Dirty Genes – Ben Lynch, czyli co musisz wiedzieć o swoich genach #4

Redakcja

Fragmenty o genie COMT zdążyliście poznać w poprzednich częściach tłumaczenia książki Dirty Genes dr Bena Lynch. Zobacz kolejny fragment!

Cykl Metylacji i COMT

W tej chwili masz całkiem niezłe pojęcie o tym jak ważny jest cykl metylacji. Jak zauważyłeś, część SAM (S-Adenozylometionina - przyp. tł.) tego cyklu przekazuje grupy metylowe, w celu ułatwienia około dwustu różnych procesów. Jedna z tych grup metylowych wędruje do enzymu produkowanego przez twój gen COMT, enzymu COMT (katecholo-O-metylotransferaza - przyp. tł.). Kiedy to się stanie, powinny nastąpić dwa procesy:

  1. Estrogen jest metylowany i wydalany z twojego organizmu.

Oczywiście potrzebujesz trochę estrogenu. Mimo że mężczyźni i kobiety potrzebują różnych poziomów, obydwoje potrzebują trochę. Jeżeli wyczyścisz go zbyt szybko, ta nadmierna wydajność powoduje zbyt duży spadek poziomu estrogenu. Ta sytuacja może mieć miejsce przy szybkim COMT. Z drugiej jednak strony, nie chcesz, aby się to przeciągało i powodowało, że twój poziom estrogenu pozostaje zbyt wysoki. To może mieć miejsce przy powolnym COMT. Twoim celem jest znaleźć „złoty środek” w szybkości eliminacji estrogenu: nie za szybko, nie za wolno, ale w sam raz.

  1. Twoje neuroprzekaźniki stresu są metylowane.

- Metylowana dopamina staje się noradrenaliną.

- Metylowana noradrenalina staje się adrenaliną.

- Metylowana adrenalina jest gotowa do wydalenia z organizmu przez inny zestaw enzymów.

Dopamina, noradrenalina i adrenalina-wszystkie są neuroprzekaźnikami, jak mogliśmy zauważyć. Są tak zaprojektowane, abyś był czujny, skupiony i gotowy do akcji. W odpowiedzi na stres zaczynasz oddychać szybciej, mięśnie się napinają, a twój umysł się wytęża. Trudniej ci trawić pokarm, uprawiać seks, począć dziecko lub zasnąć. Z drugiej strony, odpowiedź na relaks ma za zadanie równoważyć te efekty. Twój oddech powraca do normy, mięśnie rozluźniają się, umysł odpoczywa i stajesz się gotowy to trawienia pokarmu, uprawiania seksu, poczęcia potomstwa i spania. Powiedzenia mówią wszystko: „walcz albo uciekaj” oraz „odpoczywaj i straw”. Raz jeszcze, poszukujesz tego „złotego środka”. Kiedy poziomy twoich neuroprzekaźników stresu są zbyt wysokie, jesteś w panice, niespokojny i niezdolny do uspokojenia się. Gdy są one zbyt niskie, jesteś niezmotywowany, apatyczny i niezdolny do skupienia się. Ponadto, chcesz, aby te substancje biochemiczne pozostawały na wysokim poziomie w ciągu dnia, kiedy pracujesz, skupiasz się i napotykasz wyzwania oraz aby ich poziomy malały wieczorem i w ciągu nocy, kiedy odpoczywasz i śpisz. Idealnie także, jeżeli twoje neuroprzekaźniki stresu opadają o każdej porze posiłku, abyś mógł odpowiednio strawić pokarm.

Jeżeli twój COMT jest zbyt powolny, twoje neuroprzekaźniki stresu mają tendencję do pozostawania w organizmie, powodując, że jesteś pobudzony przez zbyt długi czas. Odwrotnie, gdy twój COMT jest za szybki. Neuroprzekaźniki stresu opuszczają twój organizm zbyt szybko i trudno ci zgromadzić wystarczającą "ilość stresu", aby pozostać skupionym, zmotywowanym odpowiednio do sytuacji.

Połączmy to, czego nauczyliśmy się w poprzednim rozdziale z tymi nowymi informacjami. Co się dzieje, jeżeli twój organizm nie przechodzi przez cykl metylacji wydajnie? Dobrze, jak możesz sobie przypomnieć, to będzie ci albo brakowało SAM, albo nie będziesz w stanie zużytkować go odpowiednio. W każdej z tych sytuacji, twój COMT nie będzie funkcjonować optymalnie:

- Jeżeli masz powolny COMT, to przechodzi jeszcze wolniej, więc nawet więcej neuroprzekaźników stresu i estrogenu pozostaje w twoim organizmie dłużej niż powinny. Twoje słabe strony wynikające z posiadania brudnego genu rosną, podczas gdy mocne strony maleją.

- Jeśli masz szybki COMT, niski SAM najpierw zoptymalizuje twój nastrój i skupienie. Pomyślisz, "Wow, byłem taki oderwany od rzeczywistości, a teraz jestem w stanie tyle zrobić!". Ale jeżeli twój cykl metylacji jest zakłócony przez zbyt długi czas, twój szybki COMT może zacząć się zachowywać jak powolny COMT. Neuroprzekaźniki stresu, które kiedyś znikały z twojego organizmu, teraz pozostają w nim o wiele za długo niż powinny i czujesz się pobudzony, drażliwy i przytłoczony stresem.

Jak zauważyłeś, twój COMT musi być w równowadze. Niezależnie od tego, z jakim typem COMT się urodziłeś, chcesz, aby metylacja przebiegała we właściwy sposób: nie za szybko, nie za wolno, ale w sam raz.

Czy warto leczyć się samemu? Sprawdź kolejny fragment książki tutaj!
Poprzednie fragmenty #1 #2 #3
Tagi: ben lynch, brudne geny, comt, dirty genes, lych, metylacja, mthfr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *