Testosteron – geny, czy środowisko?

Mam dla was dwie zagadki. Czy jeżeli mój ojciec był naładowanym testosteronem bykiem, to i ja będę naładowanym testosteronem bykiem? A czy jeżeli mój ojciec był raczej delikatnym facetem o niskim testosteronie, to i ja pójdę w jego ślady? Powszechnie uważa się, że testosteron jest na swój sposób dziedziczny. To znaczy, że po naszych ojcach mamy tendencję do jego wysokiego, lub niskiego poziomu. Okazuje się, że jednak nie do końca.

Badania przeprowadzone pod okiem dr Kesson Magid z Durham University udowodniły, że dużo większy wpływ ma środowisko, w którym się wychowujemy, niż geny przekazane przez naszych ojców.

Przeprowadzono eksperyment, w którym zbadano 359 mężczyzn. Dokładnie odnotowano ich wiek, wzrost, wagę, kondycje fizyczną i poziom testosteronu. Następnie podzielono badanych na pięć grup:

  1. Mężczyźni urodzeni i mieszkający w Bangladeszu.
  2. Mężczyźni urodzeni w Bangladeszu, którzy w dzieciństwie przeprowadzili się do Wielkiej Brytanii.
  3. Mężczyźni urodzeni w Bangladeszu, którzy przeprowadzili się do Wielkiej Brytanii jako dorośli.
  4. Mężczyźni urodzeni w Wielkiej Brytanii, których rodzice pochodzili z Bangladeszu.
  5. Rdzenni europejczycy urodzeni w Wielkiej Brytanii.

Badania wykazały, że mężczyźni z Bangladeszu, którzy wychowali się w Wielkiej Brytanii (druga grupa) odznaczają się znacznie wyższym poziomem testosteronu, niż mężczyźni urodzeni i żyjący w Bangladeszu (pierwsza grupa). Dodatkowo szybciej dojrzewali i byli wyżsi. Wszystko wskazuje na to, że wychowanie w zdrowym i bezpieczniejszym środowisku zapewnia wyższy poziom testosteronu. Ale jak to? A co z prawdziwie męską walką o przeżycie? Nie w tym wypadku. Tutaj chodzi o ilość energii i jak ją organizm wykorzystuje. Jeżeli warunki są ciężkie (głód, choroby itd.) nasze ciało skupia się na przeżyciu. Nie ma nadwyżek energii, ponieważ wszystko idzie albo na wykarmienie organizmu, albo na walkę z chorobami. Za to jeżeli żyjemy w dobrych warunkach nasze ciało ma nadwyżki energii, które może skierować do podwyższenia poziomu testosteronu. Warto jeszcze zaznaczyć, że porównanie grupy czwartej i piątej pokazało, że rasa człowieka też nie ma szczególnego wpływu na poziom omawianego androgenu. Jak tłumaczy doktor Kesson Magid „Jest mało prawdopodobne, by poziom testosteronu u mężczyzn zależał od ich pochodzenia etnicznego lub tego, gdzie żyli jako dorośli. Odzwierciedla on za to warunki, w jakich żyli jako dzieci”.

Niski poziom testosteronu źle wpływa na organizm. Brakuje wtedy energii, zmniejszony jest popęd seksualny i występują problemy z erekcją. Jest też więcej problemów z tym związanych, ale ten temat był już obszerniej omówiony na tym blogu. Problem w tym, że za wysoki poziom testosteronu też nie jest dobry. Wprawdzie zwiększa się masa mięśniowa, ale też wzrasta poziom agresji i ryzyko zachorowania na raka prostaty. Tak źle, tak niedobrze. Więc co zrobić? Jak zwykle – celować w złoty środek.

Najlepsze środki na podniesienie poziomu testosteronu!

Tagi: geny, libido, testosteron

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *