Czy zwiększenie poziomu testosteronu może pomóc w utracie tkanki tłuszczowej?

Avatar

Niektórzy mężczyźni uważają, że testosteron może pomóc w utracie tkanki tłuszczowej. Ten hormon odpowiada za niektóre typowo męskie cechy, jednocześnie wspiera wzrost mięśni u obu płci. Większość mężczyzn ma testosteron na normalnym poziomie, jednak niektórzy cierpią na niedobór tego niezwykle ważnego hormonu. Niedobór ten wydaje się predysponować ich do tendencji do nadmiernego przyrostu tłuszczu.

Czym właściwie jest testosteron i gdzie występuje?

Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym. Jest produkowany głównie przez jądra u mężczyzn i jajniki u kobiet. Co daje testosteron?

Główną rolą testosteronu jest promowanie męskich cech, takich jak głębszy głos, wzrost masy mięśniowej, mocniejsze kości oraz owłosienie na twarzy i ciele. Odpowiednie poziomy są również niezbędne do dojrzewania komórek plemników i utrzymania męskiej płodności. Nic dziwnego, że poziom testosteronu jest znacznie wyższy u mężczyzn niż u kobiet. Jednak hormon ten odgrywa także kilka ważnych funkcji u płci pięknej (1).

Jedną z najważniejszych funkcji u obu płci jest utrzymanie masy mięśniowej oraz wspieranie wzrostu mięśni i wytrzymałości kości. Poziom testosteronu jest najwyższy w okresie młodości i niestety spada wraz z wiekiem, częściowo tłumacząc związaną z wiekiem utratę mięśni i kości.Jak testosteron wpływa na mięśnie? Niedobór tego hormonu nie tylko hamuje wzrost, ale również utrudnia ich utrzymanie. Może także sprzyjać przybieraniu na wadze. Testosteron jest podstawowym męskim hormonem płciowym. Wspiera wzrost mięśni, a także inne typowe cechy męskie, takie jak głęboki głos i wzrost włosów na ciele.

Niedobór testosteronu może prowadzić do przyrostu masy ciała

Testosteron wspomaga wzrost mięśni. Jednocześnie może hamować przyrost tkanki tłuszczowej (2, 3, 4). W rezultacie niektórzy mężczyźni z niedoborem testosteronu mają tendencję do przybierania na wadze łatwiej niż ich zdrowi rówieśnicy (5,6). Mięśnie spalają znacznie więcej kalorii niż tkanka tłuszczowa. Brak mięśni naraża zatem ludzi na większe ryzyko spożywania zbyt dużej ilości jedzenia i magazynowania nadmiaru kalorii w postaci tłuszczu (7). W rzeczywistości niektórzy badacze uważają, że zmniejszona masa mięśniowa jest głównym powodem, dla którego niedobór testosteronu prowadzi do przyrostu masy ciała u mężczyzn (8).

Sama otyłość może również tłumić poziom testosteronu. Niski poziom testosteronu zmniejsza masę mięśniową i wydatek kalorii. Z tego powodu niedobór może z czasem sprzyjać przybieraniu na wadze.

Otyłość jest powiązana z niskim poziomem testosteronu

Średnio otyli mężczyźni mają o 30% niższy poziom testosteronu niż ci o normalnej wadze (9). Ponad 70% chorobliwie otyłych mężczyzn cierpi na hipogonadyzm męski lub niedobór testosteronu, zaburzenie charakteryzujące się nienormalnie niskim poziomem tego hormonu. Męski hipogonadyzm może odwrócić się wraz z utratą masy ciała (10). Naukowcy nie są całkowicie pewni, dlaczego poziomy testosteronu są niższe u otyłych mężczyzn, ale większość badań wskazuje na następujące procesy.

Po pierwsze, tłuszcz z brzucha zawiera wysoki poziom enzymu aromatazy, który przekształca testosteron w estrogen, żeński hormon płciowy. To wyjaśnia, dlaczego otyli mężczyźni mają wyższy poziom estrogenu niż mężczyźni o normalnej masie ciała (11).

Po drugie, wysoka aktywność aromatazy i estrogenu zmniejsza produkcję hormonu uwalniającego gonadotropinę (GRH). Brak GRH prowadzi do obniżenia poziomu hormonu luteinizującego, co z kolei zmniejsza produkcję testosteronu (12, 13).

Mówiąc wprost, wydaje się, że nadmiar tłuszczu na brzuchu obniża poziom testosteronu. Otyli mężczyźni mają zwykle niższy poziom tego hormonu niż mężczyźni o normalnej wadze. Większość badań sugeruje, że nadmierny tłuszcz na brzuchu negatywnie wpływa na poziom testoseronu.

Czy suplementy testosteronu powodują utratę wagi?

Termin „suplement testosteronu” może odnosić się do trzech rzeczy: nielegalnych sterydów anabolicznych, terapii zastępczej testosteronem (TRT) i boosterów testosteronu.

Nielegalne sterydy anaboliczne

Syntetyczne sterydy związane z testosteronem są ogólnie znane jako sterydy anaboliczne. Termin może również odnosić się do samego testosteronu. Niektórzy kulturyści niewłaściwie używają sterydów anabolicznych, aby zwiększyć poziom testosteronu powyżej normalnego i przyspieszyć wzrost mięśni. Jednak nadużywanie sterydów anabolicznych jest nielegalne w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych i Polsce (14). Zdrowi mężczyźni z prawidłowym poziomem testosteronu nie powinni przyjmować sterydów anabolicznych w żadnej formie, ponieważ długotrwałe niewłaściwe stosowanie może powodować niepożądane skutki uboczne. Należą do nich: zaburzenia seksualne, zachowania agresywne, problemy z wątrobą i choroby serca (15, 16, 17). W skrajnych przypadkach nadużywanie sterydów może nawet doprowadzić do śmierci.

Niektórzy badacze zauważyli, że nie wszystkie z tych efektów ubocznych dotyczą samego testosteronu, ale raczej jego syntetycznych pochodnych. W rzeczywistości testosteron odgrywa ważną rolę w leczeniu niektórych schorzeń (18). W przypadku potwierdzonego badaniami niedoboru testosteronu stosowana jest terapia zastępcza testosteronem (19). Chociaż terapia zastępcza testosteronem może sprzyjać odchudzaniu u otyłych mężczyzn, niewłaściwe stosowanie sterydów anabolicznych nie jest zalecaną strategią odchudzania.

Nadmierna masa mięśniowa może być trudna do utrzymania na dłuższą metę, a nieużywane mięśnie z czasem zamieniają się w tłuszcz. Niektórzy kulturyści niewłaściwie używają testosteronu lub pokrewnych form syntetycznych. Długotrwałe niewłaściwe użycie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych lub śmierci.

Terapia zastępcza testosteronem

Terapia zastępcza testosteronem jest często przepisywana w leczeniu niedoboru testosteronu (hipogonadyzm) lub innych schorzeń. Leczenie odbywa się pod nadzorem lekarza. Testosteron może być podawany jako suplement, plaster na skórę, krem ​​lub zastrzyk. Istnieją pewne dowody, że terapia zastępcza może prowadzić do utraty masy ciała u otyłych pacjentów z niedoborem testosteronu (20, 21, 22, 23).

W jednym 56-tygodniowym badaniu na 100 otyłych mężczyznach na diecie o obniżonej kaloryczności stwierdzono, że zastrzyki poprawiły utratę masy ciała o 6,4 funta (2,9 kg) w porównaniu z tymi, którzy nie otrzymali żadnego leczenia. Podczas, gdy obie grupy utraciły masę mięśniową, a także masę tłuszczową na diecie niskokalorycznej, testosteron spowodował znaczny odzysk mięśni w okresie utrzymywania masy ciała (24). Prowadzi więc do utraty wagi poprzez wspieranie wzrostu mięśni, co z kolei zwiększa liczbę spalonych kalorii. Może również zmniejszać zmęczenie, zwiększać motywację i przekładać się na większą aktywność fizyczną. Wszystkie te czynniki odgrywają ważną rolę w utracie masy ciała (8, 25).

Należy pamiętać, że badania te badały skutki terapii zastępczej u mężczyzn z niedoborem testosteronu i były prowadzone pod nadzorem lekarza. Nie ma dowodów, że terapia zastępcza powoduje utratę masy ciała u zdrowych mężczyzn z prawidłowym poziomem testosteronu. Terapia zastępcza testosteronem wspomaga zatem odchudzanie u otyłych mężczyzn z niedoborem testosteronu.

Boostery testosteronu

Znane również jako „naturalne suplementy testosteronu”, boostery testosteronu zwiększają naturalną produkcję tego hormonu w organizmie. Te suplementy nie zawierają testosteronu i zwykle są oparte na substancjach roślinnych. Niektóre boostery, takie jak ashwagandha, kwas D-asparaginowy i ekstrakt z nasion kozieradki, mogą podnosić poziom testosteronu i poprawiać wzrost mięśni u mężczyzn z niskim poziomem, chociaż dowody nie są jednoznaczne (26, 27, 28).

Wiele osób deklaruje, że boostery testosteronu przełożyły się u nich na wzrost siły, utratę wagi lub lepsze libido. Brak jednak badań na potwierdzenie tych doniesień. Na przykład Tribulus terrestris, suplement powszechnie sprzedawany jako booster, w świetle badań nie wydaje się być szczególnie skuteczny (29).

Boostery testosteronu zwiększają naturalną produkcję testosteronu w organizmie. Badania sugerują, że niektóre substancje mogą przynieść pewne korzyści mężczyznom z niedoborem tego hormonu.

Jakie są najlepsze boostery testosteronu? Poznaj ranking!

W jaki sposób podnieść testosteron w organizmie?

Główne objawy niedoboru testosteronu obejmują: niskie libido, trudności z utrzymaniem erekcji oraz mniej intensywne orgazmy. Inne objawy to zmęczenie, słaby nastrój i zmniejszona masa mięśniowa. Jeśli podejrzewasz, że masz niski poziom testosteronu, proste badanie krwi może potwierdzić lub wykluczyć niedobór.

Terapia zastępcza jest najskuteczniejszym leczeniem. Jest to jednak kontrowersyjne i wiąże się z ryzykiem oraz korzyściami (30, 31, 32, 33). Na szczęście istnieje kilka sposobów naturalnej poprawy niskiego poziomu testosteronu.

Kilka metod wymieniono poniżej:

  • Trening siłowy: wiele badań pokazuje, że trening siłowy może zwiększyć poziom tego hormonu (34, 35).
  • Weź suplementy witaminy D: Niedobór witaminy D jest związany z niskim poziomem testosteronu. Suplementy mogą pomóc Ci wrócić do hormonalnej normy (36, 37).
  • Zdobądź odpowiedni cynk: niedobór cynku może obniżyć poziomy. Jedz dużo produktów bogatych w cynk, takich jak mięso, orzechy i nasiona, aby znormalizować swoje poziomy (38, 39).
  • Śpij: słaby sen związany jest ze spadkiem testosteronu. W rzeczywistości wystarczająca ilość snu jest jednym z najważniejszych aspektów zdrowego stylu życia (40, 41).
  • Spróbuj ashwagandhy: zioło lecznicze ashwagandha, znane naukowo jako Withania somnifera, może poprawić poziom testosteronu i płodność (26).
  • Zrelaksuj się i zminimalizuj stres: Chroniczny stres podnosi poziom kortyzolu, hormonu, który może tłumić poziom testosteronu. Bezstresowe środowisko życia i pracy oraz relaksująca rozrywka są podstawą zdrowego stylu życia (42).

Oprócz podniesienia poziomu testosteronu powyższe strategie mogą poprawić ogólny stan zdrowia. Niektóre mogą nawet pomóc schudnąć, szczególnie w połączeniu z innymi metodami odchudzania.

Na zakończenie

Odpowiednie poziomy testosteronu są oznaką dobrego zdrowia. Testosteron pomaga utrzymać masę mięśniową, zwiększyć liczbę spalanych kalorii i może zmotywować Cię do pozostania aktywnym fizycznie - co wiąże się z mniejszym ryzykiem przyrostu masy ciała i otyłości.Jeśli podejrzewasz, że masz niedobór, skonsultuj się z lekarzem w celu przeprowadzenia prostego badania krwi.

Możesz także spróbować podnieść swój poziom w naturalny sposób poprzez: utratę tłuszczu z brzucha, trening siłowy, wystarczającą ilość snu lub przyjmując boostery testosteronu, takie jak ashwagandha.

Tagi: boostery testosteronu, najlepsze boostery testosteronu, niski poziom testosteronu, testosteron

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *