Serce – kiedy trening staje się niebezpieczny

Jakub Kola

Lato co raz bliżej, szlifujemy swoją formę, ale olbrzymią prace wykonują nie tylko mięśnie które prężymy dumnie na plaży czy podczas urlopu. Najwydajniejszym mięśniem jest serce. Pracuje nieprzerwanie przez kilkadziesiąt lat, nie odpoczywa, nie ma wolnego dnia od pracy. Musimy bardzo o nie dbać ponieważ mamy je na całe nasze życie.

heart-865226_1280

 

W ciągu naszego życia serce bije około 2 miliardów razy oraz przepompowuje ponad 150 milionów litrów krwi!

Zła dieta, używki, sterydy, ekstremalne wahania masy i składu ciała to droga na skróty do śmierci.

 

Dieta

cheeseburger-155804_640

Mocno przetworzone produkty, bogate w tłuszcze nasycone fast foody, napoje intensywnie słodzone cukrem oraz duże spożycie soli. To najwięksi wrogowie zdrowego serca.
Sól dostając się do krwiobiegu wiąże duże ilości wody w skutek czego wzrasta ciśnienie krwi.
Tłuszcze nasycone powodują skok szkodliwego cholesterolu, który docelowo może powodować miażdżycę.
Cukier to największy wróg, nie posiada praktycznie żadnych wartości, jedynie poprawia walory smakowe. Mimo że nie potrzebujemy go wiele to mózg się go domaga. Po spożyciu cukrów w organiźmie następują przemiany chemiczne, które skutkują uwolnieniem serotoniny - hormonu odpowiedzialnego za dobre samopoczucie mózgu!
Pieczywo razowe, brązowy ryż, makaron razowy, kasze, naturalne płatki zbożowe, m.in. owsiane, wszelakie warzywa, morskie ryby, olej kokosowy - to produkty jakie powinniśmy mieć w swojej diecie.
W przypadku małej podaży warzyw warto zadbać o suplementy posiadające wyciągi z tych produktów jak np. LifeEssence.

Trening

Systematyczna aktywność fizyczna zwiększa przekrój naczyń krwionośnych, co skutkuje dużą podażą tlenu we krwi. Dodatkowo treningi pozwalają obniżyć ilość cholesterolu oraz obniżyć ciśnienie tętnicze.
Bardzo dobrym rozwiązaniem podczas ćwiczeń jest korzystanie z pulsometru z alarmem na HRmax. Najtańsze pulsometry kupimy już za kilkadziesiąt złotych, a powyżej stu znajdziemy już urządzenia bardziej rozwinięte. HRmax określa się jako częstość pracy serca, odpowiadającą intensywności, na której według własnego odczucia uważasz, że jest to twój maksymalny wysiłek. Upraszczając, jest to stan, kiedy wydaje ci się że dałeś z siebie wszystko podczas ćwiczeń.
Jak obliczyć HRmax?
Najprostszym i najczęściej używany wzór to: HRmax= 220-(nasz wiek)

Wysoka intensywność treningów podczas redukcji to również bardzo obciążające zadanie dla naszego serca, dodatkowe wspomaganie się stymulantami zmusza nasz organizm do jeszcze cięższej pracy.
Sport zawodowy jest jeszcze bardziej wymagający, często w ostatnich latach słyszy się o śmierci młodych sportowców lub weteranów na wskutek niewydolności serca. Składają się  na to różne czynniki np:
Ukryte wady serca - śmierć piłkarzy, ostatnio reprezentant Kamerunu Patrick Ekeng, zaledwie 26-latek.
Sterydy - Śmierć kulturystów - niski poziom tłuszczu trzewnego
Andreas Munzer - odwodnienie i zaniżenie stopnia krzepliwości krwi spowodowało wykrwawienie się na stole operacyjnym, serce było przerośnięte o ok 44% w stosunku do normalnego mężczyzny!
Greg Kovacs - olbrzym który również zmarł na niewydolność mięśnia sercowego. Zbyt obciążone serce ogromną masą mięśniową, sterydy podnoszące ciśnienie tętnicze sprawiają że mięsień nie wyrabia z ilością potrzebnej krwi, pracuje zbyt ciężko, to prosta droga do zejścia z tego świata.

Strong Man - Jesse Marunde uaktywnienie i spotęgowanie kardiomiopatii przerostowej, poprzez nadmiar sterydów anaboliczno-androgennych; zawał serca po treningu. John Perry - przerost mięśnia sercowego - nadużywanie SAA - zażywanie kokainy.

Ćwicząc warto sprawdzić stan swojego serca, podstawowymi badaniami:
- ekg wysiłkowe
- echo serca + badanie dopplerowskie to tzw. usg serca
Wyniki badań przedstawione kardiologowi pozwolą określić stan i rozmiar naszego serca. Nie tylko rozmiar mięśnia jest ważny, również grubość ścian komorowych.

Suplementacja

Life Essence

Ważną rolę pełnia kwasy tłuszczowe a konkretnie chodzi o wielonienasycone lub kwasy alfa-linolowe tzw. dha, epa i ala. Suplementem który przychodzi tu z pomocą jest Ultra Omega-3 firmy NOW FOODSKwasy zapewniają prawidłową prace serca i mózgu.
Kolejnym składnikiem są antyoksydanty, konkretnie chodzi o witaminy E, C oraz A, a także cynk i selen. Tutaj możemy polecić preparat o kompleksowym składzie ADAM, posiadający w składzie niezbędne minerały takie jak potas i magnez. Dodatkowo posiada związek organiczny o nazwie likopen - to karoten, przeciwutleniacz o najsilniejszym działaniu.

Systematyczna aktywność fizyczna, bogata i różnorodna dieta oraz prawidłowa suplementacja to klucz do długiej i wydajnej pracy naszego serca.

Tagi: kwasy tłuszczowe, likopen, serce, sterydy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *