Eurycoma longifolia – naturalny booster testosteronu

Eurycoma longifolia jest to roślina znana również jako Longjack, malezyjski żeń-szeń czy Tongkat Ali, która zyskała sławę jako symbol „męskiego ego” oraz siły wśród malezyjskich mężczyzn, ponieważ wpływa pozytywnie na libido, potencje oraz sprawność seksualną[1].


Niektóre części tej  rośliny są tradycyjnie wykorzystywane jako środek przeciwmalaryczny, afrodyzjak, lek przeciwcukrzycowy, przeciwbakteryjny i przeciwgorączkowy. Właściwości te zostały udowodnione naukowo [2]. Co więcej, uważa się, że związki zawarte w korzeniu tej rośliny mają działanie podnoszące libido  i testosteron. Dlatego też Eurycoma longifolia można znaleźć w wielu produktach reklamowanych jako środki pobudzające produkcję testosteronu.

Eurycoma longifolia longjack a niski testosteron

Istnieje wiele badań przeprowadzonych na zwierzętach (głównie przy użyciu szczurzych modeli) pokazujących, że suplementacja Eurycoma longifolia (Longjack) zwiększa motywację i wydajność seksualną [3-6, 13-16], w tym zwiększa stężenie testosteronu w surowicy [7]. Wydaje się, że Eurycoma longifolia wytwarza, zależnie od dawki, nawracający i znaczący wzrost odcinków odruchów penisa i zwiększa częstotliwość erekcji [15,17]. Istnieją jednak pewne badania, które nie wykazały znaczącej poprawy poziomów testosteronu u szczurów po suplementacji Eurycoma longifolia Jack [8].

Jedno, stosunkowo niedawno, przeprowadzone badanie na szczurach, za które odpowiedzialny był Salomon i jego współpracownicy [10] badało efekty pobudzające (afrodyzjakalne) Eurycoma longifolia Jack (Longjack). Ponieważ poprzednie badania były ograniczone do niewielkiej liczby parametrów spermy lub stężenia testosteronu, Solomon i inni badali efekty in vivo Eurycoma longifolia Jack (Longjack) dotyczące masy ciała i narządu, jak również funkcjonalne parametry spermy pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności w zarządzaniu niepłodność męska. Po 14 dniach od rozpoczęcia podawania badacze ważyli organy i mięśnie oraz ocenili stężenie testosteronu, stężenie plemników i potencjał błony mitochondrialnej.

Nie stwierdzono zmian w masie organów, stężenie testosteronu wzrosło o 30,2% (p = 0,0544), odnotowano zwiększenie masy mięśniowej, ale nie znaczące, stężenie plemników, ruchliwość i witalność wzrosły znacząco, potencjał błony mitochondrialnej poprawił się o 25,1% (P = 0,0765). Bin-Seng Low i wsp. [19] odnotowali również wzrost poziomu testosteronu w osoczu, gdy samce szczurów karmiono 25 mg / kg ekstraktu Eurycoma longifolia. W porównaniu z placebo znacząca różnica poziomów testosteronu była widoczna w dniu 26 (p <0,05) i dniu 52 (P <0,01), ale nie w dniu 104 [19]. W przeciwieństwie do tego, poziom estrogenów w osoczu był znacznie niższy niż stężenia nietraktowanego [19].

Badania kliniczne Eurycoma Longifolia (longjack)

Jedyne badania dotyczące ludzi dostępne w internecie były przeprowadzone na osobach z  hipogonadyzmem (zmniejszona aktywność funkcjonalna w jądrach). 76 mężczyzn otrzymało 200 mg standardowego rozpuszczalnego w wodzie ekstraktu Eurycoma longifolia (Longjack) przez 1 miesiąc. Wyniki wykazują, że leczenie pacjentów z hipogonadyzmem ekstraktem Eurycoma longifolia znacznie (P <0,0001) poprawiło wyniki badanych mężczyzn pod kątem opóźnienia procesów starzenia, a także stężenia testosteronu w surowicy [9]. Co ciekawe, ostatnie badanie [23] przeprowadzone na zdrowych mężczyznach, którzy otrzymali 200 mg Eurycoma longifolia i 100 mg Polygonum minus spowodowało zwiększenie całkowitego testosteronu (10,36%), ale spadek poziomu wolnego testosteronu (aktywnego testosteronu). Co sugeruje, że te dwa związki (same lub w połączeniu) mogą również zwiększyć globulinę wiążącą hormon płciowy lub zwiększony metabolizm i rozkład wolnego testosteronu. Kiedy pacjenci cierpiący na bezpłodność otrzymali 200 mg ekstraktu Eurycoma longifolia dziennie przez 9 miesięcy, poprawiła się jakość spermy, co umożliwiło 11 (14,7%) spontanicznych ciąż [11].

Eurycoma Longjack wydaje się zwiększać poziom testosteronu u szczurów z hipogonadyzmem (lub klinicznymi objawami hipogonadyzmu). Brakuje badań dotyczących zdrowych szczurów. Jedyne dowody na ludziach są również u osób z hipogonadyzmem, inne badania, które twierdzą, że zwiększa on stężenia testosteronu u zdrowych ludzi nie są dostępne online, są krótkie i mają wątpliwą jakość.

Według WebMD.com [12]: "Niektóre substancje chemiczne wydają się wpływać na to jak organizm wytwarzają testosteron hormonalny. Badania na zwierzętach i ludziach sugerują, że Eurycoma longifolia może zwiększać poziom testosteronu w organizmie". Jednakże istnieje możliwość, że Eurycoma longifolia może działać tylko wtedy, gdy występuje niedobór testosteronu, ponieważ suplementacja Eurycoma longifolia normalnym szczurom samcom nie zwiększyła poziomu testosteronu[3].

Eurycoma longifolia redukcja estrogenu podczas stosowania testosteronu

W przypadku samic szczurów, którym wstrzyknięto testosteron, co prowadzi do nieregularności cyklu rujowego, co z kolei wpływa na czynność jajników, 50 mg / kg standaryzowanego ekstraktu quassinoid bogate (TAF 273) korzenia Eurycoma było w stanie wpłynąć pozytywnie na stan pęcherzyków [ 26]. Wydaje się, że silne działanie antyestrogenne Eurycoma (szczególnie kwasycynoid Eurycomanone) było w stanie złagodzić negatywne skutki wstrzyknięcia testosteronu [26].

Wpływ eurycoma longifolia na stres

Wydaje się, że codzienna suplementacja ekstraktem tongkat ali obniża poziom kortyzolu (odnotowano zmniejszenie stężenia kortyzolu o 16% i zwiększenie stężenia testosteronu o 37%) [24]. W grupie leczonej tą substancją zarejestrowano znaczną poprawę (zmniejszenie) napięcia (-11%), gniewu (-12%) i nieporozumień (-15%) w porównaniu z placebo [24].

Rekomendowane dawkowanie Eurycoma longifolia

Dawkowanie Eurycoma longifolia zazwyczaj zaleca się podawać ludziom (głównie mężczyźni) w dawce od 200 do 400 mg dziennie, [3]. Obliczone dopuszczalne dzienne spożycie wynosi do 1,2 g / 60 kg osoby dorosłej / dobę [21]. Jednakże raporty toksykologiczne są niekompletne i niewystarczające do wykazania długoterminowego bezpieczeństwa lub przewidywania dopuszczalnego dziennego spożycia [21].

Potencjalne skutki uboczne Eurycoma longifolia

Chociaż prowadzono badania dotyczące toksyczności i oceny bezpieczeństwa, nadal nie ma wystarczających informacji, aby wiedzieć, czy Eurycoma longifolia jest  w pełni bezpieczna. Ostatnie badania na zwierzętach wykazały, że Eurycoma longifolia wydaje się być bezpiecznym sposobem leczenia niepłodności męskiej i związanymi ze starzeniem problemów [10].
Wyniki jednego z ostatnich badań in vitro [18] wskazują, że ekstrakt Eurycoma longifolia nie wpływa szkodliwie na funkcje plemników w stężeniach stosowanych terapeutycznie. Jednakże, w bardzo dużych dawkach, mogą mieć szkodliwe działanie in vitro [18]. 600 mg / kg białka Eurycoma longifolia nie powodowało żadnych niekorzystnych skutków w badaniu klinicznym przeprowadzonym na ludziach [20].
Ostatnie badania [22] wykazały, że Eurycoma longifolia może być bezpieczną alternatywą dla terapii zastępczej testosteronem. Inne bardzo świeże badanie [23] przeprowadzone na zdrowych mężczyznach nie wykazały żadnych zmian w wątrobie i nerkach po suplementacji 300 mg kombinacji Eurycoma longifolia i Polygonum minus przez 12 tygodni. U szczurów stwierdzono, że LD50 w przypadku Eurycoma przekracza 5000 mg / kg [25].

________________________________________________________________________________________________________________________

Tagi: booster testosteronu, eurycoma longifolia, libido, testosteron

5 komentarzy

  1. Witam. Przymierzam się do pierwszego cyklu na SARM. Jeszcze nie zdecydowałem jakiego konkretnego preparatu użyję, myślę żeby zacząć od ostaryny ale może zdecyduję się na inny. Myślę też o odbloku po cyklu i tu pytanie : czy sam tribulus, czy w kombinacji z tongkat, czy dołożyć jeszcze DAA ?

  2. O jakiej porze dnia najlepiej przyjmować ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *