Popularne artykuły

Top 4 korzyści stosowania Bulbine natalensis i potencjalne efekty uboczne
Suplementacja

Top 4 korzyści stosowania Bulbine natalensis i potencjalne efekty uboczne 

Podnoszenie poziomu testosteronu w legalny sposób budzi nie lada zainteresowanie. Składniki, które mają (podobno) takie właściwości bardzo szybko zyskują na popularności. Bulbine Natalensis jest jednym z nich i szybko zdobywa zainteresowanie kulturystów jako dodatek do zwiększania poziomu testosteronu. Ale czy wiesz, że może on również pomóc w gojeniu się ran i przyspieszyć rekonwalescencje? Czytaj dalej, aby odkryć korzyści zdrowotne, efekty uboczne i opinie osób, które sięgnęły po Bulbine natalensis.

Czym właściwie jest Bulbine natalensis?

Bulbine natalensis jest rośliną z rodziny Asphodelaceae, występującą głównie w Afryce Południowej. Jest znana pod różnymi nazwami, w tym ibhucu, ingcelwane i rooiwortel [1]. Sok z liści tej rośliny jest stosowany jako tradycyjne lekarstwo na rany, oparzenia i wysypki. Ekstrakt z korzenia stosuje się do leczenia wymiotów, biegunki, drgawek, infekcji intymnych, cukrzycy i reumatyzmu. [2]. Chociaż Bulbine natalensis stosuje się od lat w Afryce, ostatnio roślina ta stała się popularna jako suplement diety w zachodniej medycynie.

Związki aktywne zawarte w Bulbine natalensis

Wodno-łodygowy wyciąg z Bulbine natalensis zawiera następujące związki [3]:

- tanina,

- antrachinony,

- glikozydy nasercowe,

- saponiny,

- alkaloidy,

- pochodna naftalenowa.

Mechanizm działania

Dokładny mechanizm działania Bulbine natalensis u ludzi nie został dokładnie opisany. Jednak wyniki pewnego badania przeprowadzonego na szczurach wskazują, że działa poprzez następujące mechanizmy [4]:

- zwiększa poziom testosteronu w jądrach i we krwi,

- zwiększa rozmiar jąder, co przekłada się na wzmożoną produkcję testosteronu,

- zwiększa aktywność enzymu w jądrach (fosfatazy alkalicznej), który bierze udział w utrzymaniu zdrowych plemników,

- sprzyja podniesieniu ilości ważnych substancji w jądrach, które sprzyjają dojrzewaniu i utrzymywaniu zdrowych plemników (glikogenu, kwasu sjalowego, białka jąder), odpowiedzialnych za produkcję testosteronu (cholesterol),

- zwiększa poziom hormonów rozrodczych, które stymulują komórki (komórki Leydiga) do produkcji testosteronu.

Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania Bulbine natalensis

1) Bulbina Natalensis może poprawić zdrowie seksualne

Wysoki poziom testosteronu poprawia libido, nastrój i ogólne zdrowie seksualne u ludzi [5]. Wodnisty ekstrakt z Bulbina Natalensis podnosi poziom testosteronu w jądrach i krwi u szczurów. Wzmacnia również zachowania seksualne w sposób bardziej efektywny niż viagra w dawce 25-50 mg/masę ciała. Wskazuje to na jej olbrzymi potencjał do wykorzystania w leczeniu zaburzeń libido, przedwczesnego wytrysku i zaburzeń erekcji u mężczyzn [6]. Ekstrakt z bulw natalensis zwiększa powodzenie krycia i płodności u szczurów w wyniku zwiększonego libido i zwiększonych hormonów reprodukcyjnych (testosteron, progesteron, hormon luteinizujący i hormon folikulotropowy). Nie miało to jednak znaczenia dla innych parametrów zdrowia seksualnego, takich jak ruchliwość plemników, kształt, lepkość i ich liczba [7].

2) Bulbina Natalensis przyspiesza gojenie ran

U świń wyciągi z liści Bulbina natalensis użyte na uszkodzoną skórę przyspieszały gojenie się ran. Wystąpiło zwiększenie ilości kolagenu, białek i DNA w ranach traktowanych Bulbina natalensis, co oznacza, że komórki dzielą się szybciej, co powoduje szybszy powrót do zdrowia [8]. Ekstrakt z żelu z liści Bulbina natalensis wzmógł postęp gojenia się ran u prosiąt, tworząc nową tkankę włóknistą, mięśnie i tkanki łączne wraz ze wzrostem przechowywania i dojrzewania kolagenu [R].

3) Bulbina Natalensis może pomóc w zwalczaniu zakażeń grzybiczych

Klasa naturalnych substancji chemicznych (fitosteroli) występująca w Bulbina natalensis blokuje wzrost jednego z najbardziej toksycznych grzybów (Aspergillus flavus). Wodnisty ekstrakt z Bulbina Natalensis z bulw roślin całkowicie zablokował wzrost grzybów Aspergillus (niger i flavus) we wszystkich badanych dawkach.

4) Bulbine Natalensis może pomóc zwalczać infekcje bakteryjne

Ekstrakty z Bulbina natalensis w różnych rodzajach alkoholu blokują wzrost następujących gatunków bakterii [10]:

- Staphylococcus aereus, bakteria odporna na wiele antybiotyków, która często powoduje infekcje skóry i układu oddechowego oraz zatrucia pokarmowe,

- Streptococcus faecalis, częsta przyczyna infekcji dróg moczowych (ZUM), infekcje serca i ran,

- Bacillus (cereus, pumilus), który może powodować zatrucie pokarmowe,

Escherichia coli, która powoduje ZUM, biegunkę i nieswoiste zapalenie jelit; Bulbina natalensis spowalnia wzrost i aktywność tych bakterii, co może usprawiedliwiać jego tradycyjne stosowanie w przypadku ZUM,

- Pseudomonas aeruginosa, bakterie odporne na większość antybiotyków, które mogą powodować zagrażające życiu infekcje lekooporne,

- Klebsiella pneumoniae, które mogą powodować infekcje dróg oddechowych, takie jak zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc,

- Serratia marcescens, która powoduje trudne do leczenia infekcje szpitalne,

- Proteus vulgaris, który może powodować ZUM,

Enterobacter cloacae, które mogą powodować wiele poważnych infekcji wpływających na układ moczowy, skórę, płuca i serce,

Acinetobacter calcoaceticus, który jest częścią normalnej flory jelitowej,

Shigella flexneri, która powoduje zatrucie pokarmowe.

Ekstrakt z Bulbina natalensis w octanie etylu jest najbardziej skuteczny w blokowaniu wzrostu bakterii w porównaniu z innymi ekstraktami alkoholowymi [11].

Skutki uboczne i bezpieczeństwo

W jednym badaniu (DB-PCT), 36 zdrowych mężczyzn przyjmowało codziennie suplementy z rodzaju "bulbina natalensis" przez 28 dni. Dawkowanie było bezpieczne, kontrolowano krew, kondycję nerek, wątrobę i ogólne wskaźniki zdrowia (tętno, ciśnienie krwi, EKG) [12]. U szczurów wodnisty ekstrakt z rodzaju natalensis spowodował wzrost poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz obniżenie poziomu "dobrego" cholesterolu (HDL) [13]. W innym badaniu na szczurach wykazano, że ekstrakt z łodygi bulwiastej natalensis zwiększał poziom enzymów wątrobowych (GGT, ALT i AST) oraz wielkość wątroby (lobules) i nerek (proksymalne i zawiłe kanaliki). Zmiany te wskazują na uszkodzenie wywołane przez Bulbina natalensis [14].

Ograniczenia i zastrzeżenia

Jest tylko jedno badanie na ludziach, badające wpływ bulbina natalensis. Większość badań przeprowadzono na zwierzętach. Zdecydowanie potrzebujemy większej liczby badań na temat tego, jak radzić sobie z efektami ubocznymi, jak zadbać o krótkoterminowe i długotrwałe bezpieczeństwo stosowania oraz aby dowiedzieć się, czy ekstrakty bulbina natalensis wchodzą w interakcje z innymi lekami / związkami w ciele. Ekstrakty Bulbina natalensis są dostępne w postaci kapsułek, tabletek, proszków i płynnych ekstraktów. Jest czasem łączony z innymi boosterami testosteronu lub dodawany do proszków białkowych.

Dawkowanie

W jedynym badaniu na ludziach dotyczącym Bulbina natalensis, podawano dawkę 325 mg dwa razy na dobę [15]. Dawka 50 mg / kg jest optymalnie oparta na badaniach na szczurach. 8 mg / kg dla człowieka o wadze 60 kg zgodnie ze standardami konwersji powierzchni ciała ustalonymi przez Food and Drug Administration (FDA). Innymi słowy, w oparciu o badania na zwierzętach, ekstrakt z bulwiastej natalensis można przyjmować w szacunkowej dawce:

​- 360 mg dla osoby o wadze 100 funtów,

- 550 mg dla osoby o masie ciała 150 funtów,

- 730 mg dla osoby o wadze 200 funtów.

Dawka glicyny natalensis byłaby wyższa, gdyby surowa forma rośliny była zużywana bez jakiejkolwiek ekstrakcji.

Opinie użytkowników

Wielu użytkowników odczuwa zwiększone libido, energię psychiczną i fizyczną dzięki konsumpcji natalensis. Kilku użytkowników zgłaszało, że nie odczuwali żadnych efektów po zażyciu Bulbina natalensis. Inni natomiast zauważyli efekty po podwojeniu dawki. Jeden z użytkowników powiedział, że suplement pomógł im lepiej spać, ale powiedział także, że zauważył "kołatanie serca, które ustąpiło po pewnym czasie".

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *