Popularne artykuły

Eurycoma longifolia – naturalny booster testosteronu
Suplementacja

Eurycoma longifolia – naturalny booster testosteronu 

Eurycoma longifolia jest to roślina znana również jako Longjack, malezyjski żeń-szeń czy Tongkat Ali, która zyskała sławę jako symbol „męskiego ego” oraz siły wśród malezyjskich mężczyzn, ponieważ wpływa pozytywnie na libido, potencje oraz sprawność seksualną[1].


Niektóre części tej  rośliny są tradycyjnie wykorzystywane jako środek przeciwmalaryczny, afrodyzjak, lek przeciwcukrzycowy, przeciwbakteryjny i przeciwgorączkowy. Właściwości te zostały udowodnione naukowo [2]. Co więcej, uważa się, że związki zawarte w korzeniu tej rośliny mają działanie podnoszące libido  i testosteron. Dlatego też Eurycoma longifolia można znaleźć w wielu produktach reklamowanych jako środki pobudzające produkcję testosteronu.

Eurycoma longifolia longjack a niski testosteron

Istnieje wiele badań przeprowadzonych na zwierzętach (głównie przy użyciu szczurzych modeli) pokazujących, że suplementacja Eurycoma longifolia (Longjack) zwiększa motywację i wydajność seksualną [3-6, 13-16], w tym zwiększa stężenie testosteronu w surowicy [7]. Wydaje się, że Eurycoma longifolia wytwarza, zależnie od dawki, nawracający i znaczący wzrost odcinków odruchów penisa i zwiększa częstotliwość erekcji [15,17]. Istnieją jednak pewne badania, które nie wykazały znaczącej poprawy poziomów testosteronu u szczurów po suplementacji Eurycoma longifolia Jack [8].

Jedno, stosunkowo niedawno, przeprowadzone badanie na szczurach, za które odpowiedzialny był Salomon i jego współpracownicy [10] badało efekty pobudzające (afrodyzjakalne) Eurycoma longifolia Jack (Longjack). Ponieważ poprzednie badania były ograniczone do niewielkiej liczby parametrów spermy lub stężenia testosteronu, Solomon i inni badali efekty in vivo Eurycoma longifolia Jack (Longjack) dotyczące masy ciała i narządu, jak również funkcjonalne parametry spermy pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności w zarządzaniu niepłodność męska. Po 14 dniach od rozpoczęcia podawania badacze ważyli organy i mięśnie oraz ocenili stężenie testosteronu, stężenie plemników i potencjał błony mitochondrialnej.

Nie stwierdzono zmian w masie organów, stężenie testosteronu wzrosło o 30,2% (p = 0,0544), odnotowano zwiększenie masy mięśniowej, ale nie znaczące, stężenie plemników, ruchliwość i witalność wzrosły znacząco, potencjał błony mitochondrialnej poprawił się o 25,1% (P = 0,0765). Bin-Seng Low i wsp. [19] odnotowali również wzrost poziomu testosteronu w osoczu, gdy samce szczurów karmiono 25 mg / kg ekstraktu Eurycoma longifolia. W porównaniu z placebo znacząca różnica poziomów testosteronu była widoczna w dniu 26 (p <0,05) i dniu 52 (P <0,01), ale nie w dniu 104 [19]. W przeciwieństwie do tego, poziom estrogenów w osoczu był znacznie niższy niż stężenia nietraktowanego [19].

Badania kliniczne Eurycoma Longifolia (longjack)

Jedyne badania dotyczące ludzi dostępne w internecie były przeprowadzone na osobach z  hipogonadyzmem (zmniejszona aktywność funkcjonalna w jądrach). 76 mężczyzn otrzymało 200 mg standardowego rozpuszczalnego w wodzie ekstraktu Eurycoma longifolia (Longjack) przez 1 miesiąc. Wyniki wykazują, że leczenie pacjentów z hipogonadyzmem ekstraktem Eurycoma longifolia znacznie (P <0,0001) poprawiło wyniki badanych mężczyzn pod kątem opóźnienia procesów starzenia, a także stężenia testosteronu w surowicy [9]. Co ciekawe, ostatnie badanie [23] przeprowadzone na zdrowych mężczyznach, którzy otrzymali 200 mg Eurycoma longifolia i 100 mg Polygonum minus spowodowało zwiększenie całkowitego testosteronu (10,36%), ale spadek poziomu wolnego testosteronu (aktywnego testosteronu). Co sugeruje, że te dwa związki (same lub w połączeniu) mogą również zwiększyć globulinę wiążącą hormon płciowy lub zwiększony metabolizm i rozkład wolnego testosteronu. Kiedy pacjenci cierpiący na bezpłodność otrzymali 200 mg ekstraktu Eurycoma longifolia dziennie przez 9 miesięcy, poprawiła się jakość spermy, co umożliwiło 11 (14,7%) spontanicznych ciąż [11].

Eurycoma Longjack wydaje się zwiększać poziom testosteronu u szczurów z hipogonadyzmem (lub klinicznymi objawami hipogonadyzmu). Brakuje badań dotyczących zdrowych szczurów. Jedyne dowody na ludziach są również u osób z hipogonadyzmem, inne badania, które twierdzą, że zwiększa on stężenia testosteronu u zdrowych ludzi nie są dostępne online, są krótkie i mają wątpliwą jakość.

Według WebMD.com [12]: "Niektóre substancje chemiczne wydają się wpływać na to jak organizm wytwarzają testosteron hormonalny. Badania na zwierzętach i ludziach sugerują, że Eurycoma longifolia może zwiększać poziom testosteronu w organizmie". Jednakże istnieje możliwość, że Eurycoma longifolia może działać tylko wtedy, gdy występuje niedobór testosteronu, ponieważ suplementacja Eurycoma longifolia normalnym szczurom samcom nie zwiększyła poziomu testosteronu[3].

Eurycoma longifolia redukcja estrogenu podczas stosowania testosteronu

W przypadku samic szczurów, którym wstrzyknięto testosteron, co prowadzi do nieregularności cyklu rujowego, co z kolei wpływa na czynność jajników, 50 mg / kg standaryzowanego ekstraktu quassinoid bogate (TAF 273) korzenia Eurycoma było w stanie wpłynąć pozytywnie na stan pęcherzyków [ 26]. Wydaje się, że silne działanie antyestrogenne Eurycoma (szczególnie kwasycynoid Eurycomanone) było w stanie złagodzić negatywne skutki wstrzyknięcia testosteronu [26].

Wpływ eurycoma longifolia na stres

Wydaje się, że codzienna suplementacja ekstraktem tongkat ali obniża poziom kortyzolu (odnotowano zmniejszenie stężenia kortyzolu o 16% i zwiększenie stężenia testosteronu o 37%) [24]. W grupie leczonej tą substancją zarejestrowano znaczną poprawę (zmniejszenie) napięcia (-11%), gniewu (-12%) i nieporozumień (-15%) w porównaniu z placebo [24].

Rekomendowane dawkowanie Eurycoma longifolia

Dawkowanie Eurycoma longifolia zazwyczaj zaleca się podawać ludziom (głównie mężczyźni) w dawce od 200 do 400 mg dziennie, [3]. Obliczone dopuszczalne dzienne spożycie wynosi do 1,2 g / 60 kg osoby dorosłej / dobę [21]. Jednakże raporty toksykologiczne są niekompletne i niewystarczające do wykazania długoterminowego bezpieczeństwa lub przewidywania dopuszczalnego dziennego spożycia [21].

Potencjalne skutki uboczne Eurycoma longifolia

Chociaż prowadzono badania dotyczące toksyczności i oceny bezpieczeństwa, nadal nie ma wystarczających informacji, aby wiedzieć, czy Eurycoma longifolia jest  w pełni bezpieczna. Ostatnie badania na zwierzętach wykazały, że Eurycoma longifolia wydaje się być bezpiecznym sposobem leczenia niepłodności męskiej i związanymi ze starzeniem problemów [10].
Wyniki jednego z ostatnich badań in vitro [18] wskazują, że ekstrakt Eurycoma longifolia nie wpływa szkodliwie na funkcje plemników w stężeniach stosowanych terapeutycznie. Jednakże, w bardzo dużych dawkach, mogą mieć szkodliwe działanie in vitro [18]. 600 mg / kg białka Eurycoma longifolia nie powodowało żadnych niekorzystnych skutków w badaniu klinicznym przeprowadzonym na ludziach [20].
Ostatnie badania [22] wykazały, że Eurycoma longifolia może być bezpieczną alternatywą dla terapii zastępczej testosteronem. Inne bardzo świeże badanie [23] przeprowadzone na zdrowych mężczyznach nie wykazały żadnych zmian w wątrobie i nerkach po suplementacji 300 mg kombinacji Eurycoma longifolia i Polygonum minus przez 12 tygodni. U szczurów stwierdzono, że LD50 w przypadku Eurycoma przekracza 5000 mg / kg [25].

________________________________________________________________________________________________________________________

Powiązane artykuły

5 Comments

 1. Grzegorz

  Witam. Przymierzam się do pierwszego cyklu na SARM. Jeszcze nie zdecydowałem jakiego konkretnego preparatu użyję, myślę żeby zacząć od ostaryny ale może zdecyduję się na inny. Myślę też o odbloku po cyklu i tu pytanie : czy sam tribulus, czy w kombinacji z tongkat, czy dołożyć jeszcze DAA ?

  1. Jakub Kola

   DAA odpuściłbym. Pytanie co do zasadności „odbloku” dadzą wyniki z laboratorium pod koniec cyklu (testosteron, lh, fsh).

 2. Bartosz

  O jakiej porze dnia najlepiej przyjmować ?

  1. Jakub Kola

   1 kaps 2x dziennie np po śniadaniu i po obiedzie

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *