Popularne artykuły

Osteoporoza obawia się probiotyków
Kij w mrowisko

Osteoporoza obawia się probiotyków 

Osteoporoza to paskudna choroba. W skrócie zmniejsza wytrzymałość naszych kości i czyni je podatnymi na złamania. Najczęściej pojawia się u kobiet po menopauzie, więc te panie powinny szczególnie uważnie obserwować stan swego zdrowia. Zwłaszcza, że osteoporoza bywa zwykle niewykryta, aż do pierwszego złamania. A wtedy jest już za późno. Trzeba rozpocząć natychmiastowe leczenie, które nie będzie już w stanie w pełni wyleczyć układu kostnego. Dużo lepiej zadbać o profilaktykę – tak na wszelki wypadek.

Ach tak, profilaktyka. Wszystkich tych, którzy będą chcieli zabezpieczyć się na stare lata na pewno zainteresują najnowsze odkrycia ze Szwecji. Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu przeprowadzili w Szpitalu Uniwersyteckim w Mölndal badania, które miały potwierdzić wpływ probiotyków na lepszy stan kości starszych ludzi.

  W badaniu wzięło udział 90 kobiet, których średni wiek wynosił 76 lat. Na początku podzielono je na dwie grupy: pierwsza dostawała proszek z bakteriami probiotycznymi (Lactobacillus reuteri 6475), zaś druga placebo. O podziale (i o tym kto dostaje placebo, a kto właściwy probiotyk) zadecydował... los. To przysłowiowy rzut monetą podzieliło te 90 kobiet na dwa obozy. Ciekawe jest to, że naukowcy również nie znali wyników losowania. O tym, kto przyjmował probiotyk dowiedzieli się po zakończeniu eksperymentu. Kobiety przyjmowały środek przez rok i przez ten czas naukowcy zaobserwowali, że probiotyk zmniejszył utratę kości o połowę. Jak mówi Anna Nilsson „Gdy skończyliśmy roczne badanie, zmierzyliśmy za pomocą tomografii utratę kości w dolnych partiach nóg ochotniczek. Porównaliśmy je z wynikami z początków studium. Okazało się, że kobiety przyjmujące aktywny preparat straciły o połowę mniej masy kostnej niż panie z grupy placebo. Inną ważną rzeczą jest to, że terapia była dobrze tolerowana i nie wywoływała więcej skutków ubocznych niż placebo”.

  Jest to wyjątkowe badanie. I nie chodzi jedynie o to, że dzięki naukowcom z Göteborga zwiększają się szanse na skuteczną profilaktykę. Wyjątkowe jest to, że są to pierwsze badania na ludziach! Do tej pory testy prowadzono jedynie na myszach, a jak wiadomo jest między nami pewna różnica. Najnowsze badanie z pomocą seniorów jest poważnym krokiem naprzód!

  źródło: https://www.gu.se/

  Powiązane artykuły

  Dodaj komentarz

  Wymagane pola są zaznaczone *