Popularne artykuły

Za dużo stresu, zmartwień, napięcia? Zacznij stosować różeniec górski!
Suplementacja

Za dużo stresu, zmartwień, napięcia? Zacznij stosować różeniec górski! 

Różeniec górski (Rhodiola rosea) przeżywa ostatnio renesans, głównie w wyniku wzrostu zainteresowania adaptogenami. Wypadałoby się jednak zastanowić, czy roślina ta naprawdę działa, czy jest to może kolejna wydmuszka marketingowa. I tutaj, różeniec wyróżnia się bardzo dużą ilością dobrych jakościowo badań, wyraźnie wskazujących na jego szerokie działanie adaptogenne.

Jedno z nich miało na celu sprawdzenie efektu stosowania różeńca na wskaźniki związane z komfortem psychicznym.

W badaniu brało udział 101 osób, w wieku od 30 do 60 lat, z wyraźnie stwierdzonymi symptomami nadmiernego stresu. Uczestnicy badania przyjmowali 200 mg ekstraktu z różeńca dwa razy dziennie przez okres 4 tygodni.

Różeniec zmniejszał natężenie każdego spośród kilkunastu badanych bodźców stresowych, oraz poprawiał wyniki każdego badanego indeksu związanego z komfortem psychicznym, na przestrzeni całego czasu trwania badania.

Badano je wielopłaszczyznowo:

 1. Na podstawie skali numerycznej – badano odczuwanie zmęczenia, irytacji, stresu, braku koncentracji, natężenia objawów somatoformicznych, zmniejszenia radości z życia, oraz poczucie poddania się stresowi. Już po 3 dniu stosowania zaobserwowano wyraźny spadek natężenia objawów stresu o 2,5 punktu, gdzie po 4-tygodniowym badaniu, spadek ten wynosił ponad 4,5 punktu. Oznacza to, że natężenie tych objawów zmalało nawet o połowę!
 2. Na podstawie kwestionariusza zawierającego 30 pytań, które dotyczyły: odczuwania braku szczęścia, zmartwień, zmęczenia, przemęczenia, napięcia, nękania przez otoczenie oraz irytacji. Po 4 tygodniach badania wszystkie te czynniki zmniejszyły swoje natężenie, nawet o 30%!
 3. Na podstawie skali zaburzeń Sheehan, odnoszącej się do niemożności poprawnego funkcjonowania w środowisku rodzinnym, socjalnym, oraz w pracy i szkole/studiach. Już po tygodniu zaobserwowano ponad 50% spadek nieprawidłowości funkcjonowania w tych środowiskach, który dodatkowo zmniejszył się jeszcze po 4 tygodniach trwania badania.
 4. Na podstawie odczuć ogólnych – 67% badanych wskazywało na znaczną ogólną poprawę samopoczucia
 5. Na podstawie indeksów MFI-20, NCT oraz MDMQ, szeroko stosowanych w ocenie natężenia bodźców stresowych, funkcji kognitywnych oraz ogólnego nastroju – we wszystkich indeksach zanotowano poprawę już po 3 dniach stosowania. Stała poprawa następowała na przestrzeni całego badania.

Biorąc pod uwagę powyższe wyniki badań, stwierdzono, że różeniec górski, w istotnym stopniu, jest efektywny w poprawianiu komfortu życia wobec bodźców stresowych. Dodatkowo, jest on całkowicie bezpieczny.

Podsumowując, różeniec górski okazuje się niezwykle efektywny w niwelowaniu stresu w praktycznie każdym zakresie. Może go stosować każdy, kto prowadzi intensywny styl życia i w każdym takim przypadku, adaptogen ten okaże się skuteczny w niwelowaniu dyskomfortu psychicznego.

Chcesz zacząć stosować Rhodiolę, a nie wiesz który suplement wybrać? Zapraszamy do naszego rankingu!

A jak wybrać najlepszy adaptogen?

Powiązane artykuły

2 Comments

 1. Valdi

  A jak na tym tle wygląda żeń szeń – jest lepszy czy gorszy od różeńca ?

  1. Jakub Kola

   Ashwagandha > Rozeniec > Żen szeń 🙂

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *