Castagnus – jak działa?

Czy cierpisz na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), nieregularne miesiączki, niepłodność lub menopauzę? Dzisiaj przedstawimy Ci naturalne lekarstwo, które może pomóc Ci uporać się z tymi problematycznymi stanami.

Jest ono używane w medynie tradycyjnej od stuleci i okazał się skuteczne wielokrotnie w badaniach naukowych. Mowa o małej, ale medycznie potężnej, brązowej jagodzie o rozmiarze ziarenka pieprzu znanej jako chasteberry lub vitex. Po polsku – niepokalanek. Ten owoc ma długą historię (ponad 2000 lat) stosowania jako ludowy lek ziołowy.

Vitex jest jednym z najbardziej popularnych preparatów ziołowych do łagodzenia objawów PMS i skurczy. W rzeczywistości, jedno badanie opublikowane w Journal of Health wykazały, że po potraktowaniu preparatem zawierającym niepokalanek przez trzy cykle miesiączkowe, 93 procent pacjentek odnotowało spadek liczby objawów PMS lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości związanych z PMS. (1) Oprócz zmniejszenia niepożądanych objawów napięcia przedmiesiączkowego, wpływa on również na niektóre objawy menopauzalne oraz pomaga regulować trądzik wywołany hormonalnie. (2)

Zioła takie jak vitex są naturalnymi sposobami wzmacniania i równoważenia systemów organizmu. Zdolność chasteberry do pozytywnego wpływania na kwestie zdrowia hormonalnego wydaje się pochodzić od związków dopaminergicznych obecnych w tym zielu. Jak dokładnie vitex wpływa na równowagę hormonalną? Chociaż nie dostarcza hormonów do organizmu, działa bezpośrednio na podwzgórze i przysadkę mózgową. W ten sposób właśnie oddziałuje na ich balansowanie oraz produkcję.

W przypadku kobiet, zwiększa on hormon luteinizujący, moduluje prolaktynę i pomaga w hamowaniu uwalniania hormonu folikulotropowego, pomaga także zrównoważyć stosunek progesteronu z estrogenem, dzięki niewielkiemu podniesieniu poziomu progesteronu. (3) Ważne jest, aby pamiętać, że chasteberry rzeczywistości nie jest hormonem (ani nie zachowuje się w ten sposób), ale raczej ziołem, które pomaga organizmowi podnieść własne poziomy progesteronu.

Ale vitex jest przeznaczony nie tylko dla kobiet z problemami hormonalnymi, które wymagają pomocy. To niedawno wykazano, ma on także właściwości przeciwnowotworowe, a to jeszcze nie wszystko, co to niepozorne zioło potrafi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o wszystkich niesamowitych korzyściach zdrowotnych, dla kobiet i mężczyzn.

Najważniejsze korzyści zdrowotne wynikające z przyjmowania niepokalanka

 1. Łagodzi objawy PMS

Około 75 procent kobiet doświadcza PMS, czyli łatwo możemy wywnioskować, ze jest to problem dotykający niemalże każda dorosłą kobietę. Jeśli cierpisz na PMS, jesteś jedną z wielu kobiet, które doświadczają nieprzyjemnych objawów fizycznych i emocjonalnych każdego miesiąca, które trwają od 2 do nawet 14 dni przed okresem. Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego można w znacznym stopniu zredukować lub nawet wyeliminować, starając się utrzymać właściwą równowagę hormonów. Vitex jest jednym z najlepszych - jeśli nie najlepszym - ziołowym preparatem, jeśli chodzi o naturalną ulgę w przypadku PMS.

U kobiet nieodpowiednio zwiększona produkcja prolaktyny może być czynnikiem wpływającym na cykliczną tkliwość piersi i inne objawy PMS. Uważa się, że vitex działa dobrze w zmniejszaniu objawów PMS, ponieważ hamuje uwalnianie prolaktyny z przysadki mózgowej. Liczne badania wskazują, że niepokalanek może pomóc zmniejszyć objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym tkliwość piersi, bóle głowy i wahania nastroju. (4) W jednym przeglądzie przeprowadzonym przez Royal Melbourne Institute of Technology i University of Australia w pięciu z sześciu badań stwierdzono, że wyciąg z niepokalanka jest znacznie lepszy od placebo w leczeniu PMS. (5)

 1. Redukuje włókniaki macicy

Mięśniaki macicy to nowotwory niezłośliwe znajdujące się w ścianach macicy, często powodujące zmianę wielkości lub kształtu macicy, a także kilka nieprzyjemnych objawów, np. ból podczas stosunku. Głównym sposobem zapobiegania i zmniejszenia mięśniaków macicy jest utrzymanie właściwej równowagi hormonów. Chasteberry może pomóc zrównoważyć stosunek estrogenów do progesteronu, a co za tym idzie – zredukować ryzyko wystąpienia mięśniaków, a także pomóc w ich leczeniu.

 1. Poprawia płodność u kobiet

Wykazano, że vitex poprawia płodność, szczególnie u kobiet z defektem fazy lutealnej (skrócona druga połowa cyklu miesiączkowego). Kobiety te mają problemy z zajściem w ciążę, ponieważ ich jajniki nie uwalniają wystarczającej ilości progesteronu.

W jednym badaniu 48 kobiet (w wieku od 23 do 39 lat), u których zdiagnozowano niepłodność, przyjmowało niepokalanek raz dziennie przez trzy miesiące. Podczas trzymiesięcznego okresu leczenia siedem kobiet zaszło w ciążę, a 25 kobiet doświadczyło znormalizowania poziomu progesteronu, co może zwiększyć szanse na upragnioną ciążę. (6)

W innym badaniu oceniano 52 kobiety z zaburzeniami fazy lutealnej z powodu utajonej hiperprolaktynemii (wyższe niż normalne stężenie hormonu prolaktyny we krwi). Każda kobieta otrzymywała dzienną dawkę 20 miligramów preparatu Vitex agnus castus lub placebo. Badanie miało na celu wykazanie, czy niepokalanek może zmniejszyć podwyższoną ilość prolaktyny przysadkowej, a także znormalizować deficyty w fazie lutealnej i syntezie progesteronu w fazie lutealnej.

Wyniki były doskonałe. Po trzech miesiącach u kobiet leczonych vitex wystąpiło zmniejszenie uwalniania prolaktyny, skrócenie fazy lutealnej były normalizowane i deficyty w syntezie progesteronu lutealnej zostały wyeliminowane. Dwie kobiety w grupie leczonej zaszły w ciążę w trakcie trwania badania i nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków ubocznych. (7) Wyniki te pokazują, że niepokalanek może być stosowane jako naturalne leczeniu bezpłodności u kobiet.

 1. Redukuje trądzik spowodowany zaburzeniami hormonalnymi

Brak równowagi hormonów i ich wahania mogą być źródłem trądziku, zwłaszcza jeśli jesteś kobietą. Jeśli doświadczasz comiesięcznych wybuchów trądziku, szczególnie wzdłuż szczęki i brody, vitex może być doskonałym lekarstwem na tę dolegliwość. Może on zrównoważyć hormony, dzięki czemu może zmniejszyć powstawanie trądziku u kobiet. Wstępne badania sugerują, że może to pomóc w znacznym zredukowaniu trądziku przedmiesiączkowego, prawdopodobnie poprzez regulację wahań hormonalnych. (8)

 1. Leczy endometriozę

Endometrioza jest bolesnym zaburzeniem, w którym tkanka, która normalnie wyściela wnętrze macicy, rośnie poza nią. Najczęściej obejmuje ona twoje jajniki, jelita lub tkankę wyściełającą miednicę. Nikt nie jest pewny co do dokładnej przyczyny endometriozy, ale niektóre czynniki to m.in. brak równowagi hormonalnej i podłoże genetyczne zdają się być bardzo prawdopodobne.

Nie można nic zrobić z czynnikiem genetycznym, ale brak równowagi hormonalnej można ewentualnie pokonać za pomocą niepokalanka. Aby naturalnie leczyć endometriozę, vitex jest zwykle przyjmowany długoterminowo (od 12 do 18 miesięcy) dla uzyskania maksymalnej skuteczności. (9)

 1. Pomaga w razie zaniku miesiączki

Brak miesiączki jest stanem chorobowym, w którym kobieta w wieku rozrodczym ma nagle przerwany cykl menstruacyjny. Jeśli nie jesteś w ciąży i twój okres się zatrzymał, jest to solidny sygnał, że coś jest nie tak.

Brak miesiączki może być spowodowane przez wiele czynników, w tym jedną z możliwości jest zbyt wysoki poziom prolaktyny w organizmie, co może powodować niedobór estrogenu. Suplementacja niepokalankiem może pomóc w modulowaniu prolaktyny i ponownie uzyskać zdrową równowagę estrogenu i progesteronu. (10)

 1. Może wspierać laktację

W Europie chasteberry jest jednym z najbardziej cenionych ziół do wspierania procesu laktacji. Jedno z badań wykazało, że suplementacja nalewką niepokalanka może zwiększyć ilość mleka produkowanego przez matki z powikłaniami ciąży lub bez nich, jak zauważył University of Michigan Health System. Starsze niemieckie badanie kliniczne wykazało, że 15 kropli niepokalanka w formie nalewki trzy razy dziennie może zwiększyć ilość mleka produkowanego przez matki z powikłaniami ciąży lub bez, w porównaniu z matkami, którym podano witaminę B1 lub w ogóle nic.

Nie ma wielu dowodów na poparcie tego, że vitex jest w pełni bezpieczny lub potencjalnie niebezpieczny dla kobiet, które aktywnie karmią piersią swoje dzieci, dlatego przed zażyciem leku należy skonsultować się z lekarzem.

 1. Redukuje objawy menopauzy

Menopauza jest trwałym końcem miesiączki i płodności, zdefiniowanym jako występującym 12 miesięcy po ostatniej miesiączce. Może się zdarzyć w wieku lat 40 lub 50, ale średni wiek wynosi 51 lat w USA i innych krajach rozwiniętych. Vitex jest często łączony z innymi ziołami, takimi jak czarny cohosh lub dong quai, aby uzyskać maksymalne korzyści dla kobiet, które przechodzą przez ten trudny czas, jakim jest menopauza.

Jedno z badań opublikowanych w 2007 r. W Endokrynologii ginekologicznej wykazało, że ziołowy suplement zawierający chasteberry zapewnił bezpieczną i skuteczną ulgę uderzeń gorąca i zaburzeń snu kobietom w okresie przed i po menopauzie. (11) W innym badaniu z 2015 r. Stwierdzono, że suplement zawierający vitex jako kluczowy składnik był w stanie zmniejszyć umiarkowane do ciężkich objawów menopauzy. (15)

 1. Wpływa pozytywnie na przerost prostaty

Łagodny przerost gruczołu krokowego jest związanym z wiekiem. Powiększenie gruczołu prostaty może powodować trudności w oddawaniu moczu. Badanie z 2005 roku przeprowadzone przez Institute of Pharmaceutical Biologii Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii wykazało, że wyciąg z owoców niepokalanka pospolitego może być użyteczny w zapobieganiu i leczeniu nie tylko powiększonej prostaty, ale także nowotworu prostaty. Dane pokazują, że vitex zawiera składniki, które hamują proliferację i niszczą komórki rakowe prostaty. (12)

Historia niepokalanka i ciekawe fakty na jego temat

Vitex jest nazwą największej odmiany w rodzinie Verbenaceae, która obejmuje 250 gatunków rozproszonych po całym świecie. Gatunki vitex są krzewami liściastymi.

Najczęstszą odmianą vitexu stosowaną w medycynie jest niepokalanek, który produkuje chasteberry (Vitex agnus-catus), małe brązowe owoce jagodowe o wielkości ziarnka pieprzu. Chastetree to w rzeczywistości krzew liściasty pochodzący z Morza Śródziemnego i Azji, który został naturalizowany w Ameryce Północnej. Chasteberry jest często nazywane po łacińsku: vitex lub agnus-castus.

W czasach starożytnych vitex był uważany za anafrodertykę (przeciwieństwo afrodyzjaku) czyli coś, co obniża libido. Chasteberry pierwotnie otrzymał swoją nazwę od jego zdolności do przeciwdziałania popęd seksualny. Rzymianie używali napoju przygotowanego z nasion rośliny, aby zmniejszyć libido. W starożytnej Grecji młode kobiety świętujące festiwal Demeter nosiły kwiaty chasteberry, aby pokazać, że pozostały czyste na cześć swojej bogini. Dla mnichów w średniowieczu niepokalanek wykorzystano do podobnych celów, co doprowadziło do rozpowszechnienia nazwy "pieprz mnicha".

Współczesne wykorzystanie Vitex rozpoczęło się w 1950 roku, gdy niemiecka firma farmaceutyczna Madaus Co. pierwsza wyprodukowała standaryzowany ekstrakt Chasteberry.

Vitex był stosowany jako środek przeciwzapalny i uspokajający na bóle głowy, reumatyzm i przeziębienia w krajach azjatyckich. (14)

Potencjalne skutki uboczne niepokalanka i środki ostrożności

Suplementy niepokalanka są zazwyczaj bezpieczne dla większości osób, które przyjmują je doustnie w odpowiednich dawkach. Niezbyt często działania niepożądane vitex obejmują rozstrój żołądka, nudności, wysypkę, trądzik, swędzenie, bóle głowy, trudności w zasypianiu i przyrost masy ciała. Kiedy niektóre kobiety zaczynają przyjmować vitex, zauważają zmianę w czasie trwania menstruacji.

Jeśli jesteś w ciąży, masz stan zdrowia wrażliwy na hormony - takie jak endometrioza lub rak piersi - lub jeśli cierpisz na chorobę psychiczną lub chorobę Parkinsona, porozmawiaj ze swoim lekarzem, zanim zażyjesz niepokalanek w jakiejkolwiek formie.

Vitex może zakłócać działanie niektórych leków, w tym: antykoncepcyjnych, leków przeciwpsychotycznych i suplementów estrogenowych, stosowanych np. w leczeniu poprzedzającym zapłodnienia in vitro. Jeśli zażywasz którykolwiek z tych leków – skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem niepokalanka.

Bibliografia:

 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10787228?dopt=Abstract
 2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3841997/
 3. http://www.askdrjj.com/Books_image/dugoua-safety-efficacy-chastetree.pdf
 4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23136064
 5. http://www.uofmhealth.org/health-library/hn-2181002
 6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8369008?dopt=Abstract
 7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4227554
 8. https://www.organicfacts.net/home-remedies/home-remedies-for-amenorrhea.html
 9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17454163
 10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16254821
 11. http://www.hindawi.com/journals/ecam/2013/432829/
 12. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3841997/
 13. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26788874
Tagi: chasteberry, endometrioza, hormony, laktacja, menopauza, miesiączka, niepokalanek, ochrona zdrowia, pms, problemy skórne, prostata, trądzik, vitex, zdrowie, zioła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *