ATD – pogromca estrogenów

Myśl o estrogenowych skutkach ubocznych przyprawia o dreszcze każdego mężczyznę. Wysoki poziom estrogenu to zły znak. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż zakres działania estrogenów na męski organizm jest niezwykle szeroki, a efekty ich nadmiernej aktywności są wyjątkowo dokuczliwe i ciężkie do odwrócenia. Warto zatem przyjrzeć się bliżej sposobom na kontrolę tego potencjalnie szkodliwego czynnika.

Czym są estrogeny?

Są to hormony steroidowe, najczęściej określane jako kobiece. Nie jest to do końca prawdą, gdyż odgrywają one ważną rolę także w zdrowiu mężczyzny. Ich synteza zachodzi głównie pod wpływem konwersji z androgenów, takich jak testosteron czy androstendion w reakcji z enzymem – aromatazą. Swoje działanie wywołują przez aktywację specyficznych dla siebie jądrowych receptorów estrogenowych tworząc czynniki transkrypcyjne i inicjując syntezę odpowiednich białek.

Nadmierne stężenia estradiolu i innych estrogenów mogą powodować szereg przykrych dolegliwości.

Najbardziej dokuczliwe są efekty wizualne nadmiernej aromatyzacji, które nie sprzyjają estetycznej prezencji. Charakterystyczne dla wysokich estrogenów są zmiany skórne, objawiające się obfitym trądzikiem i wysoką aktywnością gruczołów łojowych w tkance skórnej. Nasilona retencja wody podskórnej także estetyce sylwetki nieATD Plus sprzyja, gdyż powoduje „zamglenie” szczegółów rysujących się na wysportowanym ciele, maskując efekty ciężkiej pracy wykonanej na treningach. Najbardziej brutalnym skutkiem wysokich stężeń estrogenów utrzymujących się przez dłuższy czas jest ginekomastia, czyli przerost gruczołów sutkowych. Dolegliwość ta sprawia, że męska klatka piersiowa wizualnie zaczyna przypominać kobiece piersi, a zaawansowane stadium leczone jest jedynie przy pomocy interwencji chirurgicznej. Mimo tego, że prawdopodobnie każdy mężczyzna chciałby mieć piersi na wyciągnięcie ręki, to lepiej by nie były one własne.

W aspekcie sportowym niesprzyjający może być również wpływ estrogenów na spowolnienie redukcji tkanki tłuszczowej, szczególnie w pewnych charakterystycznych miejscach, takich jak uda czy pośladki. Popularnym zabiegiem jest obniżanie poziomu estrogenów szczególnie w okresie ukierunkowanym na redukcję tłuszczu zapasowego.

Poza aspektem wizualnym, cierpieć może także psychika. Wysokie estrogeny u mężczyzny powodować mogą spadek popędu seksualnego oraz zaburzenia erekcji, powodując dyskomfort podczas intymnych sytuacji. Obniżyć się może także energia życiowa i ogólny nastrój, co przy jednoczesnym wzroście emocjonalności prowadzi do wahań nastroju i gorszego funkcjonowania na co dzień.

Czym jest ATD i w jaki sposób działa na organizm?

ATD, znany też jako 1,4,6-androstatriene-3,17-dione jest nieodwracalnym (suicidal) inhibitorem aromatazy[1]. Oznacza to, że po przyłączeniu do cząsteczki aromatazy dezaktywuje ją bez możliwości przywrócenia do funkcjonalności. Mechanizm ten jest analogiczny do działania exemestanu (Symex, Etadron), jednego z najpopularniejszych środków tego typu, cieszącego się ogromnym uznaniem szczególnie wśród kulturystów stosujących doping aromatyzującymi sterydami anaboliczno-androgennymi.

Bardzo korzystny jest brak efektu „odbicia”, charakterystyczny dla odwracalnych AI, takich jak letrozol czy anastrozol. Dzięki temu ograniczamy prawdopodobieństwo nasilenia estrogenowych efektów po zakończeniu kuracji.

Ze względu na zahamowanie przekształcania testosteronu, kuracja ATDmoże potencjalnie spowodować wzrost tego androgennego hormonu, szczególnie w przypadku zaburzonej proporcji testosteron-estradiol. Wpływ stosowania ATDna zwiększoną sekrecję testosteronu i hormonu luteinizującego wykazano w badaniach na rezusach[2]. Jak się okazuje, ATDmoże oszczędzać testosteron nie tylko przez hamowanie jego aromatyzacji, ale też przez zmniejszenie jego redukcji do DHT[3]. ATDjest także chętnie wykorzystywane w trakcie post-cycle therapy, by wspomóc powrót organizmu do homeostazy.

ATDjest bardzo atrakcyjnym środkiem dla sportowców korzystających z dopingu hormonalnego, szczególnie testosteronu. Spekuluje się, że hamowanie aromatyzacji przez ATDmoże zmniejszać zachowania impulsywne u osób stosujących zwiększone dawki testosteronu[4]. Utrzymywanie optymalnych stężeń estradiolu i estronu w trakcie cyklu przełożyć się może także na sprawniejsze uzyskiwanie efektów sportowych oraz utrzymanie wyższej jakości sylwetki, dzięki mniejszej retencji wody i sprawniejszej redukcji tłuszczu.

Do suplementacji ATD warto podejść z rozsądkiem, uwzględniając pewne zasady bezpieczeństwa.

Należy pamiętać, że o ile nadmiar estrogenów jest szkodliwy, to ich niedobór także nie będzie nam sprzyjał. Dlatego ważne jest wykonywanie odpowiednich badań (poziom estradiolu we krwi) w trakcie kuracji, by precyzyjnie dobierać dawkowanie i osiągać maksimum korzyści, jakie oferuje ten środek. Gdy nadmiernie obniżymy estradiol spodziewać się możemy dolegliwości ze strony kości i stawów, gorszego samopoczucia oraz niższego libido. Ze względu na anaboliczne właściwości estradiolu, jego niedobór może także spowalniać efekty treningu siłowego ukierunkowanego na rozwój muskulatury.

Ważną informacją szczególnie dla zawodowych sportowców jest to, że stosowanie ATDmoże skutkować pozytywnym wynikiem kontroli antydopingowej z próbki moczu, wskazując na boldenon i jego metabolity[5].

Podsumowując, ATDjest środkiem wartym uwagi osób, które zmagają się z nadmierną aromatyzacją androgenów, szczególnie w trakcie cyklów sterydowych, gdy suplementy takie jak cynk, czy resweratrol mogą nie być wystarczające. Pozwala zachować wyższą jakość skóry, lepsze samopoczucie, bardziej estetyczną sylwetkę oraz wpłynąć na sprawniejsze postępy rozwoju ciała, nie powodując przy tym efektu „odbicia” charakterystycznego dla innych środków hamujących aktywność aromatazy.

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________

Tagi: atd, estrogen, ginekomastia, symex