Czym jest kwas tauroursodeoksycholowy (TUDCA)?

Ela

Wraz z nieustającym rozwojem świata pojawiają się coraz to nowe choroby. Jest to szczególnie niepokojące jeśli weźmie się pod uwagę nasilone występowanie schorzeń neurologicznych. Nerwy grają szczególną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. To one odpowiadają za wszelkie procesy, które w nas zachodzą, od nich zależy nasza zdolność do uczenia się, zapamiętywania czy też poruszania się. Do chorób neurologicznych zaliczamy między innymi chorobę Parkinsona oraz Huntingtona.

Czy istnieje więc sposób, aby uchronić nasze nerwy przed potencjalną degradacją i zapobiec schorzeniom mózgu? Zabrzmi to trochę nierealnie, ale współczesna medycyna zaczyna nam umożliwiać takie działania prewencyjne. Mamy bowiem do dyspozycji kwas tauroursodeoksycholowy (TUDCA), który wspiera ochronę komórek nerwowych, a przy okazji – działa terapeutycznie na wątrobę.

Pozwól, że przybliżymy Ci specyfikę kwasu tauroursodeoksycholowego. TUDCA jest substancją chemiczną, naturalnie produkowaną w organizmie ludzkim, jak również w ciele niedźwiedzi. Jedyną różnica jest to, że stężenie TUDCA w organizmie niedźwiedzia jest zdecydowanie wyższe niż u człowieka. Kwas ten, co może być zaskakujące, jest w dzisiejszych czasach wykorzystywany do leczenia różnego rodzaju problemów z wątrobą.

TUDCA jest wytwarzany naturalnie w organizmie, pierwotnie występuje w postaci soli, a następnie przekształca  się w kwas. Oczywiście, jest to sól kwasu żółciowy i po dotarciu do jelit, zostanie przekształcony UDCA. UDCA zostanie połączona z taurynę; mieszanina ta prowadzi do powstania TUDCA. UDCA (lub kwasu ursodeoksycholowy) stosuje się w leczeniu cholestatycznych chorób wątroby. Ponadto, TUDCA jest kwasem żółciowym, także działa wspierająco na trawienia i wchłanianie niezbędnych składników odżywczych oraz witamin przez organizm. TUDCA jest metabolitem UDCA, co powoduje, że ma takie samo zastosowanie jako preparat chroniący wątrobę. Spójrzmy na korzyści płynące z przyjmowania suplementów zawierających TUDCA.

8 ważnych powodów, aby suplementować kwas tauroursodeoksycholowy (TUDCA)

  1. TUDCA pomaga chronić wątrobę. Wierzcie lub nie, TUDCA jest bardziej skuteczny niż ostropest. TUDCA może nawet odwrócić chorobę wątroby, wspiera bowiem jej regenerację. Ponadto TUDCA ma zdolność usuwania trujących substancji chemicznych, chroniąc wątrobę przed zatruciem i wystąpieniem powiązanych z tym chorób.
  2. TUDCA pomaga kontrolować poziom cholesterolu w wątrobie. TUDCA chroni także ludzi przed cholestazą, ponieważ ma zdolność rozkładania tłuszczu co prowadzi do odciążania wątroby, a co za tym idzie – poprawia jej kondycję. Wspiera także ochronę nerwów wątroby, obniża ich podatność na infekcję. To również sugeruje, że TUDCA pomaga walczyć z niezdrowym cholesterolem. TUDCA jest także stosowany w leczeniu kamieni żółciowych.
  3. TUDCA jest również niezwykle pomocny w utracie wagi. Zaleca się przyjmowanie go szczególnie przez osoby ze stłuszczeniem wątroby lub ludzi, którzy chcą po prostu wytopić trochę kilogramów.
  4. TUDCA jest stosowany jako składowa leków używanych do leczenia zaburzeń widzenia. Wielu zaburzeniom wzroku zapobiega się właśnie dzięki stosowaniu TUDCA i innych pochodnych kwasu żółciowego, takich jak np. tauryna. TUDCA używa się też w leczeniu barwnikowego zapalenia siatkówki, chorób siatkówki. Badania sugerują, że TUDCA odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu i profilaktyce chorób i zaburzeń wzroku.
  5. TUDCA chroni komórki nerwowe przed śmiercią. Jak już wspomniano wcześniej, TUDCA walczy z toksynami znajdującymi się w wątrobie, pomagając jej zachować zdrowie i uwolnić się od cholesterolu. Ciąg przyczynowo skutkowy jest więc bardzo prosty. Im mniej toksycznych substancji w organizmie tym mniejsze ryzyko degradacji nerwów, zatruć i innych ciężkich schorzeń. To wszystko czyni z TUDCA obiecujący suplement w kategorii neuroprotektorów.
  6. TUDCA może również pomóc w leczeniu choroby Huntingtona. Co pozwala wyciągać nam takie wnioski? TUDCA jest rozpuszczalny w wodzie, co oznacza, że ​​może przejść przez barierę krew-mózg, co ułatwia dostarczanie leków do różnych części ciała. Ponadto nie powoduje żadnych skutków ubocznych, ponieważ jest naturalnie produkowany w organizmie. Chroni też przed śmiercią komórki nerwowe. Mając pod ręką te cechy, a także to o czym mówiliśmy wcześniej – warto brać go pod uwagę jako środek, który w przyszłości będzie wykorzystywany w kuracji chorób neurodegeneracyjnych na szeroką skalę.
  7. Jak już wspomniano wcześniej, TUDCA jest również uważany za środek neuroprotekcyjny, a więc ludzie, którzy doświadczyli udaru mogą również korzystać z suplementów TUDCA. Na pewno odczują jego pozytywny wpływ.
  8. Osoby, które piją alkohol powinny także sięgnąć po TUDCA, ponieważ kwas tauroursodeoksycholowy pomaga chronić wątrobę przed uszkodzeniami powodowanymi przez alkohol. Ważną kwestią jest to, aby przyjmować TUDCA po wypiciu alkoholu, nigdy przed.

Skutki uboczne  przyjmowania TUDCA

Przedstawiliśmy powyżej różne korzyści płynące z przyjmowania kwasu tauroursodeoksycholowego. Jednak czy TUDCA  nie generuje żadnych skutków ubocznych? Czy TUDCA jest  bezpieczne dla użytkowników, którzy chcą chronić swoją wątrobę oraz komórki nerwowe? TUDCA jest ogólnie bezpieczna pod warunkiem, że zachowuje się ostrożność i zdrowy rozsadek. Jak już wspomniano wcześniej, TUDCA jest naturalnie wytwarzane w organizmie, a także odgrywa kluczową rolę w ochronie wątroby, jak również trawieniu i absorpcji niezbędnych witamin i minerałów, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Dlaczego warto kupić TUDCA?

Suplementy  zawierające TUDCA mogą znacznie poprawić jakość twojego życia. Są bezpieczne, a korzyści, jakie można uzyskać z ich regularnego stosowania można wymieniać bardzo długo.

Tagi: cholesterol, kwas tauroursodeoksycholowy, tudca, wątroba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *