Redukcja u kobiet

Aleksandra

Wiele osób, nie tylko kobiet, nie wie jak rozpocząć swoją pierwszą redukcję. Nadmierna ilość aerobów czy treningu cardio, zbyt mała podaż kalorii... To tylko niektóre z czynników, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu, źle wpłynąć na metabolizm, a nawet narobić zamieszania w gospodarce hormonalnej. Niestety głównie te problemy dotyczą kobiet, bo czasem wstydzą się zapytać, czasem są przekonane, że im mniej będą jadły tym będą chudsze, a niekiedy po prostu boją się ćwiczyć przy mężczyznach na strefie siłowej, więc katują się na każdym treningu na bieżni czy orbitreku.

Na co zwrócić wobec tego uwagę przy redukcji u kobiet, aby odbyła się ona zdrowo?

  1. Po pierwsze, mniej nie zawsze znaczy lepiej. Kiedy zaczynamy redukcję to naturalne jest, że będziemy obcinać kalorię. Kiedy wyliczymy nasze zapotrzebowanie kaloryczne nie możemy nagle uciąć 1000 kcal, bo później nie będziemy mieć już z czego schodzić. U kobiet jedzenie jest szczególnie ważne, ponieważ np. zbyt mała ilość tłuszczy w diecie przez długi czas może skutkować nawet zanikiem okresu. Kiedy zaczynamy redukcję, jedzmy mniej o jakieś 200-300 kcal, a nie 1000, i obserwujmy organizm. Wtedy dopiero dalej zmniejszajmy.
  2. Nie róbmy za dużo aerobów i cardio od razu! Ja jestem najlepszym przykładem, że można redukować bez cardio, bo przez kontuzję nie robie cardio już od 10 miesięcy a waga stoi, tkanka tłuszczowa spada i rekompozycja idzie mi tak jak planowałam. Jeśli dorzucicie nagle 7 sesji treningowych aerobów po 45 minut to co będzie potem jak organizm się przyzwyczai do nowych warunków?
  3. Jedzmy zdrowo, wyeliminujmy cukier z diety oraz przetworzone produkty, które zatrzymują wodę. Regularne posiłki, na zasadzie mniej a częściej pomogą nam w trawieniu i uczuciu lekkości.
  4. Pijmy dużo wody! o tym dlaczego warto możecie przeczytać TUTAJ
  5. I ostatnia rzecz, o której warto pamiętać: witaminy! Często podczas redukcji zapominamy, że wraz z potem czy przy mniejszej ilości jedzenia dostarczamy mniejszą ilość mikroskładników i witamin. Pamiętajmy o kompleksie witamin, antyoksydantach czy wzmocnieniu stawów. Również suplementy obniżające kortyzol będą warte uwagi przy redukcji.
Tagi:

Jeden komentarz

  1. Avatar

    Dobrze napisane dziki 🙂 !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *