzyca, magnez i serce, magnez i zgaga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *