Popularne artykuły

Negatywne aspekty niskiego poziomu testosteronu
Odchudzanie

Negatywne aspekty niskiego poziomu testosteronu 

Nie da się ukryć, że testosteron na właściwym poziomie jest istotny. Jest to niezwykle pracowity hormon z rodzaju androgenów – wspomaga budowę mięśni, przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej, chroni nasze serce przed chorobami, zapewnia lepszą wrażliwość na insulinę, poprawia samopoczucie, zwiększa poziom energii i zmniejsza uczucie zmęczenia. Dba również o to, by nasze libido i sprawność seksualna były na odpowiednim poziomie. Jak widać warto dbać o to, by nasz testosteron był w porządku. Problem w tym, że nie zawsze jest.

Upadek męskości:

Są dolegliwości, takie jak hipogonadyzm pierwotny, które obniżają zdolność organizmu do produkcji testosteronu. Wiele z nich da się leczyć, co należy zrobić jak tylko potwierdzimy diagnozę. Upływ lat również jest w tej sprawie nieubłagany. Od pewnego wieku całkowicie naturalnie zmniejsza się poziom hormonu w ciele. Jednak choroby i starość nie są jedynymi przyczynami obniżenia testosteronu w naszym ciele. Bywa i tak, że sami sobie jesteśmy winni. Otyłość, alkohol, brak aktywności fizycznej, używki i niektóre leki mogą prowadzić do obniżenia poziomu omawianego androgenu w naszym organizmie. To zaś wywołuje liczne i niekorzystne dla nas objawy:

- brak koncentracji,
- zwiększony poziom tkanki tłuszczowej,
- zmniejszona masa mięśniowa,
- niski poziom energii i uczucie zmęczenia,
- oznaki depresji,
- słabsza budowa kości,
- zmniejszony popęd seksualny,
- zaburzenia erekcji.

Otyłość jest tu szczególnie problematyczna. Mężczyźni cierpiący z powodu nadmiaru tłuszczu, zwłaszcza tłuszczu trzewnego (brzuch i okolice, szczególnie niebezpieczny dla naszych narządów wewnętrznych), znacznie częściej doświadczają obniżenia testosteronu. Obniżony testosteron może mieć wpływ na zwiększanie poziomu tkanki tłuszczowej. Większa ilość tłuszczu powoduje dalsze obniżenie testosteronu. Mniej testosteronu sprawia, że tłuszcz się odkłada. I tak dalej, i tak dalej. Błędne koło, które z każdym obrotem pogarsza nasz stan zdrowia. W końcu koło się zatrzymuje, nasze serce też.

Męskość przywrócona:

Na szczęście dla nas stan obniżonego poziomu testosteronu może być tymczasowy. Jeżeli powoduje go choroba, to lekarze pomogą nam z niej wyjść przy pomocy odpowiednich leków i diety. Dla osób, których poziom hormonu spadł przez wiek są odpowiednie suplementy. Pozwoli to cieszyć się zarówno doświadczeniem zdobytym przez lata, jak i wszystkimi korzyściami płynącymi z właściwego poziomu testosteronu. Pozostali muszą zmienić swoje nawyki i wprowadzić kilka zmian. Przede wszystkim mniej alkoholu! Nie trzeba od razu z niego rezygnować, ale lepiej jest sięgnąć rzadziej po lepszy, niż częściej po mocniejszy. Nie tylko testosteron na tym skorzysta. Podziękują nam także wątroba i kubki smakowe. Lepsza dieta! Cukry, przetworzone jedzenie i nadmiar kalorii prowadzą do otyłości. Warto zadbać o jakość tego co jemy. Dostępnych jest wiele poradników na ten temat, poza tym zawsze można skontaktować się z dietetykiem, który przygotuje dla nas właściwą dietę. A teraz najważniejsze – aktywność fizyczna! Badania wykazały, że najlepsze dla naszego poziomu testosteronu są treningi siłowe (przysiady, martwy ciąg, wspinaczka po linie, wiosłowanie, podrzut i rwanie) i treningi o wysokiej intensywności (wszelkie interwały). Warto też zauważyć, że idealne jest angażowanie jak największej ilości mięśni. Dzięki temu nasz organizm wydzieli dużo więcej testosteronu. Nie zapominajmy o śnie! Może się wydawać, że natłok obowiązków skraca nam czas na sen, ale bez odpowiedniego odpoczynku nasze ciało zaczyna źle działać. Jedynie wyspany organizm (około 8 godzin snu na dobę) działa optymalnie. Lepiej funkcjonuje cała mechanika naszego ciała – mózg, mięśnie, hormony. Pamiętajmy jednak, że nadmiar snu może być równie niekorzystny jak jego brak.

Właściwy poziom testosteronu zapewnia nam zdrowe serce, sprawność seksualną i dobre samopoczucie. Jest też idealny w walce z otyłością. Już ustaliliśmy w jakie niebezpieczne błędne koło może nas wprowadzić nadmiar tłuszczu. Podniesienie poziomu testosteronu nie dość, że pomoże nam z niego wyjść, to jeszcze wprowadzi nas w inny, dużo korzystniejszy cykl. Wyższy poziom testosteronu zmniejsza poziom tłuszczu i zwiększa energię. Większa energia pozwala nam ćwiczyć, co zwiększa testosteron. Zwiększony poziom testosteronu ponownie obniża poziom tłuszczu i dodaje energii. I tak dalej, i tak dalej. Ale tym razem koło nie staje, a nasze serce przez wiele lat wykonuje swoją pracę.

NAJLEPSZE PRODUKTY NA PODNIESIENIE POZIOMU TESTOSTERONU - SPRAWDŹ

Powiązane artykuły

1 Comments

  1. Kamil

    Nic tylko wchodzic na bombe

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *